Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Mezga Aladár

    veterán

    válasz schawo #29 üzenetére

    Hmm.. Valahol olvastam a kiolvasás után egy pufferbe kerül az adat. Inkább talán a hibajavítás miatt a kimaradt információ + a mechanikai mozgás miatti minimális tápingadozást lehet hallani. Nem véletlen a komolyabb cd lejátszókban több külön tápegység van elszeparálva egymástól, az analóg, digitális, transzport részeken.

    Accuphase E-306 integrált erősítő eladó.

  • tbsabo

    csendes tag

    válasz schawo #53 üzenetére

    Köszönöm a segítséget, remélem, sikerül túllépni a firewire vs. USB vitán. Otthoni hifi rendszerben van olyan stúdió DAC, ami jó, de ez ritka, illetve van olyan célrendszer (pl. ha íróasztalnál, egy pontból hallgatunk csak zenét), amikor előnyös lehet egy stúdió DAC aktív monitorral, egyébként célszerűbb otthoni hifi használatra szánt DAC-ban gondolkodni. Az USB sokáig gyenge pontja volt az ilyen DAC-oknak, a fordulat, szerintem, a sokat szidott Tenor TE8802 chippel következett be, illetve a mostani 32 bites chipek is képesek nagyon jó hangra megfelelő körítéssel.

  • rootkiller

    őstag

    válasz schawo #53 üzenetére

    A FireWire elterjedésére egész egyszerűen rá lehet húzni azt a sztorit hogy mivel a különböző stúdiók jelentős része Macet használ és a Maceken jó régóta feature a FireWire (korai PowerMac G4-emen 2db USB 1.1 mellett van két külső és egy belső FW400), ezért a régebbi gépekkel való kompatibilitás miatt is és a nagy számú Mac miatt is logikus a Pro Audioban FW-t használni.

    A consumer célra szánt DAC-ok tippre később kezdtek el terjedni mire már általánossá vált az USB 2.0 és a Windows PC-k száma is jelentősebb ezen a területen így erre a célra az USB volt a logikusabb döntés.

    De a fentieket nem tudom bizonyítani, parasztlogikán alapul.

    Nekem amúgy egy Roland Quad-Capture hangkártyám van, és ami felette van Octa-Capture illetve Studio-Capture is USB 2.0-val operál. Ez a termékvonal előtte FireWire-n ment (FA-65, FA-101), amellett hogy volt USB-s kártya is, de csak kis I/O számmal.

    [ Szerkesztve ]

    Artengo TR 990 Pro

  • schawo

    titán

    válasz schawo #61 üzenetére

    Egyébként pedig hogy visszatérjek ontopic módba:
    Saját tapasztalatok DSD témában (és kapcsolódó közvetkeztetések)

    Fontos megjegyzés: Az egész saját következtetés, hivatalosan sehol sem találtam megerősítését, se cáfolatát. Ha valaki hibát talál a gondolatmenetben, bármilyen mértékűt is, az jelezze, megbeszéljük.

    Mytek Stereo192-DSD dacot használok (fw tyúkbéllel, de ez egy másik történet).
    A Myteknek nagyon furcsa lelke van. Ezt már kifejtettem párszor a fórumban, de ide is leírom, hogy meglegyen. Amennyiben eredeti PCM hanganyaggal etetem elfogadhatóan szól, de nem úgy, ahogy azt illene neki (ár/érték arány stb.). Ha ugyanaz a felvétel DSD változatban szólal meg, akkor sokkal nyugodtabb, és tisztább a végeredmény, alacsonyabb a magas frekvenciás torzítás. Akkor is igaz ez a viszonylat, ha a PCM egy CD forrás volt (vöröskönyves 44/16), és akkor is, ha HD anyag (akár 192/24). Ez még könnyen fogyasztható emberi gyomorral, ráfogjuk a DSD "zsenialitására" (esetleg a nyuszira). Amit viszont nehezen vesz be a gyomor, az az, ha az eredeti PCM anyagot (mondjuk Korg Audiogate-tel) egy az egyben átkonvertálom DSD formátumba, akkor is fennmarad a DSD számottevő hangminőségbeli előnye az eredeti(!) PCM változattal szemben. (Hangsúlyozom, hogy egyelőre egy adott DAC-ról van szó.)
    Amikor először tapasztaltam, első gondolatom az volt, hogy köpjek fel az égbe, és álljak alá, mert ilyen nincs. A PCM-DSD konverzió (és vica-versa) egy veszteséges folyamat, akkor is, ha mindkét formátum önmagában veszteségmentes (ennek részleteibe most nem mennék bele, egyelőre kéretik elfogadni a tényt, ha nagyon muszáj lesz, kifejtem részletesen). Azaz a DSD-be konvertált PCM definíció szerint szarabbul KELL, hogy szóljon, mint az eredeti PCM. Tehát vagy olyat várok el a hangzástól, ami a számomra javulás, és épp a DSD szolgálja ki csökevényes igényeimet egy technikai minőségromlás által, vagy bizony itt kérem fennforgás van.
    Jó darabig azt gondoltam, hogy Mytekéknél elkövették azt a hibát, hogy a PCM kiszolgálás digitális jelútját fejlesztéskor elhanyagolták a DSD jelút rovására, ami ezt az anomáliát eredményezte. Azonban érdekelt a téma, ezért utánaolvasgattam több helyen, és sok egyéb eszköznél jeleztek hasonló jelenséget külföldi fórumokon.
    Kezdett gyanús lenni, hogy egy háttérhatalommal van dolgunk, és a gyíkemberek összeesküdtek a PCM ellen, mivel valószínűleg a DSD segítségével, abba kódolt pusztító jelekkel épp most veszik át a hatalmat az emberiség felett. De aztán rájöttem, hogy ez valószínűleg hülyeség.
    Akkor valami más lesz emögött. A DAC IC-k működése lehet a válasz a kérdésre. Réges-régen vala a valódi multibit DAC-ok. Oly régen, hogy már nem is igen emlékezünk rájuk. 16-18 bitet tudtak, és valóban teljes hosszúságú word adatokat dolgoztak fel, és alakították analóggá. 16 bites korszakban is ritkák és drágák voltak, nagyon bonyolult a működésük. Már akkoriban is megjelentek a delta-sigma multibit DAC-ok, és azóta a 24 bites korban már kizárólag ilyenek léteznek, amik a 16-18-20-24 bitet BELSŐLEG kisebb, 2-4 bites egységekre bontják, és ebből egy nagy(obb)frekvenciás delta-sigma jelsort állítanak elő. Na mármost. Fentebb már szó volt egy delta-sigma konverzióról, és annak veszteséges mivoltáról. A DSD elnevezés (valószínűleg) eredetileg a delta-sigma digital volt, ugyanis ez egy 1 bites, teljesen delta-sigma jelsor. Ahogy a PCM->DSD úgy a DAC IC-n belül történő PCM->multibit-delta-sigma konverzió is veszteséges. És bizony ez egy fájdalmas veszteség. Míg a PC elég számítási kapacitással rendelkezik, hogy ezt a konverziót a lehető legjobb minőségben végezze el, egy DAC IC számára ez a művelet egy csomó aliasinggal, és ebből származó torzítással oldható csak meg. És máris eljutottunk oda, ahol a döglött kutyus el van ásva. A finomabban kódolt delta-sigma DSD jobb eséllyel indul a DAC IC felé, mint a PCM, amit szegény DAC-nak kell delta-sigma formátumba kódolni. És a DSD hozva a papírformát azonos DAC készüléken gyakran lenyomja a PCM formátumot. Nem mindig, mert egyes gyártók jobban tudják kezelni a problémát (analóg és digitális oldalon egyaránt), a többség (olcsó DAC-ok) viszont nem, és ilyenkor előugrik a DSD forrásanyag előnye.

