Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • yle_greg

    tag

    válasz Koczó93 #58335 üzenetére

    Ket rossz kozul tudsz valasztani.

    A telefon nativ kepe csak tokeletes fenyviszonyok eseteben veszi fel a versenyt a nagy erzekelos gepekkel. Viszont a szoftveres rasegites a telefonokban fejlettebb mint a fenykepezogepekben. A szoftveres rasegites telefonon nezve a gepet meg elmegy, altalanos felhasznalasra megfelel, de csak a telefonos okosziszteman belul maradva. Ha elkuldod PC-re, es rendes monitoron nezed, akkor kijonnek a kep hibai.

    Ha ezt el akarod kerulni, akkor nagy gepre valtasz, de ott mas problemakba utkozol. Kell hajlandosag egy plusz eszkoz es suly (a vegen cirka negyed es egy kilo kozott lesz, gepvaztol-objektivtol fuggoen), cipelesere. Kell zseton, mert a cserelheto objektivek azt jelentik, hogy mindig masik kene. Kell tudnod kompromisszumokat kotnod magaddal, hogy peldaul egy megfizetheto es nem tul nehez utazozoom ami mindenre jo, de "sotet", vagy egy adott latoszog (portre, vagy szeleslato) ami megfizetheto es konnyu, es "fenyes" de nem zoom, vagy bazi nehez, bazi draga es korlatozott zoom, ami fenyes.

    A nagy gepes fenykepezes tobb tokolessel jar. Ha szereted az alkotas folyamatat, ha birod a gepeszkedest, ha van idod es nem "Apa, gyere mar!" feelingu a kirandulas, akkor jo lehet. A point and shoot feeling nagyon ritka. Mondjuk lehet automatan hasznalni, es nem ciki, hiszen kifizetted ezt a funkciot is.

    Mondjuk kivancsi lennek, hogy jellemzoen ki milyen modban hasznalja a gepet? En "A" modban, mert igy kontrollalom a DoF -ot, a zaridot pedig rabizom a gepre. Ha gyors a mozgas, csak akkor valtok "S" modra, de ez eleg ritka.

    Abba gondolj bele, hogy a te szokasaid miket olelnek fel, es mi az amin szeretnel valtoztatni. A fenykepezes a kompromisszumukrol szol. Ezert a legfontosabb kerdes az, hogy melyek azok a kompromisszumok, amelyeket te magad el tudsz fogadni ugy, hogy attol meg boldog maradsz, hiszen masok preferenciai szamodra csak iranymutatoak lehetnek, egy az egyben valoszinuleg nem fognak igazak lenni a rad vonatkoztatva.

    [ Szerkesztve ]

    A nyelvtannaciknak uzenem, hogy en trafok, te trafsz, o pedig trafik. Erted? Igen? Akkor ez kiallta a gyakorlat probajat, karoghatsz amit csak akarsz. :-)

  • yle_greg

    tag

    válasz Mr.Csizmás #58393 üzenetére

    Megsporolod vele a fizikai gomb nyomogatasokat, kevesbe kopnak ki a gyakrabban hasznalt gombok, igy csokken egy meghibasodasi faktor.
    Peldaul amikor lejatszo uzemben nezed rajda a kepeket, akkor nem nyil gombot nyomogatsz, hanem huzol egyet a kepernyon, menuben lepkedes detto.

    A nyelvtannaciknak uzenem, hogy en trafok, te trafsz, o pedig trafik. Erted? Igen? Akkor ez kiallta a gyakorlat probajat, karoghatsz amit csak akarsz. :-)

  • yle_greg

    tag

    válasz zoomcns #58461 üzenetére

    Gondolkodhatsz Pana GX9 vonalon is, a gep alapbol nem nagy, a pancake 20/f1.7 -nek hiresen szep a kepe, a sulya 10 deka, asszem ket es fel centit all ki a gepbol.

    Hozza egy 42.5/f1.7 portrera szinten kicsi, 130 gramm, 5 centi a hossza es az atmeroje. Nagy zoomnak a 14-140/f3.5-5.6 nem tul nagy, cirka negyed kilo es 7 centi korul van a hossza es az atmeroje is, ami Ekv. 28-280 -ra eleg jo ertek.

    Ha sulyra es meretre optimalizalsz, akkor a pancake zoom, a 12-32 a konnyebb mint egy kis zacsko ropi, es akarcsak a 20/f1.7, cirka ket es fel centi hosszu.. Nagylatonak piciben az Oly 9-18/f4-5.6 -ot szeretik, szep a kepe, szinten 5x5 centis a merete, es csak 150 gramm.

    Nekem az egyik zsebre rakos szettem egy Laowa 7.5/f2, egy Mitakon 25/f0.95, es egy Pana 42.5/f1.7, ezzel ugy fedem le a FF 15, 50, es 85mm -es latoszogeket, hogy a gepvazzal (GX9) egyutt is kevesebb mint egy kilo az egesz cucc. Az obikat tenyleg zsebre rakom, igy nem kell taskaval bajlodni, allati kenyelmesen elek. :-)

    Az MFT hasznalt piac most jol porog, ha nem parazol tole, akkor akar felaron kivalo objektiveket lehet venni, hala hogy tobb gyarto is keszit erre a bajonettre, nos, nagyjabol mindent is amin atmegy a feny.
    Erdemes lehet ezt a vonalat is megfontolni, az MFT fixekbol vannak olyan kicsi es fenyeros darabok, amik neked szerintem jok lehetnek.

    [ Szerkesztve ]

    A nyelvtannaciknak uzenem, hogy en trafok, te trafsz, o pedig trafik. Erted? Igen? Akkor ez kiallta a gyakorlat probajat, karoghatsz amit csak akarsz. :-)

  • yle_greg

    tag

    válasz Peat;) #58465 üzenetére

    "... gyenge fényviszonyok és mozgó célnál egy jó obival is elvéreznek és autófókuszban vannak gyenge modellek ..."

    Bocs, de ez nagyjabol minden rendszerre igaz. A kerdes csak az, hogy mennyire gyenge az a fenyviszony, es mennyire mozog az a cel, es igy tovabb.
    Nekem az f1.7 -el, plusz stabilizatorral nem szokott bemozdulni semmi, pedig a legtobbszor a gyerekeket fenykepezem, es az ovodas, kisiskolas fiam lanyom eleg izgaga. Autofokusszal sincs gondom, leszamitva video kozben a kovetofokuszt, az hajlamos neha keresgelni. Allokepen tueles tud lenni, a masodperc tort resze alatt. Ezek igazak a Pama 42.5/f1.7 -re es a 10-25/f1.7 -re is, de meg a 14-140/f3.5-5.6 is baromi gyorsan megtalalja a fokuszt.
    A 100-300 nagytele az egyetlen olyan obim ahol van hogy egy masodperc kell neki, mire levadassza a celpontot, de bakker, ez az obi csupan fel kilo, es akkora mint egy sorosdoboz, hulye leszek masfel kilos obival setalni, csak mert esetleg egy FF nagytele gyorsabban talalja meg a fokuszt.

