Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • 3psilon

    aktív tag

    Segítséget kérnék monitor vásárlásban. Jelenleg egy elkeserítően régi full HD 24" LG E2441 panelem van - megy, megy, de a színei nem szépek.

    Böngészésre kell, home office programozásra, néha játékra, de inkább indie szóval nem annyira a AAA vonal.

    Melóhelyen bejöttek a nagyméretű, nagyfelbontású Dell IPS-ek, de tudtommal azok rettenet drágák.

    Most mindenképp IPS, esetleg VA paneleset vennék, mert szerintem sokat számítanak a színek és az egyenletesség, amikor egész nap kell bámulni valamit.

    A korrekt DPI mindenképp kell, mivel karaktereket kell nézegetni.

    Mit ajánlotok? Érdemes elmenni 3k/4k irányba vagy inkább az ultraszélesek közt nézzek szét?

    A használt vásárlástól sem riadok meg.

    Köszi, ha 1-2 támpontot adtok, már az is óriási segítség! Akár egy jó bolt bemutatóteremmel - a Best Byteba benéztem, és egészen kiábrándító volt, összecserélt árcímkékkel, gagyi Microsoft reklámmal meg minden.

    Specs: Ryzen 7 5800X, 48Gb RAM, RTX 3060Ti 8Gb, Fedora Linux | Kawasaki ER-6F 2006

  • 3psilon

    aktív tag

    Sziasztok! A monitorválasztást egy túlságosan hosszú procedúra alapján a következő tényezőkre redukáltam:
    - full HD "kevés", 4k túl sok (játéknál elvérzik a kártya), UWHD képaránya nem tetszik, a 1440p pont jó átmenet
    - min. 90 DPI (full HD/24" most az), de inkább legyen több, a 27" pont jó méret 1440p-hez, 32" meg nem fér el az asztalon :))
    - semmiképp sem TN panel, mert nem szeretem a betekintési szögtől váltakozó, paneltől függően fakó színeket, a szép, egyenletes, élénk színeket nagyon szeretem :)
    - legyen Freesync/Gsync, mert zavarnak a képtörések

    Ezt a kettőt találtam, amik bejöttek:

    1) Acer ED273URPbidpx
    27", 144Hz, 1440p VA
    kicsit drágább (~100k), 3 év gari
    elég kevés infót találni róla, talán kifutó termék?

    vagy

    2) Acer Nitro VG270Ubmiipx
    27", 75Hz, 1440p IPS
    kicsit olcsóbb (~90k), 5 év garival

    Gépem egy i5 + 16Gb RAM + 6Gb GTX1060. Alkalmilag játszom, főleg single, néha-néha multi, nem kompetitíven. Most egy ratyi TN panelem van, és a korábbi laptopom IPS kijelzőjén rajongtam a gyönyőrű színekért!

    Az IPS-nél talán a backlight bleedtől tartok (idővel a laptopomon is előjött), a VA-nál meg a szellemképesedésről vannak rémtörténetek.

    A 144Hz-re meg aki esküszik az esküszik, teljesen tanácstalan vagyok, de szerintem alkalmi játékhoz a 75Hz is elég, főleg, hogy ezen a felbontáson a 1060 úgysem fogja túlprodukálni magát.

    Mit gondoltok? Ha szerintetek az IPS egyértelműen szebb, élénkebb színeket ad, én biztos azt rendelném, de meggyőzhető vagyok arról, hogy felejtsem el, mert a 144Hz mindent üt, a szomszéd totyikban minden erről szól. :) Köszi!

    [ Szerkesztve ]

    Specs: Ryzen 7 5800X, 48Gb RAM, RTX 3060Ti 8Gb, Fedora Linux | Kawasaki ER-6F 2006

  • 3psilon

    aktív tag

    válasz dargelot #101693 üzenetére

    Köszönöm! :R Igen, olvastam, jó kis cikk, és én is arra jutottam, hogy még van élet 144 Hz alatt, csak a hozzá tartozó topikban megy az észosztás, hogy "nem, soha, kínzás a 60 Hz, játszhatatlan" stb. :DDD

    Specs: Ryzen 7 5800X, 48Gb RAM, RTX 3060Ti 8Gb, Fedora Linux | Kawasaki ER-6F 2006

  • 3psilon

    aktív tag

    válasz dargelot #101699 üzenetére

    Igen, úgy tudom, mozikban is kísérleteztek a nagyobb FPS-sel, és a nézők nem szerették. Egyszerűen összeforrt az agyunkban a filmezés a 24 fps-sel, a magasabb képkockasebesség meg megmaradt a videojátékoknak meg a dél-amerikai szappanoperáknak. :)

    @Chaser
    Igen, sokan mondják, hogy "nem lehet visszamenni 60Hz-re" stb. de mindent nem lehet, vagy ha igen, akkor az zsebbenyúlós. :) Igazából az eredeti kérdésem is arról szólt, hogy az IPS jobb színei vs. a 144 Hz.

    Mindez 1440p és Freesync esetén! (Full HD panelekből van olcsóbb természetesen.) Freesync nélkül ráadásul végképp nem látom értelmét a 144Hz-nek, mert ha nem nyom folyamatos 144FPS-t a kártya (sok sikert...), akkor vagy képszakadás (amit személy szerint gyűlölök), vagy V-sync és 72 FPS.

