Mégis lesz felső korlát az internetadónál

Módosító indítványt nyújt be a Fidesz-frakció a kormány által javasolt internetadó-tervekhez – írta meg az index.hu. Az új előterjesztés, amit minden bizonnyal meg is szavaz majd a november 4-i parlamenti ülésen a kormánytöbbség, felső korlátot vezet be az új adónemben. Ennek az összege ugyanannyi lesz, mint a telefonadó: havi 700 forint magánszemélyeknek, 5000 forint vállalkozásoknak.

Az index.hu információi szerint a párt javaslata alapján a magánszemélyek előfizetései után havonta legfeljebb 700 forint, az üzleti vállalkozások esetében pedig 5000 forint lehet a legmagasabb adótétel. Ez összegében ugyanannyi, mint amennyit telefonadóként fizetünk – vagyis korlátlan adóemelés helyett az történik, hogy a mostani telekomadót a duplájára emelik. Az ugyanis életszerűtlen, hogy bárki, aki netezik, ne érje el azt a havi 4-5 gigabájt közötti forgalmat, ahonnan a maximális 700 forintot, illetve ha cég, azt a bő 30 gigabájtosat, ahonnan az 5000 forintot kell fizetnie.

A Fidesz közleményt adott ki az ügyben:

A távközlési adót két esztendővel ezelőtt vezette be a magyar országgyűlés. Az adó egyike a nagyvállalatokra kivetett szektoriális adóknak, mert az adót nem az előfizetők, hanem a szolgáltató cégek fizetik. A Fidesz országgyűlési képviselőcsoportja most is ragaszkodik ahhoz, hogy az adatforgalomra kiterjesztett adót is a szolgáltató cégek fizessék, ezért módosításokat fogunk javasolni a benyújtott törvényben. Célszerűnek tartjuk egy adófizetési felső korlát bevezetését, annak mintájára és mértékében, ahogy ez a beszédalapú telefonálásra korábban elfogadott adótörvényben szerepel.

A képviselőcsoport kérte a kormányt, hogy a nemzetgazdasági miniszter a parlamenti vita megkezdése előtt egyeztessen a szolgáltató cégekkel az adófizetési felső korlát bevezetéséről. Szigorú intézkedéseket javaslunk, hogy a távközlési adót nem üzleti célú előfizetőkre semmilyen formában ne lehessen áthárítani. A magánszemélyek előfizetéseire jutó adót a távközlési szolgáltatóknak a saját profitjuk terhére kell megfizetni.

Ám az kérdés, hogy vajon ez a korlát miért nem szerepelt a tegnap megismert tervezetben.

Tippjeink:

  • tényleg úgy gondolták, hogy kivethető a korlátozás nélküli adó
  • taktikáztak, figyelték a visszhangokat, és ügyeltek rá, hogy legyen miből visszalépni
  • egyszerűen a kapkodásban fel sem merült, hogy a korlát nélküli adó tökéletesen irreális, így követtek el egy banális hibát a sietség és a hozzá nem értés okán

Ugyanakkor azt se feledjük el, hogy vannak még kérdések: miért volt szükség az adó bevezetésére egyáltalán? miért megyünk szembe a technológiai fejlődéssel? ki hiszi el, hogy a szolgáltatók ezt a terhet nem fogják áthárítani?

Azóta történt

  • A Hírközlési Érdekegyeztető Tanács az internetadó ellen

    A magyarországi hírközlési szolgáltatókat tömörítő Hírközlési Érdekegyeztető Tanács (HÉT) megdöbbenéssel értesült az internetadó tervéről. Álláspontjuk szerint az új adónem ellehetetlenítené a magyarországi digitális fejlődést.

  • Mit fog okozni az internetadó?

    Ilyenkor derül ki, hogy mennyi mindenhez van köze az internetnek, az élet szinte minden területe érintett. És nem is kicsit.

  • Internetadó: a rezsibiztos valószínűleg olajat öntött a tűzre

    Németh Szilárd egy interjúban egyértelműen kiállt az internetadó mellett, melyet szerinte semmiképpen sem a fogyasztók fognak megfizetni, mivel a kormány ezt megakadályozza.

Előzmények