    A nyelvtannaciknak uzenem, hogy en trafok, te trafsz, o pedig trafik. Erted? Igen? Akkor ez kiallta a gyakorlat probajat, karoghatsz amit csak akarsz. :-)

  • yle_greg

    tag

    válasz ZS3NI #58475 üzenetére

    Hasonlo cipoben jartam, vettem egy Pana 10-25/f1.7 -et. Amilyen draga, olyan jo. Most nincs feny problemam, orom van es boldogsag. (A vaku tobb okbol nem volt jarhato a szamomra.)
    Ha gyujtesz hozza, akkor ez is egy megoldas lehet, nem csak a komplett rendszer csere. Hasznalton lattam mar 500 ezerert is.

    [ Szerkesztve ]

    A nyelvtannaciknak uzenem, hogy en trafok, te trafsz, o pedig trafik. Erted? Igen? Akkor ez kiallta a gyakorlat probajat, karoghatsz amit csak akarsz. :-)

  • yle_greg

    tag

    válasz MrChris #58513 üzenetére

    Illetve Pana eseten a Dual IS nagyon hasznos, de csak Pana objektivekkel tudja, de akkor nagyon. :-)
    GX9 uj berazas mentes zarrendszer, filter nelkuli jo erzekelo, es parades szoftveres korites, es mar megy lefele az ara, foleg a hasznalt piacon.

    A nyelvtannaciknak uzenem, hogy en trafok, te trafsz, o pedig trafik. Erted? Igen? Akkor ez kiallta a gyakorlat probajat, karoghatsz amit csak akarsz. :-)

  • yle_greg

    tag

    válasz dukola #58569 üzenetére

    Ne feledjuk el az utcai SI mertekegysegeket sem, ezer lepedo egy misi, ugyhogy a ketsza' lepedo es a fel misi is egzakt. :-)

    A nyelvtannaciknak uzenem, hogy en trafok, te trafsz, o pedig trafik. Erted? Igen? Akkor ez kiallta a gyakorlat probajat, karoghatsz amit csak akarsz. :-)

  • yle_greg

    tag

    válasz HollyBoni #58606 üzenetére

    GX9 -em van, a 12-32 -vel konkretan elfer a kabatom zsebebe, mentunk mar igy asszonnyal szinhazba, nulla taskaval. A kabat masik zsebeben volt egy Pana 42.5/f1.7, a szinhaz utan a foteren esti, hatzerben lampafenyes portrekat lovoldoztem rola.
    Ehhez hasonlo meretu (4-5 centi hosszu es atmeroju, 10-15 dekas sulyu) "butyok" a Laowa 7.5/f2, ez neked tajkepre szerintem hasznos lehet.

    20/f1.7 -esem nincs, de eddig mindenhonnan ugyanazt hallottam rola, szep a kepe, konnyu, pici, csereben videoban hallatszik a fokuszmotor hangja, ami nem egy kapkodos idegbeteg, a futkarozo gyerekre nem optimalis, de az anyukajara igen.

    A sok kis meretu es tomegu obi miatt biztosan fogsz talalni olyat, ami a kirandulasra optimalis. A 14-140 is meglepoen kicsi, es jo kepe van.

    Ami problema lehet, hogy ha terepen razod a technikat, mert pl. a GX9 -ben kikapcsolt allapotban rugok tartjak a helyen a szenzort, ami bekapcsolaskor "lebegni" kezd, hogy a szenzormozgatasos stabi mukodni tudjon. Ergo kikapcsolt allapotban nem er rumbatokot jatszani a gepvazzal, mert valoszinuleg nem tesz neki jot. Ha vadul nyomod a bicajjal, az szetrazhatja, de ha nem a bukkanotol bukkanoig pattogo downhill rabja vagy, akkor valoszinuleg nem lesz baj. Ezt azert erdemesnek tartottam megemliteni.
    Nem tudom, hogy melyik vaz belseje mennyire lotyog kikapcsolt allapotban, a GX7 -ben peldaul nem kotyog semmi.

    [ Szerkesztve ]

    A nyelvtannaciknak uzenem, hogy en trafok, te trafsz, o pedig trafik. Erted? Igen? Akkor ez kiallta a gyakorlat probajat, karoghatsz amit csak akarsz. :-)

  • yle_greg

    tag

    válasz HollyBoni #58608 üzenetére

    Szerintem a minosegjavulas csak a hataresetekben foghato meg. Ha volt eleg feny, ha a dinamikat nem nyirta ki valami hatulrol jovo eros feny, ha a zarido rendben volt, akkor a regi szenzoron is ugyanolyan szep volt a kep. Az ujabb szenzorok kicsit sotetebb helyeken, es kicsit rosszab viszonyok mellett is tudnak meg jo kepeket kesziteni, es itt inkab csak az a vita targya, hogy mekkora intervallum ez a "kicsit", es hogy mekkora a javulas.
    Pixelkukkolasnal, vagy penzes munkara keszult termek eseteben kijohet az erzekelo elegtelensege, de hetkoznapi esetben en magam tobb kepet rontok el, mint az erzekelo. :-)
    Sokat fotoztam a GX7-es gepemmel, de soha nem merult fel bennem, hogy nem szep a kepe, pedig konkretan 10 eve jott ki.

    A nyelvtannaciknak uzenem, hogy en trafok, te trafsz, o pedig trafik. Erted? Igen? Akkor ez kiallta a gyakorlat probajat, karoghatsz amit csak akarsz. :-)

  • yle_greg

    tag

    válasz HollyBoni #58616 üzenetére

    Szerintem nem haldoklik, csupan elerte a felnottkort. Most mar nehez nagyot villantani, hiszen az objektivek teren a fizikai lehetosegeken belul szinte minden latoszog le van fedve a leheto legfenyesebb lencsekkel, termeszwtesen ugy, hogy a szokasos ar / fenyesseg / suly haromszogbol csak kettot valaszthatsz. 6 mm -tol indul a szeleslato, vagyis ekv 12-rol, es fel milla alatt van hasznaltan ketszerezo nelkul 100-400 -as, vagyis ekv 200-800 -as nagytele. Kozotte van olcso konnyu es jo szuperzoom, pl. 14-140, ami "sotet", de megis must have, mert egyszeruen jo. Ha nagy a penztarca, akkor a 10-25 es 25-50 fix f1.7 -es zoom obikkal a leggyakrabban hasznalt ekv. 20-100 mm -es tartomanyt le lehet fedni, es tobb helyen is irjak, hogy ennek a ket zoom obinak jobb a kepminosege, mint sok fix objektivnek. Olcsobban es konnyebben vannak fixek, pl. a pana 20/f1.7 is etalon a rendszerben, a legmagasabb az Oly 75/f1.8, ami szinten hiresen eles kepet produkal. Lejjeb adva a fenyerobol, de meg nem atterve a sotet oldalra, ott a pana 12-35 es 35-100 kombo, amik fix f2.8 -al lefedik az ekv. 24-200 -as tartomanyt, es meg mindig nem nehez a szett, es nem kell erte eladnod a vesedet. Persze, ha nincs vesere szukseged, akkor vehetsz erte egy Oly 150-400, beepitett 1.25x tobbszorozos ket kilos obit harom misiert, de ha ennek tizede sincs a budzse, akkor a Pana 100-300 is nagyon popec.
    Ha fenyre vagysz, van jo par f0.95 manual objektiv, nekem egy 25mm-es Mitakon, ami tenyleg hajszalvekony DoF -ra kepes. Ezek utan nehez uj obit gyartani, hiszen az ennel nagyobb fenyerosek mar nehezek es nagyobbak lennenek, ami viszont nem illik a cuki kis MFT filozofiaba. Igy is van, ami sokak szerint mar tul nagy es tul nehez, de ez mar ugye szubjektiv, hogy ki milyen sulyt vallal be.
    Gepvaz teren lassan csordogalnak a szolgaltatasok, a jelenlegi hardver is boven jo a hobbyfotosok kiszolgalasara. Igazabol boven tobbet tud a rendszer mint amit en kiveszek belole, ugyhogy cirka annyira felek a haldoklasatol, mint a nap szupernovaba valasatol. Tudom, hogy lesz, de kulonosebben nem zavar. :-)

