Aktív témák

  • Siriusb

    veterán

    válasz harry #21994 üzenetére

    Nálam arch linux + gnome 2.28 -nál jelentkezik hasonló probléma, a volume manager ikonja néha eltűnik amikor bekapcsolom a gépet. A futó folyamatok közt persze ott van. Megoldást még nem sikerült találni. Max azt, hogy áttérek lxde-re. :)

    Szerk: oh, már kezdtem örülni, hogy valaki hasonló cipőben jár :-/

    [ Szerkesztve ]

  • mzx

    senior tag

    üdv

    (KÉRDÉSEK VASTAGITVA ÉS ABC SZERINTI BETUJELEKKEL ELLÁTVA, DE LÉGYSZI MINDEN MOMENTUMRA,
    AMIKET NEM ÉRTEK, IRJON KI-KI, AKI TUDJA A VÁLASZT, VAGY HA FELMERUL BENNE, HOGY HULYESÉGET CSINALTAM, KÉREM, JAVITSON KI. :)
    KÖSZÖNÖM ELŐRE IS . :) )

    Első ubi installomban valami gubanc lehet, használhatatlan egyelőre. (Vagy eleve??)
    Kérek szépen tovabbi meglátásokat, javaslatokat.
    Optimista vagyok, addig nem nyugszom, mig elő nem teremtek mukodo telepitett Ubit.
    LÁTSZÓLAG SIKERES A TELEPÍTÉS, VALAMINT MEMORIÁK IS RENDBEN A TESZT SZERINT!

    _ mem-test:
    Kicsit aggodom, h esetleg hardware nem tetszik neki, bár a hiábavalo utolso, sikertelen ubi reboot, illetve inditás utani ma delelotti probalkozasaim után
    csinaltam egy memoriatesztet (továbbiakban mem-test), sokaig ment, 75 percen át, TEST #8, volt az utolsó, kb. 115% -ig ment a PASS felirat után, annak "#" karakterei képernyő széléig alkottak csíkot ekkor, ebbol is vélem, hogy végigment a mem-test (TEST 8#-ról is visszaváltott TEST 1# -re),
    csak azt nem értem, miert kezdte ujra, ámde szerencsére minden oké a memoriák esetén:
    "Pass complete, no error, press Esc to exit." (Ki is léptem erre Esc-pel.)
    (Ha ez informacio számotokra, mem-test egyik felirata, egész végig: "chipset: Intel i440BX")

    . . . A PROBLÉMÁK:
    -------------------------------

    Amit tudni kell gépemhez: ugy dugtam össze ATA-s , két darab hdd-met, hogy
    Primary Master: kis hdd, rajta régota feltelepitve : WinXP
    Primary Slave: a nagyobb hdd, egy hete XP-ről leformáztam NTSF -re; enek felére ubi -t telepitettem ma , ext3-ra.
    (Eleddig nem enged belépni rendszergazdaként, máshogy meg nem tudom, hogyan kell és van-e értelme rsz gazdai jog nélkul...)
    Az újonnan, napokban beszerzett nagyobb kapacitasu hdd-n csak annyit jumpereltem (szaki javaslatára), hogy levettem a pöcköt

    A) Ez a pöcök a jumper?)

    B) Rendesen érzékeli is XP és BIOS, azota is ezt az új vinyót. Ubi install alatt szépen particionaltam is, DE LEHET, H A BAJT NETÁN A MEGMARADT NTFS FELÉRE MÉRETEZÉSE okozta a particionáláskor? (az lett az sdb1)

    Ubi install előtt BIOS-ban elsőnek állitottam be boot sorrendben az XP-s vinyó HELYETT az addig még "üres", illetve ntfs -re XP-ből megformázott vinyót, amire aztán az ubi-t telepitettem (eleddig , úgy fest, hibásan telepitettem tehát(?)).

    AMI REJTÉLY SZÁMOMRA: a hibás reboot után az egyik jelzés:
    "PXE-E05 EEPROM checksum"
    (KETTŐ darab "E" betűvel!)
    ÉS NEM EMLÉKSZEM, HOGY CSAK ENNYI VOLT A FELIRAT, AVAGY FOLYTATODOTT -E ....

    C) Na most ,az eprom, tudtommal valami memoriafajta, nem? vagy nem?
    Ja és eeprom nem azonos az 1 darab "E" betűs eprom -mal ?

    Az emprom-os feliraton kivul még ennyi jelent meg a hibás reboot során:
    "Network boot settings uploaded. Please restart machine";

    ..ja és volt egy felirat még, asszem még ekkor: "hiányzó NTLDR";
    de lehet, hogy legelsőként csak ezt a hibaüzit irta ki .. .erre már ne memlékszem...

    D) Mi az az NTLDR ?

    MIALATT NEM NYULTAM SEMMIHEZ, VÉGTELEN CIKLUSBAN ISMÉTELTE MAGÁT A REBOOT, EZEN FELIRATOKKAL, 10-15 másodpercenként!
    Aztan power gombbal probaltam kikapcsolni,
    de nem érzékelte. Akárcsak live cd ubi használata végén, shut down utan szokta...
    ÉS F2 -T SE ÉRZÉKELTE, TEHÁT EKKOR BIOS-BA SE tudtam belépni.
    Tehát marad ilyenkor a gép áramtalanitása, majd 220V-ra vissza....
    _! ! ! AMI KULONOS: INNENTOL KEZDVE RENDESEN BOOT -OLT,
    MÉG A BIOS IS UJRA ELINDITHATÓ,
    EKKOR bios-ban a boot sorrendben visszaraktam legelsőnek az XP-s vinyót, majd
    bejott egy menu, 3 ubi-s menupont, meg egy WinXP-s menüpont is.

