Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • adlersson

    aktív tag

    válasz Cifu #67 üzenetére

    Inkább úgy mondanám, hogy Kína egy olyan csábító környezetet (olcsó, "idomított" munkaerő, kiterjedt infrastruktúra, enyhe szabályozás) teremtett a nyugati cégek számára, melyek e környezet hallatán agyhalott módjára feladtak minden hosszú távú tervet egy rövid, bizonytalan ideig tartó profitért cserébe, mely valahol mostanában kezd kifújni a legtöbb iparágban.

    Most a nyugati cégek vagy nem látták, vagy nem akarták látni a "red flag"-eket, úgymint:

    - Kína becsvágya, hogy úgymond elégtételt vegyen a megaláztatás évszázada által okozott sérelmeken,
    - illetve a tény, hogy Kína önerőből egy kapát nem tudott összerakni, valakinek mindenből oda kellett adni az "elsőt", néha a másodikat, haramadikat is mire Kína rájött, hogy hogyan csinálja magának. Ez nem új keletű dolog, ez zajlott az egész 20. században mindenféle nyugati hatalmak, a Szovjetunió, meg még ki tudja kinek köszönhetően. Ez a felállás nyilván hosszú távon finoman sem szólva volt előnyös Kínának, nem tudom, miért gondolta bárki is, hogy - az első pontban említettekkel együtt - a végtelenségig, biztonságosan, néha az egész cég jövőjét a kínai együttműködésre alapozva lehet játszani ezt.

    毋捌食過豬肉,嘛捌看過豬行路。

  • adlersson

    aktív tag

    válasz GhanBuri Ghan #82 üzenetére

    "Kína nem az elégtétel miatt indult el a bérmunkás úton, hanem azért, mert Mao halála után győzött az az irányzat a párton belül" - Nem győzött az irányzat, hanem Deng Xiaoping nem volt annyira keményvonalas mint Mao, képes volt lejebb tekerni az ideológiai lózungokat a valódi fejlődés érdekében, miközben látta Szingapúrban, hogyan "kell" életképes gazdaságot teremteni. (Érdemes megfigyelni, hogy Lee Kuan Yew nagy antikommunista létére mekkora hatással volt Deng Xiaoping döntéseire.) Ennek lett a hozamánya, hogy adott lett Kína számára az eszköz, mellyel elégtételt vehet, miközben saját gazdasága is fellendül.

    毋捌食過豬肉,嘛捌看過豬行路。

Új hozzászólás Aktív témák