Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Tyrel

    őstag

    Azért körülnézhetnétek az ASUS RT-AC1200G+ topicjában mielőtt bedobjátok az ajánlott routerek közé...

    Majdnem vettem egyet, mondván "ajánlott", kész szerencse hogy benéztem oda is. :W

    Turenkarn

  • Tyrel

    őstag

    válasz Gubek-Einste #55150 üzenetére

    :R

    Ha már amúgy is ide tévedtem, mit ajánlanátok a következő igényekre?

    1. Stabil, megbízható router kell.

    2. Netmánia 1000 csomag sebességéhez (1000/200) elég gyors legyen. Nem konkrétan a Gigabit LAN és WAN portokra gondolok, hanem arra hogy a mostani RT-N16 kb. 700-750 Mbps letöltésnél kiakad 100% CPU használaton és onnan feljebb nem megy. Gondolom az öregecske CPU-ja nem tud gyorsabban NAT-olni.

    3. Legyen 5GHz-es WiFi-je, a sebesség nem nagyon számít (mondjuk egy AC1200 bőven sok, még az AC750-ről is meggyőzhető vagyok ha alapvetően jó a jelerőssége), csak stabil legyen. Ahol lakom annyira elszaporodtak a 2,4GHz-es hálózatok hogy az sokszor már használhatatlan.

    4. Támogasson jóféle és ingyenes DDNS szolgáltatókat (jelenleg no-ip-t használok)

    5. Legalább 4 LAN port, nyilván gigabites.

    Mindezt szeretném a lehető legolcsóbban kihozni, ezért is szemeztem az Asus AC1200G+-al amíg ki nem derült hogy kukába való. Elsősorban a gyorsabb CPU az amikben bizonytalan vagyok, nem igazán ismerem őket, nem tudom melyik jó, de gyanítom hogy az órajel itt sem minden.

    [ Szerkesztve ]

    Turenkarn

  • Tyrel

    őstag

    válasz Gubek-Einste #55153 üzenetére

    Hááát, inkább így a huszon-pár ezres kategóriára gondoltam, persze ha nagyon indokolt mehetünk feljebb.

    A környezet egy szabvány 56 nm2 (erkélyes) panel lakás, szóval a terület amit le kellene fednie nem nagy, viszont vasbetonból vannak a falak aminek az RT-N16 sem igazán örül. Rossz esetben kb. 3 falat kell átvinnie (ebből 1 vastagabb).

    Kliensek, ahogy már mondtam WLAN-on nem olyan fontosak. Van 3 Androidos telefon (2db Xiaomi Mi 4c, Huawei P9 Lite) meg 2 laptop. Ez utóbbiak közül az egyik az idő 95%-ban kábelt használ szóval nem olyan fontos (amúgy egy HP 450 G3), a másik pedig egy Lenovo Yoga 300.
    WiFi-n alapvetően csak böngészés, Youtube, Skype hívások mennék, semmi komolyabb. Alapvetően az RT-N16 sebessége is elég lenne erre, csak mint mondtam elég nagy az interferencia 2,4GHz-en. (meggyőződésem hogy valamelyik agyalágyult szomszéd WiFi-n torrentezik...)