    E) EZ A GRUB?

    Itt a 3 ubi menupont az alábbiak, plusz egy XP-s (inditás),
    csak a lényegre emlékszem, ezt irtam fel magamnak (10 masodperc utan eltűnik az menü, és elindul, amin a fénycsik utoljára állt) _ :
    -ubuntu generic
    -ubuntu generic (recovery mode)

    F) KÉRDEM: EZ VALAMI UBI HELYREÁLLITO ? (mármint az ubi generic recovery mode)

    - ubuntu mem-test _ [EZ A 3. MENÜPONT]
    - winXP _ [EZ A 4. MENÜPONT]

    _ Gép áramtalanitasa utani Ubi indítás során fellépő hibák:
    Az install szépen lement, meglepetésemre kb fél óra alatt. (A súgók szerint órákig is eltarthatott volna, ráadásul csak P3-as gépem van.)
    Ezután hibás reboot - erről fentebb irtam...
    Na de a gép áramtalanitása után rendesen elindult
    a grub menü(?)-ből
    az Ubuntu ("ubuntu generic"),
    és bejött az üdvözlő képernyő, kérve az user nevet és passwd-t.
    TUTI JÓL MEGADOTT PASSWD ELLENÉRE NEM FOGADJA EL!
    (Jelezte, hogy vagy user név nem stimm, vagy a passwd. Ez már csak azert is meglepo, mert, ugyebár, amikor jelszot kell választani, mindig kétszer kell beirni;
    el is fogadta az install során még.
    De ettől fuggetlenul is tuti, hogy jol irtam be, amikor a gép áramtalanitása után ujrainditottam a gépet az ELSŐ ubis menuponttal, az ubi generic -kel
    (ami menü, gondolom, a grub). )
    Tobbszor is probálkoztam a passwd megadásával, és a user név is tuti ugyanaz, mint amit install alatt adtam meg.
    BETŰKET IS TESZTELTEM az user név mezoben is ,hogy lássam ,
    ne csak csillagozva, a klaviatura Z-jét, Y-ján, SHIFT -t, stb...

    G) Nem árulok el nagy titkot avval , he elmondom: volt nagy betu a kódomban ("SHIFT" billentyű). Ez csak nem okozott gubancot??

    H) HA NEM ADTAM VOLNA MEG PASSWD-T AZ UBI RENDSZERGAZDÁNAK (azaz magamnak mint rsz gazda), UTOLAG LEHET ADNI, HA SIKERESEN UJRA INDUL UBI?
    Lehet, hogy tehát jobb lett volna nem adnom passwd-t az ubi telepitéskor .... (?)

    Visszatérve: install végén tehát reboot- t kért, de épp úgy hibásan teszi, mint amikor pusztán live cd-vel ubizok - kinyitja a cd tálcát és azonnal visszacsukta,
    így nem tudom kivenni, emiatt -akár csak live cd-zés esetén-
    mivel semmire nem reagált a gép, POWER gombRA SE, ezert gépet áramtalanitom ilyenkor, majd 220V (feszkó) vissza.

    I) E muveletem megzavarhatta a reboot-t, pláne hogy install végén történt?
    (Amúgy tényleg nem volt más választásom.)
    Reboot-nak számit egyáltalán, ha egyrészt
    nem lép ki szabályosan a rendszer, és ez utan áramtalanitom a gépem, majd ezután elinditom a gépet a rendszerel?

    ___________

    u.i. VLADI részére : milyen igaz! ... nem gondoltam bele, hogy 1024 -gyel osztva csak 37 GB lesz a végeredmény :D ... koszi a meglátást :)
    ______________________________________________

    [ Szerkesztve ]

  • Vladi

    nagyúr

    válasz mzx #22002 üzenetére

    Gyors kérdés:
    Akkor a menüből el tudod indítani az ubuntut és az xp-t is?
    Csak az ub leállítás hibás, és nem enged be a jelszavaddal?

    Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

  • mzx

    senior tag

    válasz Vladi #22003 üzenetére

    sarkitott válaszom: igy van....
    (kissé le vagyok törve :( ... de nem adom fel! ...... )

  • FixY67

    senior tag

    válasz mzx #22002 üzenetére

    Rendszergazdaként belépni a linuxba: ha minden igaz, gyártanod kellett a telepítés során egy saját usert. Ezzel kell belépni és parancssorból "sudo -i" - itt valószínűleg kérni fogja még1x a saját jelszavadat.

    A recovery az többé-kevésbé arról szól, hogy ha nem tudod feléleszteni normál boottal a rendszert, akkor ezzel még mindig van esélyed rá, hogy kapj egy root promptot.

    Őszintén szólva (számomra) elég zavaros a történeted...

    Az a checksum error elég csúnyán hangzik... a táp biztosan jó? (az jutott eszembe, hogy esetleg döglődik és a rádugott plusz diszk már sok neki, ettől bizonytalanná válik az egész gép működése)

    ...

  • Kendek

    MODERÁTOR

    válasz mzx #22002 üzenetére

    Nem tudsz rendszergazdaként bejelentkezni, azzal a felhasználónévvel és jelszóval tudsz belépni amit telepítésnél megadtál. A jogaid nem véletlen vannak korlátozva, de így is korlátlan jogkörrel rendelkezel ha megfelelően indítasz dolgokat, vagy adsz ki parancsokat.

    A) Az a pöcök a jumper igen, ha kiveszed, akkor általában slave-re van állítva a merevlemez.

