W32Downup, W32downandup, Kido, Conficker: a tavaly november végén felbukkant féregről mostanában keveset ír az IT-sajtó, de ez korántsem jelenti azt, hogy a kártevő kipusztult volna, sőt éppen ellenkezőleg: egyre szedi áldozatit, s immáron legalább 7 millió fertőzött PC írható a számlájára.
Vérdíj
A Symantec biztonságtechnikai cég 2008. november 21-én, pénteken detektálta először az új fenyegetettséget, amely egy, a Windows Server szolgáltatásban megbúvó sérülékenységet használt ki a fertőzéshez (ezzel a szolgáltatással kapcsolódik a Windows összes változata a hálózaton lévő fájl- és nyomtatószerverekhez). A hibát kihasználó exploitok felbukkanása után a Microsoft egy rendkívüli biztonsági javítás formájában ugyan befoltozta a rést, de egy héttel később a támadás hulláma már az otthoni PC-k mellett elérte a nagyvállalatokat is. A Conficker gyorsan mutálódott, 2009 márciusában a harmadik variáns bukkant fel a neten, áprilisban pedig már az ötödik generációról cikkeztek a lapok. A frissített féreg változatlanul olyan PC-k után kutatott, amelyekre nem telepítették a Microsoft MS08-067 jelű biztonsági frissítését – szakemberek szerint sajnos nem csupán a felhasználók hanyag viselkedésére vezethető vissza a patch installálásnak elmaradása, hanem arra is, hogy a hamis Windows-példányok többségén alapértelmezés szerint ki van kapcsolva a javításokat letöltő automatikus frissítés szolgáltatás.
Még februárban a Microsoft ismét visszanyúlt a vadnyugat egyik legismertebb kliséjéhez, és szabályos vérdíjat, 250 ezer amerikai dollárt tűzött ki a Conficker írójának – vagy íróinak – fejére. (2005-ben ugyanennyit fizettek két embernek, akik a Sasser férget elkészítő tinédzser, Sven Jaschan nyomára vezették a rendőrséget.) Redmond egy védelmi kezdeményezést is útjára indított Conficker Cabal néven, a csoportban dolgozó szakemberek elsőként jöttek rá arra, hogy a féreg milyen algoritmus alapján generálja azokat a doménneveket, amelyekről később további kártékony kódokat próbál letölteni. A kiberbűnözők azonban már akkor egy lépéssel előrébb jártak, hiszen a B++ variáns már napokkal később képes volt megkerülni a kiiktatott leltöltőszervereket, sőt akár 50 ezer doménnév-generálásra is alkalmassá tették.
Botnet bolondok napjára
Március végén aztán az „április elsejei frász” mozgatta meg az IT-társadalmat. Az aggodalmakat az okozta, hogy a vírus kódjában egyszerűen szerepelt az április elsejei dátum: ekkor a hálózatban lévő gépek elkezdenek kapcsolatokat keresni. A biztonságtechnikai szakemberek döntő része nyugalomra intette a felhasználókat, már csak azért is, mert a vírus írói minden bizonnyal anyagi haszonra hajtó számítógépes bűnözők, akik csöndben szeretik végezni tevékenységüket, nem pedig világrengető akciókkal kívánnak fontoskodni a társadalom előtt. Végül nem történt semmi eget rengető esemény, a féreg pár nappal később egyszerűen letöltött egy új bináris állományt. A Trend Micro kutatói már ekkor is megjegyezték, hogy a Conficker célja egy világméretű bothálózat létrehozása: a féreg uralma alatt álló zombigépek egyszerűen pénzt fognak termelni különböző kiberbűnözői csoportoknak. A tézist alátámasztotta a kártevő kommunikációja, ugyanis április második hetében a Conficker egy új szubrutinnak köszönhetően a Waledac botnet által felügyelt egyik szerverre csatlakozott fel, mely nagy valószínűséggel a korábban nagy riadalmat keltő Storm botnet utódja.
