Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • a_tesz

    Korrektor

    válasz dchard #6 üzenetére

    végülis érthető, nem két fillér a beruházás, és T-ék se jótékonysági intézmény :D

    az egyéb szolgáltatókat nem értem, másnak talán az invitelen kívül nemigen lesz elég tőkéje hogy optikát húzzon országosan, de gondolom ez kicsit összetettebb kérdés lehet mint az adslnél volt

    スバル | De semmi baj Eric, ne feledd, nincsenek hülye kérdések, csak hülye gyerekek! - Mr. Garrison

  • leviske

    veterán

    válasz dchard #6 üzenetére

    Kisvárosnak a kisvárosok, vagy a vidéki kisvárosok értendők? :)

    Konkrétabban: Üllő/Vecsés (BP 25km-es körzete) esélyes az FTTH bevezetésére, vagy a szolgáltatók csak az olyan nagy városokban lesznek elérhetők, mint BP, Pécs, Eger, Győr, Sopron, stb? Ez a szolgáltatás csak ott lesz elérhető, ahol a DIGI is, vagy a nagyok már jobban fognak terjeszkedni?

  • eziskamu

    addikt

    válasz dchard #20 üzenetére

    Ha jól emléxem még csak nem is magentások azok a települések, hanem már Invitel szféra.

  • eszgé100

    őstag

    válasz dchard #20 üzenetére

    Agglomeráció -> de jó akkor 2256-ban már biztosan lesz nálunk is. :W
    ettől tudnék hülyét kapni mikor a digisek írják, hogy 6/3-at garantál harmadannyi lóvéért, mint amennyivel lehúz engem a 4/256kb-es ADSL-ért az invitel.
    félreértés ne essék nem a digisekkel van a bajom, hanem az invitel pofátlanságával, mert kb 2000-ért lenne ez az egész reális (vagy még annyiért se)

    "-Meddig tart a játék? -Amíg mindenkinek ki nem verik a fogát..."

  • Socket370

    csendes tag

    válasz dchard #6 üzenetére

    Szia, gratulálok a cikkhez, korrekt szinten magyarázol. :)
    Nem tudom mennyire vagy a témában bennfentes, én nem kisvárosban élek, területileg szép nagyban, amit úgy hívnak Érd. :) Kb. 60-70e lakos, túlnyomórészt kertváros, azonban, a belvárosi rész társasházakban bővelkedik, és ugye Bp-től sem esik messze. Szerinted mi a valószínűsége, hogy ide el ér 2 éven belül?

    Socket

  • Alpi

    tag

    válasz dchard #59 üzenetére

    Nagyon jó írás lett. Gratulálok én is! Nem bántásképp írom, sőt, csak nagyon zavarja a szemem. A Magyar Telekom "k"-val írandó, nem "c"-vel. Bocsi, csak ott dolgozom és tényleg zavaró. Amúgy elvileg pl. Szegeden még jó darabig, legalábbis 2009-ben, még nem lesz EuroDocsis3.0, pedig ezzel az Invitel, aki nem fejleszt, ki is vérezne. Talán később, úgy 2010-re már várható a hálózatfejlesztés. Remélem mihamarabb eljön az az idő is.

    Hippopotomonstrosesquippedaliophobia: félelem a hosszú szavaktól...

  • ronson

    őstag

    válasz dchard #77 üzenetére

    Na hogy legyen egy kis szakma is a kedvedért. :)

    Akkor ahol a digi kiépítette FTTB hálózatot, akkor ott ha a piac úgy kívánja akkor már könnyedén át tud majd állni FTTH-ra?

    Na az lesz a szép, ha megjelenik az ajtó előtt T meg a UPC is, lehet majd válogatni.