    B) Nem tudom pontosan mi az, de az eepromban valamilyen program van, elképzelhető, hogy a rendszer BIOS. A checksum pedig egy ellenőrzőösszeg, ami az adat épségének ellenőrzésére való.

    C) Igen, jól tudod. Az eprom és az eeprom nem teljesen ugyanaz fizikailag, de ez most mindegy. Amennyire kivettem, a PXE-E05-nek köze van a hálózati eszközhöz.

    D) Az NTLDR a Windows NT operációs rendszerek betöltésére való kódsor. Ha elcsesződött, akkor ezzel nem indítható el az XP vagy a Windows 7.

    E) Igen, ha ott virít a GRUB felirat a verziószámával, meg eltod indítani az Ubuntu-t, akkor az a GRUB boot menüje. Még véletlen sem hasonlít a Windowsosra.

    F) Igen, Recovery módban indítva, bizonyos körülmények közepette helyre lehet állítani bizonyos dolgokat, de nem mindent probléma javítható innen.
    Ha elfelejtetted a jelszavad, akkor ebben a módban meg lehet rendszergazdaként változtatni.

    <-ƘƘ->

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz Speeedfire #21823 üzenetére

    Köszi a választ! :R

    Majd kipróbálom, ha végre lezúzom a WUBI-s Ubuntut, mert az így is eléggé gány megoldásnak látszik.
    Főleg, hogy már megint van valami parája, úgy tűnik, ez a 64 bit+Wubi kombó nagyon szar... :W
    Előre szólok, hogy a jelenlegi hibának ismét semmi előzménye nem volt, amiről tudnék, nem gányoltam bele a rendszerbe, tehát fingom sincs, miért fordulhatott elő, amikor bootolnék, ezt írja ki:
    "You need to load the kernel first."

    Ez meg mi? És mi lehet az oka?
    Hogyan kell helyrehozni? :B

    Nem lehet, hogy ez a sok hiba (para a Flash-sel, a készenléti állapottal, most a bootolással, stb.) amiatt van, hogy eleve csak egy képfájlszerű dolog az egész (WUBI), fizikailag NTFS-ről bootol, 64 bites, stb.?
    Nálatok a "felfüggesztés" (készenléti állapot, suspend) működik Ubi 9.10 alatt? Próbálta már valaki így felébreszteni a gépét?
    xorg reconfig-ot majd megpróbálom. :K

    (#21824) ntomka: még nem próbáltam, majd megnézem. :R

    Csak tudnám, miért olyan népszerű a Flash, miért nem tudják másban is megcsinálni a látványvilágot - mert csak utóbbi miatt lehet népszerű. Egyébként lassú, bugos, nem is fokozom tovább, egy rakás szar. :D

    Sk8erPeter

  • FixY67

    senior tag

    válasz Sk8erPeter #22007 üzenetére

    A grub konfigból az initrd elől eltűnt a kernel kezdetű sor... sacc/kb.

    Vagy te is xen-nel próbálkozol? :D
    Mert akkor meg module paranccsal kell betölteni a kernelt is és az initrd-t is.

    [ Szerkesztve ]

    ...

  • FixY67

    senior tag

    válasz Sk8erPeter #22007 üzenetére

    Most esett le: wubi - ez mivel bootol? Mert a hibaüzeneted valóban olyan, amivel én szórakoztam tegnap, míg a xen alá akartam beerőszakolni egy debiant.

    ...

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz FixY67 #22008 üzenetére

    És őőő ezt hogy kéne korrigálni? :B

    "Vagy te is xen-nel próbálkozol? [...]
    Most esett le: wubi - ez mivel bootol?"

    Keresztkérdéseket ne tegyél fel. :DD Még csak nemrég kezdtem egyáltalán Linux-szal foglalkozni, ilyen kérdésekre nem tudok válaszolni. :DDD

    Sk8erPeter

  • FixY67

    senior tag

    válasz Sk8erPeter #22010 üzenetére

    Bocs, azt a xent csak poénnak szántam. :)
    Ez a wubi-s bigyó hogy indul? Kapsz egy menüt, amiből választhatsz, hogy Ubuntu vagy Windows?
    Esetleg nyomsz egy kis "e" betűt az ubuntu során, akkor kihoz egy listát, hogy milyen paramétereket használ a boothoz. (de tartok tőle, hogy nálad már grub2 van, olyat meg nem láttam közelről :( )

    ...

  • FixY67

    senior tag

    válasz FixY67 #22011 üzenetére

    Hm... szóval a windows saját loaderét használja ahogy elnézem. Hát passz, azt nem ismerem. Én most felraktam egy virtuális gépen (lehet, hogy ez a baj) egy XP mellé, de nekem még hibaüzenetet sem ad, csak megdöglik.

    ...

  • mzx

    senior tag

    válasz FixY67 #22005 üzenetére

    köszi a meglátást :)

    Igen, elég összetett tapasztalataim voltak, ezert hat bonyolultnak a leirasom.
    Kiemelem az egyszeruség kedvéért:
    Úgy nézem, nagyobb volt az ijedtségem, mint amekkora a gond,
    szóval egyetlen nagy probléma maradt, hogy
    nem enged belépni , amikor elindítom a telepitett ubit...

    Nos, a leirasom nagy része avval fugg ossze, hogy a reboot mit okozott,
    a reboot gondot meg szerintem tehát az okozta (mint irtam), hogy
    ubi installálás elott a BIOSban a slave-t azaz az ubis hdd-t tettem boot sorrendben legelsőnek.
    Legalább is amint áramtalanitotam a gépet (másra nem reagált), és végre a 220 V -ra visszadugva már el tudtam inditani a BIOSt, és ott miutan visszaraktam legelsőnek s boot sorrendbe a masik, a windows-os vinyót (ami a primary MASTER),
    nos
    ezután az ubis vinyó (primary SLAVE) is beboot -olt ! :)
    CSAKHOGY.... nem enged be a jelszóval.....
    úgy fest, már "csak" ez a gond...

