Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Morty1987

    csendes tag

    Helló Mesterek!

    Van egy szakmai kérdésem amit nem igazán sikerül - 3-4 mérnök 4-6 nem két éve a szakmába lévő elég sok mindent látott kollégával - megoldani.

    A probléma a következő : érdességet kell tartani illetve elérni.

    Ra 0.8 - ebbe benne vagyunk szinte kivétel nélkül
    Rt 1.6 - ebből kicsúszunk szinte állandóan, megoldást még nem találtunk.

    Amivel eddig kísérleteztünk :
    hűtőközeg koncentráció növelés - jelenlegi 9%-ról 15%-re valamint szűrőcsere 0.005mikronosra
    ágyúfúró bevonatolás
    belső hűtés nyomás állítás - 40 BAR-ról 70 BAR-ra (többet nem tud a gép)
    Különféle paraméterek előtolásra és fordulatra. - S4000-9000 (9000-nél többet megint csak nem tud a gép) F0.001-F0.009 között végig zongoráztuk már az egészet.

    Amit a furatokról tudni kell : szögfurat mind a kettő, az egyik D1.8 a másik D2.5.

    Kérlek titeket aki tud segítsen

    Üdv MoRty

    Olyan nincs hogy valami nem sörnyitó

  • Morty1987

    csendes tag

    válasz Danivagyok #4355 üzenetére

    Nah most annyi minden biztos hogy Ra 0.8 alatti érdesség az már szinte köszörült felületnek minősíthető - R0.4 alatt szinte biztos...

    Visszafogott infó áradat... nah most nyilván való valamelyest a kezem meg van kötve, de a lényeg az nem más mint hogy van két "mikrofurat" D1.8 és D2.5 melynek a vevő által meghatározott - Ra 0.8 valamint Rt 1.6 mikronba benne kell legyen nem elég az egyik, hanem mind a kettőben benne kell lenni.

    A megmunkáló gép típusa : Doosan HC 400 Fanuc 32i vezérlővel.
    A főorsó maximális fordulata : 9000 ford/min
    A főorsó maximális belső hűtésű nyomása : ~ 70-80 BAR (többet nem bír el gyárilag a főorsó tömítése valamint a főorsó kiképzése)
    Külső egységgel tudjuk elérni ezt a nyomás - Chipblaster.
    A nagy nyomású szivattyú szűrője : 0.005mm
    A hűtővíz beszállítója : Blazer BC 35 jelenlegi hűtővíz 13-15%-os koncentrációval rendelkezik.

    Ágyúfúróval - beszállító Botek - próbálkoztunk eddig, valamint lett csinálva egy csigafúrós teszt is - melynek az érdessége : Ra 0.4-05 között volt, viszont az Rt érték 4.x-től indul felfele.

    Ra átlagos felületi érdesség.
    Rt a legkisebb és a legnagyobb pont közti különbség. (ezt csak azoknak írom akik esetleg nem tudnák miről is lenne szó)

    Üdv MoRty

    Olyan nincs hogy valami nem sörnyitó

  • Morty1987

    csendes tag

    válasz kpityu2 #4358 üzenetére

    Az az igazság hogy a szikráztatás nekünk is az eszünkbe jutott, de évi fél millió alkatrésznél egy kicsit necces lenne azt tartani ciklus időben - legalábbis ha jól emlékszem akkor emiatt lett elvetve az ötlet.

