Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • thomasthomas

    tag

    Sziasztok!

    Nem: férfi
    Kor: 24
    Munkakör: Data Scientist (főleg programozás ilyen-olyan nyelvekben..)
    Tapasztalat:
    - Fél év gyakorlatvezetőként dolgozás (matekos területen, egyetemen)
    - 1 év jelenlegi cégemnél töltött idő
    Végzetség: Matek BSc, Stat MSc
    Nyelvtudás: angol felső/folyékony
    Nettó fizetés: 300e (cafatériával együtt)
    Hely: Budapest
    Cég: Multi

    Nehéz döntés előtt állok, s a segitségeteket szeretném kérni. Szerintetek bő 1 év tapasztalattal kicsit meredek lenne nettó 100e fizuemelést kérni? A mostani cégemnél itthon Data Scientist egyedül vagyok. Az összes szakmabeli kollégiám amcsi, szaknyelvet csak angolul beszélem, s az itteni dolgokat mind én csinálom. Nem kizárt, hogy picit alul lőttem be magam idehaza, mikor jelentkeztem, viszont félő h durván 40%-ot (ez lenne a nettó 100-as emelés a béremben) nem valószinü hogy megadnának. Ezt nem alapozom semmilyen specifikusra, de bárhol olvasok utána ennek, mindenhol azt látom h 30%-nál többet felesleges kérni, mert nem adják meg. Viszont én úgy érzem, hogy versenyképes maradjak, (legalább) 40-et el kellene kérnem. Valamennyi megkeresést - nem meglepő módon - sok helyről kapok - de lojális szeretnék maradni a cégemhez. A munkahelyem sincsen messze, 40 percet ingázok naponta (autóval). Pest belvárosába azért ez lazán felmenne 1:30-ra. Mit gondoltok?

    Előre is köszi.

    .

  • thomasthomas

    tag

    Sziasztok,

    Segitségeteket szeretném kérni bérigényt illetően.

    Mennyit lehet elkérni - úgy nagyjából egy bp-i multinál Data Scientist - vagy nagyon hasonló jellegü poziban?

    Szakmai tapasztalat: 1-1,5 év (teljesen releváns, szakmai területen, főállásban)
    Területek: Machine Learning, Neural Networks(, Deep Learning), Supervised&Unsupervised learning, regression módszerek, statisztikák, stb.
    Nyelv: angol (jó szinten beszélem - elvégre olyan helyen tanultam, ahol nem volt alternativa :) )
    Nyelvek: C++, R, (Python - rég használtam, mert az R helyettesiti nekem teljesen), és elkezdtem Tensorflow fele is nyitni nemrég, de még nem tudok érdemlegeset felmutatni ebből :)

    Ezenkivül ismerek valamennyi vizualizációs programot is - bár mosolyogni szoktam azon, h az egyes álláshirdetésekben minden programot természetesen ismerni kell, noha untig elég lehet egyiknek is a jó ismerete :))

    Kering pár érdekes állásajánlat a neten idehaza - de eléggé változatos a lista. Lehet érdemes lenne megpróbálni - tájékozódás gyanánt, meg a mostani helyemen ha úgy alakulna a helyzet, h nem éri meg ottmaradni, akkor továbblépnék. Br 500 + caf szerintetek reális? Szerintem reálisan junior lehetek még - bár most is olyan helyen vagyok, ahova egyébként sok-sok évet kértek egyébként feltételként, csak gondolom nem volt más. (?)

    Előre is köszi a válaszokat.

    [ Szerkesztve ]

    .

  • thomasthomas

    tag

    Sziasztok,

    Nem olyan rég egy IT-s interjún voltam - programozás a feladat. NEm is feltétlen a jövedelemmel vagy magával a munkával kapcsolatban szeretnék kérdezni, ezért sem irom ki feltétlen hogy milyen területről lenne szó. Bp-i multi cégről van szó, ennyinek elégnek kell lennie.

    Az első fordulóban megemlitették a bérigényem megjelölése után, hogy munkaközvetitőn keresztül dolgoznék a cégnél. Szokásos teljes, de rugalmas munkaidőben - határozatlan idejü szerződéssel. Valamiért nem kapták meg a headcount-ot arra, hogy konkrétan a cég foglalkoztasson, igy gondolom egy fejvadásszal lehetett az első fordulóm meg.

    Pontosan milyen előnyökkel vagy hátrányokkal jár a kontraktorként való dolgozás? Cafateria meg fizu nem lenne rossz, de ha valami olyat is magában takarna a contract meló, mely egyébként hátrányosan érintene, lehet illene fejlebb menni. De alig találtam a neten valamit - s csak magyar oldal jöhet számitásba, hiszen külföldön mások a jogszabályok illetve kötelezettésgek is. Vagy esetleg "trendi" lett kontraktorokon keresztül foglalkoztatni embereket, mert olcsóbb idehaza? Esetleg más oka van?

    Minden véleményt/tapasztalatot elfogadok.

    Előre is köszi,

    Tamás

    .