    Bár most leszerződtem 2 évre a digihez. Kábel+30/20-as net+telefon, az első évben havi 3000Ft :C

    [ Szerkesztve ]

  • Televan74

    nagyúr

    válasz dchard #77 üzenetére

    Elnézést rossz topikba írtam. De nem tudok tapsolva örülni ennek a hírnek. Amúgy meg vidéken tényleg semmi jele nincs a fejlődésnek és egy darabig nem is lesz. Én nem messze lakom Dunaújvárostól, kb. 14 km-re. Itt két szolgáltató van.
    Az Invitel 8Mbit -es netet adja 11999 Ft ért, igaz benne van a telefon és 2000 ft -ot lebeszélhetsz (ingyen) a havidíjból.(Ez volt egy évig és vártam a csodát , hogy talán elindulok végre a 3,6Mbit -es netről felfelé.) Most a 4Mbit -es netért fizetek 7890 Ft -ot :DD
    A másik a Tarr. Kft. ők a 10/1 Mbit -es netet adják 12390 Ft ért , de ebben csak net van.
    Van ám választási lehetőség. :K És árverseny. :W

    Elnézést ha legközelebb ilyen hírt látok messze elkerülöm....

    [ Szerkesztve ]

    Amikor nincs remény! Jusson eszedbe nincs isten, csak én!

  • bba

    tag

    válasz dchard #6 üzenetére

    Hali!

    Az, hogy más szolgáltatók is majd megjelennek az optikai hálózaton a hálózatot kiépítő és tulajdonló cégen kívül szerintem nagyon is lehetséges és a jövőben valóságos is lesz, mivel egyrészt ez hatóságilag és szabályozás ügyileg aggályokat vetne fel (piaci verseny fenntartása, monopol helyzet kialakulásnak veszélye, egyetemes szolgáltatás fenntartása, stb.), másrészt akkor, ha a fizika hálózat és tartalom szolgáltatás jobban szét vált volna nálunk is, de a piacnyitáskor nem ebbe az irányba léptünk.

    Azonban a szabályozás nagyon lassan változik, - főleg nálunk Mo. ahol a nyugati szabályozást követjük (lásd piacnyitás, árképzés), - lassan követi a technológia fejlődését, így ennek megtörténte még a hálózat kiépítés befejezésén túl is jóval odébb van.
    Jelenleg épphogy csak az új technológiai hálózatok kiépítése kezdődött meg, amit eleinte a tőkeerősebb cégek megpróbálnak versenyelőnyként kihasználni majd, és a többiek előtt elérni a potenciális ügyfeleket.

    Amennyiben az NHH elég emberrel rendelkezik, és vannak már nyugati szabályozási minták, valamint tanul(t) az ADSL, mint új technológia bevezetése és szolgáltatók monopol területre történő kötelező beengedéséből (nagyker szoláltatások, naked ADSL megjelenése), úgy elébe mehet a dolgoknak és a technológia kiépítéssel egy időben már leszabályozhatja az optikai elérés és szolgáltatás piacát a már létező (ADSL, PSTN) technológiákhoz megszületett szabályokkal analóg módon...

    ''Semmi sem állandó, csak a változás örök.''

  • bba

    tag

    válasz dchard #99 üzenetére

    Nem mondtam, hogy már nyugaton van erre példa, valszeg ott is még gyerekcipőben jár a technológia. De a piaci verseny fenntartása érdekében ott is lépni fognak majd, ha az eddigi eszközökkel kívánják fenntartania versenyt és szabályozni az árakat.
    Lehetne direkt előírással is (diktatórikusan), lásd hatósági árazás (nálunk energia szektor), de ott is már nyitnak a szabadabb piac szabáyozás irányába, vagy lehet magára hagyni is a piacot egy ideig és akkor az erőfölények és pénztőke dönt, de ez előbb-utóbb a piaci erőfölénnyel történő visszaélésekhez vagy több szereplő esetén kartelezésekhez, stb vezet.

    De amikor vmit úgymond egyetemleges elvárásnak/minden ember számára kielégítendő igénynek tulajdonítanak, mint pl: a vezetékes távközlés volt anno, vagy most az internethez való hozzáférés (lásd Sulinet, e-pontok minden kis faluban), akkor az állam igenis be fog avatkozni a piac működésébe, hogy megfelelő irányba terelje.

    Nem keverem a dolgokat, dolgoztam távközlésben és szabályozási/árazási területen, úgyhogy van egy pici rálátásom a témára.