    [ Szerkesztve ]

    Specs: Ryzen 7 5800X, 48Gb RAM, RTX 3060Ti 8Gb, Fedora Linux | Kawasaki ER-6F 2006

  • 3psilon

    aktív tag

    Elhoztam az Acer Nitro VG270U-t :)

    Első tapasztalatok:
    - a 1440p-27" szuper kombináció, nagyobb DPI-vel, mint a szokásos 90. Munkára, böngészésre is több helyet ad, de a 24" után nem "óriási nagy", még elfér az asztalon.
    - nyilván az IPS panel a régi TN-hez képest egy nettó színorgia. Könnyezek örömömben, ahogy a Metro alagútjaiban felgyújtom a mutánsokat, vagy a Far Cry 4-ben a Himalája hegyei fölött repkedek (gondolkodván, mikor csapok le az FC5-re...). De még a helyesírási hibákat aláhúzó piros szín is pirosabb, mint valaha. :D
    - ugyanígy szuper a betekintési szög, a monitor mindegyik részén szépek a színek, akkor is, ha nem pontosan középen ülök.
    - a kontraszt nem rossz, de nem észveszejtő (1000:1). Van dinamikus kontraszt mód is, sokat nem ér, általában nem is szokott az ilyesmi.
    - backlight bleed nincs (mondjuk kértem őket, hogy ellenőrizzék a pixelgarancia keretében), a feketéknél ill. sötét jeleneteknél érezhető az enyhe IPS glow - ezzel nincs mit tenni, tudtommal a technológia adottsága.
    - az OSD és a monitor gombjai halál bénák, szerencsére egy praktikus szoftverből is állítható
    - a Freesync megy az Nvidia kártyával, nincs képszakadás!
    - a 144Hz biztos jó lenne, de ez a szegény 1060 nem tud annyit AAA játékoknál 1440p-ben. Single játékokhoz szerintem 40-75 FPS is elég.
    - az 1 ms-ot a "VRB" bekapcsolásával tudja, amitől a kép marha sötét lesz (este OK), és enyhén vibrálni kezd (ez nem mindenkinek tűnne fel szerintem), ami játék közben nem feltűnő, de böngészésnél - bár látszik a hatása görgetéskor - egész napra nem kapcsolnám be. És mintha a Freesync-kel sem lenne kompatibilis? Én személy szerint nem nagyon érzem a különbséget, még mindig, nem vagyok kompetitív játékos, de alkalmi Overwatchozáshoz be lehet kapcsolni.
    - van beépített kék fény szűrő mód, ez messze nem olyan erős, mint a F.lux vagy akár a Windows éjszakai fény módja. Szerintem napközbeni használatra kínál egy szemkímélőbb módot, éjszakára meg tessék beállítani egy megfelelő szoftvert.

    Röviden ennyi. Rengeteg időt töltöttem kereséssel, mire rájöttem, mit akarok, azt meg hozza. Monitoroknál nehéz, mert valamelyik téren mindig kompromisszumot kell kötni.
    Szerintem visszavinni nem fogom :DDD az 5 év garancia pedig abszolút megnyugató - vigyázat, nem minden bolt adja ennyivel (looking at you, Alza - tessék magyaroktól vásárolni!).

    Specs: Ryzen 7 5800X, 48Gb RAM, RTX 3060Ti 8Gb, Fedora Linux | Kawasaki ER-6F 2006

  • 3psilon

    aktív tag

    válasz Rendo84 #101753 üzenetére

    A 144Hz-re mindenki azt írja, hogy jobb, de ehhez olyan kártya/játék kell. CS-t, LoL-t, OW-t simán lehet, de AAA játékoknál kimaxolod a grafikát és örülsz, hogy milyen szép meg látványos stb. :) Vagy FullHD-ben nyomod, olcsóbb hozzá a gép is és a monitor is. Kinek mi a fontos - ha eddig is szuper érzékeny voltál arra, hogy 50 FPS vagy 60 FPS bármilyen játék, akkor érdemes megfontolni.

    Az AOC-t néztem, de nekem sok volt a 32", és inkább ráfizettem, cserébe a nagyobb DPI-ért, a több gariért és az opcionális 1 ms módért. A 75Hz-es Acernek a fényereje is jobb - ez nyilván a panel sajátossága.

    A 144 Hz-es monitoron sokat gondolkodtam, de +40.000 Ft-ot nem ért meg nekem. Neked pláne nem fog, ha az AOC is megfelel az igényeidnek.

    Specs: Ryzen 7 5800X, 48Gb RAM, RTX 3060Ti 8Gb, Fedora Linux | Kawasaki ER-6F 2006

  • 3psilon

    aktív tag

    válasz Kódos #101781 üzenetére

    En nem nagyon alapoznek barmit is a black fridayre idehaza. Kamu akciok, ha valami meg valoban >10-15% akcios, abbol lesz 5 db, azt meg ugyanugy szempillantas alatt elkapkodjak, mint az altalad siratott modellt. Utana meg unnepi aremeles (szinten akcionak alcazva).

    Az euro az egekben... Ez az elfogyott monitor modell is valoszinuleg az volt, hogy a nagyker rajott, hogy van meg par darab a polcon, amit a legutolso euroarfolyam-emelkedes elott szereztek be. A kovetkezo szallitmany meg mar 330-as euron erkezik.