    LAN-on egyszer ott van ugye az imént említett HP 450 G3, ezen dolgozom, aminek nincs nagy sávszélesség igénye, viszont sokszor csatlakozom róla VPN-re is. Ezzel nálam az RT-N16-al nem szokott semmi baj lenni, egyik kollégámnál viszont (valami Telekomos szolgáltatói routere van, nem tudom pontosan) folyamatosan "elmegy a net" ha fellép VPN-re. Gondolom valami DNS összeakadása van (?). Jó lenne ha ilyesmi nálam nem fordulhatna elő.
    Aztán van egy gaming PC aminek fontos lenne hogy nagyobb hálózati terhelés mellett is alacsony maradjon a késleltetése, e miatt is fontos lenne hogy valami értelmes SoC legyen a routerben.
    Van egy LG SmartTV is (szintén kábelen, mert a WiFi néha nem bírta a DLNA streameket).
    A negyedik port pedig egy kis home-server-é vagy HTPC-é, igazán nem tudom hogyan kategorizáljam (egy Athlon 5350-es kis gép). A forgalom nagy része tőle jön, csak a hajnali órákban áll meg pihenni kicsit de amúgy mindig megy, és folyamatosan fut rajta Torrent kliens, PLEX média szerver (ami alkalmanként kifelé a webes lejátszóján, befelé pedig DLNA-n streamel), sokszor játék szerver (pl. Space Engineers dedicated), TeamSpeak szerver, egy időben egy ASP.NET WebApplicationt is ez szolgált ki (és lehet hogy fog is még), szóval van neki forgalma rendesen.

    Mint mondottam a cél kb. az lenne, hogy:
    - az említett kis HTPC állandó forgalma mellett a gaming PC ping-je ne romoljon
    - stabil legyen a WiFi a lakásban - tökre nem baj ha nem gyors, de mindenképp 5GHz-re menekülnék a szomszédok elől
    - szükség esetén elég gyors legyen az 1Gbps netkapcsolat kihasználásához (ne legyen szűk keresztmetszer a CPU-ja miatt mint az RT-N16)

    Elnézést a hosszú rizsáért, első körben igyekeztem megspórolni ezt, de ha már így rákérdeztél... :U

    [ Szerkesztve ]

    Turenkarn

  • Tyrel

    őstag

    válasz Gubek-Einste #55157 üzenetére

    Hmm, már épp készültem bevásárolni erre (különösebb előzetes bejelentés nélkül) hozzám vágott a Telekom egy D-Link DIR-842-t.

    Estefelé kipróbálom mit tud, most csak az admin felületén néztem körül gyorsan... az kifejezetten vérszegény. :U

    Turenkarn

  • Tyrel

    őstag

    válasz Tyrel #55201 üzenetére

    Na hát ez kb. ugyan azt a 700-750 Mbps-t tudja PPPoE-n mint az RT-N16. Nem tudom hogy hardveresen van-e hasonló teljesítményük mert nem találom sehol hogy ebben a DIR-842-ben milyen CPU lehet, vagy maga a Telekom hálózat tud ennyit itt nálunk...
    RT-N16 esetén azért gyanakodtam a routerre mert egy Speedtest (Ookla) futtatás közben 100%-on pörög a CPU-ja, a hálózatról meg nehéz úgy elhinni hogy "csak" ennyit tud, hogy konkrétan bent van a szobában az üvegszál vége. (tudomásom szerint egy ilyen optikai kapcsolatból a végpontok minőségétől függően 10+ Gbps-t is ki lehet hozni, nemhogy 1-et...)

    Visszakanyarodva a DIR-842-re, bár egész jól néz ki, de tapintásra és súlyra is bazári benyomást kelt, a Firmware-e meg kritikán aluli. 5000 forintos ipari hulladékokon is láttam már sokkal jobb FW-t.

    Talán 5GHz-es AP-nek még jó lesz egyszer, de fő routernek semmiképp. Repül a szekrény tetejére. Mondjuk nekem ingyen adta Telekom, de amúgy kb. 15 ropit elkér egy ilyenért a D-Link, háááát... van bőr a képükön.

    Turenkarn

  • Tyrel

    őstag

    válasz Gubek-Einste #55206 üzenetére

    Igen, saját cuccuk van rajta... Gyártó oldalán 2.02 a legfrissebb FW erre a DIR-842-re, amit T adott azon meg 2.03MT van, amiből az MT gyanúsan a Magyar Telekom-ra utalhat... :(

    Turenkarn

  • Tyrel

    őstag

    válasz -KP- #55236 üzenetére

    Szerk.:
    Bocsi, #55231-re akart válasz lenni.

