Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • ksanc

    őstag

    Sziasztok!

    Angolul valamennyit is tudóknak itt van minden, amit a mobilos GPS antennákról tudni érdemes:
    http://www.antenna-theory.com/design/gps.php

    Ebből az is kiderül, miért is nem működnek igazán a buherák és hogy nagyon is fontos a geometria és a méretek, de főleg a méretarányok.

    Egyébként én legyártottam egyet, csak hogy lássam, hogy az eredeti antenna a fos:

    Lakáson belül agps nélkül kevesebb, mint másfél perc alatt fog első pozíciót.
    A probléma ezeknek az antennáknak a kicsinyítése :)
    Viszont ha ezt berakom a telóba, akkor ez is fos lesz, szóval lehet, hogy valami konstrukciós hiba is van.

  • ksanc

    őstag

    válasz XM-L T6 #157 üzenetére

    Pont úgy csináltam, ahogy az antenna-theory oldalán van :D

    http://www.antenna-theory.com/antennas/aperture/ifa.php

    De itt van:

    Nemrégiben vettem egy notebookba wifi kártyát és ahhoz kaptam pár antennát is, abból használtam a koaxkábelt. Persze kellett gyártani kivezetéseket is. Két vékony fémcsíkot használtam erre, az eredeti antenna kivezetéseket leragasztottam és arra hajtottam rá a csíkokat, így már rá tudtam forrasztani a koaxkábelt. Képek a melóhelyen vannak :)

    Nekem egy w450-es fantázianevű telóm van, sajnos nagyon gyenge a gps-e, ezért kezdtem beleásni magam a témába. Azért akartam tuti antennát, hogy megnézzem, csak az antenna a bibi, vagy más is. Szerencsére csak az antenna. Egyébként nem véletlenül van a lehető legtávolabb egymástól a gsm és a gps antenna. Ha ezt a batár cuccot megpróbálom beletenni, akkor lefedi a teló belsejének felét, meg is látszik, gyakorlatilag használhatatlan.

    Azóta megcsináltam kicsiben:


    Meg kell bontani a telót, hogy be lehessen illeszteni. A képen az eredeti antenna csatlakozása van, erre hajtottam rá az újat, így a régi antenna egyben ki is lett iktatva:

    Kivágtam sima papírból két ilyen alakú darabot, az egyikre ráragasztottam a fóliát és úgy vágtam ki a formát, majd ráragasztottam a másik darabra.
    Maga az antenna három részből áll, a kivezetések külön vannak, szigeteléssel elválasztva. A részletekről nem csináltam fotót, mert ez erősen teszt-jelleggel készült, hogy egyáltalán érdemes-e vele szenvedni. Úgy tűnik, érdemes. Mindenképpen jóval kisebb lesz a hatásfoka, mint a külső nagynak, akármilyen profin is csináljuk. Ehhez már kell az agps, viszont ha megtalálta a szignált, akkor már nehezen veszíti el.


    Még mindig csak tesztelgetem, de már sokkal jobb, mint az eredeti antennával.

    [ Szerkesztve ]

  • ksanc

    őstag

    Ezt a típusú antennát fordított F antennának (IFA) hívják egyébként.
    A felső szár ideális hossza 4,75 cm körül van (A gps nekünk kellő frekije, 1575,42 MHz, ennek a negyed-hullámhossza ennyi). Ilyet persze nem lehet telón belülre csinálni, csak kisebbet és hajtogatva, ezért is gyengébb a hatásfok és ezért is találták ki az agps-t.

    [ Szerkesztve ]

  • ksanc

    őstag

    Navigálásra még nem alkalmas, menet közben nagyon pontatlan. Majd finomítok rajta :D
    De ha erre téved egy rádiós szakember és/vagy mérnök, az megmondja a frankót :)

  • ksanc

    őstag

    válasz gr8tjoey #161 üzenetére

    Ez igaz. Mint egy monopól antenna. Egészen addig, amig bele nem próbálod tenni a telóba, mert az tizenvalahány centi nem fér el, ráadásul meg sem hajthatod. Ha fél- vagy negyedhullámhossznak megfelelő dróttal próbálkozol, akkor ugyan elfér, csak nem tudod megoldani, hogy távol legyen az egyéb alkatrészektől, márpedig ha bármihez közel kerül, nulla lesz a hatékonysága. Vajon miért nem ilyen antennákat használnak?
    Ha egy helyben cseszteted a telót, akkor már fogott szignálnál elmegy antenna nélkül is, tudom, mert próbáltam. Én is tudok ilyen nagyon jó vételeket mutogatni, csak nem összeszerelt és üzemszerűen működő telónál...
    Tehát a monopól, dipól antennák felejtősek belső antennának.

    A gyakorlat pedig annyiban különbözik az elmélettől, hogy nem végtelen a hely a telóban, nem véletlenül van a lehető legtávolabb a gsm antenna a gps antennától az izoláció miatt és a többi. Vagyis meg kell oldani kicsiben, ami MINDENKÉPPEN hatékonyságveszteséggel jár.
    A linkelt oldalon egy PIFA antenna akarna lenni, amit a büdös életben nem gyártasz le otthon. Ráadásul még rossz is, ha megnézed az antenna-theory oldalt akkor rájössz, hogy miért is. Pl. mert az alsó lapnak mindenképpen vezetőnek kéne lennie, nem a telefon műanyag burkának. Shorting pin? Egyáltalán a kivezetések? Kár, hogy egy hangot nem értek franciául.
    Amit én próbálok, az egy IFA antenna, mint az eredeti, csak annál valamit nagyon elcsesztek. Ami nem látszik a képen, hogy nem csak simán kivágva egy ilyen kacskaringó, hanem egy réteg az antenna és két külön réteg a kivezetések, amik nagyon nem mindegy, hol érintkeznek az antennával. A kivezetések hossza is nagyon fontos, mivel árnyékolatlan a kivezetés. Ez például már nagyon határeset. Ha jól megnézed, pont olyan, mint az elméleti IFA antenna, csak nyilván kisebben és összehajtva. Pont mint a mobilokban.
    Ami kimaradt az az, hogy azért szenvedek vele, mert már most sokkal jobb, mint az elcseszett eredeti.

