Új hozzászólás Aktív témák

  • Frawly

    veterán

    válasz b3Ro #60210 üzenetére

    Igen, azt tudom, hogy kockázatos ajánlani kezdőnek, de legalább gyűrődik vele, és ki tudja, talán be is jön neki. Azért ajánlottam, mert egy elég nagy, népszerű disztró, van mögötte támogatás, és mégse Ubi-vonal. A Solus is egyre népszerűbb, dicsérik, screenshotokról, videókról tetszetős, de azt nem használtam soha, így meg nincs vele tapasztalatom, ami alapján az ismeretlenben tudnám bárkinek ajánlani. Szoktam írni, a Mint-tel sincs bajom, ha azt használt volna, akkor azt írtam volna, hogy maradjon annál lehetőleg. Elementary sem lenne nagy váltás az Ubuntu-vonalhoz képest. Más, kezdőnek is élhető alternatíva nem marad a legnépszerűbb top20 disztró között, ilyen TrueOS/FreeBSD, Arch, Antergos, Debian, CentOS, ReactOS, stb. jelöltektől eltekintek, mert vagy nem linuxok, vagy tényleg nem kezdőknek valók, vagy nem épp desktop frissességűek, vagy ezek keveréke. A top20-on kívül meg amúgy is a top20 klónjai, ősei, variánsai vannak (plusz Gentoo-vonal, meg spéci céldisztrók, mint CloneZilla, LibreELEC, stb.), meg ilyen lassabb-régebbi gépekre való kicsi disztrók, amiknek a használatára azon a laptopon úgyse lesz rászorulva. Ha minden nem annyira kezdőbarát alternatívát kizársz, ami marad, az nem sok.

    Igazából ahogy tapasztalom, kezdőknél nem is annyira a disztró fontos, hanem a 1) grafikus felület és annak csili-vilisége, 2) szenvedés nélkül vigye az összes hardvert, 3) legyen elég csomag a tárolókban. Hiába ajánlasz egy újoncnak felhasználóbarát disztrót, ha nem tetszik neki a felülete, meg épp nem fogja alapból vinni valamelyik hardverét (és mivel kezdő, nem tudja hogyan kell életre kelteni), vagy sorra nem találja a programokat a tárolókban. Míg egy haladóbb disztró kapásból bejöhet neki, mert épp tetszetős a felülete, meg minden hardvert visz (amihez mák is kell ilyen disztróknál), és lesz kedve vállalni, ha valamit mégis hekkelni kell.

Új hozzászólás Aktív témák