Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • ddekany

    veterán

    válasz Slownz #60436 üzenetére

    Tanulni végtelen sok dolgot lehet, főleg fejlesztőként. Nyilván tudsz célirányosabban tanulnivalót találni önállóan, 100x annyit mint amire valaha időd lesz, szóval nem kell, hogy a rendszer adja a feladatokat... :) Ez maradjon azok sportja, akik ezt élvezik, hogy bütykölhetnek, hogy minden verziószám maximális legyen vagy ilyesmi. A szerverek amikre meg programozol gondlom Red Hat, esetleg Debian (ideértve Ubuntu Server stb) alapúak (méghozzá jellemzően jó régi szoftver verziókkal), szóval gyakorlat szerzés szempontjából tán relevánsabbak, mint az Arch.

  • ddekany

    veterán

    válasz Frawly #60474 üzenetére

    Ad elég feladatot egy "kezdőbb" disztró is... :) Amúgy meg fejlesztőként leginkább terminálban kell turkálni valami RHEL vagy vmi Debian származék szervereken. Ehhez még csak Linux desktop sem kell feltétlenül, úgy is virtuális gépen játszol vele. Illetve lehet azzal edzeni, hogy amit lehet terminálban csinálsz a csili-vili desktop disztrón is.

    Fejlesztőnek leginkább csak a fejlesztő eszközökből kell a legújabb, mert amire amire fejleszt, az vagy az aktuális mondjuk Ubuntu mögött van, vagy a szerverre is alternatív forrásból kell feltenni. Fejlesztő eszközből Eclipse-hez tudok hozzászólni, és pont nem számít a disztró, mert eclipse.org-ról töltöd le. De fejlesztők pont az a közösség, aki ezt gondolom megoldja máshol is.

  • ddekany

    veterán

    válasz ArthurShelby #60478 üzenetére

    Sima Ubuntut desktopon törvényben betiltom, ha megválasztatok prezidentnek... ;] Nemrég ránéztem a 18.04-re... egyik központi hely, amit az arcodba tolnak, az a szoftver központ (vagy mi is a magyar neve), ami a keresővel is integrálva van. Pár percig használtam... nem egy hibába vagy kétes fícsörbe belefutottam rögtön. Fel nem fogom, hogy erre hogy nem találnak egy embert, hogy rázza már gatyába, elvégre nem egy komplex cucc maga az UI. És én akkor "sudo apt install synapse" aztán nem érdekel, de az átlag felhasználónak ez lesz az első élménye, hogy "a Linux" is bogaras mint a Windows. Kell is ez! Nem mondom hogy Mint alatt nem fogsz videókártyával meg ilyenekkel pont ugyan úgy szívni (elvégre lényegében u.a. a repo van mögötte), de ott legalább látszik, hogy több volt az odafigyelés az asztali környezet tekintetében.

    Unity felület meg... most már Gnome 3 lényergében. Én azt sem értettem soha. Windowson a kézenfekvő és - elnézést de - praktikus megoldás van, hogy van egyetlen egy panel (amit lehet oldalra is tenni, ami praktikus a mai széles monitoroknál), amibe beteszik start gombot, az ablakoknak megfelelő gombot, és az értesítése terület + órát. Azért, mert belefér. Gnome 3-nál ugyan ehhez már két panel kellett, így a szélességből és magasságból is leszednek (amiből pont nincs felesleg, ellenben a szélességgel), hogy oda most középre jól kitegyék az órát és a jórészt a nagy semmit (hahó, mai monitorok szélesek ám, de nem túl magasak), és aztán még oldalról is levesznek, az ablak gomboknak. Tudom, ne hisztizzek már azért pár pixelért, meg tegyek fel Pixel Saver extensiont... Csak, minek után valakik ezen think tankoltak heteket meg hónapokat, hogy jutottak erre a következtetésre, hogy ez így értelmes? Ja, és Ubuntu-s változatban valami legördülő gomb is megjelenik ott az "aktivitások" mellett, ami az elöl lévő alkalmazással kapcsolatban tartalmaz pár random menüpontot, ami amúgy az alkalmazás saját menüjéből is elérnék... 10 perc alatt nem jöttem rá, mi benne a logika. Szóval nem kell aggódni, nem normálisak. Ismét, Mint Cinamon nem ilyen agyament... Persze, legalább is extension nélkül azért ilyenek mint ablak csoportosít egy gombban, meg ablak gombok letűzése, az nincs. Persze van helyette más ami Win-en nincs, de szóval ilyeneket azért, ha szabadalmat nem sért, átvehetnének, ha jót akarnak...