  • thomasthomas

    tag

    válasz Tapsi #9742 üzenetére

    Igen, rájöttem a késő esti üzenetem után után, hogy a munkaerő kölcsönzés tényleg nem contractor pozició. Job offer esetén ki szokták részletezni, hogy milyen kötelezettségekkel jár a kölcsöznés - azon kivül hogy valaki és társa kft-nél lenne bejelentve a földi halandó hivatalosan? :)

    .

  • thomasthomas

    tag

    Sziasztok,

    Megbizásos szerződés esetén milyen bérigénnyel lehet elődrukkolni? Bármilyen terület érdekelne IT-n belül - alig találtam még google-s keresés alapján is bármi használhatót. Tájékozódni szeretnék csak :)

    Előre is köszi

    .

  • thomasthomas

    tag

    Sziasztok,

    Lenne egy érdekes kérdésem - arra lennék kiváncsi hogy ti hogyan reagálnátok az alábbira.

    Jelentkeztem egy elismert multi céghez Bp-n egy IT-s állásra. Megvoltak az interjúk, megkaptam az ajánlatot - amit el is fogadtam. Még az interjúban közölték velem, hogy külsős cég által lennék foglalkoztatva - mondtam hogy oké - elvégre ez kezd idehaza is elég trendi lenni manapság; spórolnak a HR-s dolgokon valamennyit. Eddig semmi fennakadás nem volt - az ajánlatot a cég küldte ki maga, melyet kifogástalanul el is fogadtam. Minden(ki) korrekt volt és jól mentek a dolgok.

    A probléma akkor kövekezett el, mikor megjelent a külsős cég maga - afféle munkaerőközvetitő cég. A szerződésemet ők állitják ki, elvégre hivatalosan náluk dolgoznék. De gyalázatos, hogy mennyire összehányt munkaszerződést küldtek el nekem - ráadásul csak napokkal később, mert elfoglaltak voltak; nekem meg pörögnek a napok, ha felmondanék a mostani munkahelyemen (1 hónap). Egyrészt szám szerint 11 hibát találtam a munkaszerződésben meg - ebből egyedül 1 darab jelöl elirási/gépelési hibát.

    Másrészt a maradék 10 között olyanok szerepelnek hogy majdnem leesett az állam. Amellett hogy eléggé trehányul tagolt az egész szerződés - lemaradtak céges dokumentiációk, melyeket el kellene fogadnom, s simán kihagyták h Cafatéria is jár, de még a munkaidő sincs gyakorlatilag lerögzitve. Röhejesen annyi szerepel egy formális dokumentumban, h két pihenőnap jár, és ennyi; h ez milyen napon, vagy hogy egyébként mikor kell dolgozni - arról semmi nincs. Ráadásul a munkarendet is elirták. Ez elég vicces azért..

    S ez még nem minden - az egyes hivatkozásokat sem sikerült megoldaniuk; több pont ugyanazzal a számmal szerepel, vagy éppen a hivatkozás maga van elszúrva.

    Nem tudom hogy miképp kellene erre reagálnom - a multi cég maga lojális szerintem a dolgozóihoz, s elég nagy ahhoz, hogy ilyen apróságon nem kellene elveszitenie jelölteket. Mégis a külsős cég inkább csak egy összehányt szerződéssel akar elődrukkolni - ráadásul több mint 1 hónapok felmondási időt kiszabva, ami azért nem kevés. Elvárnék ezért egy afféle "tökéletességre" törekvést.

    Semmi bajom nem lenne egy ilyen külsős céggel - de elgondolkoztatott komolyan, h nem-e kéne felvetni a multinak, h azért ezen a ponton azért nem kéne elszúrnia a dolgot egy ekkora félrelépéssel. Csak azért nagy szintre vinni a dolgot meg nyilván nem szeretném.

    Volt már valamelyikőtöknek hasonló tapasztalata? Nekem ezek elég vegyes benyomásokat keltenek a külsős céget illetően.

    [ Szerkesztve ]

    .

  • thomasthomas

    tag

    válasz proof88 #10106 üzenetére

    Ja, lehet; ebben van valami. Majd úgyis el kell néznem személyesen a céghez; körbenézek. :DD

    .

  • thomasthomas

    tag

    Sziasztok,

    Lenne egy témainditó kérdésem. Engem még jelenleg nem érint a dolog (junior létem miatt), inkább csak tájékozódnék hogy mire számithatok pár éven belül.

    Sok helyen lehet olvasni - akár felmérésekből, cikkekből, vagy akár itt a prohardveren, hogy az IT területen a junior és senior pozik között a fizuban egyre kisebb a különbség. Ergó ha a junior-ok is már relative magas fizuval indulnak, s a senior-ok bére nem igazán tud/akar feljebb kúszni, akkor nem lesz idővel logikus sokaknak még idő előtt kilépni? S a kilépés alatt külföldre távozásra gondolok. Valószinü h több év tapasztalattal az IT valamennyi felkapott területén nem lehet különösebb kihivást pozit találni - viszont aki meg tekintélyesebb tapasztalattal rendelekezik már most - neadjisten családja van - valószinü nem éri meg kimenni már. Főleg a család miatt.

