Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • aviator

    tag

    Sziasztok!

    Nem jutunk dűlőre egy problémával, különbözőek a vélemények, tegyen igazságot a fórum :)

    Van 3 db hatoldalú kocka. Egy kockán van 2 db 0-s érték (üres) 2db 1-es és 2 db 2-es. Az a kérdés, hogy hányféleképpen tudok ezzel a 3 kockával 1-et és 2-t dobni összegben?

    Pl. kedvező eset a 0,0,1, vagy az 1,0,1.

    Az én gondolatom az, hogy minden egyes eset 8 féleképpen fordulhat elő (3 helyen 2 lehetőség), mert a végeredmény szempontjából külön kell venni azt az esetet amikor mondjuk az első kockán az egyik 1-es jött ki meg azt amikor a másik. Ezzel a 8-al kell tehát megszorozni az összes olyan esetet amikor az összeg 1 vagy 2.
    Felmerült, hogy számít-e a kockák sorrendje, de szerintem az összeg szempontjából mindegy, hogy hányadik helyen áll egy adott kocka.

    Ami még felmerült, hogy mennyi lehet az összes eseteknek a száma? Szerintem mivel a kocka hat oldalú és meg vannak különböztetve végeredmény szempontból az azonos oldalak is ezért 6^3 lesz az összes eset.

    Mi erről a véleményetek?

    Üdv!

  • aviator

    tag

    Sziasztok!

    Nem matematika ugyan, de logika, talán belefér a topikba.

    A csatolt képen látható logikai feladványból szeretnék minél többet megoldani. A gond az, hogy nem tudom mi a neve, hogy keressek rá? Majdnem olyan mint a sudoku csak egyszerűbb, itt nincsenek kis négyzetek a nagy négyzetben, hanem van n db síkidom, egy n x n-es négyzetben és az a feladat hogy mondjuk meg, mi van a kérdőjel helyén úgy, hogy egy sorban és egy oszlopban egy síkidom csak egyszer szerepelhet.

    Valakinek ötlet, hogy hol találok ilyeneket? Neten mondjuk, de ha van ilyen könyv az is jó.

Új hozzászólás Aktív témák