    Nem próbáltam meg felrakni a gyárit. Az igazat megvallva miután nem volt egy dekával sem gyorsabb a netkapcsolatom azzal a routerrel, onnantól nem igazán érdekelt hogy mit mókolhattak rajta.

    Próbáltam teszteket / képeket keresni erről, de alig-alig találtam valamit, amit láttam az alapján viszont a gyári FW felülete tök ugyan az a logikátlan, butított hulladék, nem hiszem hogy változtattak rajta vagy annak komolyabb funkcióin. Én meg Tomato-t használok sok éve, nem ilyen gagyi vackokhoz vagyok szokva.
    Pl. UPnP kapcsolót hiába kerestem nem találtam sehol se...

    Egy szó mint száz, szerintem a gyári FW-vel ugyan olyan ócska router lenne mint amilyen most, szóval visszadobozoltam, lendületből feldobtam a szekrény tetejére és ha csak fel nem talál robbanni az RT-N16-om akkor ez ott is fog maradni az idők végezetéig.

    [ Szerkesztve ]

    Turenkarn

  • Tyrel

    őstag

    Üdv!

    Félig elvi szintű kérdésem lenne, egy routert szeretnék ami egyéb feladatok ellátására is képes. Azt tudom, hogy nem lehetetlen amit akarok, mert a jelenleg is használt Asus RT-N16-ommal is működött ez régen, csak épp Tomato-val (Shibby félével), ami hozott magával némi instabilitást WiFi téren, illetve túl lassú is volt, hardveres gyorsítások hiányában. (most a gyári firmware van rajta)

    Szeretnék egy routert ami tud:
    - 5 GHz WiFi-t - nem kell hogy szuper gyors legyen, de stabil. Vasbeton panelben élek, a 2,4GHz sávok elég foglaltak.

    - 1 Gbps netkapcsolatot (NetMánia 1000) kiszolgálni (kábelen, a WiFi ha a tizedét viszi már boldog vagyok) - ez alatt főleg arra gondolok hogy át tudjon NAT-olni ekkora sávszélt. Összehasonlításképp az RT-N16 1 szálas letöltésnél kb 750 Mbps-nél ütközik kemény CPU limitbe, míg P2P forgalomnál kb. 300 Mbps környékén akad ki a CPU-ja (de annyira hogy az admin felület megnyitásai s percekig tart).

    - Lehessen rá külső /USB/ HDD-t kötni, ha lehet NTFS filerendszer támogatással (nem követelmény csak előny). Ha muszáj lehet ext3 is, Tomato-nak anno az kellett az RT-N16-on viszont még azzal együtt is 6-8 MB/sec sebességet tudott aztán koppant a CPU 100%-on. Ennek legalább a 2-3-szorosát szeretném, úgy hogy mellette még maradjon is kraft a router CPU-jában minimum egy böngésző vagy skype videocall forgalom kiszolgálására.
    (nyilván ezt a vinyót meg kéne tudnia osztani hálózaton, de ez alap szokott lenni)

    - Legyen benne DLNA szerver (amennyit a Tomato miniDLNA-ja tudott az nekem anno elég volt)

    - DDNS támogatás

    Létezik egyáltalán olyan router ami gyárliag tudja mindezt, vagy mindenképp vissza kéne térnem a Tomato-hoz? (végül is nem baj)
    ...és ha van ilyen akkor mi az, meg főleg mennyiért dobják utánam?

    Néztem pl. olyat hogy Netgear 6400 de sehol nem találok értelmes demót (másoknál szokott lenni online firmware demo, hogy lásd mit tud), amiből kiderülne megfelel-e minden igényemnek, meg pl. azt se tudom, hogy egy 2x800MHz ARMv7 elég-e a fentiekre?

    -----

    Ezenkívül volna egy olyan kérdésem is, hogy amit Telekom adott... hát, mondjuk gateway-t vagy a jó ég tudja milyen kategóriába tartozik, de egy Huawei HG8245H-ról van szó, ami nek össz 2 feladata van:
    - optikai dugóból csinál nekem RJ45-öt a saját routerem oldalán
    - kiszolgál egy IPTV-t
    minden egyéb funkciója (pl. wifi) inaktív.

