1925. szeptember 28.

A Wisconsin állambeli Chippewa Fallsban megszületett Seymour R. Cray, akit a számítástechnika-történet a „szuperszámítógépek atyjaként” tart nyilván. A nevéhez fűződik az első sorozatban gyártott tranzisztorizált komputer, a CDC 1604, a világ első szuperszámítógépének számító CDC 6600, illetve az 1976-ban bemutatott vektorszámítógép, a 160 Mflops-os teljesítményével minden korábbi rekordot megdöntő Cray-1 tervezése és megépítése.

Seymour Cray és a Cray-1
Seymour Cray a Cray-1 központi egységével (Fotó: Cray Inc.)

Azóta történt

  • 1950. október 3.

    Az Egyesült Államok Szabadalmi Hivatala elfogadja a John Bardeen, Walter Brattain és William Shockley által benyújtott kérelmet, melyben a tranzisztor szabadalmát kívánták levédetni. Az elektronikai ipart forradalmasító eszközt a kutatók már két évvel korábban sikerrel tesztelték.

  • 1996. október 5.

    Autóbalesetben szerzett sérülései következtében 71 éves korában meghalt Seymour Cray, a „szuperszámítógépek atyja”. „Nem mondhatunk olyat, ami túlzásnak számítana, ha a számítástechnikai iparra gyakorolt hatásáról beszélünk” – jellemezte Cray pályáját Joel Birnbaum, a HP Labs akkori vezetője.

Előzmények

  • 1957. július 8.

    Létrejön a Control Data Corporation (CDC), a szuperszámítógépek iparágának egyik úttörője. Az 1960-as években a cég Seymour Cray vezetése alatt a legjobbak közé tartozott e területen, ám a következő évtized folyamán visszaestek, az 1980-as években pedig fokozatosan felszámolták a CDC-t.

  • 1977. március 4.

    Kiszállítják az első kereskedelmi forgalomba került Cray-1 szuperszámítógépet a Los Alamos-i Nemzeti Laboratórium számára. A Seymour Cray vezetésével készült, kategóriájában mindmáig a legismertebb és legsikeresebb számítógép körülbelül hétmillió dollárba került, s megjelenése korszakhatár a számítástechnika történetében.

  • Dobogós az európai csúcsszámítógép

    Az aktualizált Top500-as listán két német gép is bekerült a tízes elitbe. A legerősebb rendszereket továbbra is az IBM gyártja.