    Nyugaton - például Ausztriában vagy Németo-ban mennyire nagy ez az olló ezen a területen?

    .

  • thomasthomas

    tag

    válasz Jhonny06 #10286 üzenetére

    Ebben lehet valami. Részben emiatt is váltottam én nemrég :))

    Viszont talán cége válogatja. Career plan-eket szoktak a multik csinálni - bár elég jól el szokták ködösiteni a részleteket. Ez elég szépen látszódott az előző munkahelyemen is. Sokkal inkább adunk is meg nem is politikának tünt.

    .

  • thomasthomas

    tag

    Én is vidékről jöttem Bp-re tavaly. Vidéken elég elkeseritő a helyzet IT téren.

    Valamiért nagyon-nagyon él a centrikus felfogás. A legtöbb multi a fővárosba jön, mert tudja, hogy itt jobb eséllyel találja meg azt a mennyiségü képzett embert, mint mondjuk Szegeden, teszem azt.

    Ami a bejárást illeti - én azt mondom hogy jól kell választani. Én mielőtt a mostani cégemhez kerültem, eleve kerültem azokat a hirdetéseket amelyeknél a cégek maguk bent voltak a dzsungelben. Egyrészt mert nagyon külvárosi részre jöttem - szándékosan (ami jó, mert mozgási lehetőségek kiválóak, s a levegő is sokkal tisztább! Menne a fene heti többször ugyanoda a Margit szigetre futni - mert nincs más a közelben semmi...). Másrészt meg nem akarom a szabadidőm nagy részét ingázással tölteni a bkv-n. Inkább lemondok pár %-ról fizuban, de cserébe egészségesebben élhetek, s a szabadidőm is több.

    [ Szerkesztve ]

    .

  • thomasthomas

    tag

    Sziasztok,

    Szeretnék tanácsot kérni tőletek.

    Tavasszal csatlakoztam a céghez, ahol jelenleg dolgozom. IT terület, azon belül is egy most eléggé felkapott. Bp. De ezek most a legkevésbé lényeges szempontok szerintem.

    Szóval tavasszal csatlakoztam - bő 1 év tapasztalattal. Egész jó fizut ajánlottak, így belevágtam, mert szakmai fejlődést is láttam benne.

    Szakmailag már kevésbé rózsás a helyzet. Alapjában veve úgy gondolom h ez a fél év elegendő volt ahhoz h kiismerjem a csapatot, ahol vagyok. Pedig ennek roppant kevésnek kellene lennie. Szakmai részen legalábbis..

    Szakmai tapasztalatot illetően eléggé vegyesfelvágott az egész - noha elvileg mindenki sokéves tapasztalattal rendelkezik. Viszont valahogy a munka sajátossága olyan h amivel nekünk dolgozni kellene, arra gyakorlatolag vagy nem jut idő, vagy szinte sosem jut el semmi olyan fázisba, ahol számunkra érdekessé valnanak a dolgok, s neki tudnánk feküdni. Mintha felvettek volna valamire de egyelore annak még a legeslegalapjait épitgetjuk csak. Épitőköveit. S hála a keleti munkaerőnek, gyakran kell az alapokat pofozgatni, ami már-mar enginneer-szerű munkába megy át. Afféle végtelen loop :)

    Függetlenül attol h mirol van szó, erosen elkezdtem gondolkodni azon h váltani kéne. De egyben a cég meg tök jó, lehetőségek is lennének.

    Viszont én úgy érzem h ez egy eléggé eldugott és rossz csapat, amibe kerültem.

    Multin belül hogyan szokott működni a vándorlás? Már elkezdtem tájékozódni, hogy nincs e esetleg belső hirdetes ami érdekelne. Egyelőre nincsen ami idehaza lenne meghirdetve, bár jopár olyan van ami EU-n belüli lenne. S jelenleg sem hazai igenyeket szolgalok ki, felettem kb csak kintiek vannak. Egyáltalán érdemes próbálkozni kintieknél, hogy idehaza foglalkoztassanak? Vagy ilyenre a legkevésbé szoktak nyitottak lenni?

    A másik, hogy van-e esetleg efféle belso jelentkezések kozben félnivalója az embernek. Elvégre az mar egy jel lehet h le akar lépni az ember. Esetleg továbbállni.

    Lehetséges hogy minden túl cég es kultúra függő lehet. Afféle általános tapasztalatra lennék inkabb kivancsi. Aki mar latott ilyet, vagy már túl van rajta. Hogy valami megadja a lökést az egyik irányba. :)

    Az motiválna főleg h szakmailag ne zuhajnak lefelé. Elvégre ha valamit nem használ az ember... Előbb utóbb kikopik a memóriabol. :) S belefasulashoz is vezethet.

    Előre is köszi.

    .

  • thomasthomas

    tag

    Sziasztok,

    Data Science területen kb mennyit lehet elkérni manapság?