    A nyelvtannaciknak uzenem, hogy en trafok, te trafsz, o pedig trafik. Erted? Igen? Akkor ez kiallta a gyakorlat probajat, karoghatsz amit csak akarsz. :-)

  • yle_greg

    tag

    válasz s4tch #58618 üzenetére

    A 200 -as plafonnal van a gond, mert egy Pana 100-300 II alapbol tobb ennel (ujonnan) es ez egy budget objektiv, bar ahhoz kepest teljesen vallalhato. (A profibb tele, a 100-400 haromszor ilyen draga, de van az Olynak majd harom millaert is teleobjektivje.)
    Neha felbukkan 100-120+ arban hasznaltan, ha ehhez szerzel egy hasonlo arban levo hasznalt vazat (inkabb Panat, a Dual IS miatt) akkor lehet 200 korul tele obi es vaz.

    Vagy ha fix tele is jo, akkor van tukros meg sima MF obi, adapterrel akar, nem tudom, hogy neked mire van szukseged.
    Vagy egy ultrazoom is jo lehet, mint a Nikon Coolpix P900 volt, nem tudom, hogy van-e hasonlo a piacon.

    [ Szerkesztve ]

    A nyelvtannaciknak uzenem, hogy en trafok, te trafsz, o pedig trafik. Erted? Igen? Akkor ez kiallta a gyakorlat probajat, karoghatsz amit csak akarsz. :-)

  • yle_greg

    tag

    válasz s4tch #58627 üzenetére

    En nem valasztanam ezt az obit, a motoros zoom engem elriaszt. Emellett ez csak 175-ig megy, ami adott esetben keves lehet. Hasonlo aron lattam 100-300 -at.

    En kiskompakton hasznaltam utoljara motoros zoomot, es mindig zavart, hogy kozeledo-tavolodo dolgot nem lehet vele rendesen lekovetni, mert vagy tul gyors, vagy tul lassu. Nekem 100-300 van, annak a zoom gyuruje szepen jar, nagyon finoman is lehet zoomolni, hirtelen megugrasok nelkul.
    De nincs tapasztalatom a 45-175 -os obival, ezert nem akarok ra rosszat mondani, nekem csak eloiteleteim vannak a motoros obikkal. :-)

    Vaz tekinteteben megint csak szuk a tapasztalatom, GX7 es GX9 -em van. A 100-300 -al a GX9-en vegigfotoztam a repulonapot, jobb kepek szulettek, mint vartam: https://prohardver.hu/tema/micro_four_thirds/hsz_98976-98976.html

    A crop miatt a tele jobban fekszik az MFT gepeknek mint a FF vazaknak, konnyebb es kisebb obikat lehet gyartani, es a kis tomeg miatt az AF is fickosabb tud lenni elviekben. A hordozhatosag sem lenyegtelen, a 100-300 akkora meretu es sulyu mint egy doboz sor. Vazzal egyutt megvagy egy kilo alatt. Fenyeroben jobb mint a 45-175, de a hetkoznap hasznalhatosagban a 45 es a 100 kozotti taromany sokat tud jelenteni, ez mindenkepp a 45-175 fele billenti a merleget. Nem rudom, hogy mennyire kell tele, mennyire kozeli kepeket akartok, erdemes lenne a mar elkeszult kepeken megnezni az ekv. gyutavot, es az alapjan eldonteni, hogy van-e szukseg a 175 feletti tartomanyra.

    A nyelvtannaciknak uzenem, hogy en trafok, te trafsz, o pedig trafik. Erted? Igen? Akkor ez kiallta a gyakorlat probajat, karoghatsz amit csak akarsz. :-)

  • yle_greg

    tag

    válasz Sztenn #58719 üzenetére

    Ha a mobilitas fontos, akkor az MFT vilagaban a kis meretu gepeket is megnezheted, en egy GX9-el nyomulok, es elvezem, hogy az apro obikkal konkretan zsebre teheto, mikozben a kepminoseg szamomra tokeletes. Most eppen nyaralunk, ez az utolso nap, es a heten tok jo volt, hogy konkretan ovtaskaban vittem a gepet egy palacsinta (20/f1.7, ekv. 40 mm) obival, illetve ovre fuzheto apro "zsebekben" vittem 7.5 nagylatot, es a 14-140 mindenest, ami a tobbihez kepest batar darab, de ez is csak 25 deka, es cirka 7x7 centis.
    Ha cel a kis meret, akkor ezzel nem losz melle.

    A nyelvtannaciknak uzenem, hogy en trafok, te trafsz, o pedig trafik. Erted? Igen? Akkor ez kiallta a gyakorlat probajat, karoghatsz amit csak akarsz. :-)

  • yle_greg

    tag

    válasz Sztenn #58724 üzenetére

    Szerintem egy mostani, vagy mondjuk 5 evesnel nem regebbi kamera nagyjabol mindenre jo, amire az atlagembernek szuksege lehet, ugyhogy barmit valasztasz, az jo lesz, a kis kompromisszumokat meg ugyis megoldja az ember.

    A kulonbseg a mai gepek kozott szerintem mar nem olyan szamottevo, lassu a fejlodes. Akik profik, vagy ebbol elnek, azoknak fontos lehet egy-egy parameter, mert az pont jol jon a szamukra, es megeri az arat. En viszont tudom magamrol, hogy a gep okosabb nalam, sokkal tobb lehetoseg van a masinaban mint amit en kepes vagyok kivenni belole. Ugyhogy amatornek szerintem barmilyen vaz jo.

    Ami katartikus valtozas, az egy-egy obi. Amikor nem tudsz hatra lepni, de felteszed az ultra szeles (nalam 7.5mm) szeleslatot, es hirtelen belefer a kepbe, az egy jo erzes. Amikor szenvedsz a kitobival, mert a gyerek a muanyag motoron lehagy, es tul messze vigyorog, akkor egy 14-140 meghozza a vigyort a te arcodra is. Es meg sorolhatnam, hiszen itt az adott obi az, ami az adott feladat eseten brillirozik, - es visszaerkeztunk oda, hogy szinte tok mindegy, milyen vazon.
    A dupla IS miatt erdemes rendszeren belul maradni. Az olcsosag miatt meg erdemes manualt venni, kis gyujtotavnal ugysem problema a stabi hianya.