    (Ja, amin még dobtam egy hátast... Sima Ubuntu 18.04 bejön, az "free" szerint used 750 MB. És akkor még nem csináltam semmit. Azért 2-4 GB-s tipikus gizigépeknél ez húzós.)

    [ Szerkesztve ]

  • ddekany

    veterán

    válasz BoB #60483 üzenetére

    Őőő... nem tudom, én amit nem-Ubuntus Gnome 3-at láttam, ott is bal oldalt voltak a nyitott alkalmazásoknak megfelelő gombok, felük meg az az izé órás sáv.

  • ddekany

    veterán

    válasz vargalex #60481 üzenetére

    Lehet... ez mondjuk nekem sokat nem számítana, mert ritkán telepítek. Ha beszarik az OS, lehetőleg határ idő előtt 1 nappal, mert merek veszélyesen élni :)... az számítana.

    Ami amúgy gáz, hogy minden distro "család" esetén, minden egyes alkalmazás (nem ám Eclipse, amit kis millióan használnak, hanem minden kis vacak), minden egyes verziójához elvileg kell csinálni egy csomagot valakinek, és méghozzá gyorsan. (És még meg is kell bízni illetőben, hogy nem csomagol bele egy kis meglepit, szóval ennek a kiszervezése felhasználókra azért kicsit necces.) Jobban skálázódik, ha a készítő teszi fel a cuccot, mint a release standard lépése, mint ahogy ez Windows esetén van. Csak persze Linux esetén ha kismilló distróra kell gondolnia (sőt, azok verzióira), így ez nem reális. Mondjuk ezért van a Flatpak meg Snap és társai (persze máris többféle ebből is... naná), amit majd meglátunk meddig jut.

  • ddekany

    veterán

    válasz Slownz #60500 üzenetére

    Ez most nem világos. A "panel" a vízszintes sáv felül, amin az óra stb van, a dash meg ami a nyitott ablakokat mutatja, és alapértelmezésben bal oldalt függőlegesen van. A panel meg a dash emlékeim szerint auto-elrejtettre állítható extension nélkül is (vagy kellett Gnome tweak... mindegy). Viszont a panel akkor jócskán veszít az alapfunkciójából, miszerint mindig látod az értesítéseket és órát (más kérdés, hogy ez valóban kell-e az élethez, de szóval ezért létezik értelmezésem szerint). A másik, hogyha az ember fellöki az egeret az alkalmazás legördülő menüire vagy ikon sávjára, és túlmegy, akkor elé kúszik az auto-rejtett panel... ami idegesítő. Hasonlóak a hátulütői a rejtett dash-al is. Auto-rejtés nem mindenkinek ideális. A valós gond hogy két panel van, feleslegesen.

    Viszont van "Dash to Panel" extension, amikor a Dash megszűnik, és a panelben lesznek a nyitott ablakok gombjai. Viszont, a panelt nem tudod függőlegesbe tenni, szóval ez kb. olyasmi lesz, mint a Win 7 alapértelmezett vízszintes tálcával. A vízszintes tálca meg ma már nszvsz nem praktikus emberek többségének, csak megszokás.

    Persze, ott van pl. a Cinamon, ami eleve egy panellel dolgozik, ami függőlegesbe is állítható. Lehet hogy XFCE is tudja, nem tudom. Engem csak az zavar, hogy miért gondolta a Gnome team (és az Unity team, és még pár másik), akiknek az volt a dolga, hogy ezeket kicsiszolják, hogy ez így ideális. (Amúgy ez a két paneles móka volt/van Macen is, viszont ott a felső sávba bekerültek a menüpontok, tehát nem veszítettél helyet, sőt... már amíg minden alkalmazásnak volt menüje, ami ma már egyre kevésbé igaz. De ott legalább értem, mi volt a ráció.)

    [ Szerkesztve ]

  • ddekany

    veterán

    válasz vargalex #60502 üzenetére

    Na, az a menü volt az, amit nem értettem, hogy mi akar lenni... Amit én láttam, annál megvolt az alkalmazás rendes, ablakán belüli menüsávja, és pluszban még az a kis izé a panelen, ami alatt valami látszólag véletlenszerűnek kiválogatott pár menüpont volt... Meg ezzel egyáltalán lehetne egymás mellett több legördülő? (A régi, még nem Gnome 3-as Unity próbálkozott azzal, hogy felülre kerüljön áthelyezésre a rendes, teljes menü. Pl. LibreOffice-nál működött, meg gépeléssel lehtett szűkíteni, ami szerintem nagyon jó ötlet. De aztán úgy látom ez nem jött össze, és feladták. A panel viszont maradt, illetve már rég ott volt Gnome 3-ban, csak így nem tudom minek.)