    Szűkítem a kört (de maradok high-level szinten):

    - 2-3 év releváns tapasztalat

    - Jó angol

    - Valamennyi tapasztalat webfejlesztés, üzemeltetés (DB) területen - amik vele együtt jartak igazából

    - Linux rendszer(ek) ismerete (nem guru :)) )

    Elsősorban Budapesten érdekelne, multikat illetően. Persze a tető valahol a csillagos eg is lehet gondolom, inkabb az erős atlagra lennék kivancsi, vagy egy kb 100-150e-s savra, ami lefedi ezt a tartományt szerintetek.

    Előre is köszi.

    [ Szerkesztve ]

    .

  • thomasthomas

    tag

    válasz mobal #12699 üzenetére

    Őszintén szólva nekem is picit soknak tűnik elsőre, en inkabb 700-800 közé saccolnám be jelenleg (br.). Mindenesetre köszi a válaszokat!

    [ Szerkesztve ]

    .

  • thomasthomas

    tag

    Sziasztok,

    Talán nem a legrelevánsabb topic ez a következő témára, de úgy gondolom, hogy valahogy mégis itt fér el a legjobban.

    IT-s területen kezdtem a pályafutásomat 2.5 éve. Az első munkahelyemen bő 1 évet voltam, viszont mivel a fejem felett az igazán jó emberek elmentek, s egyébként máshol lényegesen többet ajánlottak, adta magát h váltsak munkahelyet.

    Eltelt azóta újabb 1 év, szintén multihoz mentem. Ennek ellenére is úgy érzem hogy újból váltanom kell. Szakmailag nem tudok fejlődni, mindenki el van mint a tök; változásra esély nincsen. Roppant lassan hoz egy ekkora multi döntéseket; annál több idő a megvalósítás is.

    Előnye persze megvan - lazaság és ráérés minden tekintetben. Viszont ehhez hozzászokni nem szeretnék én; előbb-utóbb megjelennének az ellustulás / visszafejlődés jelei.

    Infrastruktúra/Technológia szempontjából nagy a nyitottság - ez tetszik a cégben, s szívesen maradnék itt - viszont nagyon más szervezetben divízióban tudnám csak magamat elképzelni cégen belül; a probléma az csak az, hogy jelenleg olyan pozi, amiben el tudom képzelni magam, azt tőlünk csak nyugatabbra keresnek cégen belül. (Itt a hangsúly a cégen belül van!) Üzemeltetés engem kevésbé érdekel.

    Most már óvatosabban interjúzok - több pályázatomat visszautasítottam az elmúlt hónapok során. Sokszor éreztem úgy hogy csömörből vödörbe mennék csak. Talán most lesz 1, ami kivétel, meglátjuk..

    A problémám viszont eddig nem említettem. Ez nem tünhet úgy, hogy kicsit afféle 'work-hopper' vagyok? Ha most itt maradnék, könnyen lehet hogy az elkövetkezendő 5 évben nem fejlődnék lényegesen / lemaradnék.

    Ha viszont átmegyek más céghez, akkor a mostani cégnél is 1 évig lennék csak. Ha esetleg vaami folytán a következő nem válna be, furán nézne talán ki egy önéletrajzban hogy több helyen dolgoztam, de csak 1-1 évet mindig. Pedig eddig egyik alkalommal sem a több pénz motivált; sokkal inkább a szakmai fejlődés, amit keresek. Csak eddig nem sikerült azt a helyet megtalálnom, ahol ezt meg is kapom..

    Tehát mennyire tűnik szokatlannak/furának az, hogy az ember relatíve rövid időn belül munkahely váltásra kényszerül? Esetleg ebből származhat-e az embernek hátránya?

    Előre is köszi. :))

    [ Szerkesztve ]

    .

  • thomasthomas

    tag

    válasz Szmeby #14177 üzenetére

    Félreértetted a helyzetet.

    Nagyjából az 1 év alatt amióta ott vagyok, ahol, 90%-ban magamat fejlesztem és tesztelek / fejlesztek dolgokat.

    Szóval igenis kihasználom ezt a lehetőséget. Csak úgy érzem, mintha nulla felelősség lenne a pozi mellett.

    Előrelépésről így szó sem lehet - felmutatni a csapat meg persze nem tud releváns dolgot, hiszen amit csinálna kéne a csapatnak, azt nem tudja más csapatok miatt (elvégre vannak, akik szó szerint tényleg nem csinálnak semmit), amit meg nem kéne, de kapunk - azt tudja; azt is csak azért, mert tettem azért, hogy legyen valami, s jó tanulási lehetőségnek tünt;

    Fentről alig érkezik valami, mert totális micromanagement van, s többségüknek lövésük sincsen ahhoz a területhez, ahova rakták őket.

    Előző cégnél voltak felelősségi körök, konkrét projektek. De gyakoriak voltak a pár hetes projektek emellett. Azok domináltak leginkább. Emellett megvolt a szabadság is, hogy fejlesszed magad úgy, ahogy te akarod. Tájékozódjál. Szerintem jó volt az egyensúly.