    Szerintem ne gepben, hanem rendszerben gondolkozz. Ugyis lesz meg par obid, ezert csetelheto. :-)
    Gondold vegig, hova mit vinnel, az milyen suly, terfogat, szutyo. Mennyire latvanyos, mennyire tolvajcsalogato, mennyire lehet keznel. Ezek szerintem fontosabb szempontok, mint hogy mi a max ISO amit tud a gep, hiszen a kepeink tulnyomo reszet vilagosban keszitjuk, kivetel a mazohistak es a sportemberek, mint a barlangaszok, az valaha voltam en is, barlangban tenyleg macera a fotozas.
    Felszinen ezzel nincs gond. :-)

    Szerintem akkor fogsz tudni jo gepet/rendszert valasztani, ha tenyleg jol tudod a sajat magad szamara definialni, hogy milyen celra kell. Szerintem ez a kulcs. :-)

    A nyelvtannaciknak uzenem, hogy en trafok, te trafsz, o pedig trafik. Erted? Igen? Akkor ez kiallta a gyakorlat probajat, karoghatsz amit csak akarsz. :-)

  • yle_greg

    tag

    válasz Aksomatic #58734 üzenetére

    Az a gond a kerdeseddel, hogy tul tag a valasztek, es nehez szurni, ha nincs mi alapjan.
    Gondolj el egy autos forumban egy olyan kerdest, hogy: "Sziasztok! Altalanos hasznalatra milyen szemelyautot ajanlanatok? Az Opel jo?".
    :-)

    A nyelvtannaciknak uzenem, hogy en trafok, te trafsz, o pedig trafik. Erted? Igen? Akkor ez kiallta a gyakorlat probajat, karoghatsz amit csak akarsz. :-)

  • yle_greg

    tag

    válasz dabgergo #58750 üzenetére

    Az elektronikus zar nem koptatja a mechanikat, igy ha annak magas az erteke, nem szamit. A csak videozas is hasonlo, mert az sem terheli ugy a gepet, kiveve ha megsuti vele az elektronikat.
    Objektivnel van szerepe a csak video kitetelnek, mert ha valaki kovetofokusszal videozik, akkor az obiban a fokusz motor es a fokusz mechanika eleg sokat dolgozik.
    A bekapcsolasok szama is tud mervado lenni, ez az elektronika altalanos oregedeserol ad adatot, de nagy a minosegi szoras, ezert ez csak tajekoztato adat. Ha nehany tucat, akkor uj a gep, vagy vitrinbwn volt, vagy nem hasznalta, pl. asszonynak vette aki nem hasznalta. Ha meg sok szazezer bekapcsolason van tul a gep, akkor hiaba hirdeti alig hasznalt patika allapotukent, belul mar dolgozott eleget.

    A nyelvtannaciknak uzenem, hogy en trafok, te trafsz, o pedig trafik. Erted? Igen? Akkor ez kiallta a gyakorlat probajat, karoghatsz amit csak akarsz. :-)

  • yle_greg

    tag

    válasz totopad #58761 üzenetére

    Ha utazas, akkkor a meret mervado lehet. Erdemes lehet a Full Frame DSLR helyett az APS-C vagy meg inkabb a Mikro 4/3 rendszereket nezned. Nem csak a gepvaz kisebb, mert nem azon nyered a sokat, hanem az objektivek mereten. Kepminosegben, foleg hobbistakent, szerintem nincs akkora kulonbseg, ami megerne a FF szett tomeg es terfogat tobbletet.

    Ha nem DSLR like, hanem kis tavmeros alaku gepet nezel, akkor alkalmasint egy nagyobb kiskompakt meretet tudsz elerni vele. Nekem Panasonic GX9 gepem van, ez egy palacsinta 20/f1.7 vagy 12-32/f3.5-5.6 obival nagyjabol a zsebre teheto kategoria. Most eppen nyararunk, es kifejezetten elvezem, hogy a fotos szettem alig foglal helyet.

    A nyelvtannaciknak uzenem, hogy en trafok, te trafsz, o pedig trafik. Erted? Igen? Akkor ez kiallta a gyakorlat probajat, karoghatsz amit csak akarsz. :-)

  • yle_greg

    tag

    válasz lugosi #58763 üzenetére

    Pontosan, ahogy mondod. En is elkovettem egy olyan "hibat" amit ujra elkovetnek, a Pana 10-25/f1.7 megvetelet. Imadom, otthon sokszor hasznalom, es meg kirandulni sem vagyok rest cipelni, pedig 70 deka es nem pici, nagyobb mint egy sorosdoboz.
    Viszont most nem hoztam magammal (Horvatorszag, tengerpart) mert itt hektikusabbak vagyunk (es felek, hogy ellopjak). Most a nagyjabol majkremkonzerv meretu es sulyu kis obikkal "szaladgalok". Az ovemre fuzott apro zsebekben feltunes nelkul elfer a Laowa 7.5/f2, a Pana 20/f1.7, es a Pana 42.5/1.7. Most megyunk a kolykokkel delfin nezo hajoutra, oda a 14-140 es a 100-300 obikat viszem, a nagyobbik cirka sorosdoboz meretu, a kisebbik nagyjabol a fele. A hajon nem szeretnek cserelgetni, de fogalmam sincs, mennyire lesznek kozel a delfinek. A 14-140 -el kezdek, mert olyan kepet szeretnek, amin nem csak a delfin van meg a viz, hanem a gyerekeim is, ahogy a hajo korlatjaba kapaszkodva mutogatnak felejuk. A hajo zsufolt lesz valoszinuleg, ugyhogy ez 100 alatti tartomanyban keszitheto csak el szerintem. Remelem sikerul. :-)

    A nyelvtannaciknak uzenem, hogy en trafok, te trafsz, o pedig trafik. Erted? Igen? Akkor ez kiallta a gyakorlat probajat, karoghatsz amit csak akarsz. :-)

  • yle_greg

    tag

    válasz nortone580 #58782 üzenetére

    GX9 es 14-140 tulajkent azt mindom, hogy ez egy jo ajanlat, a gep nagyon jo, es ez az obi az egyik leg hasznosabb.
    Egyetlen dolog fog kelleni meg, egy darab plusz akku. De az lehet utangyartott is, szoval az nem nagy tetel.

    A nyelvtannaciknak uzenem, hogy en trafok, te trafsz, o pedig trafik. Erted? Igen? Akkor ez kiallta a gyakorlat probajat, karoghatsz amit csak akarsz. :-)

  • yle_greg

    tag

    válasz Laby #58827 üzenetére

    Nagy mazli kellene, hogy talalj 100 alatt gepet es obit egyben. Kulon-kulon inkabb 150 az alja szerintem egy ilyen szettnek.
    Ha latsz olcson gepvazat, es hozza a menetes topicban egy manual obit, (+adapter) akkor ugy lehet olcsobb, de ha speed boosterest akarsz, akkor megint ott vagy, ahol a part szakad.
    Mazli kell, hogy kifogj egy ilyet. Szerintem.