    Tehát a checksum, és hasonlók lehet, hogy pusztán amiatt jelentkeztek, mert a slave vinyó volt bios-ban a boot sorrendben a legelső?

    Kérdem ezt is : ami user nevet és jelszót kér a telepitő, az ahhoz tartozó fiók lesz a rendszergazdai fiók?
    (Nem tudom, ubi is fióknak hivja -e ezt, mint XP ?)

    Nos, egyetlen user nevet és hozzá jeszót kért a telepitő, azt tuti jol adtam meg és tuti jol irtam be amikor sikeresen boot -oltam végre a telepitett ubimmal,
    MÉGSE fogadta el ... így hát
    nem jutok tovább ubi -ban, mint a bejelentkező képernyő, egyelore...
    ...hacsak...
    hacsak nem a recovery mode -dal, ahogy sejtetitek velem ....

    MIT TEGYEK, mit javasoltok? Probaljam ki a recovery mode -t is ? ...........

    (Valszeg holnap, vagy holnap utan lesz időm ubi-t helyre rakni, de ide a forumra talán még ma, de holnap biztosan lesz időm jönni, raadasul ez az első, hisz előbb az info, és csak utána esek neki az ubinak.)

    [ Szerkesztve ]

  • mzx

    senior tag

    válasz Kendek #22006 üzenetére

    köszi neked is a válaszokat, kulonos tekintettel annak részletességére :)
    Új kérdéseim (előző hsz-em) neked is szolnak és mindenkinek, aki hozzá tud szólni. :)
    Előre is (és utolag még egyszer) köszi mindenkinek! :)

  • FixY67

    senior tag

    válasz mzx #22013 üzenetére

    Pusztán az, hogy felcseréled a diszkek boot sorrendjét, az nem volna szabad, hogy cheksum errort okozzon - bár láttam már csodákat... :)
    Ami a bejelentkezést illeti... amit én próbálnék (nem biztos, hogy nálad is megy!)
    Elindítanám a telepítőről a Live rendszert (próba telepítés nélkül v. valami hasonló a magyar neve ha igaz), megkeresném, hol van a telepített rendszer root ( / ) fájlrendszere.
    Ha megvan, felmountolom a /mnt alá, majd "chroot /mnt", ott "passwd énuseremneve", adnék neki új jelszót, gép újraindít linux-szal és belépek az új jelszóval.
    Írjam le részletesen, hogy mit kell tenni?

    recovery mód: nálad azért nem jó, mert nincs jelszava a root usernek (ha jól értem), a recovery pedig azt kéri...

    [ Szerkesztve ]

    ...

  • mzx

    senior tag

    válasz FixY67 #22015 üzenetére

    megköszönöm, ha leirod részletesen, igen :) köszi :)
    Hangsulyozom: totál KEZDŐ vagyok, még XP-ben se vagyok tul rutinos.
    ;)
    Egyszer irtak nekem valamit a mount-olásrol, de azt se tudom, mire jo...

    Mindjart irok pár sort még, jelezve abban, mit gyanitok esetleges hibámnak a telepitéskor ....
    pár perc és irom....

  • Vladi

    nagyúr

    válasz mzx #22013 üzenetére

    Kellene a hibazüzenet pontosan. Hogy miért nem enged be.
    Én azt mondom, hogy ez elírt jelszó, de majd kiderül.

    De e miatt most ne keseredj el! Pár nap alatt meglett egy partícionálás és egy telepítés. Ez már a célegyenes.

    Ha meg a tényleg a jelszó rossz, akkor recovery módban kb 2 parancs és 2 perc helyreállítani.

    Ha meg végre beenged, akkor rendszer frissítés legyen az első!

    Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

  • mzx

    senior tag

    válasz mzx #22016 üzenetére

    tehát.... bizonytalanságaim:

    1) Jól tettem , hogy készitettem ubi telepitéskor "/" (gyökér) particiót?
    2) Jól tettem , hogy elsődlegest állitottam be ehhez?
    3) Oké, hogy NEM hoztam létre "/boot" particiot?
    4) Az rendben lehet-e, hogy MINDEN ubis particiom amellett, hogy ext3 file rsz-ű:
    MINDET ELSŐDLEGESNEK állitottam be?
    (Tehát egyiket se logikainak készíttettem.)

  • Vladi

    nagyúr

    válasz mzx #22018 üzenetére

    1. jól
    2. aztis
    3. oké
    4. rendben lesz. ;)

    Hibazüzenet?

    Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

  • mzx

    senior tag

    válasz Vladi #22017 üzenetére

    Vladi, köszi a biztatást .... igen, amilyen nehéznek képzeltem, ahhoz képest még a particionalas is egyszeruenk látszik, bár ehhez kellettek korabbi válaszaitok (és még lesz is ehhez, mert
    maradt 1-2 homalyos pont számomra arról, de a lényegét már értem),
    mert amig fogalmam se volt a file rendszerekrol, addig csak lestem volna telepitéskor, hogy mi a szöszt akar az valami ext3-akkal, meg ntfs -ekkel ;)
    Szoval most már alapjában vágom, legalabbis amennyire a telepiteshez minimum muszaly, annyira igen . ;)
    De segitségetek után valoban átláthato, egyszerű a telepites, raadaasul csak fél ora volt ... :)

    Mindez -az optimizmusom mellett- megnyugtat engem, és hogy ösztökéltek, bíztattok engem :) Köszönöm. Legfőként a konkrét kiigazitásaitokat, leirásaitokat :)

    Sajnos csak annyit tudok idézni a hiba üzikből, ami a mai legelső hsz-emben, a nagyon hosszú hsz- emben szerepel.
    DE AZOK TALÁN NEM ANNYIRA lényegesek, mert utolag, amikor BIOSban a boot sorrendet visszaállitottam,
    nem jeletkeztek többé a hibaüzenetek.