    Specs: Ryzen 7 5800X, 48Gb RAM, RTX 3060Ti 8Gb, Fedora Linux | Kawasaki ER-6F 2006

  • 3psilon

    aktív tag

    válasz Kódos #101793 üzenetére

    Igen, pontosan erről beszéltem. :K Arra nem lehet alapozni, hogy egyébként megvennél valamit, mondjuk egy monitort :D , körmödet rágva figyeled az árakat, aztán ha szerencséd van és le is akciózzák, talán tied a 10 db akciós termék egyike, amit 5 perc alatt elkapkodnak egyébként. És utána vársz egy hónapot a kiszállításra, majd ha netán pixelhibás vagy bármi baja van, akkor téped a hajad. Az egész egy lutri, főleg ilyen összegű termékeknél.

    Én értem, hogy a nagy verseny miatt egyébként is 10-15% árrésekkel dolgoznak ezek az online üzletek, szóval nagyon nincs is hova akciózni, vagy ha mégis, az mínuszos nekik és ezért csak pár darab termékkel teszik meg. Csak éppen ezért egy nagy parasztvakítás az egész.

    (Az egy másik dolog, hogy én személy szerint csak olyan webshopban vásárolok, ami mögött van magyar cég, de ez az én egyéni hóbortom. Főleg, hogy most már az eDigital is ott tart, hogy "raktáron, 4 munkanap után átvehető/szállítjuk" - WTF :F )

    Specs: Ryzen 7 5800X, 48Gb RAM, RTX 3060Ti 8Gb, Fedora Linux | Kawasaki ER-6F 2006

  • 3psilon

    aktív tag

    válasz BLNT. #101834 üzenetére

    Ha freesynces kell, akkor ezt ajánlom, ennek vettem meg a 1440p/75Hz testvérét. A büdzsédbe belefér, 5 év garival adják, és nem gagyi az összeszerelése (nem is high-end - pl. magasság nem állítható és enyhén berezgős, ha sokat lökdösöd az asztalt vagy csapkodod a billentyűzetet).

    Specs: Ryzen 7 5800X, 48Gb RAM, RTX 3060Ti 8Gb, Fedora Linux | Kawasaki ER-6F 2006

  • 3psilon

    aktív tag

    válasz Csápájev #101832 üzenetére

    A ferdeséget nem nagyon lehet képről megállapítani, de ha zavaró, akkor vissza lehet vinni, mert szerintem még egy budget monitornál is komoly gyártási hiba, ha ferde. Nincs sok elvárása az embernek egy monitortalppal kapcsolatban, az egyik, hogy ne essen pofára a monitor, a másik, hogy ne legyen ferde. :D Ha pixelgaranciás és van rajta döglött pixel, akkor is cserélhető - kérdés, mennyire feltűnő helyen van, csak egy alpixel (valamelyik szín RGB) hibás, vagy az egész stb. - te tudod, megéri-e a plusz köröket.

    Specs: Ryzen 7 5800X, 48Gb RAM, RTX 3060Ti 8Gb, Fedora Linux | Kawasaki ER-6F 2006

  • 3psilon

    aktív tag

    válasz Amerigo57 #101858 üzenetére

    Itthon: 180k HUF = ~550€, Németországban 450€? Ennyivel olcsóbb kint? :Y

    [ Szerkesztve ]

    Specs: Ryzen 7 5800X, 48Gb RAM, RTX 3060Ti 8Gb, Fedora Linux | Kawasaki ER-6F 2006

  • 3psilon

    aktív tag

    válasz KAMELOT #101864 üzenetére

    Tudom, hogy az áfa valamivel kevesebb, meg 330 az €, de a haszon meg az egyéb költségek a német forgalmazót is érintik.
    Most kíváncsiságból megnéztem azt a nitrót is, amit vettem, 1 hely kivételével mindenhol kb. ugyanannyi mint itthon - tehát így már csak a xar fizetéseket kell kompenzálnunk. ;] Az az egy hely az expert.de, nem tudom, hogy tud ennyivel olcsóbb lenni mint mindenki más.

    [ Szerkesztve ]

    Specs: Ryzen 7 5800X, 48Gb RAM, RTX 3060Ti 8Gb, Fedora Linux | Kawasaki ER-6F 2006

  • 3psilon

    aktív tag

    válasz BenceRoth #101893 üzenetére

    Csak az 1 ms-os IPS-nek ne dőlj be, csak strobe-olással lehet létrehozni, ami egy külön, fényerőt erősen csökkentő beállítás. (Ettől függetlenül lehet alacsony a panel válaszideje, csak nem írják le, mennyi...)

    Specs: Ryzen 7 5800X, 48Gb RAM, RTX 3060Ti 8Gb, Fedora Linux | Kawasaki ER-6F 2006

  • 3psilon

    aktív tag

    válasz Chaser #101895 üzenetére

    Ott is ugyanez a helyzet?

    Specs: Ryzen 7 5800X, 48Gb RAM, RTX 3060Ti 8Gb, Fedora Linux | Kawasaki ER-6F 2006

  • 3psilon

    aktív tag

    válasz KAMELOT #101966 üzenetére

    Mindegyikhez kell hardver, csak a Freesync nyílt szabvány, és így bármelyik monitorgyártó képes implementálni. A G-Sync esetében az Nvidiától kell licencelniük (venniük) egy zárt hardvermodult - drágán.