    [ Szerkesztve ]

  • ksanc

    őstag

    Amit még ne felejtsünk el, hogy bármit mókolunk, azt visszatett hátlappal teszteljük! Az bizony sokat elvesz. Az eredeti antenna is frankó eredményeket produkál, ha nincs rajta a telón a hátlap. Csak nem éppen életszerű így mászkálni, ugye...
    Az biztos, hogy nem éppen egyszerű a gyárinál jobb belső antennát összehozni. Nem lehetetlen, de nem egy vagy két szál dróttal, az biztos. Valamivel jobbat nem nehéz, de sajnos az kevés.

    [ Szerkesztve ]

  • ksanc

    őstag

    válasz gr8tjoey #165 üzenetére

    Köszi, a kitartás megvan! :)

    Az EPO és A-GPS természetesen kikapcsolom, azzal nem az igazi az antennateszt.
    Bár ugye ha már van szignál, akkor tökmindegy.Az első pozícióig segítenek, aztán már tiszta GPS.
    Ezért szeretem a GPS Test (Chartross) progit, ott az In View mutatja az agps működését. Ha kikapcsolod, akkor az mindig 0-ról indul és csak annyit jelet mutat, amit ténylegesen a gps szed össze. Mellesleg a linkelt videóban a HTC pont úgy viselkedik, mint ami agps nélkül megy...

    A B94 működik (frankó megcsinálni, ilyen kis méretnél tized mm-ek számítanak),a bibi nálam az, hogy nem igazán fér el. Ráadásul függőlegesen polarizált, vagy hogy mondják, ha víszintesen rakod be akkor drasztikusan csökken a hatásfoka.
    Az én telómban a gps antenna egyben wifi és bt antenna is. Kreáltam már jobb antennát ennél a gps-hez, viszont a B94 a z első, amivel érzékenyebb a wifi :)
    Most ezt hagytam benne. Kizárólag így fér el, így is meghajlítva, ami nem az igazi.

  • ksanc

    őstag

    Na azt hiszem, a w450 egy elcseszett konstrukció gps ügyileg. Nagyon úgy tűnik, hogy belső antennával nem lehet megoldani.
    Hát csináltam külsőt:


    Ki kell hajtani, mert a telóra rásimítva rakás kaki ez is. De működik.

    w450 külső antenna

  • ksanc

    őstag

    válasz han_lev #172 üzenetére

    Üdv!

    Egyszerűen leragasztottam a gyári fóliaantenna érintkezőit. Bár mostanra már kiszedtem az eredetit, de nem muszáj.
    Kivágtam két db 1,5 mm széles csíkot öntapadós rézfóliából (azt lehet forrasztani, az alut nem) és ezeket hajtottam rá az eredeti antennára. Így lett két kivezetésem, nem kell szétcsavarozni a telót a buherákhoz.
    A két csatlakozás közül az egyik a föld, a másik jel. Hogy megállapítsd, melyik melyik, fogsz egy jó műszert és rámérsz mondjuk a SIM kártyafoglalat fémháza (az biztosan földelt) és a csatlakozások között. Amelyik 0, az a föld. Nálam egyébként a másik is mindössze 1 ohm, szóval valami jobb műszer kell.

    Nézd meg ezt az oldalt (angol nyelvű).
    Az úgynevezett short-pines antennáknál kell a földelés is. Illetve ha koax-kábelt használsz esetleg,
    Egy szál drótnál nem használjuk.

    Arra jó, hogy megnézd, működik a kütyüd jó antennával, de valószínűleg nálad is a helyzet, hogy a telefonon belül elhelyezett antenna sosem lesz elég érzékeny.

  • ksanc

    őstag

    Ja, 3 fórumba írogatok a témában, itt
    bõvebben leírtam : http://m.itcafe.hu/tema/w450_alom_99_ert/hsz_534-534.html

  • ksanc

    őstag

    válasz xpedient #178 üzenetére

    Én rengeteget teszteltem az én w450-emet ésd tartok tőle, hogy a te típusodnál is tökmindegy, milyen antennát teszel BELÜLRE. Sajnos a tervezésnél valamit elbarmoltak.
    Próbáld ki, hogy visszafejted óvatosan a gyári ragasztott antennát úgy, hogy az érintkezők maradjanak és hajtsd ki kivülre, hogy függőlegesen álljon. Szerintem kapásból sokkal jobb lesz a vétel.
    Ha ez a helyzet, akkor hiába is próbálkozol bármilyen belső antennával.

    De ne legyen igazam, ha találsz tuti megoldást annak én is örülnék :)

    Olyan belső antennát én is tudtam barkácsolni, ami egy fokkal jobb volt a gyárinál de autózáshoz még mindig nem volt elég az érzékenysége.
    A kihajtós monopól az nagyon bevált, behajtva sem rosszabb, mint az eredeti. Egyébként ehhez kivezetést sem kell csinálni, egyszerűen meglazítod a csavarokat és becsúsztatsz egy rézcsíkot az érintkező és az eredeti antenna közé. Persze hogy a két csatlakozás közül melyik kell, azt ki kell mérni.

    A linkelt antenna kizárólag ahhoz a típushoz jó, amihez tervezték, jelen esetben ez az UMI X1.
    NEM a chippel van a baj, rengeteg különféle MTK chippel szerelt teló van, amiben kitűnően működik a GPS. Inkább arról van szó, hogy költséghatékonyság címén kihagytak egy-két lépést tesztelésnél...