    RENDESEN ELINDUL GRUB-BÓL AZ XP, HA AZT VÁLASZTOM, MEG AZ UBI, HA AZT VÁLASZTOM :)
    Csak ez a user-jelszo gond... :( .....

    De ha a telepitett ubi üdvözlöképrenyőjének esetére kéred, hogy mit ir ki,
    ahol nem enged be,
    ott meg csak annyi jelez angolul (szokásos hibaüzi, mint általában is bármi más téren),
    hogy vagy az user név nem stimm, vagy a jelszó. (incorrect username/password)

    [ Szerkesztve ]

  • mzx

    senior tag

    válasz Vladi #22019 üzenetére

    figyusz, kiemelem a mai első, összetett és nagyon hosszu hsz-emből (igy kiemelve átláthatobb a lényeg), hogy
    felmerult bennem:

    Esetleg okozhatott-e gondott a telepitesben, hogy a telepites elott leformáztam XP-ből az ubi-nak szánt vinyót (nyilván NTFS-re),
    és hogy ubi telepitéskor technikailag
    _k_i_z_á_r_o_l_a_g_ _ _e_l_s_ő_ particionak tudtam azt az ntfs -t megcsinálni (sdb1),
    MÉGHOZZÁ ÁTMÉRETEZÉSSEL?
    (felére nyomtam össze)

    Ez után tettem a swap particiot, bár minden leiras (és itt is valaki) javasolta, h legelső legyen a swap ,de, mondom,
    nem tudom, hogyan kellett volna ntsf particio elé tenni ...
    ugyanis megprobaltam azt a megoldast is (3-szor állitottam vissza a particionálás muveletét, más szóval 3-szor kezdtem ujra, hogy biztosra menjek),
    szoval megprobaltam azt a verziiot is ,hogy töröltem az eleve fent levő 40 GB ntsf particiot (hogy utolso particionak készitsem majd el),
    majd sdb1-nek azaz első particionak jelöltem a swap -ot , és a többit,
    na de nem ajálnja fel a kézi particionalo a telepitoben az ntfs - t, miutan töröltem az eredetileg létezett 40GB ntfs-t !
    Tehát kezdhettem előlről (visszavontam az egészet és ujra megjelent szerencsére
    a 40GB ntfs), szoval előlről kezdtem az egész particiokijelölősdit,
    mivel hát szukségem van ezen a vinyón (amira ubit tettem) szukségem van egy XP által is, meg ubi által is elérhető 20GB teruletre, és javaslataitok szerint
    azt csak is
    ntfs file rsz-rel
    tudom megoldani .... azt tehát meg nem ajálnotta fel, csak az eleve , korábban XP-ből
    ntfs -re formázás miatt ismerte fel és ajálotta fel, hogy ntfs is lehet egy particio, és tehát kénytelen voltam első particionak megadni azt, mikozben tehát át is méreteztem, még pedig felére (20GB).

  • Vladi

    nagyúr

    válasz mzx #22020 üzenetére

    Na akkor jelszó visszaállítás.
    - indítsd el recovery módon. Ne lepődj meg, egy parancssort kapsz majd a végén. Lesz egy ilyen sor:
    [root@valami] és villogó kurzor.

    Na ott át tudod állítani a jelszót:

    passwd userneved

    utána beírod 2*. Itt se lepődj meg, nem fogod látni, hogy írsz egyáltalán.
    Ja és ellenőrizd a capslockot, nehogy be legyen kapcsolva. Mert látom szereted nyomkodni. :DDD

    Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

  • FixY67

    senior tag

    válasz mzx #22016 üzenetére

    Jól értem, több partícióra van szabdalva a linuxod? Így egy picit macerásabb a dolgot elmagyarázni, pláne, ha még LVM-t is használtál a telepítéskor vagy titkosítottad a home-odat...
    Alaphelyzetben azt kellene, hogy elindítod a live cd-t. Amikor már üzemképes, elindítasz egy terminálablakot (xterm, kterm stb. - valahol az alkalmazások közt kell, hogy legyen egy ilyen)
    Lehet, hogy van olyan is, hogy "root terminal", ha azt indítod, akkor a rögtön root jogokkal rendelkező shellt kapsz. Egyébként a terminál indítása után ki kell adni egy 'sudo -i' vagy egy 'su -' parancsot. A live cd-n elvileg nem kér jelszót hozzá.

    Ha van root prompt (sor elején # van), akkor fdisk -l, ez kilistázza, hol, milyen partíciód van.
    Én (ha nem tudom, melyik a root), végignézném valamennyit linux típussal jelölt partíciót úgy, hogy felmountolom, megnézem, van-e rajta etc/passwd file, ha nincs, elengedem. Például:

    mount /dev/hda1 /mnt
    ls -l /mnt/etc/passwd
    ha ez hibaüzenetet ad, akkor nem ezt keressük
    umount /mnt

    Jöhet a következő linuxos partíció ugyanígy. Egészen addig, amíg meg nem találod azt, amelyiken a passwd file van, de valószínű, hogy a legelső linuxos partíció lesz az.
    Ha az ls nem ad hibaüzenetet, akkor nem kell az umount, helyette:

    chroot /mnt
    passwd usernév
    (a usernév helyére a te usered nevét kell írni - ha a passwd hibaüzenetet ad, akkor esetleg érdemes kilistázni a tartalmát egy cat /etc/passwd paranccsal és megnézni, mit írtál el)

    Ha ez megvolt, akkor
    exit
    umount /mnt
    reboot

    Amikor látod, hogy indul a BIOS program, akkor kiveszed a CD-t.