    A VESA Adaptive Sync szabvány a Freesync alapján lett meghatározva, a DisplayPort 1.2 specifikációjának részeként. Az új Nvidia kártyák (Pascaltól felfelé) már támogatják ezt az "Adaptive Sync" technológiát - ez az, amit "Freesync Compatible"-nek neveznek. Csak DisplayPorton keresztül üzemel, és a legtöbb Freesync monitorral működik.

    Az Nvidia végső soron vevői nyomásra tette ezt - bár a Gsync-kel ők voltak az elsők, de az AMD nyert, mert bejött a terve, hogy nyílt szabványt csinált belőle, és egy csomó olcsó monitorba beépíthették. Az Nvidia ezt a meccset bukta a profitéhsége miatt, de nem maradhatott le az AMD kártyákhoz képest, ezért beépítette a kompatibilitást.

    [ Szerkesztve ]

    Specs: Ryzen 7 5800X, 48Gb RAM, RTX 3060Ti 8Gb, Fedora Linux | Kawasaki ER-6F 2006

  • 3psilon

    aktív tag

    válasz Tivi103 #102062 üzenetére

    Tivi103
    protip: progamozok en is - a hajadra kenheted az ivelt kijelzot, a *sync-ket, a szinvilagot es a 144 Hz-et ha a) keves a hely a kijelzon b) kicsi a DPI. Persze mindketto szubjektiv, de a 90 DPI (FHD 24") a standard munkara es egyuttal szerintem az alja is - ennel kisebb (FHD 27") es lehet, hogy idegbajt kapsz az oriasi, megis pixeles, agyon-elsimitott/hintingelt betuktol.

    Ugyanigy, ha HD/FHD reszponziv weboldalt hegesztesz, a WQHD-n boven marad hely a kodnak, es 27"-en 120 DPI-vel (ami meg messze nem Retina vagy akarmi!) valaszthatsz a kisebb, de eles ill. a kicsit zoomolt, de nem pixeles betuk kozt. Mindketto szemkimelobb.

    Gondoltam, ova intelek, mielott leulnel programozni egy 27" FHD ele es vinned is vissza az uzletbe. :) Ha ez teged (is) zavarna, akkor a keretbol a) 24" 144Hz FHD b) 27" 75Hz WQHD (IPS/VA persze, az iveltet te tudod, en nagyon orulok, hogy nem valtottam iveltre, haveromnal probaltam es nem sikerult megszokni)

    [ Szerkesztve ]

    Specs: Ryzen 7 5800X, 48Gb RAM, RTX 3060Ti 8Gb, Fedora Linux | Kawasaki ER-6F 2006

  • 3psilon

    aktív tag

    válasz KAMELOT #102068 üzenetére

    Persze, kinek mi.

    Nekem pl. szerintem a szemem zavarna a 32". A 4k franko, de jatekra nem lehet kihasznalni, es a kedezonek az is szempont volt. Kerdes, mire mennyire kell - FHD 4k-ra jol skalazhato, csak 32"-en megint az effektiv DPI lesz igy alacsony. Tehat nem mindegy, hogy napi 8 ora jatek es 1 ora programozas, vagy napi 8 ora programozas es 1 ora jatek. :D

    Van, aki kodolashoz szeret 600 ablakot megnyitva tartani, van, aki egyet-kettot max, mert ugy tud fokuszalni. Vagy devopsos es nem dolgozik rendesen, ha nem nez egyszerre 6 db SSH terminalt, logokat es dashboardokat.
    Ellenben ha csak 1 db vim (emacs? :DD ) terminablak kell neki, akkor a 80x25 monokrom kijelzo is eleg. :D

    Jatek-munka szempontbol a WQHD, esetleg az UWHD (van, aki azert rajong...) kiegyensulyozott kompromisszum lehet.

    Specs: Ryzen 7 5800X, 48Gb RAM, RTX 3060Ti 8Gb, Fedora Linux | Kawasaki ER-6F 2006

  • 3psilon

    aktív tag

    válasz Tivi103 #102076 üzenetére

    Nincs kompromisszummentes valasztas monitoroknal, en is hetekig agyaltam. :)

    En szemely szerint a 144Hz-et engedtem el hasonlo okokbol mint amit mucsácsó irt es egy Acer Nitro VG270U-t vettem. (Nem Alzabol, mert egyreszt magyaroknal akartam vasarolni, masreszt ott asszem nem 5 ev az Acer garancia, 10.000 Ft-on meg nem akartam rugozni)

    A 90 alatti DPI engem biztos zavarna munkara, de ez az a pont, ahol pl Oazis bemutatoteremben erdemes korulnezni, hogy lasd, neked mi jon be.

    Ha <100k a keret es kell a 144Hz mert sokat jatszol >100 FPS jatekokkal, ahol szamit a reszponzivitas, akkor 24" 144 Hz FHD valoban, max melohoz rakotod a masodik monitort is. Ha a melo fontosabb a jateknal, en mindenkepp 27" WQHD-t ajanlanek, mert sokkal kenyelmesebb lesz rajta dolgozni - es a jatek felbontasa is nagyobb lesz persze.