  • ksanc

    őstag

    Bocs, közben volt egy hosszú telefonom, így nem tudtam már szerkeszteni :)

    Szóval az antennák nem chiphez készülnek, hanem a konkrét típushoz. Oda vannak tervezve formailag és csatlakozásilag, már csak ezért sem tudod másba beletenni.
    A gr8tjoey által linkelt az az UMI X1-ben, az általad linkelt pedig az IPAD 3-ban.
    Belegányolhatod, de jobb nem lesz. Ráadásul ez utóbbihoz alaplapi csatlakozás kell, vagy vághatsz és forraszthatsz. De pl. az én telómben el sem fér a koaxkábel, nem lehet visszatenni a hátlapot :)
    Milyen telód van egyébként?

    [ Szerkesztve ]

  • ksanc

    őstag

    válasz xpedient #182 üzenetére

    Szia!

    "Egyébként én antennaügyben nem vagyok szakértő, de azt, hogy ilyen mobilméretben a jó vételű GPS-t nem, vagy nagyon nehéz megoldani, azt nem hiszem el."

    Pedig nyugodtan elhiheted, hogy az alacsony árnak megvannak az okai. Csak nem az antenna a ludas.

    Persze, simán beletehetsz másik antennát, csak éppen semmivel sem lesz jobb, mert nem az antenna hibája a fos vétel. Az, hogy másik készülékben szuperul működik egy BELSŐ antenna, nem azt jelenti, hogy a te gagyi telódban is csodás lesz.

    Teljesen jól meg lehet oldani, ha nem kúrnak el valamit tervezésnél és olyan árnyékolási, interferencia és egyéb gondok jönnek, amit utólag már nem nagyon lehet orvosolni.
    A jól működő telókban vagy nem fóliantennát használnak, vagy rendesen meg van tervezve, árnyékolva az EGÉSZ telefon.

    "Van nekem régi GPS vevőm. USB-vel lehet csatlakoztatni bármilyen eszközhöz. Kb. 4x4 cm-es méretű..."

    Először is külső antennánál nem kell figyelembe venni pl. a közeli alkatrészeket, mert nincsenek. Külső antennát sokkal könnyebb csinálni.
    A 4x4cm az óriási, ebben a méretben egy kis túlzással szakadt alufóliából is lehet jó antennát készíteni.
    A fő probléma a kicsinyítés, hogy beférjen a telóba. Max. 1x2cm-es felületről beszélünk. A másik nagy probléma, hogy ilyen frekvenciatartományban nagyon érdekesen működnek a dolgok, nagyon frankó tervezés kell.

    http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_post_1577302.html#1577302

    Az egy szál drót nem gányolás, az egy negyed-hullámhosszra (1575 MHz, hullámhossz kb. 190mm, negyedhh 4,75 cm) hangolt monopól antenna :D Aminek a tulajdonsága, hogy csak egyenesen működik, nem hajlítgathatod össze-vissza. Illetve vannak módszerek, tökéletesen működik, amig nem kerül fél centinél közelebb a telóhoz.
    Hidd el, így is lehet költséget faragni és faragnak is. A tesztpadon szuperul működik, amig nincs mellette a többi alkatrész...

    [ Szerkesztve ]

  • ksanc

    őstag

    válasz LámaZ #184 üzenetére

    Az említett MTK chipek igen jól teljesítenek sok telefonban, ezekben kitűnően működik a GPS. Ha a chip lenne szar, hiába is tennénk rá bármilyen antennát. De NEM a chippel van a baj. De ezt meg én mondom folyton: az elbaltázott tervezés és konstrukció a fő probléma.

    Egyébként meg egyetértek, akinek fontos a gps az ilyen ratyin működő telókban, az használjon egy jó külső vevőt.

  • ksanc

    őstag

    Peppyscot: na ez kissé körülményesnek tűnik nekem. Ahogy én látom (ha nem így van, szóljatok), kell hozzá mondjuk egy GPS patch antenna, pár ceruzaelem és ehhez buherálod az alul látható cuccot, ami az antenna jelét sugározza "rá" a telóra. Azért oldotta meg így, mert a GPS12-n se külső antenna csatlakozás, se bluetooth nincs. Telóknál sokkal egyszerűbb egy külső bt gps antenna.
    Én tutira maradok a rézcsíkomnál :D

    internetezoo: sehogy. A számok nem koordináták, hanem POI azonosítók, amennyire én tudom. Az 1737 az Aba város kódja, a többi szám pedig a városon belüli POI-kat azonosítja. Jelen esetben a Milleneumi parkot.

    [ Szerkesztve ]

  • ksanc

    őstag

    válasz internetezoo #191 üzenetére

    Hát ahhoz több infó kellene. Melyik .apk-ról beszélünk?

    [ Szerkesztve ]

  • ksanc

    őstag

    válasz internetezoo #196 üzenetére

    Itt megint csak azonosítók vannak.
    Ez ugye menetrend, itt nem kellenek koordináták, csak távolságok (ezek koordináták nélkül is meghatározhatók), város és megállók nevei. Az offline adatbázis ezért kell. Olyan, mintha a megállókban nem menetrendeket raknának ki, hanem egy linket, vagy egy QR kódot, hogy hol tudod megnézni :)

    De miért nem a geocaching.hu fórumán kérdezed ezeket? Ott tutira tudnak neked válaszolni.

    [ Szerkesztve ]

  • ksanc

    őstag

    válasz gr8tjoey #198 üzenetére

    Természetes, hiszen a tested is egyfajta antennaként működik.
    Persze, van egyfajta jelerősítés, de nem ilyen egyszerű a dolog.
    Részemről a videó csak arról szól, hogy nahát, egy szál dróttal is működik. Hozzá kell tennem, igen pocsékul, a szabadban nagyon gyenge az a vétel, amit mutat. Ezzel nem fog autóban navigálni.
    A rézcsíkomnál még nem találtam jobb megoldást, az működik is, most már rendszeresen használom a telót navigációra autóban. Érdekes, hogy az előző két telóm tökéletes volt GPS ügyileg, mégsem használtam .Ezt most csakazértis :D

    Felturbóztam kicsit a videómat : :DD

    w450 monopól antenna
    Szobában ezt tudja. Kint a szabad ég alatt pedig brutálisan jó.