    ^^Ez a cucc igazából ér valamit vagy ha kicserélném a routeremet akkor meg ez miatt ütköznék újabb sebességkorlátokba?

    [ Szerkesztve ]

    Turenkarn

  • Tyrel

    őstag

    válasz Core2duo6600 #58772 üzenetére

    Őőőőőőőő ez 85 rugó. :Y

    Gyanítom hogy abban az árkategóriában már kb. bármit vennék az megfelelne az elvárásaimnak, de mondjuk emberi áron nincs valami? Mondjuk 40k alatt. :B

    85-ből már kijön egy olcsóbb router ami - szerintem - tudja a kellő sebességet, plusz mellé egy kis HTPC ami az összes többi fenti feladatot jobban és/vagy gyorsabban megoldja mint egy router. :U

    ----

    Azt amúgy értem ill. sejtettem is, hogy a T-s Huawei cucctól az IPTV miatt nem tudok szabadulni, így nem is akartam, a kérdésem arra irányult, hogy lehet-e neki kellő teljesítménye ahhoz hogy a "zsigabites" netet PPPoE pass-through átengedje magán?
    Nem tudom ez a pass through a motorháztető alatt mit csinál, kell-e hozzá bármi CPU erőforrás, csak szeretném azt elkerülni hogy az RT-N16 lassú CPU-jának kikerülése után egy újabb hardveres limitbe ütközzek, amit - mivel nem az enyém - már feloldani sem tudok.

    [ Szerkesztve ]

    Turenkarn

  • Tyrel

    őstag

    válasz Core2duo6600 #58776 üzenetére

    Jah valahogy nem számítottam ilyen 85 ropis routerekre, mármint oké hogy "extrát" akarok, de az RT-N16 anno asszem 18-20 ropi volt és egy Tomatoval az összes feature bőven megvan benne amire nekem szükségem van, kivéve az 5GHz-et de az akkor még nem is létezett amikor ezt vettem. Csak hát ugye lassú.

    Naívan azt feltételeztem hogy az azóta eltelt évek alatt fejlődött annyit a router SoC / CPU gyártás, hogy a mai közép-, vagy alsó-közép -kategória sebessége már hozza az elvárásaimat... :U Végül is ebben az RT-N16-ban egy ezeréves 500MHz-es chip van, a mai routerekben, pl. az említett Netgear R6400-ban meg 2x800MHz... feltételeztem az már ér valamit. :F

    Igazán főleg a SoC sebessége az amivel gondom van vagy lehet, de ha az megfelelő és csak firmware oldalról nem tud valamit amit én szeretnék az nem gond, már abban az esetben ha van rá valami értelmes CFW.

    Mondjuk én még csak Tomato-t használtam de biztos jó a többi is.

    Visszatérve, pl. az említett R6400, vagy mondjuk egy Asus RT-AC68U nem lehet elég nekem? (ez utóbbi ára mondjuk már elég fogcsikorgatós)

    [ Szerkesztve ]

    Turenkarn

  • Tyrel

    őstag

    válasz woodworm #58781 üzenetére

    Wow, ez egy szemeteskuka. :P

    Hogy ismerem fel belőle a B1 verziót, pl. egy online rendelésnél hogy magyarázom meg egy emag-hoz vagy edigitalhoz hasonló értemiségű boltnak, hogy nekem csak az a konkrét revízió felel meg?... Pl. szériaszámból lehet tudni valahogy?

    Erről a padavan fw-ról nem hallottam még, így rákeresve konkrétan RT-N56U-hoz készült eredetileg. Még ha van is 860l-es fork-ja, vannak kételyeim a stabilitását illetően. Van vele konkrét tapasztalat?

    Turenkarn

Új hozzászólás Aktív témák