Új hozzászólás Aktív témák

  • Cifu

    nagyúr

    Felmerült egy igény, hátha lesznek érdeklődők az egyik legismertebb (bár ugyanakkor kétségkívül sok ellentmondással küzdő) sci-fi / gothic világának. A topic célja a világ hátteréről való diskurzus, és persze a hozzá kapcsolódó számítógépes játékoknak egyfajta gyűjtőhelye.

    Hogy az első hsz.-nek valami értelme is legyen, egy kis bemutató azoknak, akik még csak lágyan megérintet az Istencsászár szelleme. :)

    A Warhammer 40.000 (Wh40k vagy 40k) egy sötét és borús világ, amely 1987-ben jött a világra a Games Workshopos Rick Priestley és alkotógárdája által, a korábban kihozott Warhammer Fantasy (WhF vagy WF) táblás játék jövőbeli alternatívájaként. A WhF szabályait használták fel az új játékhoz, sőt, a világ is részben onnan táplálkozott (például a teljes káosz agenda ugyanúgy megtalálható mindkét világban, még a káoszistenek nevei és háttere is ugyan az). A játék alaphangulatát igyekeztek neves és kevésbé neves festők által megkomponált gigászi harcokat ábrázoló képekkel megadni.


    A Wh40k első kiadásából származó borítókép, ma már megmosolyogtató minőségben

    A táblás játék világa szélesebb körben csak lassan terjedt el, ám ebben nagy segítség volt Ian Watson 1990-ben megjelent Inkvizitor c. regénye, amit három másik követett. Szintén a szélesebb körrel való megismertetés célozta a számítógépes játékok megjelenése, az első, a Space Crusade ( letölthető innen a DOS-os változat ), illetve nem sokkal később a Space Hulk ( letölthető innen ). Mellesleg én is ezekből ismertem meg a világot. :)

    A világ népszerűsége hamar az egekbe tört, jelenleg a GW első számú arany tojást tojó tyúkja, ennek megfelelően át is vette a stafétabotot a WF-től, például már kijött a Warhammer 40k szerepjáték is (végül is nem késtek vele sokat, csak olyan 15 évet...).

    A világ vonzerejét nehéz megfogni, mivel alapvetően cseppet sem vidám, sőt, éppen hogy romlott, döglődő, sötét és kiábrándító. Az emberiséget (Imperium, vagyis Birodalom) egy évezredek óta már gyakorlatilag halott, kvázi bomlott elméjű Istencsászár irányítja, aki egy trónprotézisben vegetál, és hogy "isteni" elméje egy gigászi fénytoronyként világítson a hiperűrben, ehhez pedig pszi aktív emberek tömegeit áldozzák fel számára nap-mint-nap.


    Az Istencsászárról készült 'szobor', amely még a Horus lázadás előtt készülhetett

    A gigászi birodalmat különféle erők tartják egyben, amelyek olykor egymásnak feszülve igyekeznek az emberiséget egyben tartani. Az egyik ilyen hatalmas erő az Közigazgatás (The Administratum), egy olyan hatalmas és lassú bürokratikus szervezet, ahol még olyan bolygóknak is van saját intézménye, amelyek már évezredek óta elporladtak. Egy másik ilyen erő az Adeptus Mechanicus ( na ezt most fejből nem mondom meg, hogy magyarították ), akiknek a központja a Mars, és a technológiáért felelősek, és a felelősségtudatuk vallásba hajlik, ugyanis a sötét jövőben a modern technológia az emberek számára félúton van a misztikum felé, ezért rúnákkal telerajzolva és ájtatos imákkal illik őket használni. A legismertebb erő természetesen az Űrgárdisták rendjei, egyfajta lovagrendek, melyek genetikailag fejlesztett, és a leghatékonyabb páncélokba bújtatott és fegyverekkel felszerelt ember-óriások maroknyi, de hihetetlenül hatékony katonai ereje. Az űrgárdisták népszerűségére valamelyik GW oldalon azt írták, hogy az eladott Wh40k modellek 85% űrgárdista modell. Ezek után nem meglepő, hogy a GW székháza előtt is egy életnagyságú Energiapáncélos (Power Armor) űrgárdista szobor feszít:

    Az űrgárdisták szerény száma miatt (talán egy millió jut több milliónyi emberek által lakott világra) persze a legnagyobb erő mégis a Birodalmi Gárda (Imperial Guards) szerényebben felszerelt, de nagy létszámú katonai ereje, amely a Birodalmi Flottával közösen igyekszik a rendet fenntartani.