    Ha meg 90% melo, akkor meg ahogy KAMELOT irta 32" 4k, mert ha neha jatszol, akkor max felskalazod az FHD-t. :)

    Itt neked kell a szivedre tenni a kezed, hogy milyen felhasznalasra mennyit kell a monitor, milyen funkciokra (meret, felbontas, szinvilag, Hz) van valoban szukseged, es mit tudsz elengedni, hogy a budzseben benne maradj. :)

    Ha visszakeresed a posztjaimat (nincs sok) egyebkent lathatod a gondolatmenetemet es a tapasztalataimat. :R

    [ Szerkesztve ]

    Specs: Ryzen 7 5800X, 48Gb RAM, RTX 3060Ti 8Gb, Fedora Linux | Kawasaki ER-6F 2006

  • 3psilon

    aktív tag

    válasz Tivi103 #102082 üzenetére

    Itt irtam le, de vigyazz, te nem az U-sat linkelted, hanem a sima full HD-t :)

    Nekem bejott, az IPS szineit nagyon szeretem, es a 144 Hz-et el tudtam engedni. De ezt azert, mert foleg bongeszgetek rajta, neha valami jatek, heti 1-2 home office nap programozassal. Tehat vegyes felhasznalasra kellett.

    De lehet, hogy te boldogabb leszel egy 24" FHD 144Hz-cel.... :)

    Specs: Ryzen 7 5800X, 48Gb RAM, RTX 3060Ti 8Gb, Fedora Linux | Kawasaki ER-6F 2006

  • 3psilon

    aktív tag

    válasz PiszokAlfréd #102101 üzenetére

    "amikor már nem jelent majd gondot egy felső-középkategóriás vga-val sem a 144hz kihajtása sem."

    Hat attol fugg, mert a legujabb AAA jatekok es VGA-k mindig egymashoz lesznek meretezve - a kozepkategorias (pl. GTX *60) kartyakat rendszerint FHD 60 FPS-re tervezik. :)

    Tehat akkor fogod tudni kihajtani (>100 FPS), ha van egy felso-kozepkategorias (*60 Ti) kartyad meg egy >2 eves jatekod, ill. hajlando vagy visszavenni a grafikai reszletessegbol. Vagy nem nagy szam a jatek grafikaja, pl. OW.

    Specs: Ryzen 7 5800X, 48Gb RAM, RTX 3060Ti 8Gb, Fedora Linux | Kawasaki ER-6F 2006

  • 3psilon

    aktív tag

    válasz Tivi103 #102089 üzenetére

    A 75 Hz nyilvan valamivel simabb, mint a 60 Hz, de kinek mi a fontos. Szerintem nem eget rengeto a kulonbseg, de van, akinek megvaltas a simabb kep, es szamukra tenyleg nincs elet 144Hz alatt.

    Engem speciel a kepszakadas (screen tearing) mindennel jobban zavar, es ezert kellett a Freesync. 40-75 FPS-nel is boven bele tudom elni magam a jatekokba, amelyiknel a kep simasagan mulna a beleeles, arra meg inkabb ne pazaroljam az idomet. :)

    Persze maskepp velekednek, ha mondjuk mindenem lenne a BF vagy OW versenyzes, de esportra utoljara gimiben jutott ido es energia. :D

    Specs: Ryzen 7 5800X, 48Gb RAM, RTX 3060Ti 8Gb, Fedora Linux | Kawasaki ER-6F 2006

  • 3psilon

    aktív tag

    válasz Chaser #102111 üzenetére

    32GK650F
    Alzaban, Iponban 130e, mindenhol mashol 180e HUF :Y Ekkora kulonbseget meg nem lattam, talan az lehet, hogy tegnap vagy ma valamelyik nemzetkozi nagyker benyomott egy akcijot es meg a tobbi bolt nem frissitette az ajanlatait - magyarul egy rovidtavu arazasi anomaliara tippelek.

    Nincs varazslat ezen a piacon szerintem - az alzas kuponos trukk pedig csak egy anomalia/hack, amit a vasarlok toredeke hasznal ki, nyilvan pontosan tudnak rola, es vagy lelovik 1 heten belul, vagy nem - persze attol meg lehet jo buli :DDD

    Specs: Ryzen 7 5800X, 48Gb RAM, RTX 3060Ti 8Gb, Fedora Linux | Kawasaki ER-6F 2006

  • 3psilon

    aktív tag

    válasz Tivi103 #102118 üzenetére

    Ja ezt csak arra irtam, hogy chaser kollega irta, hogy ennyibe kerul en meg nem ertettem, hogy lehet arukereson ekkora arkulonbseg a boltok kozt.

    Egyebkent majdnem ezt vettem 100k-ert (kb csak itt aruljak), csak vegul mivel ez ivelt VA panel meg a kevesebb (2 ev) gari miatt vettem a masik Nitrot de szerintem ez se rossz cucc!

    [ Szerkesztve ]

    Specs: Ryzen 7 5800X, 48Gb RAM, RTX 3060Ti 8Gb, Fedora Linux | Kawasaki ER-6F 2006

  • 3psilon

    aktív tag

    válasz dragon1993 #102132 üzenetére

    Nekem ilyenem van es tenyleg ne varj tole csodakat. Tudtommal nincs rendes allvanyu belole, de ha van az +20-30000 Ft arkulonbseg szokott lenni. Bar az IPS meg a nagy meret miatt nem kulonosebben erdekelt a magassagallitas (ha az asztalod megfelelo magassagu). Esetleg VESA csatlakozos tartokar?