    Jelenlegi munkahelyemen projektek sincsenek ami minket érintene - leginkább úgy érzem hogy csak a szabad headcount miatt vagyok itt. Ez az elején jónak tünt, szabadság, stb, de egy idő után azért unalmas tud lenni ez. Ami igazán érdekelne (és csinálnunk is kéne), abban nincs divízión belül lehetőség. Ami járulékos volt, s hasznosnak éreztem - mégha közvetlen nem is kapcsolódik a területhez ami érdekel - 1 év alatt sikerült megismerkednem. S innentől kezdve minden ami arra épül vagy hasonló célokat szolgál, arra van egy jó alapom / belelátásom.

    Persze lehet mondani, hogy 1 év nem elég arra, hogy ténylegesen megismerjen egy mezei munkavállaló egy céget - viszont ha az ember így tölt el 5 évet, lehet mondogatni h van 5 év tapasztalata, el tudja mondani h mindenhez ért egy picit, de istenigazából igazán semmihez sem. Döntse el ki-ki, hogy kinek mi a jobb/hasznosabb.

    .

  • thomasthomas

    tag

    válasz Kobe #14183 üzenetére

    Nagyjából én is így érzem; sokszor fogalmuk sincsen a cégeknek h kit is keresnek valójában, s ez a legtöbbször már az első két körben kiderül. Így inkább kivárok - inkább maradok a mostani helyemen akár további 2 évet is, de vagy jó céghez akaroik kerülni.. vagy saját magam indítom el amiről hiszem hogy jó..

    .

  • thomasthomas

    tag

    válasz Szmeby #14186 üzenetére

    Van pár dolog, amit lehet félre lehetett érteni. Csak a pontosítás kedvéért:

    "...Nulla felelősség = nem téged cseszegetnek, ha valami lehal...": A nulla felelősséget nem úgy értettem hogy nem csinálunk egész nap semmit. Rengeteg mindent fenntartunk és üzemeltetünk is. Többek között Frontendet is - s nyilván ha valamelyik job elakad - vagy bármi lehal (pl egy DB/Cluster), be kell avatkoznunk / utána kell járnunk / meg kell oldani. Nulla felelősség alatt olyat értettem inkább, hogy amit igazán csinálnunk kéne, s minket is sokkal jobban érdekelne, abban eredményeket felmutatni, azt nem csináljuk, mert más csapatoktól nem tudjuk azt, amit beszerezni. S ha nem kapunk hozzáférést h mi megcsináljuk, nyilván esélyünk sincs egyről a kettőre jutni. Ezt tudják fent is, de mégsem érdeke senkinek sem, hogy ez változzon.

    "A régi cégedhez nem mennél vissza? Úgy tűnik, mintha visszavágyódnál.": Gondolat szinten felmerült bennem - viszont tájékozódásom alapján már még többen elmentek a régi csapatból, ahol voltam. Nőni viszont abszolút nem nőtt. Így nyilván nem, hiszen aki maradt, azt mind ismerem, és tudom h mit lehetne ott kihozni.

    "Nem érzek túl nagy különbséget munkatapasztalat és "hobbitapasztalat" között": Szerintem a különbség jelentős. Sok kollégámon érzem hogy rendelkeznek >>5 vagy akár 10 év IT-s háttérrel is, mégis kevés az, amit hozzá tudnak adni pluszt. Semmiképpen sem lenéző szeretnék ezzel lenni - csak szimplán érezhető hogy ki az, aki csak 'elvolt' az eddigi munkája/i során. Amit kapott, megcsinálta. Többet nem adott hozzá - s ezt vitte magával. Jelentősen többet tudnak mint én, de vannak olyasfajta emberek, akik ugyanekkorra tapasztalattal jönnek, s csak úgy árad belőlük a lelkesedés + jó ötletek.

    "Fentről alig érkezik valami, mert totális micromanagement van":
    Igazad van, rosszul fejeztem ki magam. A micro-management azt jelenti, amit írtál. Mindent szó szerint úgy várnak el, ahogy gondolják. Arra próbáltam itt utalni, hogy ha kialakul valamire igény odafent, az az "alsó" managerekhez mire eljut, háromszor átértékelődik vagy akár meg is változik, mivel olykor lövésük sincs az egész témához nekik. Sőt mi több, ez igen gyakori. Micro-management is megvan nálunk valamilyen formában, de inkább ezt a témát ne feszegessük itt. Nem lényeges összességében.

    .

  • thomasthomas

    tag

    válasz TheProb #15672 üzenetére

    Én személy szerint ezzel nem cigánykodnék.

    Ha van több cég a tarsolyban, én átgondolnám a helyzetet. Melyiknél tudsz leginkább fejlődni, és új dolgokkal megismerkedni.

    Ha az x+30e-s ajánlatot adó cégnél sok lehetőséget látsz, én nem haboznék sokat. Lehet valahol kapsz egy x+90e-s ajánlatot, de nagy semmit nem fogsz előremenni szakmailag. Egyik hosszú távú befektetés. A másik rövid. :))

    .

  • thomasthomas

    tag

    válasz Mirman #16616 üzenetére

    Bár valóban junior fizu ez Bp-n, de beleszámolva hogy a lakhatás kb ~20%-al olcsóbb, illetve Szeged fényévekkel élhetőbb város, mint Bp. (kiváló tömegközlekedés - remek bicikliutak & kiépitettség, minden emberi időben elérhető stb.) szerintem fair enough. Nagyobb %-os rés szerintem inkább csak Senior bérekben jön ki, eddig én úgy vettem észre.
    Nekem például van ismerősöm, aki most tervez Szegedre költözni Bp-ről pont a fentek miatt (is).