Az önkéntes biztonsági kutatókból verbuválódott Shadowserver Alapítvány a kártevő instrukciófigyelő algoritmusának visszafejtése és IP-címek naplózásának alapján a múlt csütörtökön jelentette be, hogy a Conficker különféle variánsai ma is legalább 7 millió számítógépen találhatóak meg – hiába a féreg globális ismertsége, a fertőzés egyre csak terjed. Továbbra is rejtély azonban, a Conficker gazdái miért hagyják az általuk kreált kártékony hálózatot kihasználatlanul: világosan látszik, hogy a botnetet rendszeresen karbantartják, mégsem lép akcióba; nem spammel, nem indít támadásokat – hanem csak úgy, van. A Shadowserver néhány szakembere azt mondják, az üzemeltetők nemes egyszerűséggel félnek. Rengeteg pénzt felemésztett ugyanis a Conficker utáni takarítás, így nem nehéz belátni, hogy a féreg alkotóira hosszú börtönévek várhatnak, nem is beszélve arról, micsoda károkat okozhatna egy összehangolt támadás. „A határ a csillagos ég” – öntötte szavakba a kutatók aggodalmát az alapítvány.
Hirdetés
Boldog születésnapot, te féreg!
- Írta: Ifj. Zettner Tamás
- Forrás: IT café
Azóta történt
-
Összehangolt kibertámadás svéd weboldalak ellen
Az ismeretlen elkövetők médiacégek felületeit és a rendőrség oldalait célozták meg, több órás szolgáltatás-kiesést okoztak.
Közösségi média 4
-
Megjelent az első iPhone-féreg
A kártékony program valószínűleg egyelőre csak az ausztrál hálózatokon terjed.
Biztonság 32
-
Vigyázat, karácsony!
Adathalászat, csalássorozat, kémprogram, spamkampány: a McAfee ünnepi 12 pontja számítógépes rendszereink védelmében.
Közösségi média 4
-
Az új iPhone-féreg már veszélyes
Egyelőre csak Hollandiában terjed a kórság, viszont a trend aggasztó: hasonlóan egy PC-hez, a kártevő zombit csinálhat az iPhone-ból.
Biztonság 12
Előzmények
-
Visszaesett a Conficker a hazai vírustoplistán
Az elmúlt hónapban is a trójaiak okozták a legtöbb fertőzést Magyarországon, de nem tűntek el az online játékok jelszavaira vadászó kártevők sem.
Biztonság 3
-
Magyarországon vezet a Conficker
Az ESET víruslaboratóriumának szakértői szerint a legnagyobb veszélyt a gépekre a felhasználók jelentik.
Biztonság 19
-
Conficker: a világvége megint elhalasztva!
A féreg május 3-án sem támad – állítja a VirusBuster. A kártevő csupán az április elején kapott új funkcióit kapcsolja ki ezen a napon.
Biztonság 6
-
A Conficker elérte célját: kiépült a világméretű botnet
Biztonságtechnikai cégek szerint már közel a végjáték: sok pénz vándorol majd a kiberbűnözők zsebébe.
Biztonság 104
Percről percre
gp Ha a tavak és tengerek tele vannak olajfoltokkal, hát valakinek gyorsan el kell azokat takarítania. Kis hajónk fedélzetén mi fogjuk ezt megtenni, az állatvilág legnagyobb örömére!
ma Szimpatikus külső, szegényes hardver, kellemes ár és plecsni.
ma Még az MWC-n találkoztunk a dél-koreai startuppal, akik ecsetet csinálnak táblagépekhez és telefonokhoz. Kipróbáltunk ezek közül kettőt.
gp A Studio Tolima első játékában egy kutyussal próbálunk hazajutni egy vadászokkal teli erdőből, de vajon vizuális történetmesélése elég ahhoz, hogy érdekes és maradandó legyen?
ma Nincs benne semmi kiemelkedő, nem is ez a legjobb ár-érték arányú készülék, de megvannak benne az alapok, hogy elégedett legyen vele a vásárló.
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Laptopszaki Kft.
Város: Budapest
- PROHARDVER! feedback: bugok, problémák, ötletek
- LEGO klub
- PlayStation 5
- Kerékpársportok
- Last Epoch
- Audi, Cupra, Seat, Skoda, Volkswagen topik
- Xiaomi 15 - kicsi telefon nagy energiával
- GeForce RTX 5060 Ti: Ha az ár jó, minden jó (lenne)
- Samsung Galaxy S25 - végre van kicsi!
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- További aktív témák...