    Olyan nincs hogy valami nem sörnyitó

  • Morty1987

    csendes tag

    Nem újdonság ez a "maszek" világban ahol abból kell fellegvárat építeni ami van :)

    Grat hozzá, használd még 100 évig egészséggel :) És még több hasonló barkácsolást kívánok :)
    Erre szokták nekünk azt mondani a vezető lapkadealerek hogy mi vagyunk a sufnituning Rt. :D
    Szarból fellegvár ami csak addig áll amíg kell azt nagyon tudunk :)

    (#4361) kpityu2

    Igen elgondolkoztunk rajta - honoló szerszám már megtervezve - , viszont a mai nap "teljesítményével talán sikerült elhárítani a hibát.
    A lényeg hogy amit mi kiszámoltunk elméleti képlet alapján - gyök(30xD)/1000 (acélnál, öntvénynél a szorzószám 50) az alapján valóban 0.008mm/ford valamint 0.006mm/ford előtolással mentünk. Most ezt az előtolás értéket felnyomtuk duplájára, és a furatképünk, valamint az érdességünk javult (Ra 0.1-0.4 között Rt 2.3-3.2), ámbár nem tudjuk pontosan a szerszám élettartamát ami most kérdőjel lett... mert hiába most jó, ha a szerszámmal csak 10-20 darabot tudtunk megcsinálni amivel ilyen vagy esetleg jobb érdességet sikerül kihozni, a projekt vezető szerszámfelhasználása az áf. lesz mely műszakonként/gép 8-10 lesz az úgy meg nem igazán költséghatékony eljárás :D :D :D És nekem se jó az ha semmi másból nem áll ki a napom minthogy azokat a retkes áf-eket cserélgetem... :D
    Mert ugye erre is oda kell figyelni, hogy amellett, hogy jó, amellett olcsón is jöjjünk ki, legyen megfelelő profit is.

    Olyan nincs hogy valami nem sörnyitó

  • Morty1987

    csendes tag

    válasz zolikaDB #4364 üzenetére

    Pontosan ahogy mondod :)
    Az még hagyjám hogy élezze vissza magát, de legalább ingyen legyen :)

    Bár érdekes a cég, mert vannak projektek ahová a pénzt úgy töltjük mintha feneketlen kút lenne, viszont vannak projektek ahol meg minden egyes 0.00000000001€ is sok ha annyit kell költeni valami új fejlesztésre :D

    Bár szerszám ügyben biztos az lenne a nyerő hogy ha már eleve a megmunkálandó anyagban pont ott ahol dolgozni fog, oda lenne beépítve egy nagynyomású prés, egy kemence, egy élező és egy bevonatoló gép. Így elég lenne megvenni csak a keményfém port amiből a keményfémet állítják elő :)

    Olyan nincs hogy valami nem sörnyitó

  • Morty1987

    csendes tag

    válasz pucu01 #4368 üzenetére

    Hát hogy mi tartozik a SECO katalógus szerint a 6. csoportba az egy jó kérdés... mondtál volna Sandvikot, Mitsubishit, Prametet, Sumitomot vagy bármi mást... akkor hamarabb megmondom neked hogy mi az a 6. csoport :P

    Egyébként meg ha marás, és ha már nemesített anyag, akkor Sandvik Coromill 390 család, R390-es lapka... szinte minden anyaghoz, 4220 és szinte bármire jó :)
    R390-11 T3 08M-PM 1030(inkább nemesített, szívós anyagokhoz) , 4220-4240(általános acéltól bármire)(4220 kopásálló míg a 1030 szívós lapka).
    Neked ebben ez esetben szívós lapka kell.
    Vc ebben az esetben olyan 180-230-nál ne legyen nagyobb se simításnál se nagyolásnál. Nagyolni szárazon, hogy a hőt az anyag vigye el.

    Legközelebb mondj Sandvikot :D
    Vagy ami még jobb és szerintem a tanárod - és sokan nem hallottak róla - ZCC POWA :D

    [ Szerkesztve ]

    Olyan nincs hogy valami nem sörnyitó

  • Morty1987

    csendes tag

    Egyszer próbáltam ki azokat a paramétereket, amiket a kicsi kínai barátaink feltüntettek a doboz hátoldalán :D Akkor megfogadtam hogy ZCC-t soha többet nem használok :D

    Bár igaz általános acélra írták, de azért kíváncsiságból ráengedtük :D

    Anyagminőség : 42CrAlMo7
    Kovácsolt alapanyag
    Megmunkáló gép: Doosan Lynx LM220
    CNMG 120412 - már a bevonatra és a forgácstörőre nem emlékszem
    Doboz hátoldala :
    Vc 300-470
    F 0.5-1.
    ap 1.2-9
    L (kiterített hossz) 150mm
    Folyamatos és megszakított felület is van.