    Specs: Ryzen 7 5800X, 48Gb RAM, RTX 3060Ti 8Gb, Fedora Linux | Kawasaki ER-6F 2006

  • 3psilon

    aktív tag

    válasz dragon1993 #102143 üzenetére

    A talptol - ennel a modellnel ugye lesporoltak a full pivotot, de az IPS miatt nem kell aggodni a betekintesi szogeken. :) A monitorrol itt irtam, azzal elegedett vagyok. Ha napi 8 ora munkara kene, akkor az ergonomia elsodleges, es a pivot / VESA tartokar alap. Akkor reszemrol mar a hidraulikusan emelheto asztal szerintem a legfontosabb, de ez mas teszta. :)

    [ Szerkesztve ]

    Specs: Ryzen 7 5800X, 48Gb RAM, RTX 3060Ti 8Gb, Fedora Linux | Kawasaki ER-6F 2006

  • 3psilon

    aktív tag

    válasz PiszokAlfréd #102151 üzenetére

    Erre nem vennek merget... Ez egy DPI es praktikussagi kerdes. A monitorok nonek, de szerintem a tobbseg 10 ev mulva sem akar 32" monitort hasznalni, mert nem fer el az asztalon. :)

    Ugyanigy, az Apple nepszeru lett a magas DPI "Retina" kijelzoivel, de reszben azert, mert annyian hasznaljak kiadvanyszerkesztesre, grafikai munkara.

    Az atlagembernek ma is eleg a 90 DPI, sot, akar ez alatti is, mert kulonben nem arulnanak 27" (sot, akar 32") FHD paneleket.

    Az atlag gamernek ugyanigy, 90 DPI folott fontosabb a szebb grafika es a magasabb FPS. A tobbit megoldja az elsimitas.

    A 4k panelek ara most rohamosan csokken, de nem terjed el tomegesen, amig a AAA jatekokat es az epp kijovo felso- ill. kozepkategorias kartyakat is FHD elmenyre tervezik. (Lasd a fentieket)

    Viszont most mar egyre tobb a 4k-kepes jatek, 1-2 grafikai kartya generacioval kesobb mar mondhatjuk azt, hogy a mai jatekokat mar frankon viszi 4k-ban.

    Csak ez meg a "kit erdekel" tipikus esete, mert aki ennyit (100-200.000 Ft) ad egy uj kartyara, az renszerint nem a 3 evvel korabbi cimekkel akar jatszani.

    Specs: Ryzen 7 5800X, 48Gb RAM, RTX 3060Ti 8Gb, Fedora Linux | Kawasaki ER-6F 2006

  • 3psilon

    aktív tag

    válasz PiszokAlfréd #102163 üzenetére

    Igen, mert annyi a skalazas, hogy 1 FHD pixelt 4 db UHD pixelre teszel ki. En nem probaltam, de allitolag eszrevehetetlen, hiszen egesz szamu tobbszoros, nincs atfedes. Persze az effektiv pixelsuruseg nem lesz eszveszejto 27"-en meg 32"-en, amekkorak ezek a 4k monitorok szoktak lenni.

    Specs: Ryzen 7 5800X, 48Gb RAM, RTX 3060Ti 8Gb, Fedora Linux | Kawasaki ER-6F 2006

  • 3psilon

    aktív tag

    válasz PiszokAlfréd #102159 üzenetére

    Amíg tudnak magasabb felbontású kijelzőket csinálni, addig fognak is, az emberek pedig meg fogják venni.

    A szabadpiaci kapitalizmus "mindig minden növekszik" logikája szerint igen!

    De én ebben nem hiszek 100%-ig, szóval vitatkoznék veled, mert kínálati és keresleti oldalról is vannak limitációk. Keresleti (user) oldalról szerintem egyértelműen a "Retina" felbontás a határ - amikor adott nézési távolságból már nem tudod megkülönböztetni a pixeleket. Minek több, ha a szemed ott ér véget, és nem kapsz többet a pénzedért?

    Ez pl. a 4k felbontás egy 27"-es kijelzőnél, 50 cm-ről. Tehát itt a vége(d) fizikailag.

    Egy 70"-es 4k TV (ami elég nagy) is "retinának" számít másfél méterről, magyarul a kanapéról nézve. A 8k nem fog előrelépést jelenteni, csak akkor, ha ennél nagyobb a képernyő, és akkor is hiába négyszer akkora az adatéhsége, mint a 4k-nak, nem lesz akkora ugrás, mint ami akár a 4k tud lenni a FHD-hoz képest.

    Tehát a valódi kérdés, hogy meddig akarnak az emberek még nagyobb méretű TV-ket és monitorokat - mert a 4k a legtöbb általános felhasználásnál már "pixelmentesnek" számít. Beleszámítva, hogy az átlagembernek nincs "retina" látása és PPI igénye, magyarul nem látja már a különbséget 120 és 160 PPI közt sem, de talán már a 90 és a 120 PPI közti különbség sem nagyon tűnik fel neki. (Most ezt monitoroknál, nyilván a TV meg a telefon más világ.)

    Kicsit olyan ez, mint a mostanában átforduló okostelefon-piac. Az elmúlt 12 évben mindenki vett magának, a piac telítődött, és érdemileg már nem nyújtanak újat az újabb modellek. A fogyasztók - a gyártók törekvései ellenére - egyre ritkábban cserélik, mert eljutottunk oda, hogy kielégíti az igényeiket. Ennek egyik jele, hogy az Apple a csökkenő eladási számokat áremeléssel és a statisztikák bonyolításával próbálja kompenzálni.
    És ez így is marad, amíg valami alapvető funkcióban változás nem történik - de akkor az már nem az a fajta okostelefon lesz, amit ma ismerünk.