    [ Szerkesztve ]

    evDirect villanyautós töltőhálózat

  • vodkaboy22

    addikt

    válasz schawo #63 üzenetére

    Ez engem is meglepett, de teljesen logikus gondolat! Akkor mi marad? Azon kívül hogy az igényes hallgasson bakelitet a nem pedig MP3-mat? ;]

    Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

  • krichd1

    addikt

    válasz schawo #66 üzenetére

    Hátha kitalálnak vmi más okosságot. :D
    Amúgy jó a levezetésed, én azt írtam korábban, hogy egyik legnagyobb problémám a DSD-vel, a natív felvételek viszonylag alacsony száma. Tehát ahogy írod, nagy többségben egy PCM -> DSD és/vagy PCM -> multibit-delta-sigma konverzió létrejön, amely csak felesleges veszteséget produkál. Itt a kérdés, hogy ezt a veszteséget hogyan lehetne minimálisra csökkenteni. TELARC vagy Harmonia Mundi komolyzenei DSD felvételeket nem hallgat mindenki, más meg nem nagyon van natívban.
    Arról nem is beszélve ha egy natív DSD felvételt játszunk le PC-n vagy médialejátszón, ott mire eljut a kódolt digit jel a DAC IC-be még torzulhat, illetve IC-n belül is torzulhat, ha jól gondolom. Ilyen plusz eszközökről nem is beszélve, mint a Schiit Loki.

    Az év legjobb zenei albumai: http://tinyurl.com/ou4u3ql

  • válasz schawo #66 üzenetére

    Pedig jobb DAC kell. Mármint nem DAC chip, hanem PCM -> "DSD" konverter a DAC-okba. Mert most gyakorlatilag azt mérted fentebb, hogy saját magad konvertálva jobb minőséget érsz el, mintha a hangkártyára bíznád. Persze az előbbiről nem tudom, hogy megoldható-é a késleltetés vagy egyéb beáldozása nélkül, mert ekkor viszont halott ügy az egész.

    (#60) CPT.Pirk: :R :R :R

    [ Szerkesztve ]

    A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

  • krichd1

    addikt

    válasz schawo #69 üzenetére

    Igen, csak ezzel visszakanyarodhatunk oda, hogy a PCM-et kellene tökéletesen lejátszani. :)

    Az év legjobb zenei albumai: http://tinyurl.com/ou4u3ql

  • vodkaboy22

    addikt

    válasz schawo #74 üzenetére

    Pontosan! :))
    Pl saját példa:
    Hp pavilion laptop: 2db USB3.0 (közös még kábelezés szintjén is...) hulladék driverezéssel...
    1db USB2.0 5.6V kimenő fesszel terhelten... Kicsit specifikáció felett van... :C

    MSI A88XM-E35 alaplap 2db USB3.0 használhatatlan... 4db usb 2.0 ha már 2db eszköz van aggatva fel akkor már a harmadik "laggol"...
    :W

    Lehet egyik oldalon remek FPGA csúcs órajelezéssel usb receivernek, ha a másik oldal halott ügy... :W

    Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

  • hcl

    félisten

    LOGOUT blog

    válasz schawo #33 üzenetére

    Azért újabb cuccok esetén (újabb, 2000 utáni) van akkora puffer, hogy megoldható lenne... Asztali gépbe való CD meghajtókkal analóg kimenetet használva volt 1mp körüli puffer is, autóba építve nem szaggattak rossz úton sem :)

    Mutogatni való hater díszpinty

Új hozzászólás Aktív témák