    .

  • thomasthomas

    tag

    válasz horush #16623 üzenetére

    Eddig Szegeden és nyugatabbra éltem nagyvárosban. Mindkettőben jó volt a kerékpáros és tömegközlekedés is. Az autó viszont nem annyira vagy inkább közepes / középsz@r, de legalább volt választási lehetőség mindenkinek.

    Bp. a fentiek után hatalmas csalódás volt, hiszen én alapjában véve a biciklit mindig jobban preferáltam illetve preferálom is. Nincsen tömegnyomor, nem késik, nem kell várni rá stb. Ami nekem nem tetszik az inkább az, hogy nincsen választási lehetőség sem. Tömegközlekedés van, és ennyi. Biciklis közlekedés csak külvárosban értékelhető - belvárosban csak szakaszok vannak, ahol jó. Azoktól 500 m-re is már olykor gyalázatos / idő kérdése és elcsapnak; s jellemzően nem azon az x darab szakaszon közlekedik az ember - ez az, amire nem gondolnak a látványberuházásoknál sem.

    Az autós közlekedés meg egyenesen rémes itt - de ez legyen a legnagyobb probléma. Ha a másik kettő legalább közepes vagy jó lenne, nem lenne okom a panaszra semmi.

    Ezek után szoktam mosolyogni azon, mikor IT-s cégek hirdetik magukat hogy központi helyen, modern környezetben stb. Igen, tömegközlekedéssel mindenki pont ugyanannyira sziv - sokszor nagyot. Alternativa nincs, és nem is lesz egyhamar ilyen berendezkedéssel.

    [ Szerkesztve ]

    .

  • thomasthomas

    tag

    válasz Madwe #16631 üzenetére

    Igazán nagyváros hazánkban igazából csak Budapest. Szeged és Debrecen sem az; ha félreérthető voltam, bocs. Viszont alapterületben egyébként 'csak' kétszer nagyobb Budapest, de zsúfoltságban és lassúságban 10szer rosszabb az én meglátásaim szerint. Ok, előbbi tény, nem kell magyarázkodni, hiszen kb 2-szer akkora területre durván 10-szer annyi ember tömörül be átlagosan. Csodák nincsenek.

    A belvárosból gyorsan eléred-t mindig szeretem hallani. Ez marha jó szöveg, de nekem elég kevés ismerősöm van, aki szeret a belvárosban lakni - vagy ha épp ott lakik, akkor kevesebbet ingázna. Nagy fenét, nagyjából ugyanúgy eltölt laza 30-40 percet ő is tömegközeledéssel munkába; ráadásul ha van autód, akkor állandóan vadászni kell a helyeket, s felkészülni hogy elég gyakran meghúzzák. Na ez az a stressz, amit emlitettem is. S ha ezt összeveti az ember az anyagiakkal, nagyjából az jön ki hogy csak akkor éri meg a belvárosban lakni, ha alapjában véve szereted az esti pörgést és életet, gyakran jársz le a haverokkal bulizni (heti többször), és nincsen szándékodban elmenni a városból. Akkor tényleg megéri - ezt nem vitatom. Viszont minden más esetben csak szivás a belvárosban élni. Szerintem. Nyilván aki pesti, az teljesen másképp is láthatja. Én vidékiként igy látom. Pont. :)

    .

  • thomasthomas

    tag

    válasz HoTDoG #16637 üzenetére

    Ezt én is pontosan igy látom. Az a kelenföldi P+R parkoló meg extra gyorsan betelik. Máshol meg gyakorlatilag nem is létezik olyasmi.

    .

  • thomasthomas

    tag

    Sziasztok. Mostanában kezdtem el érdeklődni contractorként lehetőségek iránt, de amennyire jókat hallani - többek között itt a fórumon is, nekem sokkal inkább felemások az első tapasztalataim. Főleg a hazai piacon érdeklődöm - már csak amiatt is, mivel egyelőre az usa-ban a covid mindent kifektetett, s senki nem akar fejlesztésbe kezdeni. Kivárnak. Hiába vannak kapcsolatok - nagyjából ez a tapasztalat h majd és majd utána. Multiknál érdeklődöm leginkább.

    A hazai piacon jelenlévő cégeknél alapjában véve azok a tapasztalatok h a cégek nagyon zárkózottak, s elutasitják azt, hogy valaki contractor-ként dolgozhasson. Csakis kizárólag FTE-n gondolkoznak. Még igy a járvány alatt is; pedig azért elég bátornak kell lennie valakinek ahhoz, hogy ilyenkor feladja az állását. Próbaidősként bármikor kilökhetik - s szinte biztos h ő lesz az első, ha erre sor kerül.

    Data-s területen érdeklődöm elsősorban; azon belül más-más területeken is kérdezödtem már.