    ...

  • FixY67

    senior tag

    válasz Vladi #22022 üzenetére

    Újabban nem kér root jelszót a recovery-hez?

    ...

  • Vladi

    nagyúr

    válasz FixY67 #22024 üzenetére

    :N
    Jó ideje így van, én úgy tudom. De nincs is root passz.

    Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

  • FixY67

    senior tag

    válasz mzx #22021 üzenetére

    Azt hiszem, az nem megy, hogy a windows partíció elé tegyél másikat, de nincs is jelentősége. A swap-et azért szokták előre tenni, mert a diszk elején lévő adatokat fizikailag gyorsabban lehet(ett) elérni, mint a beljebb lévőket. Ha a végére rakod, akkor sincs baj, árnyalatnyival lassabban fog működni a rendszered, amikor a swap-et piszkálja...

    ...

  • mzx

    senior tag

    válasz Vladi #22022 üzenetére

    izé .. azt hiszem, jelenleg leginkább egy asszony vón' jó, nyomkodni :D ;)
    komolyra forditva, köszi, megprobalom. :) (nem tudom, hogyan lesz időm , lehet, h még ma sor kerul rá, az biztos, hogy még van annyi időm most, hogy a legutobbi hsz-emre is megvárom a reakciodat/reakciókat. :) )

    KÉRDÉSEM:
    a passwd usernév , majd enter nyomása
    után
    a jelszót kétszer beirni ugy érted: mindegyik után enter?
    Vagy -mint a paraméterek megadásakor egyes esetekben- valamiféle elválasztó jellel irjam egymás után ugyan azt az új jelszót,
    space -szel / vesszővel / satobbivel elválasztva?

  • mzx

    senior tag

    válasz FixY67 #22026 üzenetére

    igen igen, errol már kaptam felvilagositast másoktol is a napokban, koszi. :)
    Annyibol viszont új az info számomra, hogy szerinted csak MINIMALIS az olvasófej működési sebessége a hdd lemez végén illetve elején .. ez megnyugtató. :)
    ...latom, irtál kozben egy hosszabb hsz-t is, most fogom olvasni...köszike :)

  • FixY67

    senior tag

    válasz mzx #22027 üzenetére

    passwd usernév
    Beírod a jelszót, enter.
    Beírod újra, megint enter.
    Ha a kettő egyformára sikerült, akkor csak visszakapod a promptot. Ha nem egyforma, akkor hibaüzenet és nem t'om. Van ahol rendszert, ami a másodikat kéri újra, van ami az elsőt, van ami közli, hogy nem jó és kilép... :)

    ...

  • mzx

    senior tag

    válasz FixY67 #22026 üzenetére

    ja és nem is lehetséges win-es particio elé tenni másikat? uff... akkor ezert görcsöltem avval hiaba :D ... okés :) tehát jo igy is, hogy első particiom win-es, a tobbi ubi-s...
    ... okés :)

  • mzx

    senior tag

    válasz FixY67 #22029 üzenetére

    oké, köszi :)
    ja, shift billentyű használhato, ugye? szeretem :D (nagy betű)
    ...noh, tényleg nézem a percekkel korabban irt hosszabb hsz-edet is, köszönettel :)

  • FixY67

    senior tag

    válasz mzx #22030 üzenetére

    Hát legalábbis nehéz ügy egy már létező partíció elé tenni egy másikat.
    Kisbetű-nagybetű meg egyáltalán nem mindegy, arra jó ha figyelsz. :)

    ...

  • mzx

    senior tag

    válasz FixY67 #22023 üzenetére

    húú... rendi vagy, de nekem mint kezdőnek ez nagyon elvont és bonyolult ;)
    de latom, kozben Vladi szerint simán recovery-t is fogok tudni hasznalni, mert jelszo nélkul hasznalhato a recovery... az raadasul nagyon egyszeru megoldasnak latszik. :)
    köszi nektek. :)

    kérédsedre: a leheto legegyszerűbb telepitést csinaltam,
    csak annyiból "összetett", hogy készitettem ntfs particiot is, valamint hogy ubi-nak hármat.

    sdb1 ntsf file rendszerű , csatolási pont: /windows
    sdb2 ext3 ubi swap
    sdb3 ext3 ubi gyökér ("/")
    sdb4 ext3 ubi /home

  • FixY67

    senior tag

    válasz mzx #22033 üzenetére

    Ha csak a /home van külön, akkor semmi gond: elindított live cd-n terminál ablak, ott

    sudo -i
    mount /dev/sdb3 /mnt
    chroot /mnt
    passwd useredneve
    <jelszó> enter
    <jelszó újra> enter

    exit
    umount /mnt
    reboot

    szerk: mindezt csak akkor, ha a Vladi-féle módszer a recovery-vel nem műxik.

    [ Szerkesztve ]

    ...