    Sokszor leírtam, NEM az antenna, NEM a chipset a ludas, hanem az egész konstrukció. Úgy képzeld el, mint a rosszul árnyékolt számítógépes hangszórót és/vagy telefont. Vannak olcsó, gagyi aktív szettek, aminek a közelében ha telefonálsz, kemény csipogást, zugást ad ki magából, ahogy közelíted hozzá. Ismeri ezt a hangot mindenki, szerintem. (Működik, nem? Ja, hogy így... kérem, ennyi pénzért...)
    Na pl. a w450-nél és más óccsó telóknál hasonló a helyzet. Minél közelebb van az antenna a teló felületéhez, annál nagyobb a zavar/reflexió/interferencia. (ez is működik, nem? Gyengén, autóban nem használható, de hát kérem, ennyi pénzért... csak ezért sehol sem fogják visszavenni. Senki nem mondta, hogy tökéletes, csak azt, hogy van benne GPS vevő. Osztán, hogy' hogy működik, jaaaa kérem...)
    Ahogy távolítod az antennát, egyből javul a helyzet.

    De jó lenne, ha más is próbálkozna - ésszel, nem csak vaktában - és akkor talán lesz valami megoldás, mert én már megmaradok a jól bevált rézcsíknál :)

    [ Szerkesztve ]

  • ksanc

    őstag

    válasz #45553408 #199 üzenetére

    Szia!

    A helyzet ugyanaz, mint nálam :) ez az antenna sem belül van...
    Viszont itt is pocsék az eredmény, 35 másodperc TTFF az nagyon sok ablaknál.
    A kinti 30 alatti értékek sem lesznek jók autós navigációra.
    Németül egy kukkot sem értek, a google fordító se nagyon, de mintha annyit kihámoztam volna, hogy ő is kísérletezik, megpróbálja majd belülre hajtogatni, ha jól értem. Hááát, sok sikert hozzá.

  • ksanc

    őstag

    Háháhá, na ezzel kéne megcsinálni, hogy koax kábel a teló antennájára beszerelt állapotban és kivezetve összekötni a mérővel. Aztán kivenni az antennát és önmagában mérni.
    Ott lenne az igazság, hogy teljesen mindegy, mit raksz BELE és a rossznak mondott antenna is kitűnően működik KINT.

    Na, egy tesztet nagyon megérne én nagyon kíváncsi lennék.

    [ Szerkesztve ]

  • ksanc

    őstag

    Na igen.

    De minek hajlítgatod? De most tényleg.
    Rakj bele egy sima 4,75 cm-es drótot, azt mérd meg :)

  • ksanc

    őstag

    Egyébként, ha nekem ilyen műszerem lehetne... :D

    Annyira nem vágom a méréstechnológiát, de itt valami olyasmit írnak, hogy antennaillesztéshez annyira nem frankó az SWR:

    http://www.aeatechnology.com/software/application-notes/an100

    Valmi ilyesminek kéne kinéznie egyébként, bár ugyanott írja, hogy a return loss sem az igazi:

    Neked van eszközöd, szóval hajrá! :) Az Anritsu MS2026B olyan 4millió körül van most. Nyerek ma a lottón és veszek valami hasonlót! :D

    Tényleg, szakember nem szokott erre tévedni, hogy helyre tegye a dolgokat? :)

    [ Szerkesztve ]

  • ksanc

    őstag

    válasz gr8tjoey #210 üzenetére

    Szia!

    A pontosság önmagában semmit sem jelent. Állsz a mezőn egy sörrel a kezedben és kíváncsi vagy a koordinátáidra, akkor jó.
    Annál érdekesebbek az SNR értékek. A legmagasabb is éppen hogy 30 felett van, az pedig nudli.
    Mellesleg nem tisztán GPS (a-gps-el ugye nem az), az In View mutatja: 13 műhold. Tisztán GPS-nél ez 0, illetve mindig pont annyi, ahány műholdat befogott a kütyü.

    Az nem világos, miért kellene kimenni a szobából. Fos GPS-el az életben nem fogsz pozíciót bent, egy normálissal simán és biztos lehetsz benne, hogy szabad ég alatt kitűnően fog működni.

    Egyébként tessék, itt van rásegítés nélkül:

    [link]

    Most csak egy darab vékony drót van rajta, vékony rézcsíkkal még ennél is jobb.
    Amit elfelejtettem, hogy felvegyem azt is, mi történik, ha ráhajtom az antennát a telóra. Brutálisan legyengül a jel. Vagyis ez a fő probléma, ezért nem fog ez működni soha belső antennával.

    Igen, én is pont azt mondom, hogy nem az MTK chip a hibás.

    Engem egyébként annyira nem érdekelnek a tesztelgetések, csak az, hogy lehet-e navigálni autóval vagy sem. Ezzel lehet, innentől nekem ez jó :D

  • ksanc

    őstag

    válasz gr8tjoey #212 üzenetére

    Nem igazán. Teljesen mindegy, milyen készülékről beszélünk, az SNR egy jó mérőszám a jel minőségéről, amivel a chip tud dolgozni. Ezt leginkább oszlopokkal jelölik, értékkel vagy anélkül.
    Ha gyenge a jel, gyenge lesz a pozícionálás is. Vagyis nem létezik olyan, hogy az oszlop 0-dik felén kolbászol a jel minősége nekünk pedig autóban 100-al repesztve is fél méteres pontosságunk van. Nézd csak meg bármelyik kütyüben, ami jól működik.
    Szóval pontosság. A lényeg az, hogy egy helyben állsz-e, gyalogolsz vagy éppen 80-al tépsz.