    Hát mi kipróbáltuk. Egy külső kontúrt kellett nagyolni, ahol van egy átmérő melyet D40-ről szedünk le D25-re először 2 fogásból, majd beállítottunk neki a rendes 1 fogásos technológiát amivel most is dolgozunk. (bár már nem azon a Lynxen, hanem egy Okuma Crown lett helyére berakva)

    Elindul a program, szépen lemegy az első szerszám, optional stop be van nyomva, megáll, majd megkérdezem a kollégát : Biztos? - még ki se mondtam, ő már megnyomta a zöld gombot :D
    Elindult.... a kis Lynx csak nyögött-nyögött de megcsinálta :D
    Utána számolgattunk a főorsó motor névleges teljesítményének, hogy mennyi kraft kéne ehhez, és mennyi kéne az 1 fogásos verzióhoz.... 2 fogásra kijött 16kW míg 1 fogásosra kijött 22kW - ha jól emlékszem

    A lényeg : két fogásos technológia : 1db alkatrész, 1 db lapka :D

    Hiába a ZCC az ZCC :DDD

    Olyan nincs hogy valami nem sörnyitó

  • Morty1987

    csendes tag

    válasz zolikaDB #4371 üzenetére

    Tanárbácsi takarodjon ki a termelésbe... :D
    Te is tudod hogy a tanárbácsi csak az elméletet tanítja, hogy elméletben mi lenne a legjobb :)
    Elmélet nélkül nincs gyakorlat, gyakorlat nélkül meg nem vesznek fel sehova :D
    Sokszor a gyakorlat megcáfolja az elméletet. Lásd a mi esetünkbe is. Hiába számoltuk ki az ágyúfúró paramétereit, a gép nem tudja. Akkor más merre kerestük a megoldást. Fordulat szám amit a főorsó bír, hűtővíz nyomása amit a főorsó szintén elbír - 70-80 bar - viszont hiába számoltuk ki a fogankénti előtolást 0.007-re, ha 0.01 és 0.02 között jó az érdesség :D
    Egyébként pontosan. Kint a termelésbe - főleg a maszeknál - amilyet a főnököd megvesz. Hiába mondod neki hogy ez így jó az úgy jó, hozat tesztre, be is bizonyítja, hogy tényleg jó az adott termék, de ha a kínai olcsó barátunk még így is "győzni" tud akkor nincs mese... kínait kell használni. És olyan mindegy a főnöködnek hogy 2db után lapkát kell cserélni. Ez az olcsó ezt kell használni :) Őt azt nem érdekli, hiszen nem neki kell megforgatni a lapkákat - különösen ajánlom a főnököknek mikor egy 100-150 lapkás kukorica vagy egy 20 vagy több lapkás síkmaróba kell forgatni a lapkát ;].

    Az hogy mi számít drágának vagy mi nem ez igazándiból szerintem olyan mind1.
    Nálunk ami - főleg esztergáról tudok beszélni de marás is hasonló árkategória - nagyon drágának mondható a maga € / db-os árával szépen sorrendbe : Sandvik(4-5€), Iscar(4-5€), Seco(4-5€), "Micsubicsi"(átlag 4€), Sumitomo(4€), Walter(3-4€), ZCC (1-2€ :DDD)