    Másnak is ezek a tapasztalatai, vagy én csinálhatok valamit nagyon rosszul? Elsősorban olyanoktól kérdezném ezt, akik ténylegesen KATA-znak vagy cégként dolgoznak be. Mintsem mende-mondákból táplálkoznak. Abból hallottam eleget. :) Előre is köszi.

    [ Szerkesztve ]

    .

  • thomasthomas

    tag

    válasz Diocles #21275 üzenetére

    Ez rendben van, de 40%-t fizet ezen felül a vállalkozás? Mert az okés, hogy a KATA-s csak 29%-t fizet...

    Nekem nem egyértelmű a jogszabályból. Fura hogy egy ilyen kimaradt. Meg az is, hogy eleve úgy fogalmaz, hogy "...bevétel 71,42 százaléka után a kisadózó vállalkozás 40 százalékos mértékű adót fizet..." Honnan jön ki a 71.42?

    [ Szerkesztve ]

    .

  • thomasthomas

    tag

    válasz Diocles #21278 üzenetére

    A vállalkozás alatt a megbízót értettem. Félreérthető voltam. Tehát azt, aki kiszervezi a munkát.

    A megbízó félnek nincsen ezen felül költsége?

    Ettől függetlenül továbbra is furdal a kinvancsiság, hogy a 71.42 mégis honnan jött ki.. :)

    .

  • thomasthomas

    tag

    válasz fnatic #23407 üzenetére

    Szerintem sokkal nehezebb közvetítő cégen keresztül contractor-i lehetőséget találni, hiszen jellemzően ők is tanácsadó vagy más közvetítőnek adnak el idehaza; olykor hosszú a lánc, s sok idő mire kiderül az end customer. Igaz, jellemzően idehaza is jelen lévő közvetítőkkel van csak tapasztalatom; de azok nem túl jók...

    .

  • thomasthomas

    tag

    A data-s pozik fizujairól készült felmérés nemrégiben; nem láttam volna, hogy szerepelt volna itt. A 28.-34. slide-k az érdekesek igazából.

    [link]

    .

  • thomasthomas

    tag

    válasz szakika11 #24399 üzenetére

    Én mikor kértem (elég komoly mértékű emelést), akkor csak a közvetlen felettessel beszéltem személyesen - annak ellenére, hogy remote dolgozunk manapság. Szerintem ez tipikusan az a szituáció, hogy team/zoom-n akkor és csak akkor szabad, ha külföldön dolgozik a manager-ed. Ez is jelzi, hogy mennyire gondolod komolyan az egészet - szerintem.

    Egyszerűen tisztáztam hogy a skillsetem sokat fejlődött az elmúlt pár évben, ez és az a skillset szerintem értékes manapság, nekem van elképzelésem arról, hogy mi az, ami ott tartana hosszú távon.

    Persze annyi "csalás" volt a háttérben, hogy az extra és értékes skillset-t nem ott, hanem saját projektjeimen szereztem meg, elvégre nem nyitottak azon technológiák használatára ilyen meg olyan céges policy-k miatt, de az engem nem érdekel. :) Valószínűleg a felszedett terminológiával tudtam eladni magam - ha nem lett volna saját cuccom, valószínűleg tizedannyi esélyem lett volna elérni bármit is.

    .

  • thomasthomas

    tag

    válasz cech19960320 #24406 üzenetére

    Szerintem rossz stratégia fizuemelést jobb vagy nem elfogadott ajánlatokkal indokolni. Az maximum "fenyegetés", és sokkal inkább arra utal, hogy csak a pénz miatt maradnál, bármi mást is mondasz mellette. Ez lesz az, ami mindenkinek meg fog maradni.

    Nem is tudom, hol olvastam már, de volt statisztika arról, hogy mindazok akik ellenajánlat miatt maradnak a helyükön, általában 1 éven belül lelépnek. Ez önmagában sokatmondó.

    A többi amit leírtál, az jó, én azokat mondanám csak el. Nem kell túlmagyarázni a dolgokat. Többre vagy képes, komplikáltabb dolgokat te is csinálod már, stb.

    Ha ennyiből nem esik le nekik a tantusz, akkor valószínűleg nem kívánják megadni. :)

    .

  • thomasthomas

    tag

    válasz #41635072 #24428 üzenetére

    Sajnos ezzel teljesen egyet kell hogy értsek.

    Egy klasszik multi megteheti ezt, hogy ha valaki kiesik, akkor kb borítékolható hogy találnak cégen belül gyorsan valakit. Max nem országon belül. :)

    Amit írsz, egyébként jók. Nekem sajnos az a tapasztalatom, hogy sima multinál nagyon könnyű beragadni. Hiába teszel meg mindent, nem lesz több a felelősségi köröd. Manager-ek ember feje felett jönnek-mennek, lassan már az ember maga az őstag, de mégsincsen nagyobb felelősségi kör. Lehet te jobb meg minden, de arra ráhúzzák, hogy ezt várják el tőled. Én e tekintetben szerencsésebb helyzetben voltam, mert kis start-upról volt szó - s ha kevés emberrel operál a cég, jóval kisebb a mozgástere ha 1 ember kiesik egyik hétről a másikra.