  • mzx

    senior tag

    válasz FixY67 #22032 üzenetére

    Értem. :)

    Na most, amit viszont nem értek: miért nem ajánlája fel a telepitő kézi particionálója alapbol az ntfs -t , lehetoségnek? Ha felajánlaná, akkor tudnék ubi particiók közé, vagy akár után is tenni egy ntfs -est ...
    SŐT .... ha nem lett volna eleve ntfs -re formázva a vinyó, akkor SEHOVA
    nem tudtam volna tenni ntfs -es particiot
    (legalabbias a jelenlegi tapasztalatombol kiindulva (ami lehet, h téves) ) .

    ...mindez csak amiatt fotnos számomra, hogy ha a jövőben ismét telepitek ubi-t (esetleg más számára), és nincs windows-a, és semmi modon nem lett előre leformázva neki ntfs -re a vinyó, amire ubi-t szánja, akkor hogy a bánatba tudok neki ntfs -es particiot létrehozni a vinyóján egy ubi telepitovel?....

    Szerencsére számomra ez per pill részeltkérdés, mert ugyebár ma délelott kész lettem az ubi telepitéssel (és valszeg holnap eljutok oda, h megnézzem, jelszócserével be tudok-e lépni),
    de azert érdekel a jelen kérdésemre is a válaszotok ;)

  • body007

    addikt

    válasz mzx #22035 üzenetére

    Az ntfs-t úgy tudod a végére rakni, h mikor particionálsz üresen hagyod neki a helyet. A végén fog maradni ügye hely :) . Mikor beindul az Ubi (ha beindul... :D ) majd szépen megformázod ntfs-re Esetleg win alól is megteheted...

    szerk.: kezdem vágni, h miért nem tiszta neked a dolog :) Particionálni éles (működő) rendszer alatt is lehet Ubin és winen is Mondjuk van egy működő rendszered, rádugsz egy új vinyót, azt szépen egy progival fel tudod szeletelni és beállítgatni rajta a fil rendszereket, utána meg formázni :)

    [ Szerkesztve ]

    Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz FixY67 #22011 üzenetére

    Na, készítettem szemléltetésként pár fotót a WUBI indulásáról.
    Bocs, de szar minőségűek a képek, telóval készült. (Fos ez a KP500, mindenféle beállítást próbáltam a minőség javítása érdekében, fehéregyensúly, blabla..., meg a monitor fényerejét is levettem, dehát ez van.)

    Az elején kapok egy multibootmenüt, Windows 7 és Ubuntu:
    bootmenü1, bootmenü2
    Az Ubuntut kiválasztva pedig a köv. képen kapok egy listát:
    GNU Grub List

    Szerkeszteni az 'e' gomb lenyomásával tudom, ekkor így néz ki:
    GNU Grub
    (láttok benne bármi hibát?)
    GNU Grub

    A 'c'-vel pedig hívhatok parancssort: command line

    A hibajelenség az első opció kiválasztásakor: You need to load the kernel first
    Ha pedig a Windows 7 bootopcióját választom, akkor: no such device

    Tippek a bootolási para javítására? :F

    Sk8erPeter

  • FixY67

    senior tag

    válasz Sk8erPeter #22038 üzenetére

    Nekem úgy tűnik, hogy kissé bugos a telepítő és elrontja a grub konfigot...

    lásd google

    Hogy ebből hogyan lesz működőképes rendszer, azt nem t'om. :(

    ...

  • mzx

    senior tag

    1)
    Úgy néz ki, valoban fuggetlen a boot sorrendtől az eeprom -s hiba, és összességében "csak" a reboot -tal látszik összefüggésben; ujra irom a hibaüzit ma is:

    PXE-E05 EEPROM checksum error.

    Kaptam tegnap egy reakciot, miszerint ez sulyos hibára utal,
    de akkor miert jellemzo az, hogy ez a hiba NEM jelentkezik oylan esetben,
    amikor NEM reboot- olok, hanem gép kikapcs, majd gép bekapcs?
    Ráadásul rendesen tudom WinXP-t használni,
    és telepitett ubi is rendesen elindul...
    Bizom benne, h mégse függ össze komoly hibával.
    Mindenesetre aki tudja értelmezni eme hiba üzit konkrétan, az irja meg, kérem. :)

    Idézem ismét a fenti hibaüzit követőt:

    Network boot settings uploaded. Please restart machine

    Ezután tehát végtelen ciklusban reboot- olni probál a gép, kb 10 masodpercenként, mialatt ujra és ujra kiirja ezen hibaüziket, kezdve az eeprom -ossal....

    Ismétlem: csak gépi áramtalanitásra lép ki, majd 220 V be, és minden oké innentől... van bios, van grub, van XP (ha azt választom, az indul), ubi elindul (ha grub -ból azt választom), csakhogy : .........

    2)
    Ami mindenképp érthetetlen számomra , és komolyabb probléma , hogy
    hiába készitettem recovery mode -dal új passwd-t, a helyzet változatlan, még mindig
    nem enged belépni a szépen rendben boot -oló ubuntu :( ...

    Én mondtam, hogy tuti jó passwd-t adtam meg elsore is, le is ellenoriztem az username sorában, hogy számokat, betűket hogyan olvas be a gép, raadasul telepitéskor is elfogadta a kétszer egymás után beirt passwd-t , és már akkor is rendben levőnek találta a gép.
    Recovery mode -ban ma kétszer is cseréltem passwd-t, másodikra már SHIFT billentyű nélkulit, de avval SE tudtam belépni a telepitett ubi-mba...

    MIT TEGYEK... ?
    Telepitsem ujra ubi-t, és ne adjak meg passwd-t?? Na de ha így beenged, és az után adok passwd-t , lehet, h megint
    nem fog esetleg beengedni passwd-vel .....

    Összefügg ez az eeprom hibával ?

    Előre is köszi a válaszokat!

