Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Frawly

    veterán

    válasz ubyegon2 #60238 üzenetére

    Nem térítek, csak megemlítem, hogy ha ilyen csilivili új notija van valakinek, akkor nem jöhet az a kifogás, hogy be van lakva a rendszer. Ha már úgyis új disztrót próbálnál ki, azzal együtt megismerhetsz új dolgokat. Nem vagy szemellenzősen a régi dolgokhoz kötve.

    A kötözködésed miatt utánaolvastam megint, a GPT alapból 128 partícióra van felkészítve default táblamérettel, de ez bizonyos particionálóprogikkal növelhető akármennyire. Tehát valóban nem voltam pontos, de teljesen fal dolgot sem írtam.

    MBR-nél minden forrás mást ír. Van, aki 3 elsődleges, 1 kiterjesztett partíción belül 126 logikai partíciót említ, van, aki sikerrel használt 128-130 logikai partíciót is. OS-től és particionálóprogramtól is függ, hogy hány logikai partíciót támogat, enged létrehozni. A kiterjesztett-logikai partíció mindenképp szükségmegoldás, mivel ha annak kárára elsődleges partíciót akarsz átméretezni, az nagyon pain in the ass kategória. GPT-nél ez jóval egyszerűbb, ott csak sima, sőt, tükörsima partíciók vannak csak, nincs sem elsődleges, sem kiterjesztett/logikai, nem kell ezzel szórakozni. Partíciótípusok továbbra is vannak (fájlrendszerek, felhasználási cél szerint, mindegyiknek van kódja, ahogy az MBR-nél is), de a modern OS-ek már nem támaszkodnak erre, azt látják partíció, és hogy tudják értelmezni a rajta lévő fájlrendszert. Emiatt nem baj, ha egy partíció a rossz típussal van létrehozva, már csak tájékoztatási célt szolgál, hogy lássad a partíciós tábla kilistázásakor, hogy az adott partíció eredetileg mire lett szánva.

Új hozzászólás Aktív témák