    [ Szerkesztve ]

    .

  • thomasthomas

    tag

    válasz gygabor88 #26943 üzenetére

    Az ilyet vagy szemrebbenés nélkül alá kell írni, vagy el kell engedni.

    Nincs az a szerződés ami felül tudná írni az alapszabadság minimumát. Akkor sem, ha a felek közösen másképp is meg tudnak egyezni.

    A károkozástól meg annyit, hogy az én egyik szerződésem is tartalmazta ezt. Ember legyen a talpán, aki tudja bizonyítani h valaki kárt okozott. Pláne felmérni H mennyivel is tartozik. Szerintem ezek jól csengő szövegek egy szerződésében de nincs igazából senki sem aki ellen alkalmazták volna. Egyszerűen nem reális, pontatlan. És kb lehetetlen bizonyítani az esetek 99.9%-ában.

    .

  • thomasthomas

    tag

    válasz section9 #27317 üzenetére

    Nekem annó olyan 1 hétig tartott az egész; minimális segítséget kaptam az ismeőrsömtől, akinek hasonlóan kft-je van, csak teljesen más területen dolgozik (nem IT).

    Amúgy így utólag azt mondom, hogy az elindulás tényleg nem egyszerű, mert sok az ismeretlen és új dolog, de ha az elsó hónapon túllendülsz, onnantól kezdve az adminisztráció lecsökken havi 1 órára kb.

    1 év alatt meg mindennel is találkozol aminek költségvonzata lehet (kamara, tao, járulék és áfafizetés stb).

    Ahogy leirta Tapsi is, igazából contractorként bejövő számlád alig van, kimenőt meg kiállítani olyan 5 percet vesz igénybe a második alkalomtól kezdve. Na hát ha ez sok, akkor nem kell vállalkozni.

    Amúgy meg sok minden automatizálható (pl állandó átutalások), nem kell havi szinten ezekkel sem foglalkozni.

    Ha kereskedők lennénk, s lenne több száz bejövő és kimenő számla, ebből valamennyi storno-zott, s mindig más összegeket kellene elutalgatni havi szinten, 4x leellenőrizni mindnent - na az lenne a sok adminisztráció. Szerintem erről esetünkben szó sincsen. :)

    .

  • thomasthomas

    tag

    válasz Tapsi #31185 üzenetére

    Pontosan ezt tapasztalom én is, igaz van 2 eltartott cég is köztem és az end customer között.

    .

  • thomasthomas

    tag

    Sziasztok,

    Ki mit lát a bécsi IT-s piacról? Bnőm kint dolgozik, odahúzna mert h ott milyen jó is az élet szerinte (pénzügyi okok miatt főleg). De hát megnéztem a kinti lakásárakat (Bécs környékén is) és leginkább lehangolódtam...

    No de mi a helyzet IT fronton? Ahhoz képest h az átlagemberek istenítik, én még nem érzem az erőt h kimenjek. Relatíve kevés megkeresés érkezik onnan (én meg kimondottan oda soha nem is kerestem). Amúgy Data-s területen vagyok contractorként. (Engineer/Scientist etc.)

    LinkedIn-s hirdetések alapján €45K-70K (br) között változnak a nyilvános fizuk. Ha ezt lenettósítom, akkor olyan €2.7K-3.7K jön ki (12-re leosztva, 13. és 14-t belekalkulálva). Ez abszolút nem tűnik annyira erősnek én úgy érzem. Ráadásul ennyit most is összehozok itthon. Vagy rossz helyen nézelődöm? Én nekem nem akar kijönni a matek ránézésre - bár ezek alkalmazott fizuk, hozzáteszem.

    Előre is köszi.

    [ Szerkesztve ]

    .

  • thomasthomas

    tag

    Sziasztok,

    Van esetleg valakinek rálátása az osztrák IT piacra?

    Kilátásban van, hogy Ausztriába költözök egy időre - elvégre bnőm már egy ideje ott dolgozik és mozgatja a fantáziámat hogy mit lehetne ott kihozni nekem contractorként.

    Adatos vagyok amúgy, s contractorként dolgozom már pár éve. Így egy költözéshez nem kell tennem lényegében semmit (maximum nem tűnik túl racionális döntésnek saját kecó után albérletbe menni), de a nyelvtanulás és más felfogás adhat annyi pluszt hogy megérje mégis.

    Linkedin-t végigfésültem - klasszik alkalmazottos hirdetéseknél gyakran fent van a sáv, például Engineernél 50-65K közti sávok vannak. Az kb ~3.3K per hó tizenkettősítve, ami azért annyira nem tűnik acélosnak figyelembe véve h albit is fizetni kell és a szolgáltatások is drágábbak valamennyivel. Mondhatni inkább "átlagos"nak érezném ezt kint, de semmiképpen sem kiemelkedőnek.

    Relatíve sok megkeresés érkezik Linkedin-n nekem, de csak elenyésző számú van kimondottan Ausztriába. Ennyire kicsi az ottani IT piac? Contractor-i napidíjak hogyan alakulnak nagyságrendileg?

    .

Új hozzászólás Aktív témák