Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • gyulaipal

    tag

    válasz Ijk #44981 üzenetére

    Szerintem egyfajta "háborút" kellene indítani. Ennek a lényege az lenne, hogy "kényszerítsük ki", hogy mindenki használja inkább a projektorok "cinema" módban, kalibrálva mért kontrasztját- és fényerejét a katalógusban megadott, erősen félrevezető (nézhetetlen képminőség mellett mért) "csúcsértékek" helyett. A komolyabb gépek ettől komoly előnybe kerülnének, hiszen azok esetén sokkal inkább a valóságot tükrözik a leírt számok.

    Mondok egy példát: egy emberke nemrég eljött hozzám baba-Barco-t nézni.Ő is olvasta a géptípus projektor.hu-s tesztjét (aminek "Nincs kompromisszum" vagy valami hasonló a címe) és a teszben olvasottak alapján kicsit aggódott, hogy a saját (sokkal nagyobb fényerőre és sokszoros kontrasztra specifikált) gépéhez képest visszalépés lehet ez a kis nyamvadt gép (pedig ebben 0,95"-es a DLP chip, a sajátjában "csak" 0,65").

    Én a katalógus helyett inkább megnéztem az emberke gépének a tesztjét (talán a projectorcentral-on), ahol azonnal sokkal szerényebb mérési adatok voltak leírva. Én csak azt mondtam, hogy azért jöjjön el megnézni a gépet.

    El is jött ... és persze volt nagy csodálkozás. Ez érthető, ha a KALIBRÁLT mérési adatokat összehasonlítjuk a gyári speckóval:

    "Másik projektor" v.s. baba-Barco:

    Spefifikált fényáram: 2200 lumen v.s. 1400 lumen

    Viszont a Cinema módban, rendes képre kalibrált fényáram:
    560 lumen v.s. 1300 lumen

    Ja, persze a Barco esetén nincsenek "képi módok", az csak egyféle módban tud vetíteni ... de akkor korrekt a kép és alig veszít fényerőt a gép a kalibrálás során. Így kell valós optikai teljesítményre optimalizálni a gépet ...

    Szóval meglepő módon sem a kontrasztot sem a fényerőt nem kevesellte a vendég szeme, pedig első körben (szándékosan) egy totálkáros lámpával (és ipari lencsével) szerelt gépet néztünk meg (2500:1 kontraszt, 500 lumen körüli fényáram). Ez a gép még ezzel a hulla lámpával (és lencsével) is elkápráztatta a vendég (speckó szerint) "sokszorosan jobb" paraméterekhez szokott szemét. Nem fura?

    Persze azután néztünk "rendes" gépet is (rendes fényerővel meg rendes kontraszttal is) de muszáj volt először "kalibrálni" a vendég szemét. :-)

    A fentiekből is látszik, hogy mennyire félrevezetőek a katalógusokba leírt számok ...

    Világ projektorosai egyesüljetek!!! :-)

Új hozzászólás Aktív témák