    Azért látható hogy mi is nagyjából milyen lapkákkal dolgozunk, ajánlani nem tudok egyiket se, hiszen az egyik ebben jó, a másik abban jó.
    "A katalógusbeli paraméterek sajnos sokszor brutálisan túlméretezettek" ez így ebbe a formában nem igaz :P
    Kérlek szépen menj egy Sandvikos "továbbképzésre". És látni fogod hogy ami oda le van írva az az ő tapasztalatuk alapján ideális tesztkörnyezetben valóban annyi.
    Viszont ha már kikerül a termelésbe egy lógó főorsós, szánas gépbe termelni azokkal a paraméterekkel előbb vagy utóbb a gép halálát okozzák :D

    Egyébként meg ha tesztelni akartok szerszámokat nagyobb szériába, csak szólj és tudok küldeni lapkadealert :D Nem is egyet :) - Ezt a "szolgáltatást" csak azért ajánlom fel, mert állandóan engem zargatnak minden szarral engem találnak meg hogy ezt kéne tesztelni itt meg itt azt meg ott meg ott... gondoltam ha elküldöm hozzátok 1-2 hétre őket akkor nyugtom lesz :D

    Olyan nincs hogy valami nem sörnyitó

  • Morty1987

    csendes tag

    válasz zolikaDB #4392 üzenetére

    A kérdések abszolút de jogosak, sajnos egyet kell értsek zolikaDB-vel...

    Ezt a totál semmi tapasztalat bárki lehet meós... azért ez jó :D
    Nálunk viszonylag "nagy" meó van de az ottani meósoknak kb a 90%-a
    1. nem is szakmabeli...
    2. fingja sincs hogy mit mér, hogyan, merről merre, rajzolvasás=0, ha nincs "buborékos számmal megjelölve" akkor már nem tudják megmérni.... vagy mi a jó, ki van adva utasításba hogy hogy ennyi akkor ennyi... tehát ugyan olyan "zöld gombnyomogató" mint akik a csarnokban dolgoznak.

    Megtörtént eset : meósok veregetik a mellüket hogy ők a nagy meósok és hogy így meg úgy ők a minőségellenőrök....és ők mindig mindent jobban tudnak mint "egyszerű szánalmas zöld gombnyomogató senkiházi csürhe"... aztán jön a kérdés : "Mi az a tekergetős patkós valami?" Eleinte hülyének néztem... aztán láttam rajta hogy tényleg nem tudja, de még a nevét sem... így megsajnáltam és visszazavartam a meóba kérdezze meg odabent a profiktól :DDD

    Hidd el később sokkal inkább becsülni fogod azt hogy ha úgy döntesz hogy kimész a gépekre melózni minthogy ilyen olyan beugrós mindenes legyél... :)

    Olyan nincs hogy valami nem sörnyitó

  • Morty1987

    csendes tag

    válasz BÁ Nutrition #4395 üzenetére

    Nálunk a cégnél az első variáns van érvénybe, kivéve az elenyésző Okuma gépparkunkat.
    Zömmel Doosan-ok :S Abból is a gyengébb verzió :D Lynx :S
    Még nem találtuk meg igazán az előnyét mire is lehetne igazán használni azt a gépet... de egyik kollégám szerint, tökéletes kvarc órába tengely, meg facsapágyat esztergálni.... :D
    Kicsi is, gyenge is, csúnya is, pontatlan is, könnyű is, buta is(:D) de mit várjak el egy koreai masinától... :DDD
    Japán hiába közel van, még meg sem közelíti minőségben bármelyik Deawoo vagy Doosan -ami a cégnél van - egy őskori Okuma Crown-t, egy EEN 630-at, vagy egy Mazakot, Morit, Toyodát.... :D

    Én az első preferálom, hiszen nálunk nagy szériás gyártósorok vannak, éves szinten közel gyártósoronként 300.000-1.800.000 darabszámig. Lehet hogy sokat kell vele pöcsölni ahhoz hogy normálisan beállítsd, de ha egyszer beállítottad, örök élet + két nap - amíg nincs vele csattanva :D (Lynxnél elég ha csak lepattan, vagy eltörik a szerszám :S)

    Olyan nincs hogy valami nem sörnyitó

  • Morty1987

    csendes tag

    válasz blasko92 #4616 üzenetére

    Sajnos ez nálunk is elmondható a nyári gyakorlatosokról... nem csak a forgácsoló szakmából, hanem a mérnökből is... :D

    Nyáron volt alkalmam oktatni-szoptatni-szaron-hugyon felnevelni őket....