    Hogy visszatérjünk a monitorokra, vannak statisztikák a felbontásról. Itt van egy az elmúlt 10 évről. Látszik a 2000-es években még az 1024x768 egyeduralma, és most ott tartunk, hogy kb. 2 éve kezdett el a sima HD (1366x768) csökkenni. Ránézésre deriválva a görbét, :DDD az eladásokat az FHD dominálja - de csak egy 4-5 éve.

    Még a legfrissebb Steam hardverstatisztikákat (játékosok) megnézve is 65% az FHD, 8% a >FHD felbontás, és ebből <2% az UHD, magyarul totálisan elenyésző jelenleg.

    Ez persze nem jelent semmit a jövőre nézve.

    Egyrészt a Stadia, amire hivatkozol, pár nap múlva indul el hivatalosan (na nem nálunk :))), szóval ott hamarosan okosabbak leszünk, hogy az ígéreteikből mi válik valóra. A mérleg egyik serpenyőjében ott van persze, hogy az optimális, megosztott kihasználás miatt erős, akár 4k-képes hardvert kapsz olcsón, a másikban pedig a hálózati limitációk sorakoznak (lag, képhibák).

    Másrészt az elmúlt évek idősoraiból látszik, hogy 5-10 év, mire egy felbontás eléri a kihasználtságát. Ez érthető, az ember több évre vesz monitort. Az UHD most ott tart, ahol az FHD majdnem 10 éve tartott. Szerintem az FHD adopciós rátájával 3-5 év, mire elég elterjedt (>20%) lesz, hogy abszolút komolyan vegyék a hardver- és szoftvergyártók is. És akkor a 8k-ról még nem is beszéltünk. :)

    Specs: Ryzen 7 5800X, 48Gb RAM, RTX 3060Ti 8Gb, Fedora Linux | Kawasaki ER-6F 2006

  • 3psilon

    aktív tag

    válasz gyperemi #102172 üzenetére

    "- Az AOC-ról változott-e a vélemény a old_artist monitor kategorizálása cikk óta ?"

    Egyreszt ez egy 8 eves komment, masreszt 1 db felhasznalo szubjektiv maganvelemenye, harmadreszt igen, valoszinuleg ennyi ido alatt meg neki is valtozhatott, nemhogy a monitorpiac maga. :))

    Olcso monitornak tovabbra is sokszor hig a leve, de markan belul is vannak szegmensek (budget, irodai, gamer, profi stb.) meg modellrol modellre, pontosabban paneltipusrol paneltipusra valtozik a minoseg.

    Pixelhibak tovabbra is vannak, es sok modellnek silany a QA-ja, de a monitormarkak es a panelek markai ket kulon vilag. Az Amazon ertekelesek SZVSZ torzitanak, mert sokan nem irnak, akiknek semmi bajuk a termekkel. Pixelhiba-garanciaval meg 3-5 ev garanciaval meg lehet monitort venni es az adhat valamennyi nyugalmat. :)

    Specs: Ryzen 7 5800X, 48Gb RAM, RTX 3060Ti 8Gb, Fedora Linux | Kawasaki ER-6F 2006

  • 3psilon

    aktív tag

    válasz Chaser #102175 üzenetére

    És a kerregést lehetett gariztatni?

    Amúgy egyetértek, a vásárlói vélemény statisztikailag nem jó indikátor - erre mondtam, hogy torzít, de a kritikákat (alacsony értékeléseket) én is rendszerint megkukkantom, hogy lássam, milyen jellegű problémákra érdemes felkészülni.

    > "és valóban, sok régi panel korrektebb volt mint amiket ma lehet alsóbb kategóriában lőni"

    Az a régi panel arányaiban anno valószínűleg drágább volt, mint egy mai, alsóbb kategóriás...

    Szerintem annyi történt, hogy onnantól kezdve, hogy az LCD panel nem egy felső kategóriás, hanem egy tömegtermékké vált, a tömeg (konzumer) vonalon a gyártók szépen kikísérletezték, hogy mennyit tudnak tolni a minőségi határon (értsd: rontani a minőségen), hogy a felhasználók még éppen ne borítsák az asztalt.

    A legtöbb ember talán észre se vesz 1-2 halott szubpixelt.
    A többiek esetleg kicserélik, vagy pixelgaranciával vásárolnak (értsd: a bolt szűri a legjobbakat, aztán majd a kicsit hibásat eladja olyannak, akit nem izgat).
    A gyártó meg széttárja a karját a szabványra hivatkozva, esetleg arra, hogy miért nem veszed meg a pro szériás monitorát 3x annyiért.

    gyperemi
    Igen, az Acerre gondoltam, csak ott találtam 5 év garit. Ez nálam szempont volt a vásárlásnál - ha már egy vagon pénzt kiadok ÁFA-ra (szemben mondjuk egy használttal), akkor kapjak érte valamit. :K
    Az, hogy milyen a fekete, azt elvileg a kontrasztarány határozza meg. A statikus kontrasztot kell nézni, a dinamikus csalás. :)
    Ez az érték 1:1000 (TN, IPS) - 1:3000 (VA panelek). Ez nem nagyon változott semmilyen irányba szerintem az elmúlt években, a technológia (háttérvilágításos LCD panel) limitációi miatt. Marad a "majd az OLED" mantra... :)

    [ Szerkesztve ]

    Specs: Ryzen 7 5800X, 48Gb RAM, RTX 3060Ti 8Gb, Fedora Linux | Kawasaki ER-6F 2006

  • 3psilon

    aktív tag

    válasz gyperemi #102187 üzenetére

    Ez az IPS panelekre is igaz, sötétben elvileg a VA panelek a legjobbak. Ha sokat filmezel töksötétben pl.