    Az, hogy régebben a Postáé volt a hálózat és azt privatizálták, annak még nem egyenes következménye (mint ahogy a szavaidból kiveszem) az, hogy a nyertes cégnek a többi szolgáltatót is be kellett engedni oda.
    A beengedés a piaci verseny fenntartása érdekében született meg, mikor a távközlési piacot részpiacokra osztották, és megvizsgálták kik a jelentős piaci erővel rendelkező szolgáltatók (JPE-k). Akkor ha vki egy bizonyos területen élő lakosokat egyedüliként ér el a saját hálózatával, kvázi monopol helyzetben van, ergo JPE és kötelezve lett arra, hogy más szolgáltatók is tudjanak kiskereskedelmi szolgáltatást nyújtani ő területén. Így megszületik a nagykereskedelmi szolgáltatások piaca, ami szabályozott piacokon a szolgáltatás nyújtók (SP=service providers) között piacot jelenti.

    Tény és való, hogy nálunk nem úgy történt meg a távközlési piac nyitása, hogy elég tőkét és befektetőt vonzott volna, így lehetett az, hogy az állami hálózat jelentős részét a Matáv vitte tovább (70-75%) és csak kb 9-10 másik szolgáltató jelent meg, azok is a kisebb körzetekben, amelyek az idő folyamán összeolvadtak, illetve felvásárlásra kerültek.
    Azzal, hogy megtörtént a korábbi állami területek felosztása, a verseny még nem volt adott, mivel az adott területen az ügyfél szerzés csak egy darabig lehetséges, és mivel árakban nem kellett mással versenyeznie, így azt tehetett a szolgáltató, amit akart. Így ha egyrészt megjelenhetnek egymás területein élénkítem a verseny, másrészt, ha költség alátámasztottan kell kimutatniuk az árképzésüket és csak bizonyos haszon kulcsot tudok elfogadni, akkor képes vagyok mit hatóság lejjebb faragni az áraikat.
    Persze ehhez kellett az is, hogy az egyes technológiák esetében fizikailag is megoldható/kivitelezhető legyen az összekapcsolódás, azaz olyan pontokat kellett találni, ahol szolgáltatási lánc/hálózatban zavarmentesen együttműködhetnek és megoszthatóak az egyes szolgáltatások.
    Ilyen pontok több helyen is vannak a hagyományos, vezetékes távközlési hálózatban, de
    ez még nem jelenti azt, hogy gazdaságilag meg is éri megtenni, mert mondjuk nagyon kevés potenciális előfizetőt tudnak elérni vele nagyon nagy beruházás árán.

    Persze minden új technológia esetén a cégek ereje, lobbi érdeke is előtérbe kerül. Így jogos az az érdek, hogy drága új technológiája előbb térüljön meg ő használja ki elsőként, és csak utána jöjjenek mások.

    Másrészt érdemes az új technológiák újdonság, verseny előny tulajdonságát is kihasználni, és hagyni a piacot, hogy a szolgáltatók maguk versenyeznek és törjenek egymás ellen a babérokra.
    Ha meg egy technológia eleinte nagyon drága, lehet akár ösztönözni is annak bevezetését. Mobil szolgáltatások esetén is a hálózat kiépítés idején, csak úgy mentek bele a szolgáltatók, hogy a nagy kalapba nekik jóval kevesebbet kellett beadniuk sarcként, és egy ideig mesterségesen magasan tarthatták az áraikat. Most meg végül náluk is ugyanúgy vannak hálózat bérlések, más szolgáltató is használhatja ugyanazt az adótornyot, alátámasztott adatszolgáltatási kötelezettség, és költségalapú árképzés, stb.

    Sajnos gazdaságilag egyelőre nem érte/éri meg, hogy tisztán virtuális szolgáltatók jelenjenek meg a piacon, aki saját hálózat nélkül pusztán kiskerként jelennének meg az előfizetők előtt.

    Nem ismerem az optikai hálózatok, FTTH működését, de szerintem ott is találhatóak majd pontok, és módok, hogy több szolgáltató is egyszerre legyen jelen.

    Persze mondhatni, hogy jócskán vannak területek, ahol több hálózattal is elérhető egy adott ügyfél, akkor az újonnan kiépítettre nem feltétlenül kell beengedni más szolgáltatót, oldja meg a többi létező hálózattal. De ahhoz, hogy választási szabadsága meglegyen az adott ügyfélnek, és azonos paraméterekkel rendelkező szolgáltatások között tudjon választani, már lehet hogy szükség van a beengedésre.