    Az iskolai képzés valóban csak az alapokra jó, hogy megtanuld hogy mi a G1 meg a G0 között különbség... :O
    Ugyan ez a mérnökkel kapcsolatban... pont akkor kaptam egy mérnöknek látszó "tárgyat" - bár kinézetre igen csak jó volt... :D - amikor egy projektet épp kezdtünk....
    Kérdem a mérnököt, hogy akkor itt a két rajz... nosza mutasd mit tudsz...
    Egy kis alkatrész volt - nem túl bonyolult - egy injektor body. Elkezdi ezt csak úgy tudja elképzelni hogy .... és elkezdte mondani.... és kb 23 megfogásból lett volna készen....
    Nah akkor figyeld Morty bácsit.... 2 vagy 4 megfogás.... 2-ből azért nem tudjuk megfogni, mert nincs hozzá gépünk :D így marad a 4 megfogás... szépen felépítettem a projekt esztergálási részét... a marás-fúrás részét meg közösen egy kollégával... A kis csajszi csak lesett hogy kb 1 óra alatt készen volt a megfogási terv, a program, a szerszámozás, a paraméterezés és mi egymás... - bár igaz hogy tavaly decemberben már neki álltunk a minta gyártásnak, de idén új alapokra helyeztük a projektet.
    Másnap reggel már meg is kaptuk a gépeket, mire bejöttek álomittasan a mérnökök addigra már meg volt az első darab.... mérnök csajszinak megint leesett az álla... :D

    Nah mondom ha tanulni akarsz, és nem csak papírmunkázni akkor szépen idekéreted magad mellém... és így is volt... leszarta a papírmunkákat és jött szépen kísért minden hova.... - igaz így augusztusban meg végig csak a papírmunkákat csináltuk :D
    Kíváncsi vagyok hogy szeptemberbe mikor visszamegy az iskolába mi lesz belőle... :D hiszen nyáron amíg itt volt a jövőbeli projekteket - még 3 féle injektor body, motorblokk, bütykös tengelyek, common railek-et csináltunk meg.... munkaidőn kívül... hogy tanuljon egy kicsit...

    A forgácsolókat pedig nem csak az hogy itt a zöld meg itt a piros... hanem úgy elejétől a végéig.... az ügyesebbeket neki engedtem a gépnek hogy álljanak rá helyettem... kérdeztek, válaszoltam, programot írtak....

    Úgyhogy lehet hogy teli vannak a hirdetések "CNC-st keresek" viszont valóban kevés a jó CNC-s, aki nem csak úgy szabadult ki az iskolából hogy zöld-piros... mert azokból valóban Dunát lehet rekeszteni... :D

    "A cégeknek ki kellene használniuk az olcsó munkaerőt, esetleg leendő munkást. Kitanítani őket." Nem érdekük kitanítani egy nagy cégnek.... úgymond egy saját nevelést... hiszen....

    1. többet kell adni neki mint egy péknek
    2. ha belejön hamarabb ott hagyja a céget mint a pék mert dunántúlon, kint külföldön "szarrá keresi magát"

    Legalábbis itt Békés megyében a megye egyik legnagyobb foglalkoztatójánál ez a helyzet. Ugyanis a legtöbb tanulót - mérnök, forgácsoló - vagy bent az irodába bujtatják hogy ne legyen a főnök szeme előtt, vagy valahol a műhelybe bújtatják a tanulókat, gépet törölni/sepregetni.... - persze valakinek ezt is meg kell csinálni, de mit ír be a tanuló a munkanaplójába? Mori Seiki Nx1500 burkolat törölgetés - "tanárbácsi" meg ad rá egy 5-öst.... ez a nevetséges... :D :D :D :D