    A nyelvtannaciknak uzenem, hogy en trafok, te trafsz, o pedig trafik. Erted? Igen? Akkor ez kiallta a gyakorlat probajat, karoghatsz amit csak akarsz. :-)

  • yle_greg

    tag

    válasz zaskar #58838 üzenetére

    Minden fenykepezogep jo, foleg, ha az emberbek nincsenek extrem elvarasai. Hogy ezek kozul melyik a jobb, az attol fugg, hogy szamodra mi fontos.
    Kepminoseg? Suly es meret? Az is szamit, hogy melyiknek a formaja ragadja meg a szivedet.
    En GX9 tulajkent nagyon szeretem a gepemet, tudok rola jokat mindani, de a masik kettot nem ismerem, azokrol nincs tapasztalatom, igy nem emelhetem azok fole. Az biztos, hogy a 14-140 az egyik legjobb (leghasznosabb) obim, verbeli utazo zoom. A gepvaz pedig olyan kicsi, hogy egy palacsinta obival (kabat) zsebre vaghato, peldaul a hiresen "jokepu" Pana 20/f1.7 -el. Errol regebben irtam is egy szosszenetet, mindjart elokeresem.

    A nyelvtannaciknak uzenem, hogy en trafok, te trafsz, o pedig trafik. Erted? Igen? Akkor ez kiallta a gyakorlat probajat, karoghatsz amit csak akarsz. :-)

  • yle_greg

    tag

    válasz yle_greg #58839 üzenetére

    Megvan: https://itcafe.hu/tema/micro_four_thirds/hsz_98519-98519.html

    Azota van 20/f1.7 a 14-140 melle, es bejott a dolog, volt mar par olyan kirandulasunk, ahol ez a ketto volt nalam. Nekem bejon a kis meret es suly.

    A nyelvtannaciknak uzenem, hogy en trafok, te trafsz, o pedig trafik. Erted? Igen? Akkor ez kiallta a gyakorlat probajat, karoghatsz amit csak akarsz. :-)

  • yle_greg

    tag

    válasz Tin_Shield #58887 üzenetére

    Ezt a JPG motor mizeriat bevallom sosem ertettem teljesen. Ha valakinek tul egyhangu a normal beallitas, akkor ott a vivid. Ha azt tartja tul harsanynak, ott a portre. Egy csomo elore definialt szintonus van, plusz az ember a gepn belul ugy hajlitgatja a szinter ertekeit ahogy akarja, ha tul keknek, zolnek, vagy akarminek talalja. Es ezek utan meg ott a raw, ha valamit nem tud beallitani a gepben. De egyszeruen nem ertem, hogy mi olyan gond lehet a JPG szineivel, amit nem lehet gepen belul orvosolni? Vagy ti valami masrol beszeltek?

    A nyelvtannaciknak uzenem, hogy en trafok, te trafsz, o pedig trafik. Erted? Igen? Akkor ez kiallta a gyakorlat probajat, karoghatsz amit csak akarsz. :-)

  • yle_greg

    tag

    válasz Pendragon911 #58955 üzenetére

    Az APS-C 18-135 latszolagos kepe nagyjabol a 14-103 mm -es MFT obikkal egyezik meg. Ehhez az Oly 12-100 ( https://www.olympusmintabolt.hu/olympus-m-zuiko-digital-ed-12-100mm-f1-4-0-is-pro ) all a legkozelebb.

    De ha megvan mindened egy rendszerben, akkor atallni egy teljesen masikra eleg nagy veszteseggel jar.

    A nyelvtannaciknak uzenem, hogy en trafok, te trafsz, o pedig trafik. Erted? Igen? Akkor ez kiallta a gyakorlat probajat, karoghatsz amit csak akarsz. :-)

  • yle_greg

    tag

    A legnagyobb rendes SD kartyam 1 GB-os. Finoman szolva nem mai. Azota csak micro SD kartyat veszek, mert ezeket ha kell, akkor egy mini USB kartyaolvasoba rakva maris van egy 16, 32, 64, 128 GB-os USB kulcsom, ingyert. Sok-sok eve igy hasznalok ugy egy tucat kulonbozo meretu kartyat, soha nem volt gondom az adapterezessel. A vazzal lesz szerintem is a gond.

    A nyelvtannaciknak uzenem, hogy en trafok, te trafsz, o pedig trafik. Erted? Igen? Akkor ez kiallta a gyakorlat probajat, karoghatsz amit csak akarsz. :-)

  • yle_greg

    tag

    válasz NORB1337 #59005 üzenetére

    Azt irod, a videozas nem fontos. Hidd el, ahogy a gyerek mozogni kezd, fontos lesz. Tudom tapasztaltam. :-)

    A nyelvtannaciknak uzenem, hogy en trafok, te trafsz, o pedig trafik. Erted? Igen? Akkor ez kiallta a gyakorlat probajat, karoghatsz amit csak akarsz. :-)

  • yle_greg

    tag

    válasz kopf #59054 üzenetére

    Nem tudom, hogy mit ertesz vibralasmentes video alatt, de a shutter speed es a felveteli fps egyezik? Mert ha nem, peldaul akkor tud hulyen kinezni, "vibralni" a video.

    [ Szerkesztve ]

    A nyelvtannaciknak uzenem, hogy en trafok, te trafsz, o pedig trafik. Erted? Igen? Akkor ez kiallta a gyakorlat probajat, karoghatsz amit csak akarsz. :-)

  • yle_greg

    tag

    válasz johniee #59070 üzenetére

    Van egy olyan mondas, hogy a legjobb gep az, ami nalad van. Ezert keszul a vilagon a legtobb kep telefonnal.
    Ha telefonnal jobb kepet akarsz, es egy cserelheto objektives "rendes" gepet veszel, akkor nagyjabol tokmindegy melyiket veszed, a telefonnal mindegyik nagysagrendekkel jobb.
    Egymashoz kepest mar nincs akkora elteres, meg a FF es MFT kozott sincs akkora elteres, ami egy nem profi (vagyis aki ezzel keresi a penzt) szamara megerne a FF jelentette plusz kiadast es a plusz cipelnivalot. Van mar kis FF gepvaz, de a feny makacsul mereven hajlik, ezert az objektivek nagyobbak.

    En most elkezdtem biciklizni, es rajottem, hogy a szeretett Pana GX9 gepemet (ami pedig kicsi) nem szivesen viszem, mert kotyog a belseje. Nincs semmi baja, ez ilyen, hogy gyenge a szenzormozgatason alapulo stabi elofeszitese, es kikapcsolta allpotban nincs olyan park mechanizmus, mint a vinyoknal, hogy ne koricaljon a fej.
    Ez normal hasznalatnal (setalva, vagy kabatzsebben, stb) nem poblema, es lehet, hogy a bicaj sem artana neki, de bem kockaztatok. Vettem egy Pana GM1 -et, obim van ra boven, ez a picur pont erre a felhasznalasra valo.

