Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • lapa

    veterán

    válasz #47053824 #1074 üzenetére

    1 driver 1 led.

    eredetileg az volt az ötlet, hogy a szerver pc atx tápja elég hatékony, és hogy lehetne róla direktben hajtani a ledeket. egy darabig ez is ment.

    aztán mint írtam beruháztam egy kisebb napelemes rendszerre. a cél egy hatékony és önellátó rendszer volt, a megtérülés csak ez után lett számolgatva. hogy megtérül-e 10 éven belül, azt 9 év múlva tudom megmondani (nem tudod előre a villanyárat), de ha a trendet nézed elég rémísztő hogy 5 év alatt duplája, 10 év alatt 4-szerese az eredetinek.

    nekem elméletileg megtérül, mert nem visszatáplálós, hanem szigetüzemű (azaz akksis). a visszatáplálóshoz egy többszázezres inverter kell (akksi nem), az akksis megoldáshoz meg "csak" a panelek, az akksik és egy 30-40e töltésvezérlő (ha csak 12v fogyasztót kötsz rá...). az akksik drágák, de nagyon hatékonyak és az ólom ellenére zöldek, mert újra vannak hasznosítva.

    érdekes kérdés amúgy az akksi, mert arról se tudni pontosan mikor döglik el, de 5-7 évet szeretnék kihúzni velük. a hogyan nem egyszerű, de ez nagyjából reális. most 4 db 130 ah-s akksi van. kb úgy néznek ki mint 4 nagyobb autóakksi, csak jobban bírják a kisülést.

    erre csak rá kell kötni a 12v fogyasztókat és voilá. a világítás a fő fogyasztó meg a notik (autós táppal). a rendszer elég hatékony, de van némi veszteség amivel fűtök ill. hidrogént eregetek az akksi töltésekor, ez 10% körüli.

    cserébe nézz rá a 12v led driverre amit linkeltem, és ami kb 5 alkatrészből áll. ha akar se tud elromlani. egy 230v driver ezerszer bonyolultabb, nem is szokott mindig sikerülni megcsinálni tartósra. mivel nálam a napelem volt az elsődleges szempont, a 230v-os ledeket csak inverterrel tudnám meghajtani. azaz 12v --> 230v --> 12v.

    ha mindkét konverzió 90%-os (ami a teljes 5-200w terhelési tartományban amúgy nemigen teljesül), akkor 81% a hatásfok, meg kifizettem az invertert meg a kínai ledek belsejét (azaz duplán az eletronikát). értelmetlen.

    hálózatnál ugyanígy vagy amúgy. 10% a hálózati veszteséged és megint 10% a led ac driver vesztesége. attól hogy a hálózatot az óra nem méri még kifizeted.

    meg persze van egy csomó más dolog is, ami eleve 12v-os (router, kamerák, elemtöltő, usb tuner, külső vinyó, szellőzés venti, keringető szivattyú), ezeket is hatékonyabban szolgálja ki (mondjuk a router 5w adapteres üzem helyett 4w).

    a 12v az végülis bármi lehet, amit "szivargyújtós"-ként árulnak. ezekből azért kemping meg lakóautók kapcsán a kínálat végtelen.

    a notikat (ebből az egyik szerver 24 / 7) is hatékonyabb 12v --> 20v-ról hajtani, mint 12v --> 230v --> 20v-ról. viszont azokat ugyanolyan hatékony hálózatról, mint 12v-ról.

Új hozzászólás Aktív témák