    Ha te egy kütyün 20-as értékeket látsz, azzal elérhetsz 3 méteres pontosságot. Ha egy helyben állsz, sétálsz vagy túrázol. De ülj be vele egy autóba, jó esetben az SNR marad amilyen volt, a pontosság viszont akár 40-50 méteresre romlik. Miért? Hát nagyon pongyolán valami ilyesmi történik:
    A kulcsszó a mintavétel. Ez a GPS készülékeknél (a polgáriaknál legalább is :) ) maximum 1 minta/másodperc. Vagyis legfeljebb 1 másodpercenként tudja a GPS az aktuális helyzetet meghatározni. Ha megfelelő a vételünk, akkor ez alatt a másodperc alatt a kütyü simán meghatározza a pontos pozíciót, jöhet a következő minta. De mi van, ha rossz a vétel? Tovább fog tartani. Annyi minta esik ki, amennyivel több idő kell. Ami egy helyben állva, vagy lassan haladva nem számít, mert ha végre megvan a pozíció, az nagyjából egyezni fog a korábbival, hiszen alig mozdultunk el. Így jöhet ki pocsék vételnél is az akár 3 méteres pontosság.
    Mi történik, ha mondjuk 60km/órával haladunk? Ez másodpercenként majdnem 17 méter. Hogyan is kapjuk a pontosságot? Mivel a pozícióadatok nem folyamatosak, hanem legjobb esetben is másodpercenkéntiek, a GPS "megjósolja" a következő pozíciót az előző adatokból (pont ezt teszik a navigációs programok is, ezért látszik folyamatosnak a haladás. Különben csak másodpercenként ugrálna a pozíció. )
    Vagyis lesz egy számított érték, ami majd összehasonlításra kerül a valós pozícióval. És itt számít nagyon az, hogy állunk vagy mozgunk. Ha állunk, nem számít, hogy a valós pozíció meghatározása mondjuk 3 másodperc volt. Mivel az elmozdulás nulla, ezért a számított és a valós pozíció egyezni fog (elvileg, persze, de a gyakorlatban azért ez nem tökéletesen így történik) vagyis hű de frankó, milyen pontosak vagyunk. Na most ha 60-al repesztünk, akkor a 3x17 másodperc az barátok között is 51 métert jelent, vagyis legrosszabb esetben ekkora lesz a különbség a számított és a valós pozíció között. És máris nem 3 méteres a pontosság...
    Na ezért kell a jó vétel ->jó SNR érték. És ezért is nem elég, ha éppen csak látja a műholdat a vevő.

    Mégegyszer írom, ez eléggé pongyola leírása a folyamatnak.

  • ksanc

    őstag

    válasz gr8tjoey #214 üzenetére

    Hogy mennyire erős snr kell hozzá, azt telefonja válogatja.

    Ezt én úgy értettem, hogy szerinted van olyan kütyü, ami gyenge vételnél is bika pozíciót ad. Ha nem, akkor bocs'.

    Azzal a Jiayu-val próbáltál autóban is navigálni? Lehet, hogy már használható. Ez biztosan jó:

    A GPS Test-el pedig látszik, hogy a 40 feletti értékeket jelöli már zölddel:

    Na ez kell ahhoz, hogy biztosan tudj navigálni autóban, magas házak között stb.

    A hátlap nem sok vizet zavar, az az én tévedésem volt annyiban, hogy a saját kreálmányaimnál számított, a gyárinak tökmindegy volt.

    A drót életszerű, csak nagyon nem praktikus :D De ha nincs más megoldás akkor ezt kell szeretni. Boldogan várom a MŰKÖDŐ javaslatokat. Ami legalább annyira működik a W450-ben, mint a fenti.

    Az útraillesztésnek csak látszólag van köze a pontossághoz, az mindössze egy praktikus funkció. Ezt azért találták ki, mert ugye nem katonai pontossággal dolgozik a mezei GPS és a legnagyobb elérhető pontosság mellett is lemászna néha az útról a jel. Gyakorlatilag összehozza a térképet, pontosabban az utakat a pozícióval.
    Ha autós módban vagyunk, akkor a jel legyen mindig az úton és ne mellette vagy két út között csalingázzon. A rendelkezésre álló adatokból (becsült irány, sebesség) a jelet (nyilat/autót/akármit) mindig a legvalószínűbb útra teszi, miközben a valós pozíciót jelző pötty gyakran az út mellett vagy Urambocsá' két út között van.
    Válts át gyalogos módba, vagy kapcsold ki az útraillesztést és a jel mindig pont ott lesz, ahol a pozíciót jelző pötty és nem az úton. Ez azért jó, mert ha pl. egy parkon vágsz át éppen, akkor bekapcsolt útraillesztéssel mindenáron az egyik útra fog tenni, hiába vagy a park közepén.
    De ez teljesen független a pontosságtól. Ha az jó, akkor a jelzett pozíció is jó, ha nem, akkor útrailleszt az neked 100 méteres pontosság mellett is, csak totál máshol. És ezért is ugrál ilyenkor az utak között.

  • ksanc

    őstag

    Ja igen, mert nem biztos, hogy egyértelmű: a képernyőmentéseket a W450-el csináltam, az egy szál rézcsíkkal, szabad ég alatt, udvaron.
    Ilyen vétel kell - szerintem - egy helyben, jó vételi körülmények között ahhoz, hogy házak között, gyengébb vételi lehetőségek mellett is GPS navigációnak lehessen valamit nevezni. Mert mondjuk a négyszer rosszabb pontosság 2 méternél még mindig csak 8 métert jelent. 5 méternél már el lehet felejteni a megbízható autós navigációt... Nagyjából.