    Szoval gondold el, hogy pontosan mire fogod hasznalni, es annak megfeleloen valassz rendszert. A FF vonalon nagyobbak az obik, egy teljes szett mindenkeppen nehezebb es bumszlibb, mikozben a kepminoseg jo esellyel csak tesztabran lesz megkulonboztetheto egy kisebb gepbol es obikbol allo rendszerbol szarmazo geppel keszulttol.

    Ha extra vekony DoF kell, akkor jobb a FF, ha extra tele kell akkor a 2x crop miatt az MFT jobb, zajszintrol egyre kevesbe beszelunk, mert olyan szofverek vannak amik ezt pont ugy eltuntetik, ahogy a voros szem effektust, az sem tema manapsag.

    Ha elfogadsz egy tanacsot: a kisebbet valaszd, mert az tobbet lesz nalad.

    Fun fact: A 10 eve megjelent Pana GM1 a Pana 12-32 (ekv. 24-64mm) obival egyutt 270 gramm. A vaz 10 x 5.5 centi, a vastagsaga pedig 3 centi, plusz az objektiv ami meg 3 centi. Ez egy kiskompakt merete. :-)

    A nyelvtannaciknak uzenem, hogy en trafok, te trafsz, o pedig trafik. Erted? Igen? Akkor ez kiallta a gyakorlat probajat, karoghatsz amit csak akarsz. :-)

  • yle_greg

    tag

    válasz lugosi #59073 üzenetére

    A GX7-em nem kotyog annyira mint a GX9. Igazabol nem tudom, hogy lenne-e baja, szerintem ha a bicaj razasat nem is szeretne, ha hatizsakban vinnem, vagyis a testem tompitana a razkodast, akkor mar elegge meg lenne vedve. De az a helyzet, hogy regota vagyom mar egy ilyen kis gepre, es most kapora jott ez az urugy... 8-D
    A felesegemnek el ne mondjatok! :-)

    A nyelvtannaciknak uzenem, hogy en trafok, te trafsz, o pedig trafik. Erted? Igen? Akkor ez kiallta a gyakorlat probajat, karoghatsz amit csak akarsz. :-)

  • yle_greg

    tag

    válasz lugosi #59075 üzenetére

    :-)

    A nyelvtannaciknak uzenem, hogy en trafok, te trafsz, o pedig trafik. Erted? Igen? Akkor ez kiallta a gyakorlat probajat, karoghatsz amit csak akarsz. :-)

  • yle_greg

    tag

    válasz deny330 #59084 üzenetére

    MFT a teleobjektiv oldalon elonyos a meret es a suly miatt. Nekem a Pana GX9 es a Pana 100-300 kirandulaskor megfelelt, az egesz szett alig egy kilo, de a crop miatt ez egy FF 200-600 mm-es obinak felel meg, amivel mar el lehet kezdeni madaraszni.

    Egy masik kis (celszeruen zoom) obi kell a belteri/csalad fotora, es elob-utobb fog kelleni neki egy fenyeros is, portrera illerve keves fenyre.

    De ez a harom obis "teljes" szett hasznaltan sem jon ki 200-bol, kerdes, hogy milyen obival kezdene? Altalanos, budget zoom obival hasznaltan beleferhetsz a 200-ba.

    A nyelvtannaciknak uzenem, hogy en trafok, te trafsz, o pedig trafik. Erted? Igen? Akkor ez kiallta a gyakorlat probajat, karoghatsz amit csak akarsz. :-)

  • yle_greg

    tag

    válasz deny330 #59088 üzenetére

    Nekem a GX9 a fo gepem, es folyamatosan az az erzesem, hogy okosabb, mint en. Nem tudok ra rosszat mondani, de ez abbol is fakad, hogy nincs osszehasonlitasi alapom. Amit mondanak, hogy a JPG szine mas, engem nem zavar, en szeretem. Bar lehet, hogy ezert kerekbe tornek, de en vivid-re allitottam, merz ugy jobban tetszik. Amugy mivel megy minden foto RAW -ba is, siman at lehet tekerni a szincsatornakat, ha olyan kedvem van.

    Nekem szemelyes kattanasom, hogy nem tetszenek a tukros gepeket utanzo gepvazak, az a bumszli felso rogyasztott sator nekem szurja a szemem. A laposteto kiralysag, foleg, mert sokszor fejjel lefele teszem le kirandulaskor. Ennek az az oka, hogy az aljaba tekert allvanycsavaron atfuzott vekony hevederrel van a vallamra akasztva, neken igy kenyelmes, mert nincs utban, viszont pont keznel van. A mellkasomon nem szeretem hordani, mert ahogy lepek, idegesito ahogy mocorog.

    A 100-300 valoban nem olcso, viszont szepen osszedolgozik a Dual IS. Amit nagyon szeretek benne, hogy kicsi a gepvaz, es egy kis obival (pl. Pana 20/f1.7) kabatzsebbe vagos a tortenet. A specialis objektivek nagyok, pl. a 100-300 az egyik legnagyobb obim, de ez is csak akkora, es olyan sulyu, mint egy sorosdoboz. A fixek rettento kicsik, a fenti 20/f1.7 nincs 3 centi "hosszu", a fo portre obim, a 42.5/f1.7 pedig 5 centi hosszu, es alig nehany dekasak. Ez setalaskor hasznos, mert nem kell taskat vinni az obiknak. En konkretan az ovemre tett kis szutyokben viszem, igy meg csak nem is latszik, hogy van nalam valami, kicsit nyugodtabb vagyok az enyves kezektol.

    Nagy meretu es sulyu obik eseten erdemes venni hozza markolatot. En a Pana 10-25/f1.7 miatt vettem egy markolatot az Aliexpressrol, nagyjabol gombokert, mert ez az obi tobb mint hetven dekas, ez a legbumszlibb cuccom.

    FF oldalon nem vagyok jartas, ezert arrol nem beszelek. En a GX9 -ben azt szeretem, hogy tud nagy es tud kicsi is lenni, az alkalmakhoz illo obikkal. Biztosan van nala jobb gep, de nekem boven jo, olyat meg sosem ereztem, hogy egy rosszul sikerult kep a gep miatt lenne hibas, en meg nem nottem ki a lehetosegeit. A kepel minosege boven jo, a videoke szinten.
    A felesegem foleg iA (intelligens automata) modban hasznalja, egyebkent meglepoen jo kepeket csinal ilyenkor a gep. En elvezem az A modot, illetve neha manualkodok, peldaul nemreg bowlingoztunk, nem volt tul sok feny, de ki akartam mereviteni a mozgast, ugyhogy ott jatszhattam az S meg az M moddal. Ott mindjuk jo volt, hogy vittem eleg fenyeros obit, mert kellett minden foton. (Nem vakuztam, mert nem akartam zavarni masokat.)