    Én is úgymond "saját" nevelés voltam/vagyok, de már egyszer itt hagytam ezt a céget... nem szívesen jöttem vissza... de már nem bánom.... :)

    Olyan nincs hogy valami nem sörnyitó

  • Morty1987

    csendes tag

    válasz zolikaDB #4625 üzenetére

    Nem véletlenül tettem idéző jelbe... "a szarrá keresést":)

    Sok embertől azt hallom hogy gyere ki külföldre... "olyan embereket keresnek mint te vagy... CNC-st... nem kell nyelvtudás... meg miegymás csak gyere és kapod a fínom zsozsettát...."

    Sok embertől meg azt hallom ahogy itt is... ha külföldön szeretnél munkát vállalni akkor igen csak mélyen nyelvtudáshoz vagy kötve, ha valóban dolgozni-élni szeretnél és nem csak kizsákmányolt rabszolga akarsz lenni... ahogy ti is írtátok :) - legalábbis ez jön le... :)

    1. sajnos nem sűrűn fizet többet a szakembereknek mint a pékeknek, hiszen "bérmátrixban" mind a kettő zöldgomb nyomogató. Nálunk egy pék és egy szaki zöld gombnyomogató között igazándiból csak alap órabérben van különbség, ami meg csak műszakpótlék, szabadságnál jelentkezik.... amúgy meg "ugyan olyan a bánásmód"
    Egy szakembernek meg igazándiból meg az jelent előre lépést, ha van aki feltolja őt gépbeállítónak...amíg nincs meg ez az előre lépés - ezt meg elég nehéz elérni ennél a cégnél - , addig csak butul az ember és két gomb jár a fejébe... zöld és piros... mert a többivel úgy sem kell foglalkoznia... :)
    2. én is voltam kint külföldön - bár nem sokat - hiszen akkor még fiatal voltam és szerelmes... :D úgy meg nehéz kint maradni... :D de tény és való hogy nyelvtudás nélkül... meg kizsákmányolják az illetőt...

    Olyan nincs hogy valami nem sörnyitó

  • Morty1987

    csendes tag

    válasz r-chee #4677 üzenetére

    "Betanítással úgy vagyok, hogy a minimális tudnivalókat megmutatom, leírom, többire pedig jöjjön rá az illető, illetve lopja el. Ha tudja;]"

    Ezzel nagyon sok mindenki így van... :) Többek között én is :)

    Ha kérdez, kérdezzen, válaszolok... ha munka idő után kérdez telefonon válaszolok 1 sör/perc "tarifán"... mérnöknek már 2 sör/perc... termelés vezetőnek ez a szám már ládában van mérve :D Tehát ha kérdez, akkor válaszolok, elmagyarázom... akár 26-szor... ha nem kérdez akkor tud mindent... :)

    Így vagyok a mostani két váltósommal is... az egyik kérdez, a másik nem... az egyik tudni fog mindent, aki kérdez, mert annak el lesz magyarázva... a másik meg csak azzal foglalkozik hogy legyen megírva az ideje, legyen meg neki a 130%-ja - mert többet nem lehet igazolni - a többi meg őt nem érdekli.... de ez se sokáig lesz így, mivel nekem jön a mintagyártás, ők meg szépen ott maradnak, és nem lesz 130% ;] ;] ;]

    Olyan nincs hogy valami nem sörnyitó

  • Morty1987

    csendes tag

    válasz SirTom #4710 üzenetére

    "amatőr pilótákat foglalkoztatnak.."

    Hiába nem csinálhattam mindenkit én... :DDD :DDD :DDD ;] ;] ;] ;]

    Olyan nincs hogy valami nem sörnyitó

Új hozzászólás Aktív témák