Új hozzászólás Aktív témák

  • delta9

    senior tag

    válasz SirRasor #397 üzenetére

    Sir! :)
    Remélem nem gáz egy régebbi hsz-re ilyen későn reagálnom, csak olvasgattam szabadidőmben a topikokat és most ez felülre került, így beleolvastam néhány oldalnyit. Én kiadványszerkesztőként dolgozom egy stúdióban, országos havi magazinokat és térségi lapokat is készítek több -- igen jó tollú -- újságíróval közösen. Ha úgy adódik én viszem a korrektúrát is, így az AkH.-t és nyelvműveléssel foglalkozó könyveket is kénytelen vagyok sűrűn tanulmányozni. Az AkH.-ról röviden annyit, hogy egyrészt elavult (25 éves), másrészt tele van önellentmondással, amit így-úgy konténernyi kivétellel és mozgószabályokkal old fel (néha csak próbál, sikertelenül), össze lehet ám vele kavarni még a jó helyesírókat is, sajnos :( Azt érdemes szem előtt tartani, hogy az AkH. nem törvény, hanem egy ajánlás. Az ikes igék -- és ez nyelvtan -- használata is olyan, mint a helyesírás. Az ikes ige (is) egy olyan dolog, hogy nagyon könnyen bele lehet kavarni bárkit, még magyar tanárokat is (pl.: válom/válok a feleségemtől; majd ha újra születem/születek; a levelekkel együtt én is lehullom/lehullok; félek, hogy összeomlom/összeomlok; sohasem hazudom/hazudok -- melyik a helyes? És ezt még tovább lehet bonyolítani feltételes és felszólító móddal, és azzal, hogy miért ragozzák ikesen a nem ikes igéket könyörgöm, edzem -- könyörgik, edzik? :D).
    Én egyéb, nyelvészethez nem kapcsolódóan jártam már jópárszor a környező országokban, legtöbbet Erdélyben (tudom, hogy ez nem ország :) ). A székelyek úgy beszélnek, hogy ütte (ütötte), sütte (sütötte), futtak (futottak) stb. és egyáltalán nem az AkH. szerint írnak. Ugyanez igaz pl. a csángókra is, sőt a legtöbb anyaországon kívüli magyarra elmondható.
    Mindezt azért bátorkodtam ilyen hosszasan ecsetelni (egyébként csak nagyon felszínesen, mert ezekről könyveket lehetne írni), mert szerintem nagyon bántó egy olyan hozzáállás, hogy aki nem tud a magyarországon érvényben lévő helyesírási ajánlás szerint helyesen írni, és ráadásul vélt vagy valós nyelvtani hibát követ el, az műveletlen lenne. Persze lehet, hogy az, de azt ne a nyelvhasználata miatt akasszuk rá.

    Bocsánat, hogy nagyon off, ha zavaró, akkor kérem a moderátort törölje a hsz-t.

    Addig is egy Arany János idézet:
    Most fázok, mert van benne mód
    Mig el nem ég félölnyi fám:
    Akkor... ha elrontom a szót
    És fázom, - nem az én hibám.

    Ettől függetlenül eredményes párkeresést kívánok minden fórumozónak ;)

Új hozzászólás Aktív témák