    A nyelvtannaciknak uzenem, hogy en trafok, te trafsz, o pedig trafik. Erted? Igen? Akkor ez kiallta a gyakorlat probajat, karoghatsz amit csak akarsz. :-)

  • yle_greg

    tag

    válasz deny330 #59106 üzenetére

    A 14-140 az egyik legjobban, legsokoldalubban hasznalhato objektiv, szoval ha azzal van a kit, az tok jo.
    Itt ajnaroztam anno: https://itcafe.hu/tema/micro_four_thirds/hsz_98519-98519.html

    A kis palacsinta 12-32 is szeretheto, mert azzal majdnem kiskompakt lesz a cucc, telen konkretan kabatzsebben hordhato (tapasztalat) illetve egy kis noi retikulben is elfer.

    100-300 sok van hasznaltan, (jelenleg 10 az mpb.com -on) es ha kesobb vesztek hozza egy portre obit, pl. 42.5/f1.7, ami kicsi es nem tul draga, akkor szerintem meg lesz vele a boldogsag.

    En hasznalok manualis obit is, neha egx heliost, neha pedig egy Mitakon 25/f0.95 -el jatszok, megvan annak a varazsa, amikor az ember tekergeti a technikat. Nem utolso sorban a kinai (Mitakon, TTartisan, Laowa, Meike, stb) gyartok teljesen jo manual obikat adnak ha nem is fillerekert, de nem dragan.

    Ami poen lehet, egy tukros teleobi, igaz az fix gyujtotavolsag, de lehet, hogy talalni kisebb/konnyebb obit nagyobb gyujtotavolsagra mint az ekv. 600, amit a 100--300 tud. De ez csak egy otlet, ennek azert meg utana kell nezni.

    Skacok, van itt valaki a forumon, aki hasznal tukros teleobjektivet?

    A nyelvtannaciknak uzenem, hogy en trafok, te trafsz, o pedig trafik. Erted? Igen? Akkor ez kiallta a gyakorlat probajat, karoghatsz amit csak akarsz. :-)

  • yle_greg

    tag

    válasz deny330 #59109 üzenetére

    AF teren nem tudok nyilatkozni, mert nincs osszehasonlitasi alapom. De tele eseten szerintem eleg nagy a DoF, hogy ez ne okozzon gondot.
    Lehet, hogy erdemes lenne kolcsonozni egy gepet kiprobalas erejeig, ha van ra lehetoseg. Oly vaz es Oly 75-300 is lehet jo, ha jol tudom, ott is van Dual IS, meg ha mashogy is hivjak. :-)

    A nyelvtannaciknak uzenem, hogy en trafok, te trafsz, o pedig trafik. Erted? Igen? Akkor ez kiallta a gyakorlat probajat, karoghatsz amit csak akarsz. :-)

  • yle_greg

    tag

    válasz deny330 #59113 üzenetére

    Most konkretan egy kilato mellett ulok a padon, mig a gyerkocok jatszanak. Bicajjal jotttunk, nekem az ovemre fuzott tatyokban van a GX9, a Pana 12-32, a Mitakon 25/f0.95 penge DoF portrera, es az Oly 75/f1.8 tavolabbi portrera. A gyerekek szerint rettento bosszanto, hogy ennyit cserelgetek. :-)

    A nyelvtannaciknak uzenem, hogy en trafok, te trafsz, o pedig trafik. Erted? Igen? Akkor ez kiallta a gyakorlat probajat, karoghatsz amit csak akarsz. :-)

  • yle_greg

    tag

    válasz deny330 #59113 üzenetére

    Tudom, már tárgytalan, de azért leírom. Az MFT világban szerintem két idegesítő dolog van.

    Az egyik az, hogy a Pana és az Oly zoom objektívek csavarási iránya eltér. Tudom, ez piszlicsáré, felnagyított problémának tűnik, de csak addig ameddig egy csere után videózás közben richtig a rossz irányba nem kezdesz zoomolni, ami örök időkig tök szánalmasan néz ki az amúgy jó felvételen. Kiba... idegesítő, mert az embernek egy csomó dologra kell ilyenkor figyelnie, és az izommemóriát nem könnyű mindeközben ésszel felülírni. Nekem legalábbis nem ment.

    A másik, ennél nagyobb hátrányossága a rendszernek, hogy nem teljes a keresztkompatibilitás. Ez két dologban nyilvánul meg: Egyrészt a Dual IS nem működik, csak saját márkás objektívvel. Ha Pana vázad van, hiába szeretnél olyan teleobit ami nem 100, hanem 75 -ről indul, az Oly 75-300 -al nem fog menni a dupla stabilizálás. Namost csak ezért a tököm sem fog venni egy Oly vázat, és vica versa. A másik dolog, hogy azok az objektívek amelyek valami plusz funkciót is biztosítanak, az a másik gyártó gépvázán nem feltétlen fognak működni. Tipikusan ilyen az objektíven lévő Fn gomb, de például amikor a Pana 10-25/f1.7 review -ait olvastam, mind kiemelte, hogy az apertúra gyűrű egyáltalán nem működik Oly vázon. Ez viszont egy alapvető dolog az objektíven, enélkül a Panások sem vennék meg, mert kiherélve kell a francnak.

    Egyszerűen nem értem, hogy a két nagy gyártó miért nem adja át a másik félnek a saját (drága) obihoz való firmware -t, vagy a doksit, hogy abból a másik fél implementálni tudja, nem értem, hogy miért nincs közöttük erre egy kölcsönös megállapodás, hiszen ezzel mindkettő vásárlókat tudna nyerni. Elvégre oké, az alap obik mindkettőnél megvannak és majdnem egyformák (pana 12-35 vs oly 12-40, pana 42.5/1.7 vs oly 45/f1.8, pana 100-300 vs oly 75-300, stb) viszont sok olyan egyedi obi van, ami a másik oldalnak nincs, ergo nem konkurencia. A saját eladást növelné, ha a másik oldal támogatná.

    Gyakorlatilag ha az ember nem gyártóazonos cuccot néz, akkor külön foglalkoznia kell vele, hogy vajon minden működni fog rajta?

    Én Panás vagyok, így kényszerűségből vagy Pana, vagy "buta" objektíveim vannak. Oly obim csak kettő van, egy játszós bodycap 15/f8 ami inkább poén mint objektív, és egy 75/f1.8 amin csak egy fókuszgyűrű van. A többi nem Pana obim teljesen manuális, minden elektronika nélkül. Na, azok azok amelyek teljesen kompatibilisek minden MFT gépvázzal! :-)

    A nyelvtannaciknak uzenem, hogy en trafok, te trafsz, o pedig trafik. Erted? Igen? Akkor ez kiallta a gyakorlat probajat, karoghatsz amit csak akarsz. :-)

  • yle_greg

    tag

    válasz abydos #59135 üzenetére

    A sotetben is jo kep a fenykepezes szent gralja, kozeliteni lehet, elerni nem, elvegre mnnyire sotetben mennyire jo keprol beszelunk?
    A nagy szenzor elonyos, es nagy fenyerteku optika kell hozza. Ezek viszont dragak.
    En nem vagyok megmondoember a kulonfele rendszerek teren, mert csak a sajatomat ismerem, MFT, Pana GX7 es GX9 gepekkel van tapasztalatom. Itt vannak jo fenyeros lencsek, de az MFT az osszesitett meret es suly miatt jo (nekem), ha ez neked nem elony, akkor FF rendszerrel leszel szerintem boldog.

