1894. július 7.

Gödöllőn megszületett Mihály Dénes, akinek elévülhetetlen érdemei vannak a televíziózás kifejlesztésében. Már 1919-ben megalkotta a Telehort, amely állóképek közvetítésére volt alkalmas, de az akkor már Németországban dolgozó tudós 1929. március 8-án már be tudta mutatni a világ első mozgóképes közvetítését is. A kutató a Mihály-Traub vevőkészülék 1935-ös bemutatásával ért el a csúcsra.

Mihály Dénes

Mihály Dénes

Telehor

A Telehor


Azóta történt

  • 1888. július 29.

    Az oroszországi Muromban megszületett, Vlagyimir Kozmics Zvorikin, akit a televíziózás egyik atyjának tartanak, mivel több korábbi kutató találmányai alapján ő fejlesztette ki kineszkóp néven az első valóban használhat katódsugárcsövet (képcsövet). A kiváló, ezen kívül több fontos szabadalommal is rendelkező mérnök a polgárháború idején emigrált, élete nagy részét az Egyesült Államokban töltötte, itt is halt meg 1982-ben.

  • 1953. augusztus 29.

    Berlinben elhunyt Mihály Dénes, mérnök, feltaláló. Műegyetemi tanulmányait Budapesten végezte, ez időben fordult érdeklődése a hangosfilm és a távolbalátás kérdései felé. Több távolbalátó rendszert dolgozott ki, az 1919-ből származó Telehorja még alapjában véve képtávíró volt. Mivel találmánya továbbfejlesztésére hazai lehetőség nem mutatkozott, 1924-ben elfogadta a berlini AEG meghívását, s ez időtől Németországban dolgozott, számtalan fontos fejlesztés fűződik a nevéhez.

  • 1946. november 7.

    New Yorkban felállítják az első nyilvános, pénzérmével működő televíziókészüléket. A Tradio-Vision márkanevű készülék húsz elektroncsövet, illetve egy öt- vagy héthüvelykes katódsugárcsövet tartalmazott, és egy negyeddolláros bedobása után tesztadást sugárzott.

Előzmények

  • 1908. június 18.

    Alan Archibald Campbell-Swinton skót villamosmérnök e napon publikálja a Nature magazinban híres levelét, amelyben a területen már több mint egy évtizede kísérletező szakember felvázolja egy teljesen elektronikus alapú, katódsugárcsöves televízió koncepcióját.

  • 1897. április 28.

    Üzbégen (ma: Zbehy, Szlovákia) megszületett Tihanyi Kálmán fizikus, villamosmérnök, az ikonoszkóp feltalálója. Többek között a nevéhez fűződik a teljesen elektronikus, töltéstároló típusú televíziórendszer feltalálása, amely lehetővé tette a több száz soros képfelbontást és képvisszaadást. Később megvásárolt szabadalmai alapvetőek a modern televíziós technológia kialakításában.

  • 1926. január 26.

    John Logie Baird (1888–1946) skót villamosmérnök, a televíziós műsorszórás egyik úttörője bemutatót tartott a londoni Royal Institutionben. Készülékével ő volt a világon az első, aki az 1920-as évek közepén képes volt mozgóképet nagy távolságra is közvetíteni. Egy évvel korábban, 1925. március 25-én a londoni Selfridges áruház közönségének tartott vetítésen mutatta be a mozgó sziluetteket (ujj-játékokat) élőben közvetítő készülékét.