    Rajtuk kívül még tucatnyi erő mozgatja a Birodalomat, kezdve az Adeptus Arbiter-ektől, akik a rendfentartásért felelnek, az Ecclesiarchy-in át (ezt megint nem tudom hogy fordították, de effektíve Vallás-Államot takar), akik az Istencsászárt éltető vallási ájtatosságért felel, az ő katonai szárnyukig, az Adeptus Sorotiras-ig (Nővérrend, mivel egy korábbi Vallási rendből jött vezető lázadást vezetet, ezért megtiltották, hogy férfiakból álló katonai erőt birtokoljon - úgyhogy csináltak egyet kizárólag nőkből...).

    Az emberiség túl persze több egyéb faj is jelen van, mint az emberekből kialakult Zömikek (Squats), akik a Fantasy béli Törpék megfelelői - voltak, ugyanis a 1990-es évek közepére már nem nagyon foglalkoztak velük a fejlesztők (94 óta Zömik modell sem igazán jött ki), és hogy megszabaduljanak tőlük, a Tiranidák szépen learatták az összes zömik világot a lore szerint.

    Szintén Fantasy származékok az Eldák, akik az Elfeknek felelnek meg. Ők egy hajdan volt hatalmas és dicső, ám dekadensé és élvhajhásszá váló birodalom maradványait őrző faj. Bukásukkal együtt jelent meg a Káosz Szeme a galaxisban, a bukást túlélő eldák pedig szétszórt hajóvilágaikon küzd a túlélésért, miközben a napnál is világosabb, hogy már nincs jövőjük, azért harcolnak napról napra, hogy az elmúlásukat késleltessék.

    A káosz a WF-ből származik, és annak megfelelően négy nagy káosz istent takar, Khrone a vér és harc istene, Slaanesh a kéj és fájdalom istene, Nurgle a betegségek, elmúlás és elfajzás istene, Tzeentch pedig a változás ura. A káosz már gyakorlatilag legyőzött egy birodalmat, az eldákét, és közel volt, hogy térdre kényszerítse az emberi birodalmat is, mikor az Istencsászár ellen fordította a vele megegyezző erejű Primachok (az űrgárdista rendek megalapítói) közül többet is, akik a Földet megszállva törtek hatalomra. A leghatalmasabb áruló, Horus majdnem legyőzte az Istencsászárt, ám végül "csak" halálosan megsebesítette, és a lázadása kudarcot vallott, így a káoszhívők leginkább a 'Káosz Szemébe' menekültek.


    Horus követői a lázadás idejéből, középen Horus maga

    Az utolsó "alap" faj a zöldbőrüek, az ŰrOrkok, Gretchinek (fantasy Goblin) és Snootlingok faja, akikbe kevés intellektuális hajlam, ám sokkal több vérszomj társult, ami azért érdekes, mert amúgy leginkább a gombákhoz köthetőek származásuk szerint. A kifinomultság nem az ő műfajuk, a páncéljukat az ŰrOrkok sokszor a saját bőrükre szegecselik fel, az járműveik pedig valószínűleg nem láttak kalapácsnál és fűrésznél bonyolultabb szerszámot, pedig még csillagközi repülésre alkalmas űrhajókat is építenek. Ők Gork-ot és Mork-ot, két istenüket éltetik, a harctéren pedig a vérszomj vibráló pszi energiákká alakul, ez a mindent elsöpörni képes Waaagh!!!.


    Crimson Fist űrgárdisták küzdenek Űrorkokkal

    A Games Workshop persze folyamatosan fejleszti a világot, a táblás játék az 7. kiadásnál tart, és időközben számtalan új fajt is behoztak, például a rovarszerű Tiranidákat, akik biológiai alapon hoznak létre mindent, az űrhajóktól kezdve a harcosokon át a harcosok által használt fegyver lövedékéig mindent élő organizmusok alkotnak. Ellenpárjuk az emberiség sötét technológiai korából származó gépharcosok, a nekronok, a szinte elpusztíthatatlan robotok. Az eldák is megkapták sötét árnyaikat a Sötét Eldák képében, akik olyan vadak és féktelenek, hogy már-már több közük van a káoszhoz, mint a túlélő testvéreikhez. Az egyik legújabb faj pedig a Tau, egy új és igen dinamikusan fejlődő faj, akik a japanimációs filmekben látható mechákkal szállnak harcba bárkivel, aki útjukat akarja állni.