    [ Szerkesztve ]

  • ksanc

    őstag

    válasz bb71 #217 üzenetére

    Egy szál, kb. 1,5mm széles rézcsík, aminek a telefonból kiálló része 4,75 cm hosszú.
    A mérésedre válaszolva írtam is, hogy kíváncsi lennék, ha egy ilyet dugsz be simán az analizátorba, akkor mit mutatna...
    Szerintem csak a gyenge készülékekhez képest lehet kimagaslónak nevezni, egy jó készüléknél teljesen átlagosak ezek az értékek.

    kedvenc videóm :)

    Nekem ez így jó, de nyilván sokakat zavar egy kiálló drót. Ha az eredeti antenna fóliaantenna (és szerintem minden nehézkesen működő küytüben az. De ez nem azt jelenti, hogy ez a megoldás rossz! Millió kütyüben tökéletesen működnek) akkor azt vagy el kell távolítani, vagy le kell ragasztani a csatlakozóit. És hát tudni kell, melyik csatlakozó a jel és melyik a föld.

    Mindenféle megoldást próbáltam BELEtenni a telóba, semmi sem működött használhatóan jobban, mint az eredeti gyári. De ahogy kihoztam az antennát a telóból, mindjárt működni kezdett.
    Ezért írom folyton, hogy ezeknél a telóknál olyan tervezési problémák vannak, hogy belerakhatod te a világ legjobb belső antennáját, nem fog működni.
    A w450-nél legalább is ez nagyon igaz.
    Ha ezt az antennát is csak simán ráhajtom a hátlapra, drasztikusan romlik a vétel. Olyan lesz, mint at eredeti belsővel. Vagyis valami keményen interferál a telóban, ezért nem tud működni belső antennával, legalább is szerintem.
    De ha egyszer nagyon ráérek és jó idő lesz, csinálok egy videót arról, hogy szétszedem az egészet, kiveszem az alaplapot, rárakom az érintőképernyőt és az antennát, összekötöm egy notebookkal a kijelzőt helyettesítendő és megnézem, hogyan működik a gps. Érzésem szerint kiválóan fog. Aztán elkezdem összerakni, és szerintem ha bekerül a keretbe a kijelzővel, ott elkezdődnek a problémák...

    [ Szerkesztve ]

  • ksanc

    őstag

    válasz bb71 #219 üzenetére

    A kínai MTK chipekbe minden integrálva van, így a GPS is. MTK6582 egyébként. A videón pontban 2 percnél látszik.
    De írtam már, nem a chip számít, hanem hogy nem kap olyan jelet amivel jól tudna dolgozni.

    A sok pötty az az A-GPS, vagyis a rásegítés! Ezeket a műholdakat láthatja a GPS. Az oszlopok mutatják, hogy valójában melyik műholdat fogja és milyen minőségben.

    De egyelőre hidegre teszem pár hétre a telót, ugyanis ez a fos több sebből vérzik, nálam is bedöglött az érintőképernyő...

  • ksanc

    őstag

    válasz laslie92 #223 üzenetére

    Köszi!

    Ha ez működik - márpedig működik - akkor az eredeti antennával is mennie kellene. Nincs ott valami kontakthiba? Az eredeti antennát meghagytad? Ha igen, ragaszd le a csatlakozóit és úgy nézd meg. Ha le van, vagyis biztosan csak a drótód az antenna, akkor vagy kontakthiba van az eredetivel, vagy az antenna hibás. (Fólia az is, ha jól látom)
    De a lényeg, hogy működik :D Én is így voltam vele, amig ez a rohadt érintőképernyő is be nem döglött...

    Viszont ez nem működik a w450-nél. Bármi, ami a teló belsejében van, nagyon gyenge vételt ad. Próbáltam én rakni mindenhova. És bármi, ami kint van, működik.

  • ksanc

    őstag

    válasz bb71 #232 üzenetére

    Hát sok sikert hozzá, de nem igazán az antennával van a gond.

    Az átsugárzós antenna valóban tökéletesen működik de igazán csak autóban használható. Ott viszont bármivel, amit rá tudsz eszkábálni a bölcsőre. De pl. geocachingnál elég macerás a kócerájt hordozni :D
    Eredetileg egy olyan kütyühöz találta ki az illető ugye, aminek semmilyen külső antenna csatlakozási lehetősége nincs. Ezzel a módszerrel ezt hidalta át. Külső csatlakozási lehetőséggel rendelkező kütyük esetén egyszerűbb külső antennát használni. De mindenki eldönti saját belátása szerint.
    Nem biztos, hogy mindenki szeret barkácsolni :)

    [ Szerkesztve ]

  • ksanc

    őstag

    válasz bb71 #234 üzenetére

    Te nem olvasod ezt a topicot? :))
    SZERINTEM valami olyan probléma van ezekkel a kütyükkel, hogy belül vagy a telefon külső/belső felületéhez közel semmilyen antenna nem működik. Interferencia, rossz szűrés, erősítési problémák mitudomén. Lehet próbálgatni és kísérletezni, általában semmi sem lesz említésre méltóan jobb az eredeti antennánál. Amig belülre próbálod tenni. De hozd csak ki a telefonból, akár egy nyamvadt drót is jobb eredményt hoz, mint bármi a teló belsejében, vagy rásimulva.
    Van, akinek működött belülre rakott dróttal, de szerintem ott valami sima kontakthiba van és a plusz drót és/vagy forrasztás megoldotta. Kérdeztem, de nem kaptam választ, hogy ezekben az esetekben az eredeti antenna is megvolt, vagy csak az utólagos drót.

    De remélem, hogy neked működni fog, hiszen ennek a topicnak az a lényege, hogy megoldásokat találjunk. Nekem nem működött.
    A sugárzós megoldás tuti, de én elég gyakran használom alkalomszerűen a GPS-t akár utcán akár terepen és nem lenne mindig nálam az egész külső antennás-elemes-elektronikás hóbelevanc.
    Viszont a drótot csak kihajtom és máris tökéletes GPS-em van.

    [ Szerkesztve ]

  • ksanc

    őstag

    válasz gr8tjoey #237 üzenetére

    40 ÓRA, nem 40 perc :) Jófajta elemmel, átlagos akksival inkább 20 óra, 100mA-es áramfogyasztással számolva, külső aktív antennával.

