Új hozzászólás Aktív témák

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz tvamos #441 üzenetére

    Igen, ez a kedvenc kifogásom, "haza érek, fáradt vagyok, mi lenne ha még mozognék is" :)
    Na most itt két dolog:
    1. Ha nem totál szenvedésnek érzed meg a mozgást, akkor valójában mozgás után (adrenalin, stb emelkedése miatt) kevésbé érzed magad fáradtnak egy jó ideig.
    2. Ha rendszeresen moizofsz, akkor a tested eddzettebb lesz, és kevésbé fáradsz el nap közben. Nem egy embert látok, aki bár irodai munkát végez, még a székből felállás is láthatóan fáradtságot jelent neki. Ennek az oka egyszerűen az, hogy nem mozogsz, akkor az izomzadot, a szíved, a tüdőd se lesz eddzésben. És egy rendszeresen mozgónak 1-2 emelet lépcső megmászása nem probléma, aki meg nem mozog, az pár lépcsőfoktól is kiköpi a tüdejét. Összeségében ha meg van az a heti 3-4 óra mozgás (ami, mint írtam akár csak sima séta is lehet!), akkor kevésbé fogod napközben is fáradtnak érezni magad.

    A hsz elején lévő kifogást egyetlen esetben lehet elfogadni, ha az illető fizikai munkát végez. De akkor meg úgysem probléma az, hogy nem mozog :)

    bambano:
    "a napokban két "edzetlen" focista halt meg a pályán, az egyik gyerek volt még."
    Az élsport sose az egészségről szólt. Az élsport inkább pontosan arról szól, hogy menjünk el a testünk teljesítőképességének a határáig, sőt lehetőleg lépjük is túl. Amit ők csinálnak, az már egészségtelen, még csak eszébe se jusson senki "civilnek" követni.
    Hidd el, hogy egy (egyébként egészséges, szóval nem pl. szívbeteg) heti 2-3x focizó huszonéves sem fog szívinfarktusban összeesni a focipályán. Ellenben akit arra kondícionálnak, hogy ha úgy érzi megszakad, na akkor még rakjon bele egy kicsit... a végeredményt tudjuk.

    "kell nekem úgy kinéznem, mint egy modellnek ahhoz, hogy jól érezzem magam? hint: nem."
    Tökéletesen egyetértek. Főleg, hogy tényleg genetika kérdése is a dolog. Még régebben olvastam egy cikket, ahol pont arról szólt, hogy van aki a BMI szerint nem ideális, de rendszeresen mozog, az összes orvosi vizsgálata a tökéletes tartományba esik (nyilván ez igaz mindkét oldalra, szóval a túlsúlyosokra és a soványakra is). Valószínűleg ha egy ilyen ember elérné a tökéletes BMI-t, akkor pont, hogy egészségtelenebb lenne, mint jelenleg. Szóval igen, az a lényeg, hogy jól érezd magad. Csak azt kell végiggondolni, hogy biztos nem érezné magát jobban az ember, ha kicsit fittebb lenne? Ha mondjuk napközben kevésbé lenne fáradt, ha némi séta, vagy lépcsőzés kevésbé terhelné meg, ha naponta munkából hazaérve nem azt érezné, hogy "na most vagy beesek az ágyba, vagy itt esek össze"? Ha bármelyikre "igen" a válasz, akkor érdemes elkezdeni mozogni :)

    Említetted korábban, hogy biztos, hogy jobb-e ha az egészséges életmódnak köszönhetően tovább el az ember? Nagyon sok időst látni, aki "örül, hogy él", segítség nélkül önállátásra képtelen, mert ha valamit fel kell emelni, be kell menni a városba, az problémát jelent. Egyetértek abban, hogy ilyen állapotban nem jó élni. Viszont a rendszeres mozgás többek között pont ebben segít: idősebbkorban sokkal jobb életminősége lesz azoknak, akik rendszeresen mozognak fiatalkoruk óta (figyelem: élsport, hormonozott gyúrás, egyéb egészségkárosító sportolás nyilván csak ront ezen. Szándékosan végig "mozgás"-t írtam a hsz-emben, és nem "sportolást" épp emiatt). Egy rövid ideig Aikidoztam (japán küzdősport, tele van dobásokkal, szóval sokszor földre kerül az ember), eddzéskre járt egy 70 éves bácsi is (biciklivel), aki ugyanúgy pattant fel a szőnyegről, mint a többiek (sőt egyes "csak testnevelés aláírás miatt járó" egyetemistáknál könnyebben is).
    Nyilván adottság kérdése is a dolog, illetve ha valakit olyan baleset, vagy betegség ér, akkor azon nem segít a mozgás sem... (bár itt is fentartom, hogy balesetből könnyebben épül fel egy eddzett szervezet, főleg igaz ez időskorban) De úgy gondolom, hogy azért nem ebből kéne kiindulni :)

    Szóval összeségében abban teljesen egyetértek veled, hogy semmi értelme önsanyargató életmódot élni csak azért, hogy egészségesek legyünk (azért mert végképp totál felesleges, hogy "jól nézzünk ki". Főleg mert a "modern kor mintái" számítógéppel készülnek, szóval mindegy mit csinál valaki, sose éri el azt). Viszont az javít az életminőségen, ha sikerül találni egy olyan mozgásformát, amit szivesen végez az ember. Annyi lehetőség van, hogy nehezen tudom elképzelni, hogy valaki nem talál olyat, amire azt mondja, hogy "nahát, ez végülis tök jó volt". Továbbmegyek, ha valaki nem talál ilyet, akkor úgyis fel fogja adni, tehát nagyon nincs is értelme belevágni enélkül. Nekünk egyetemen volt egy olyan (szabadon választható) tárgyunk, ami a félév egyik felében arról szólt, hogy minden órán elmentünk másfajta sportot kipróbálni. Így találtam olyat is, amit amúgy sose jutott volna eszembe kipróbálni, viszont nagyon bejött. Jó lenne ha lennének ilyen lehetőségek nem csak egyetemistáknak, szerintem sok emberrel meg lehetne szerettetni a mozgást... Megjegyzem, hogy a "divatos" mozgásformák, mint a futás, úszás, gyúrás az egyik legunalmasabb mozgások. Meg talán az úszást leszámítva sokszor többet ártanak, mint használnak (futás: ha túlsúlyos vagy, rossz terepen, rossz cipőben végzed, akkor csak szétcseszed az izületeidet, gyúrás: ha nem eddzesz egyenletesen, akkor fél pillanat alatt válogatott sérüléseket szedhetsz össze pl. egy költözésnél. Arról nem is beszélve, ha nekiállsz mindenféle dolgokat szedni a jobb eredményért). Úszást nehéz egészségkárosítóan végezni (na jó, a víz alatti légzés nem használ :) ), ellenben talán a legunalmasabb mozgásforma :) (változatlan terep, zenét se tudsz hallgatni... max az segít rajta ha van kivel beszélgetni néhány forduló után egyet, de akkor meg elég időigényes tud lenni)

Új hozzászólás Aktív témák