    A népszerűsége ha lehet, csak tovább nő, évről évre, ehhez a GW a THQ játékkiadóval szerződött, amelyek a kevésbé sikeres Fire Warrior FPS játék után a Dawn of War sorozattal úgy tűnik megtalálták a megfelelő hangot a tömegek felé, majd jött a közepesen jónak tekinthető Space Marine... és nagy csönd, majd hirtelen ránk szabadult mindenféle Warhammer 40k játék, amelyek viszont általában inkább leverik a lécet, mint átugorják. Jön egy Wh40k MMOFPS is, az Eternal Crusade, de tudni kell, hogy ez már a második ilyen próbálkozás, az első, a Warhammer 40k: Online ugyanis kudarcba fulladt.

    A világban játszódó regények sajnos Ian Watson novellái után mélyrepülésbe mentek át, a 90-es évek második felében és a 2000-es évek elején kijött művek többsége inkább a tisztes iparosmunkák szintje (ilyen téren amúgy analógok a Warhammer Fantasy novellákkal), általában egyszer olvasós, de sokszor inkább még azt a szintet is csak éppen megütőek voltak. 2006-ban egy új sorozat indult, a Horus Heresy sorozat, ami visszamegy bő 10.000 évet, és a Horus lázadás eseményeit veszi végig. Hosszasan. Elnyújtottan. Nagyon. Szigorúan saját vélemény, de eme regények sem emelkednek ki éppenséggel a szürke középszerűségből, sőt, nem egy és nem kettő közülük egyenesen olvashatattlan fércmunka, továbbá sajnos sok téren sikerül ellentmondásba kerülni a korábban felállított Lore-al, szóval sajnos e téren sem túl jó a megítélésem róla.

    A regényeken túl már képregények is megjelentek, ám "rendes" mozifilm még nem született belőle. Egy CGI (számítógépes grafika) film, a Bloodquest munkálatai megkezdődtek, ám finanszirozási problémák miatt félbemaradt, a készítő stúdió pedig feloszlott. 2010-ben egy alacsony költségvetésű CGI film, az Ultramarines: A Warhammer 40,000 Movie, ami ha őszinték akarunk lenni, akkor finoman szólva sem élvezhető alkotás, sem animáció, sem történet terén (hiába a GW regényírója, Dan Abnett írta a forgatókönyvet, egyszerűen szörnyű, de mivel Abnett a HH sorozat írója is, ezen annyira nem csodálkozom).

    Készült egy fanmade filmhez fogható, az 'Inkvizitor' ( amit a Youtube-ról szépen ki is írtott a Games Workshop ). Természetesn készült pár fanmade film is, a legkomolyabb a német Damnatus ( Trailer erre) volt, amely azonban hivatalosan nem jelenhetett meg jogi viták miatt ( a német jogszabályok szerint a rajongók által készített film minden joga a készítőké lett volna, így a GW-nek semmi beleszólása nem lehetett volna - emiatt a GW egyszerűen nem engedélyezte a filmet, hiába a peticiók és egyebek... a félig kész film persze megjelent torrent oldalakon).

    A legiényesebb eddig a Lord Inquisitor fanfilm, amit egy személyes projektként csinál 'Stargazer', egy profi CGI animátor, a Youtube csatornája erre található, érdemes megnézni.

    Összeségében aki igényesebb Wh40k animációra vágyik, az vagy a Dawn of War 1-2 kétségkívűl jóféle intróit nézegesse, esetleg ha az igényeit lejjebb tudja adni, akkor a GW féle inkvizitor film szinvonalán lévő Final Liberation átvezető videókat.

    A végére pár linkajánló:

    Inkvizitor.hu Kötelező magyar honlap

    Games Workshop, a készítő cég honlapja (sajnos a cég általános üzleti magatartását én finoman szólva is undorítónak találom)

    http://www.belloflostsouls.net/, aféle jó kis pletykaoldal a GW játékokkal és eseményekkel kapcsolatosan

    The Waaagh!, az űrorkok már az internetet is meghódítják

    Lexicanum, egy nagyon jó (bár néha érdekes, furcsa) háttérvilágot bemutató Wiki oldal

    Warhammer 40k Wikia oldal, egy másik, hasonló Wiki oldal

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

Új hozzászólás Aktív témák