    Kendácsolni? Ez nekem új :DD

  • ksanc

    őstag

    válasz gr8tjoey #241 üzenetére

    Ó, igen. Persze, lehetséges, innentől kaphat szerepet a használt chip minősége. Azért a Sony Xperiában használt chipset és az MTK nem egy kategória.
    Van egy jó kis oldal sok okossággal, belinkelem ide is, itt pl. erről is van szó:

    Navigyurci - A-GPS

    De azért ne felejtsük el megint, hogy nem mindegy, hogy állunk vagy haladunk. Bár pont én írtam, hogy mozgásban nem nagyon változik az SNR az állóhelyzethez képest de bevallom, fogalmam sincs. Jó lett volna egy GPS Test álló helyzetből is.

    Ha megjön az érintőképernyőm, csinálni fogok a W450-el menet közbeni GPS Testet is, kíváncsi lettem.

    [ Szerkesztve ]

  • ksanc

    őstag

    válasz fil #243 üzenetére

    Nohát erről van szó.
    Az MTK chipnek jelentősen jobb minőségű jel kell, hogy normálisan működjön. Jobb chipek (más alkatrész nem nagyon van, ha megnézed, olyan szinten integráltak ezek) gyengébb jellel is tudják ugyanazt. A tablet más tészta, abban biztos, hogy nem egy fél bélyegnyi fóliaantenna van, hanem valami normális IFA vagy patch antenna ami elég jó vételt biztosít. Jóval több a hely is, könyebb zavarmentes helyet biztosítani az antennának. Egyébként az én előző, jól működő telómban sem fólia volt, hanem patch.

    Szóval ha az eleve - finoman szólva - nem ideális belső antennához és az eleve erősebb jelet igénylő chiphez társul még bármi (interferencia, rossz tervezés, telihold, péntek 13...), akkor ez van. Egy hátvanbenneezis kategóriáju GPS. Nem tudsz mit tenni, külső antennás megoldás kell.

  • ksanc

    őstag

    válasz fil #245 üzenetére

    Hát igen, tömören megfogalmazva: nem megbízható. Azt hiszem írtam már, hogy egy jó GPS attól jó, hogy mindegy, hogy esik az eső vagy süt a nap, a Himaláján vagyok vagy Manhattan közepén, hogy hétfő van vagy péntek, zöld gatya van rajtam vagy kék...
    Ha már jajittvan3magasházazé'nemjó a helyzet, akkor az nem GPS, csak játékszer.

    Jöhetne már az érintőképernyőm... :)

  • ksanc

    őstag

    Megjött az ÉK :)

    Csináltam is mozgás közben képernyőmentést:

    Pont olyan jó, mint álló helyzetben.
    Részemről lezárom ezt az antennás dolgot, én megtaláltam a megoldásomat :)

    [ Szerkesztve ]

  • ksanc

    őstag

    válasz kisspista #249 üzenetére

    Sokat emlegettem én is, de talán nem világos, mi is az a patch antenna. Hát ez pl.:

    [link]

    Szóval ilyet nem mókolsz otthon. Vagy éppen lehet, csak akkor nem ekkora lesz :)
    Egyébként kipróbáltam egy ilyet a w450-ban, a helyzet ugyanaz: közel a telóhoz nem működik ez sem. És ugye el sem fér sehol.

    A patch antennáknak hely kell. Na most általában ez nincs a mobilokban...
    Ha buherálni akarsz, itt is körül lehet nézni: [link]

    De ezek sem fél bélyeg méretek.

    [ Szerkesztve ]

  • ksanc

    őstag

    válasz kinsky77 #251 üzenetére

    Szia!

    A jó öreg monopól. Hajtsd ki a telefonból felfelé, mindjárt frankó lesz...

  • ksanc

    őstag

    válasz kisspista #253 üzenetére

    Üdv!

    Neked és minden idelátogatónak:

    TESSÉK ELOLVASNI A FÓRUMOT VISSZAFELÉ, NE CSAK AZ UTOLSÓ OLDALT! Van bőven tapasztalat.

    De leírom megint: ha a belső fólia antenna nem elég jó, akkor tökmindegy, mit teszel bele, nem lesz sokkal jobb. Van, akinek állítólag sokkal jobb lett egy belülre tett dróttal, ezt én erősen kétlem. Vagy ha mégis, akkor ott az eredeti antenna csatlakozásával lehetnek gondok. Szerintem.
    ESETLEG abban az esetben lehet jobb, ha addig is elfogadható volt, vagyis azért tudtál vele navigálni. Ilyenkor egy utólagosan belegányolt valami segíthet, mert véletlenül eltaláláltál egy helyet, ahol a nagyobb fólia/hosszabb drót képes is jobb jelet biztosítani, mint a gyári. (Felmerül a kérdés, akkor miért nem így gyártják? Mert a mobiloknál örök gond a helyszűke. Kompromisszumok tömkelege a gyártás és a gyártástechnológia).
    De ez csak max. annyival tud jobb lenni, ami picit javítja az amúgy addig is használható navigációt. Látványos javulásra ekkor sem lehet számítani.
    A sok buherám alatt nekem is volt olyan, hogy azt hittem... Aztán amikor élesben használtam, ugyanúgy ratyi volt.
    Az számomra nem jelent jobbat, hogy az eddigi 20 perc helyett 12 perc alatt talál első pozíciót (FFTT) vagy hogy már csak 20 méterrel arrébb ugrál a pozíció navigálásnál, nem pedig 40 méterrel... ez ugyanúgy a ratyi kategória.

    A KÜLSŐ antenna MINDIG javít a helyzeten, legyen az egy darab drót, vagy BT-s antenna. Csak ugye vannak, akiket zavar egy kiálló drót. Engem nem. Ha nem használom, ráhajtom a telóra a védőtok alá és kész. Csak pici macera és cserébe kitűnő GPS-em van.