    Ott valami alap gep, es egy rettento fenyeros, de manualis objektiv talan a legolcsobb de meg vallalhato megoldas, minden mas erosen tul fog menni a 300 ezer forinton.

    Ha valamiert megis az MFT vonalat valasztanal, akkor itt a Panasonic az, ami fenyesre nyalja a videosok segget, a GH vonallal. FF rendszeren a Pana S gepvazak tudnak meg utni videos teren, de abbol kevesebb es dragabb a hasznaltpiac, a GH vonalon (szerintem) olcsobban meguszod, de objektivv(ek)el egyutt a 300 ezer itt is erosen cipokanalas, mar ha sikerul benne maradni a keretben.

    Ha a tema engedi, ejszakai fenyveto a viddozashoz, illetve egy vaku az allokepekhez sokkal olcsobb, mint a fenyeros rendszer. Ha a tema ezt nem engedi meg, az szivas. Anyagilag mindenkeppen. :-)

    A nyelvtannaciknak uzenem, hogy en trafok, te trafsz, o pedig trafik. Erted? Igen? Akkor ez kiallta a gyakorlat probajat, karoghatsz amit csak akarsz. :-)

  • yle_greg

    tag

    válasz Mr.Csizmás #59141 üzenetére

    Ez nem meglepo, hiszen aki kerdez, az azert kerdez, mert nem ismeri az adott piacot. Emiatt jellemzoen alulbecsuli, hogy mi mibe kerul, es emiatt "elszallt" igenyekkel jon.

    Mit tudom en, mondjuk szeretnek egy autot, es mar ossze is gyujtottem ra masfel milliot ami eleg sok penz nekem, de a mivel szeretnek jot venni, ezert azt kerdezem az autos topicban, hogy milyen villanyautot ajanlanatok masfel millio forint keretosszegbol ami kibirja a budapest-zahony tavolsagot toltes nelkul?

    Ilyenkor ha valaki veszi a faradsagot es vegiggondolja, hogy erre a tavra milyen auto jo nekem, akkor leirja a tipust, vagy az osztalyt/csaladot, de megjegyzi, hogy az en igenyeim nem fognak beleferni ebbe a penzbe. Ez szerintem korrekt.

    Elvegre, ha nem ismer jo valaszt, akkor vagy azt irja le, hogy ebbol a penzbol mi olyat vehetek ami nekem nem jo, vagy azt irja le, hogy a legolcsobb de mar megfelelo termek mennyibe kerul.

    A nyelvtannaciknak uzenem, hogy en trafok, te trafsz, o pedig trafik. Erted? Igen? Akkor ez kiallta a gyakorlat probajat, karoghatsz amit csak akarsz. :-)

  • yle_greg

    tag

    válasz Neck #59165 üzenetére

    Troll

    Nem APSC, hanem MFT, es lehetne akar kitobi, ha ugy adnak, szoval a Pana 10-25/f1.7 is jatszik a ligaban.
    Jo, nem pancake, hanem kurtoskalacs, dehat suti-suti, nem? :-)

    Per troll

    A nyelvtannaciknak uzenem, hogy en trafok, te trafsz, o pedig trafik. Erted? Igen? Akkor ez kiallta a gyakorlat probajat, karoghatsz amit csak akarsz. :-)

  • yle_greg

    tag

    válasz atom18 #59201 üzenetére

    Nem csak azert hasznalok (hasznalunk) fenykepezogepet, mert jobb a vegeredmeny, hanem mert szeretjuk magat a kep keszitesenek a folyamatat.
    Ez egy jatek, mindig onmagunkkal versenyzunk, hogy most sikerul-e a megfelelo beallitasokkal egy jo kompozicioval olyan fotot kesziteni, amire csettinthetunk, es elmondhatjuk, hogy igen, ezt en csinaltam.

    Neha a felesegem a telefonnal jobb kepet lo, mint en a nagy geppel, mert a full automata nem teveszti el az expozicios ertekeket, mig en szeretek manualozni ahol nekem kell kitekergetnem az aperturat, fokuszt, mindent. Viszont az o kepe csak telefonon jo, az enyem meg belenagyitva is rendben van, ha eltalalom a beallitasokat, de ez nem csoda, MFT gepem van, a szenzora joval nagyobb, mint a telefone, es az ele rakott objektiv se mindegy, hogy egy koromnyi uveg/muanyag vagy akkora, ami mar faj ha a labadra esik. :-)

    A nagy gepet is lehet automataba rakni, neha ugy hasznalom, olyankor siman csak jo a kep. De ami miatt mi nagy gepet hasznalunk, az a folyamatos kihivas, mert ezt elvezzuk. Ez egy ilyen elborult jatek, technikai sport, de be tudja szippantani az embert.

    Plusz vannak a hivatasos fotosok, akiknek munka es penzkereset is a fotozas, videozas, de az egy masik tema. De nincs kizarva, hogy ok is elvezik, csak ezt nem szabad elarulniuk a megrendelovel, mert akkor csokken az alkupoziciojuk. :-)

    En hobbistakent ugy vagyok vele, hogy a keo kesziteset elvezem elsosorban. Az, hogy jobb az eredmeny mint a telefone, az csak raadas. A kezeloszervek sokat szamitanak, telefonon nem olyan jo erzes allitgatni, nameg jo par dolgot nem is lehet. Csereben a telefon mindig nalad van, mig a nagy fenykepezogep minel nagyobb, annal ritkabban lesz nalad. En emiatt a kis meretre tettem le a voksomat, Pana GX9 -em van, de ez mar szubjektiv, hogy kinek mi jon be.
    Telefonhoz kepest mindegyig nagy gep nagysagrendekkel jobb, mig egymashoz kepest mar nuansznyiak az elteresek.

    A nyelvtannaciknak uzenem, hogy en trafok, te trafsz, o pedig trafik. Erted? Igen? Akkor ez kiallta a gyakorlat probajat, karoghatsz amit csak akarsz. :-)

  • yle_greg

    tag

    válasz btomi9 #59235 üzenetére

    Most ugy nez ki, hogy egy honap mulva repulovel fogok utazni, ezert nalam is elokerult a tema, hogy varosnezesre milyen gep es obi. Itt mar fontos a suly es a meret, nem mindegy, hogy GX9 es 10-25/f1.7, vagy GM1 es a 12-32 palacsinta. A kulunbseg durvan egy teljes kilo.
    Ha FF gepet nezel, akkor oda az objektivek is nagyobbak, ha utazas a fo feladat, akkor egy kompaktabb MILC sokkal jobb tars lesz az uton.

    A nyelvtannaciknak uzenem, hogy en trafok, te trafsz, o pedig trafik. Erted? Igen? Akkor ez kiallta a gyakorlat probajat, karoghatsz amit csak akarsz. :-)

Új hozzászólás Aktív témák