  • mzx

    senior tag

    válasz body007 #22037 üzenetére

    A "szerk " után általad írtak tiszta számomra.

    Amit azonban elsőként említettél (első bekezdésed) _ :
    új info számomra és ötletes ! :) Köszönöm szépen ! :)
    Erre a variaciora nem is gondoltam, pedig kézenfekvő ... :) Örülök az ötletnek :)

    [ Szerkesztve ]

  • mzx

    senior tag

    válasz mzx #22040 üzenetére

    az előző előtti hsz-emben (mai első hsz-emben) általam írtak azonban tovabbra is homály számomra ....

  • FixY67

    senior tag

    válasz mzx #22040 üzenetére

    Neked egy régi géped van... valami kezd rémleni, hogy nekem is voltak olyan nyavajáim sok éve, hogy a linux után vagy nem lehetett rebootolni, vagy ha mégis, akkor valami iszonyat lassú volt a rendszer.
    Szóval azt a checksum errort akár a linux valami apró hülyeséges is okozhatja, ha a kikapcs/bekapcs után nem jön elő...
    A bejelentkezési problémádhoz: a user, amivel be akarsz lépni, az nem a root, ugye?

    ...

  • Alukard

    senior tag

    Üdv!

    Lenne 1-2 kérdésem...

    1. eset: megkértek, hogy rakjak össze 1-2 általános (net, office, multimédia,... csak az alapok) oktató gépet, menet közben közölték, hogy se winfos, se office, mondtam, hogy akkor ubuntu linux, azt mondták rendben...
    a kérdés: milyen jogokat kell megvonnom a userektől, hogy csak 1-2 programot (empathy, skype, openoffice, vlc, firefox) tudjanak használni és még csak az asztalt se tudják átrendezni, nem hogy a rendszer beállításokhoz hozzáférni?

    2. Esetlege valaki hallott -e megoldásról, körüljárásról amivel egy T-Mobile Web'nWalk V -ös pöcköt működésre lehet bírni ubuntu alatt?

    https://blackfyre.ninja

  • Sanya

    nagyúr

    válasz Alukard #22044 üzenetére

    2: már hallottam, de még nem sikerült elkapjam a hákolt scriptet a munkatársamtól :)

    A bortól bolondokat gondol az ember, DE A PÁLINKÁTÓL MEG IS CSINÁLJA!!!

  • Alukard

    senior tag

    válasz Sanya #22045 üzenetére

    na igen, én is próbáltam valamit összerakni script címen, csak annyi gond volt, hogy amire szükségem lett volna az csak winfosXP alól elérhető...
    A pöcöknek van 1 storage (memkari olvasó) és 1 modem állapota, egy XP-s usb figyelő segítségével le lehet vadászni, hogy a modem állapothoz milyen kód tartozik, és 1 script segítségével a pöcköt modem állapotba lehet kényszeríteni...
    Csak arra voltam kíváncsi, hogy talált-e már valaki valami 1szerűbb megoldást...

    https://blackfyre.ninja

  • Kendek

    MODERÁTOR

    válasz Alukard #22044 üzenetére

    Ha letiltod az asztal megjelenését, akkor majdnem tutira nem tudják átrendezni, bár az is igaz, hogy ha értenek hozzá akkor visszaállíthatják (gconf-editor). Ha kellenek az asztali ikonok, akkor persze ez nem jó megoldás. De minden bizonnyal van erre jobb megoldás is, csak én nem ismerem.
    Új felhasználót meg Unprivileged profillal hozd létre, ekkor a saját jelszavával nem tud root módban tevékenykedni.

    [ Szerkesztve ]

    <-ƘƘ->

  • Kendek

    MODERÁTOR

    válasz Alukard #22044 üzenetére

    Hopp ez félre ment. Huawei 620-as, akkor nézz utána Google-ban, jobb ötletem nincsen, bár sok találatot nem hozott rá. Esetleg csak simán a T-Mobile Web'nWalk Ubuntu-ra keress rá. Én már nem emlékszem, hogy mi volt az amivel szórakoztam de tutira nem ilyen. De ehhez a Huawei cucchoz vannak csomagok valamilyen oldalon amik kellenek.

    [ Szerkesztve ]

    <-ƘƘ->

  • Alukard

    senior tag

    válasz Kendek #22047 üzenetére

    Igen, sajnos asztal is kell, ikonokkal együtt... az unpriviliged user nem jutott eszembe, de köszönöm, reményeim szerint ennyi elég lesz... ha nem akkor majd kitalálok valamit (vagy földobom megint a kérdést :DDD )

    Sajnos a pöcökre nem tudok mit mondani, csak azt hogy a Trémobil sorában az 5ös becenevet kapta... ezen kívül semilyen infót nem tudok róla, és az lsusb sem ad több infót... hittem egészen mostanáig (korábban nem adott, lehet nem néztem modem állapotban)... Huawei 620as...

    https://blackfyre.ninja

  • Alukard

    senior tag

    válasz Alukard #22049 üzenetére

    Bocs, nem 620as... a launchpados kutakodás után kiderült, hogy a legtöbb huawei modemt legyen az usb, pcmcia, EC, mindet 620asnak látja...
    És már bogarásztam utána sokat, csak az utóbbi időben nem volt rá időm, gondoltam hátha van aki figyeli a dolgot és tud megoldást, ennyi...

    Ha nagyon kell, akko boot winfos alá, csatlakoztatás, gép leállít, és belépek ubuntu alá, akkor használja rendesen... Csak jobb szeretném ha nem lenne erre szükség...

    https://blackfyre.ninja

Aktív témák