    Specs: Ryzen 7 5800X, 48Gb RAM, RTX 3060Ti 8Gb, Fedora Linux | Kawasaki ER-6F 2006

  • 3psilon

    aktív tag

    válasz #11083776 #102257 üzenetére

    A ms-oknál többféle érték van, van gray-to-gray meg feketéből fehérbe érték, meg van a "stroboszkópozással" (VRB) javított. Mivel bonyolult, ezért könnyű átverni az embereket. :DDD Valódi 1 ms maximum TN panelnél lehet, de két 4 ms-nak reklámozott monitor közül is lehet az egyik decens, a másik meg helyenként zavaróan szellemképes.

    Az, hogy mi elég és mi nem, azt csak te tudhatod, a PPI-nek nézz utána. FHD 24" az 90 PPI, az az átlagos.

    > akkor meg oda milyen vga kártya kell,hogy 144 hz 144 fps meglegyen.

    "Mennyi? 1000! Mi 1000? Mi mennyi?" :DDD Magyarul attól függ, mivel játszol, milyen beállításokkal. De vannak neten tesztek, utána tudsz nézni.

    24"-re szerintem a WQHD elég komoly, nagyon nagy pixelsűrűséget kapsz. Talán nem is kell annyi. Ha egyébként sem látod pixelesnek, a sűrűbbet aligha fogod értékelni.

    > Mennyivel szebb a wqhd ? illetve 24es-en mennyire látszik a különbség?

    Ugyanez. Attól függ, neked mi a fontos. Itt sokan választanak inkább FHD-t, de 144Hz-eset, mások hasonló keretből inkább WQHD/UHD, 60-75Hz-eset vásárolnak.

    [ Szerkesztve ]

    Specs: Ryzen 7 5800X, 48Gb RAM, RTX 3060Ti 8Gb, Fedora Linux | Kawasaki ER-6F 2006

  • 3psilon

    aktív tag

    többiek:
    Ki tudná az összefoglalót frissíteni? Egyrészt elavult, másrészt hosszú az átlag olvasónak és átugorják, harmadrészt tele van szubjektivitással, negyedrészt mostanában itt a PH-n is több releváns, friss cikket írt Synthwave, melyeket mellékelni lehetne.

    Nem vagyok nagy szaki, főleg, hogy most pár évig várhatóan elleszek ugyanazzal a monitorral, de szerintem a cél az lenne, hogy az átlag érdeklődő kérdezés előtt kikupálhassa magát általános alapfogalmakból, végiggondolhassa, mit szeretne és mit nem, és konkrétabb kérdéseket tehetne föl.

    Ezt mutatja, hogy a kérdések nagy része (jómagam is beleértve) hasonló alapfogalmak ismeretének hiányából fakad.

    Aztán akik épp benne vannak az aktuális kuponos akciókban :DDD a piacban, útba igazíthatják őket, hogy abban a pár hónapban pont melyik modell jó választás.

    Szívesen segítenék is megírni valamilyen kollaboráció keretében.

    Specs: Ryzen 7 5800X, 48Gb RAM, RTX 3060Ti 8Gb, Fedora Linux | Kawasaki ER-6F 2006

  • 3psilon

    aktív tag

    válasz Chaser #102272 üzenetére

    Írtam a topikgazdának az összefoglaló frissítése ügyében. Hátha zöld utat kap a projekt.

    Specs: Ryzen 7 5800X, 48Gb RAM, RTX 3060Ti 8Gb, Fedora Linux | Kawasaki ER-6F 2006

  • 3psilon

    aktív tag

    válasz Chaser #102301 üzenetére

    Igen, l.skywalker is ezt irta (o a topikgazda). Van kedved kozosen osszerakni egy anyagot? Tobbiek? Itt a nagy lehetoseg :)

    [ Szerkesztve ]

    Specs: Ryzen 7 5800X, 48Gb RAM, RTX 3060Ti 8Gb, Fedora Linux | Kawasaki ER-6F 2006

  • 3psilon

    aktív tag

    válasz Chaser #102312 üzenetére

    > én már leírtam mindent, csak ki kell másolni ( :

    Értem, ó, nagy bölcs, :)) de te is tudod, hogy ez ennél bonyolultabb. Ez olyan, mint, hogy ne kérdezzen itt senki, mert úgyis feltették már előtte, és miért nem keres vissza. Topik lezárva. :DDD

    Na mindegy, akkor megírom egyedül, majd ha lesz rá kis időm.

    Specs: Ryzen 7 5800X, 48Gb RAM, RTX 3060Ti 8Gb, Fedora Linux | Kawasaki ER-6F 2006

Új hozzászólás Aktív témák