    [ Szerkesztve ]

  • ksanc

    őstag

    válasz kisspista #256 üzenetére

    Hát ja, ellentmondások vannak, ahogy az emberek tapasztalnak :)

    Arra vigyázz, hogy a GPS antenna két csatlakozója közül az egyik a jel a másik a föld. Ki lehet mérni ugyan, hogy melyik-melyik (nem egyszerű, nálam a jel is csak kb. 2 ohm a földhöz képest), de egyszerűbb próbálni.
    Ha drótozol, akkor mindenképpen le kell ragasztani az eredeti antenna csatlakozását!

    [ Szerkesztve ]

  • ksanc

    őstag

    válasz kisspista #258 üzenetére

    A csatlakozókat az alaplapon értettem. A fólián, ha minden igaz, összefüggő fémfelület.

  • ksanc

    őstag

    válasz kisspista #260 üzenetére

    A belülre hajtogatást én sosem írtam, sőt...
    Egy drót behajtogatva a telefonba az NEM monopól antenna.
    Szóval ki kell hozni.
    A drót helyett a rézfólia jobb, mert lapos. Így viszonylag simán vissza tudod pattintani a hátsó borítást, nem kell csalingázni valami alkalmas kibúvóig. Egyébként is minél hosszabb rész van bent, annál rosszabb lesz az eredmény. Kivéve, ha koaxkábelt használsz, de az nagyon nem fér el.
    Az antenna lógjon ki egyenesen 4,75 cm hosszan. És persze semmilyen fémalkatrészhez ne érjen hozzá a csatlakozón kívül. Ha teló kerete fémből van, ahhoz sem! (Nálam pl. megkopott a festék és hozzáért ott, ahol kijött a telóból. Nem látszódott, de pocsék lett a vétel. Külön szigetelnem kellett).

    Belül sosem fog működni, ha az eredetivel sem működött. Akkor sem, ha kívül van ugyan, de rá van simítva a telóra. Ha egy ilyen egyenes, kint lévő dróttal nem működik rendesen, mint egyszerű de nagyszerű külső antennával, akkor az semmivel sem fog működni... Illetve esetleg külső aktív antennával. Csak akkor meg külső csatlakozót kell rágányolni, ami nem egyszerű. Vagy az átsugárzós megoldással. Az is működik, ha valakinek az a kivitel megfelel.
    Ezek az én tapasztalataim.

    Nagyfrekvenciáról beszélünk, itt egészen máshogyan viselkednek a dolgok.
    A fóliás buhera, ha valakinek működött is, maximum úgy, hogy addig nagyon rossz volt, azzal meg már csak rossz... De JÓ sosem lesz.

    [ Szerkesztve ]

  • ksanc

    őstag

    Ja és persze bluetooth GPS antennával is jól fog működni.
    Szóval vannak lehetőségek. Csak el lehet felejteni a beépített, belső megoldásokat.
    Ez van.

    [ Szerkesztve ]

  • ksanc

    őstag

    válasz kisspista #264 üzenetére

    Persze, ha jó a vétel (beleértve, hogy stabil), akkor ki a fenének jutna eszébe piszkálni...
    Magának az antennának a méretezése nem nagy kunszt, a nagy kihívás az, hogy hogyan helyezd el az alkatrészek, felületek közvetlen közelében. És persze a rendelkezésre álló félbélyegnyi, nulla vastagságú hely miatt eleve csak rosszabb nyereséggel lehet számolni.
    De ha jól sejtem, nem próbáltad meg kihajtott antennával? :)

    Közben csináltam pár képet még. A kivezetésnek van még előnye.
    Így néz ki, ha nem használom:

    Ebben az állapotban valami ilyesmire képes:

    Ha gyorsan kell valamiért pozíció, elég hozzáérni kivezetésnél, ilyenkor a kezünk, illetve az ujjunk lesz az antenna. Elég jó lesz egy gyors és pontos pozícióhoz:

    Aztán ha elveszem az ujjam, jön az igazság megint:

    [ Szerkesztve ]

  • ksanc

    őstag

    válasz kisspista #266 üzenetére

    Közben írtam... :)

    Tudnál képeket feltölteni? Az biztosan nem normális, hogy nulla a GPS.

    [ Szerkesztve ]

  • ksanc

    őstag

    válasz kisspista #268 üzenetére

    A kontakttal nem hiszem, hogy lenne probléma.

    Egy kint lévő dróttal, ha belül tényleg nem ér hozzá semmi máshoz, KELL, hogy működjön.

  • ksanc

    őstag

    válasz kisspista #270 üzenetére

    Ez az a teló? A fekete a GPS antenna ugye. Felül hajlik be az alaplapi csatlakozókhoz.

    Mérés ide vagy oda (mihez képest mérted a 3 ohmot?) próbáltad a másik csatlakozón?

    Csak kéne fotó arról, hogy hogyan csináltad.

    [ Szerkesztve ]

  • ksanc

    őstag

    válasz kisspista #272 üzenetére

    Az alsó az a multiband GSM antenna (és csak az), igen. És nagyon ronda lenne, ha bármi köze lenne a két antennának egymáshoz. Nem véletlenül vannak a lehető legtávolabb egymástól.
    A GPS antenna az egyben WIFI és BT antenna is. A különbség a működési frekvenciák és a jelszintek között van, egy hasonlattal a wifi és a bt egy robogó vonat zaja, míg a GPS egy mellette a kavicson sétáló emberé.
    Ami jó a GPS-nek, az nagyon jó a WIFI-nek és a BT-nak is a frekvenciakülönbség ellenére. Ha kiveszed az antennát, a WIFI gyengén és kisebb távon, de simán működik. A GPS-nek esélye sincs.

    Mit vettél földnek? Én a sim kártyafoglalatot szoktam, az a legegyszerűbb.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák