Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • válasz f(x)=exp(x) #406 üzenetére

    Az az ószövetség, kvázi a zsidó része a bibliának. Keresztényeknél egy jó ideje már nem tiltott. Lásd pl ezt a híres freskót.

    A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

  • idegen lény

    őstag

    válasz f(x)=exp(x) #406 üzenetére

    Ez a bálványimádás tiltásáról szól. "A magyar Ószövetség a Koiné görög Η Παλαια Διαθηκη (ejtsd: I Palea Diathiki) fordítása, míg az Ótestamentum (vagy régiesen Ó-Testámentom) a latin Vetus Testamentum megfelelője." "A latin nyelvű bibliafordításokban a görög "szövetség" kifejezés visszaadására a kissé eltérő értelmű testamentum szót használták, amely "örökséghagyást", "végrendelkezést" jelent." A különböző fordítások némileg más értelmezéssel járhatnak, ahogy a két alapfordítás már a "címében" is eltér:

    Új fordítású (revideált) Károli Biblia:

    "Ne csinálj magadnak semmiféle bálványszobrot azoknak a képmására, amik fenn az égben, lenn a földön vagy a föld alatt a vízben vannak."

    Magyar Bibliatársulat új fordítású Bibliája (1990):

    "Ne csinálj magadnak semmiféle istenszobrot azoknak a képmására, amik fenn az égben, lenn a földön, vagy a föld alatt a vízben vannak."

    De már Károli Gáspár eredeti fordításából is kitűnik, főleg, ha nem hagyjuk le az előtte lévő mondatot :) , és a szövegösszefüggést nézzük, hogy itt egyértelműen a bálványimádás tiltásáról van szó:

    "Én, az Úr, vagyok a te Istened, a ki kihoztalak téged Égyiptomnak földéről, a szolgálat házából. Ne legyenek néked idegen isteneid én előttem. Ne csinálj magadnak faragott képet, és semmi hasonlót azokhoz, a melyek fenn az égben, vagy a melyek alant a földön, vagy a melyek a vizekben a föld alatt vannak. Ne imádd és ne tiszteld azokat; mert én, az Úr a te Istened, féltőn-szerető Isten vagyok, a ki megbüntetem az atyák vétkét a fiakban, harmad és negyediziglen, a kik engem gyűlölnek. De irgalmasságot cselekszem ezeriziglen azokkal, a kik engem szeretnek, és az én parancsolatimat megtartják. Az Úrnak a te Istenednek nevét hiába fel ne vedd; mert nem hagyja azt az Úr büntetés nélkül, a ki az ő nevét hiába felveszi."

    Isten nevét valóban nem nagyon volt szabad kimondaniuk a zsidóknak, talán ezzel keverhetitek.

    [ Szerkesztve ]

    AVerMedia Game Capture HD C281 játékfelvevő olcsón eladó! Xbox360, PS3 és Wii játékokhoz! Pesten házhoz viszem!

Új hozzászólás Aktív témák