Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Jim-Y

    veterán

    válasz teleahocipöm #25496 üzenetére

    Ha jól tudom ez úgy szokott lenni, hogy installálásnál kér egy rendszergazdai jelszót a telepítő, majd létrehozza a usered is, meg hozzá a jelszót. Majd ha valamit emelt jogosultságokkal kell futtatni, akkor a rendszer kéri a rendszergazda jelszavát. Ez egyfajta védelem, hogy aki nem ért a dolgokhoz az ne tudjon csak simán olyan parancsot kiadni amihez emelt jogosultság kéne.

    Ha a felhasználód nincs benne a sudoers listában, de beállítottál root jelszót telepítéskor, akkor hozzá tudod adni magad a sudoers listához.

  • válasz teleahocipöm #25496 üzenetére

    Ezért írtam le kétszer, de leírom újra.
    Nem biztonságos, ez így van. Ez igaz volt úgy az XP korszakig, windózon is bevezették az UAC-ot, aki rendszergazda is, az sem egyből az, hanem megerősítés után tud rendszerváltoztatásokat csinálni.

    Ubuntu vonalon (és még jópár disztróban), a root account le van tiltva (nincs is jelszava), így egy esetleges betörőnek először a loginnevet is ki kell találnia, nem csak a jelszót. Hasonlóan az UAC-hoz, ha rendszergazdai jogokra szeretnéd emelni a saját usered, akkor sudo-zni kell, és akkor az a parancs / változtatást / program már rendszergazdai jogokkal fut. Amíg nincs ilyen, addig minden sima, egyszerű userként történik, így nincs lehetőség rendszerváltoztatásra, programtelepítésre, stb. Gyakorlatilag a home könyvtáradra vagy "korlátozva". (Kicsit sarkítom a dolgot, mert nyilván annyi mappára és helyre adsz magadnak rootként jogot, amennyire kb akarsz.)

    Tegnap még működött...

  • Vladi

    nagyúr

    válasz teleahocipöm #25496 üzenetére

    "Úgy olvastam, hogy nem biztonságos rendszergazdai jogokkal használni a gépet"
    Ezt jól gondolod.

    "így csináltam egy normál felhasználót."
    Ezt meg jól tetted.

    Normál linuxon és unix rendszereken is 2 user van alapvetően: root aki a mindenható rendszergazda és a user, akinek csak a saját cuccához van joga. Persze lehet átmeneteket is csinálni, de ez a kiinduló pont.

    ubuntun kicsit variáltak ezen, link itt leírja, hogy mi a helyzet. most, hogy ez jó, vagy sem 10 éve vitatkozunk rajta, nem fogunk most döntést hozni. Itt így van, ha ezt használod ezt kell tudnod.

    (#25501) Syl:

    root sem leszel. Próbáld ki. sudo gedit utána megnézed a htopban. Meg azt, hogy
    sudo su -
    utána
    gedit. Akkor is hasonlítsd össze.

    Akkor leírom, én hogy tudom:

    Telepítéskor létrehozol 1 usert. a root jogaival ez a felhasználó élhet, de csak jelszóval, vagy sudoval. A sudo-t eredetileg nem erre találták ki, de itt így használják. Tehát nem leszel root, csak használhatod a jogait. De csak az 1. illetve az erre beállított usernél. Ha csinálsz egy 2. usert és nem teszed be a csoportba, akkor az hagyományos user lesz.

    A root is kaphat jelszót, de az már egy másik történet. Ezt azért találták ki, hogy ne tudja a dolgozó rootként haszálni. Csakhogy ehhez emeltek a jogosultságon, nem csökkentették.

    Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

Új hozzászólás Aktív témák