  • ddekany

    veterán

    válasz Frawly #60503 üzenetére

    OK, de te most lényegében azt mondod, hogy a "kezdő" disztrók helyett azért jobb az Arch, mert többet kell vele vacakolni, és ez tanúságos? Egy OS akkor jó, ha nem kell vele bütykölni, hanem hagy dolgozni és élni. Kicsit mazo, ha valaki ezért nem választ kezdő disztrót... na nem mintha nem tudna lenni azokkal is szívás rendesen.

  • ddekany

    veterán

    válasz m165le3 #60511 üzenetére

    Biztos rám akartál reagálni? Amúgy kicsit mókás a gigászi hangerő kijelző, de sejtem miért van: ha függőlegesre állítod a XFCE4 paneljét, akkor a standard óra nem fér ki rá... és nem lehet állítani a betűméretét sem, szóval kénytelen vagy jó szélesre tenni a panelt. A hangerő komponens viszont mindig 100%-osan kitölti a vízszintes helyet, így óriásira hízik (Win 7-ben ilyen esetben az ilyen értesítés terlületi ikonok maradnak normális kicsi méretűek, és két oszlopban jelennek meg).

    Pro tipp: :) Ha az Orange Panel Clock-ra cseréled az órát, abban beállítható a betűméret picire, és akkor lehet keskenyebb függőleges panel.

    (Amúgy Win 7 féle gomb letűzést ha jól tudom ez sem tud, bár lehet van hozzá olyan kiegészítő... meg a csoportosítás kicsit nehézkesebben használható, mint Win 7 alatt: 2 kattintás kell ha több ablak van egy gomb alatt. Szóval azért van mit reszelni még ezen is. Persze, van sok előnye is.)

  • ddekany

    veterán

    válasz m165le3 #60513 üzenetére

    A Gnome 3-ra ill. mostani Unity-re mondtam, hogy nem értem a rációt, és pont azzal találkozik szinte minden kezdő elsőre, ami nem szerencsés, ami a Linux megítélését illeti.

    Hangerő fel/le/némításra egyébként a billentyűzet kombináció talán gyorsabb, mint egerészni. Nekem biztosan. Ha nem multimédiás a billentyűzet, akkor legalább is Cinamon alatt be lehet rá állítani bármit.

    [ Szerkesztve ]

  • ddekany

    veterán

    válasz Frawly #60516 üzenetére

    Ilyen szempontból mennyiben más, ha valaki feltesz egy Ubuntu minit (csak command line, legalapabb helyi szolgáltatások), és onnan építi fel ami kell neki? Amúgy nem tudom mennyiben fapadosít az Arch fejlesztői szempontból, mert ami szerverre kell, azt gizinek szánt Ubuntu alatt is fel kell szépen egyesével pakolásznod, meg be kell állítani szövegfájlokban turkálva... A desktop dolgokat nem kell hegeszteni annyit, de az fejlesztőként pont irreleváns (hacsak nem natív desktop alkalmazásokat fejlesztesz Linuxra).

    Mondjuk fejlesztő helyett jobb akkor már "Linux rendszer belső részletei iránt különösen érdeklődő fejlesztőt" mondani. Mert fejlesztőnél a munkához szükséges tudásnál ez szinte mindig sokad rendű, ha az alapok meg némi rutin tipikus command line szerver rugdosásra megvan. Mondjuk itt kis cégeknél gyakori, hogy dedikált rendszergazda nincs... ekkor jobb is eltitkolni, hogy te tudsz ilyeneket, mert fejlesztőből rögtön átmész munkaidő jelentős részében rendszergazdába... :)

    [ Szerkesztve ]

  • ddekany

    veterán

    válasz Frawly #60518 üzenetére

    Fejlesztők és a komfort zónában maradás... :) Azt hiszem elég mindennapos, hogy olyan csillagromboló méretű frameworkokat meg egyebeket használunk, amit kb mindenki akkor lát először, és lehet, hogy utoljára. Először úgy éreztem, kicsit felelőtlen ez így, ma már fel se veszem... Bármit megszakértek... :DDD

Új hozzászólás Aktív témák