Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Egon

    nagyúr

    válasz #54657280 #5069 üzenetére

    Adatvédelemmel foglalkozom, ebből élek, úgyhogy szerintem egy icipicit mellélőttél... :P

    1. Nem kell időt szánni a másolgatásra, kiválogatásra. Egyrészt lehet szkriptelni is, másrészt a NAS-okon van paraméterezhető, dedikált mentés gomb is. De ha normálisan átgondolt könyvtárstruktúrát használok, másodpercek kérdése elindítani a másolást manuálisan is.
    2. Céges környezetben egy picit mások a követelmények, a lehetőségek. Az adatbiztonságot úgy szokták definiálni, hogy bizalmasság, sértetlenség, rendelkezésre állás (meg még letagadhatatlanság, stb. - de ezt most hagyjuk). Ebből otthon mi fontos igazán? A bizalmasság (ez sem mindig, mindenkinek) meg a sértetlenség. Azzal általában a legtöbben együtt tudnak élni, ha az adataikat (a magánjellegűeket) nem tudják elérni mondjuk 2 napig (céges környezetben ez többnyire nem megengedett). Gyakran megesik cégeknél is, hogy összekeverik a mentést az archiválással (egy picit itt is ezt érzem). Pedig egész más célt szolgál a kettő. Hosszú távú adatmegőrzésre általában csak az egyik jó igazán.
    3. Az adatvédelmet úgy érdemes felépíteni, hogy előtte elvégzek egy kis előkészítő fázist. Ennek egyik legfontosabb eleme a kockázatelemzés. Nem kell túl nagy dologra gondolni, de azért nem árt végiggondolni, hogy mégis mi történhet, hogy veszhetnek el az adataim. Innentől már csak valószínűségi szintet kell rendelni az egyes eseményekhez, és előáll, hogy ki mit tart releváns kockázatnak, és mit elhanyagolhatónak. Lehet úgy gondolkodni, hogy "nálunk soha nem lesz lakástűz, sem betörés, sem csőtörés" stb. Ezek sajnos olyan események amelyek előfordulnak. Persze lehet bízni benne, hogy mindig másnál lesz...
    4. A fentiekből következik, hogy - adott összegből gazdálkodva - a Raid önmagában nem igazán alkalmas az adatok biztonságos tárolására. Egy plusz biztonságot nyújthat, de csak arra támaszkodni nem lehet. Otthoni környezetben nyilván nem érdemes dinamikus adatközpontokban, online mentésekben gondolkodni (bár egyes olcsó cloud-szolgáltatások igencsak elgondolkodtatók): viszonylag limitált keretből, a lehető legbiztonságosabb (bár kétségtelenül nem a legkényelmesebb), amit ki lehet hozni, az a földrajzilag máshol tárolt (ha haragban vagy a nagyival, ezért ritkán látod, jó a melóhelyi lemezszekrény is... ;] ), offline adathordozó (ami persze lehet merevlemez, optikai lemez vagy bármi más).

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • Elemental

    addikt

    válasz #54657280 #5069 üzenetére

    Mindenképpen Egonnal értek egyet.
    Aki csak a nason tárolja az adatait, akármilyen réd shr mialó.asz, arra kicsit furcsán nézek.

    Amióta a 3929 számú hsz.-t írtam, már az 5. vinyóra is el vannak mentve képek- a melóhelyen...

Új hozzászólás Aktív témák