Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • nyisziati

    veterán

    válasz #54625216 #74 üzenetére

    "Szvsz túlárazásról max. akkor lehet beszélni, ha a piaci verseny feltételei nem adottak, azaz valaki vagy visszaél a monopol helyzetével, "

    A bankszektorban 50% vagy afölötti kamat uzsorának minősül.
    Steve Jobs azt mondta, amikor az alkalmazott profitrátáról kérdezték, hogy "55% vagy semmi". Mostanában már ezt túl is teljesítik, hiszen 60-70% környéki a profit az iPhone-okon.

  • Zanik

    addikt

    válasz #54625216 #74 üzenetére

    Nem érted.
    A Qualcomm gyakorlata, hogy a telefon árához igazítja a licensz-díjat valóban szokatlan. Sőt, szerintem kifejezetten indokolatlan is, hisz a hozzáadott értéke (funkció, költség) a készülék árától független kéne hogy legyen.

    Ha mégis elfogadjuk a Qualcomm gyakorlatát, hogy így szabja meg a licenszdíjat, akkor a CNET cikkje alapján iPhone-ok után $12-20 kellett volna fizetnie az Apple-nek. Ehhez képest $7.5-ban állapodtak meg, tehát a Qualcomm az eredeti árképzéséhez képest kedvezményt adott az Apple-nek. Ha így nézem, akkor az Apple elfogadta a Qualcomm licensz-árképzési gyakorlatát, illetve a felkínált kedvezményt.

    Azonban a Qualcomm később emelni akart ezen a díjon $1-t. Ami annak fényében irreálisnak tűnhet, hogy a Qualcomm más gyártók készülékei után csak $1.5-t kér a licenszért. Viszont annak fényében, hogy az árképzési gyakorlat alapján 12-20$ kellett volna fizetnie az Apple-nek eredetileg, ez az $1-os emelés már-már röhejesen kevés. És mindezen egy olyan cég problémázik amelyik az egyik legmagasabb profitrátával dolgozik a telefongyártók közül. Az Apple helyében fogtam volna és az $1-os licenszdíj emelés után $2-t emeltem volna a telefonjaim árán, amivel még növelték is volna a profitrátájukat.

    Sarkított számolással ha $7.5 licenszdíj után mondjuk 1$ volt a profitjuk, $8.5 dollár után meg $2 lett volna, akkor 13.3% helyett 23.5%-os profitjuk lett volna azon hogy a Qualcomm-tól veszik a modemet. Nyilván ez nem ilyen egyszerű, nem így számolják, meg nincs $1-os profit a licenszen, de a lényeget érted. Az Apple akár azt is megtehette volna, hogy simán áthárítja a költséget a vásárlókra. De nem tette. Inkább a Qualcomm-ot támadja (jogosan/nem jogosan - ezt a bíróság tisztje eldönteni).

    Ezért is tűnik az, hogy ez a balhé inkább az elvekről szól az Apple részéről, semmint ténylegesen a +$1-os költségnövekedésen.

    Nem mentegetem sem a Qualcomm-ot, sem az Apple-t. Csupán azt mondom, hogy az Apple simán kezelhette volna másképp is ezt a szituációt. De hát nem véletlenül ők azok akik a legnagyobb likvid tőkét halmozták fel az elmúlt évek alatt. Illetve érdemes azért kicsit utánaolvasni mi történt anno a GT Advanced Technologies-zal...

    Origin/Steam: PaJKoS PSN: PaJKoS82

  • bteebi

    veterán

    válasz #54625216 #74 üzenetére

    "De ha apple, akkor mindent szabad, mert az túlárazott."

    Nagyon röviden: nem, igen.

    Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

Új hozzászólás Aktív témák