Keresés

Aktív témák

  • dqdb

    nagyúr

    válasz golyani #2219 üzenetére

    Nem, nem emiatt téved a magasság és szintmérés.

    A legpontatlanabb az adatbázis alapú szintmérés (amit például a bikemap.net használ), amikor egy bizonyos felbontással rendelkezésre áll egy tengerszint feletti magasságot tartalmazó térkép. Ez ingyenesen elérhető változatban 100×100 méter felbontású szokott lenni, valahonnan rémlik 30×30 és 50×50 méteres felbontás is. Ezekből lehet valamilyen szinten interpolálással meghatározni egy konkrét pont tengerszint feletti magasságát, de ez könnyen belátható módon nem lesz igazán pontos hegyes-dombos terepen, hiszen sok kisebb lejtő-emelkedő esetén rengeteget tévedhet.

    A pontosságban a következő a GPS alapú. A műholdról a GPS kétféle magasságadatot kap: egy tengerszint feletti magasságot, és a WGS84 ellipszoidhoz képesti magasságot. Mivel a Föld nem tökéletesen gömb alakú, de számításokat végezni mégis egy szabályos geometriai alakzattal egyszerűbb, ezért a GPS-ek bolygónkat egy ellipszoiddá egyszerűsítik le (a WGS84 ennek a paramétereit definiálja), és a magasságot ennek megfelelően számolják, és ezt pontosítják a valós tengerszint feletti magassággal. Szóval elvileg az adat pontos, gyakorlatilag azonban a GPS jelerősség gyengülésével először a tengerszint feletti magasság pontossága csökken radikálisan, szóval erdőben a GPS által rögzített jel is tévedhet elég sokat. Ezt mindenféle heurisztikával lehet pontosítani, de itt is lesz eltérés (bár az esetek jelentős részében bőven megfelelő).

    A legpontosabb magasságadatot és szintet a barometrikus magasságmérés adja, amelyre egyes GPS-ek is képesek (és a műholdról nyert jelet tudják vele korrigálni). Ha a kalibráció óta nem változtak a legköri viszonyok túl sokat, akkor meglehetősen pontos, egyébként egy közelgő nagy vihar meg tudja ezt is zavarni.

    Az EOV (Egységes Országos Vetület) egy, a térképészetben és közműcégeknél használt koordinátarendszer, amely a Kárpát-medencére alkalmazható. Ez az egész országot tökéletesen síkba teríti ki, ahol az X tengelyen jobbra egy egységnyi elmozdulás a valóságban egy méternyi pontosan nyugat felé történő haladásnak felel meg. Ha az ország teljesen sík felületű lenne, akkor az ellipszoid felszíne és a sík között "egyszerű" koordinátatranszformációval át lehetne számolni egy WGS84 koordinátát EOV-ra, csak nekünk is vannak hegyeink és dombjaink, amik erőteljesen bezavarnak a képbe. A linkelt oldal ezt a konvertálást végzi el relatíve pontosan neurális hálózat és 1153 referenciapont segítségével. Ha megnézed, akkor a magasság, mint paraméter nem is szerepel a modellben.

    tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

Aktív témák