    A jövő dönti el, hogy a jelenleg is redundánsan létező hálózatok (réz, optikai, koax, vezeték nélküliek) mi lesz a sorsa, mert együttes fenntartásuk, pláne kiépítésük rengeteg pénz elvisz.

    ''Semmi sem állandó, csak a változás örök.''

  • PTS

    csendes tag

    válasz dchard #6 üzenetére

    Szia!

    A VDSL-es duruzsolást, hogy érted? Valami nagy fejlesztésre készül a Telekom rövid időn belül?

    Amúgy engem kifejezetten az érdekelne a legjobban, hogy nem -e lehet valahol nyomon követni azt, hogy mely településeket szeretnék és mely településeket tették már OptiNet képessé?

    Arról esetleg tud valaki valamit, hogy Kaposvárra mikorra tervezhetik az Optikai hálózat kiépítését? Hisz sokan beszélnek arról, hogy hamarosan kell lépni előre hisz a csúcs a 8Mbps-es Adsl még a belvárosban is nem, hogy a szomszédos testvérvárosokban.

    Aki mer az csak néha nyer legtöbbször nyel! http://pts-live.net

  • leviske

    veterán

    válasz dchard #20 üzenetére

    Figyelmesen olvastam, de nem gondoltam hogy Agglomeráció vagyunk. :DDD

    Amúgy akkor az a lényeg, hogy nem lehetetlen a közeljövőben. Értem. Ez a lényeg. :))

    (#22) eziskamu: Invitel? Itt csak T-Home van, meg UPC. Az Invitel, ha jól értelmezem az oldalukat, csak egy utcában érhető el. :F

  • alit

    tag

    válasz dchard #108 üzenetére

    Az 1:64-es osztást a http://forum.t-home.hu optinet topik több hozzászólásában is olvastam. Valamint ebben a bemutatóban is 64-ről van szó. http://vod.niif.hu/player/index.php?q=1556/1M

    alit

  • Tomessz85

    tag

    válasz dchard #108 üzenetére

    Hali !!!

    Grat a cikkhez !! Nagyon jó lett szerintem ! :C

    én azt furcsálom ,hogy az előfizetői végberendezésnél a számítógép ,vagy router felé nem nyújt 1000 Mbps kapcsolatot csak 100 Mbps-at. Szerinted ez változhat majd ?
    Illetve érdemesebb a végberendezéstől végig inkább CAT 6os UTP kábelt használni ?

    Üdv :DD

  • Tomessz85

    tag

    válasz dchard #117 üzenetére

    Köszi a gyors választ .... erről a "következő ONT"- ről tudnál írni bármit is ? Gyártó , típus ?

    Kábel ügyben ..... javasolni tudnál helyeket ahol minőségi utp kábelt lehet venni ? mert most már akkor az tuti ,hogy CAT6-nál alább nem adom :) :)

  • Tomessz85

    tag

    válasz dchard #119 üzenetére

    A gyártót bármibe lemertem volna fogadni ... csak hát a mai világban semmi sem biztos azért kérdeztem rá :D

    ugyanis a "matáv" ettől a cégtől veszi az egész hóbelebancot ami csak kell az optikai hálózathoz ugyebár ....

    Kábel kérdésben tudsz segíteni ?

  • Tomessz85

    tag

    válasz dchard #121 üzenetére

    :D :DD :DD :DD

    Megint kimaradt az utolsó sorom ? ???? :)

    Örülök ,hogy jók amúgy az infóim .... csak hoznák már felém is ;) nah persze giga portos "cuccal" :D

  • Tomessz85

    tag

    válasz dchard #123 üzenetére

    és Te el is használtad azt a 100 métert ? ;) :D mert akkor boltolhatnánk is akár ! ;) :D

    Amúgy használatban Te észrevetted a különbséget ? Cirka mennyi pluszt jelent a cat 5 v. cat5e -hez képest ?

    Aláírás ??? akkor már inkább ez :

    optinet SUPER - :D Super brutal :D

Új hozzászólás Aktív témák