Új hozzászólás Aktív témák

  • BonFire

    veterán

    válasz cigam #3385 üzenetére

    "Jó, de ez pontosan mit jelent? Hogy minden nap 17:00-kor mindent félredobok, és irány tanulni?"

    A rendszeresség bevezetése mindenesetre már egy jó programpont! Elsősorban rövid távú, másodsorban hosszú távú célokat kell kitűzni magad elé. Miért előbb a rövid távút? Mert azt könnyebb átlátni, és részekre bontva egy igen hosszadalmas tanulási folyamat értékelése is sokkal könnyebb, objektívabb. Például heti 30 új szó megtanulása. Először meghatározod a tanulási célt. Például B1-es nyelvvizsga. Az ehhez szükséges nyelvi szintek az A1, A2, B1, azaz három nyelvi szint teljesítése. Mondjuk adsz magadnak erre két évet, azaz 730 napot. Mondjuk legyen 700, és 30 nap lustálkodás. A B1-hez feltételezzük, hogy neked elég 600 óra. Ezt akár 20 hónap alatt teljesítheted. Ezt tovább osztod három részre. Egy nyelvi szint teljesítésére 200 napod van, napi 1 óra ráfordítással. 200 nap után teszteled magad, elérted-e a szint teljesítéséhez szükséges tudást. Lehet tanárral is csináltatni egy ilyen tesztet. Ha oké, megjutalmazhatod magad. Ha sikeresen vetted az akadályt, az arra fog serkenteni, hogy folytasd, mert jó úton jársz.

    Egy nyelvi szint eléréséhez szükséges szókincs és nyelvtan követelményeit akár egy tanárral is összeírathatod, vagy guglizol egy kicsit utána. Például a szókincs mennyiségét. Ezt se érdemes túlzásba vinni.

    A tanultak emlékezésére használj SRS rendszerű appokat, de semmiképpen játékokat (Duolingo)! Mérheted is, naponta mennyit foglalkoztál az anyaggal, és egy Excel táblába szépen írhatod az időt, színezgetheted, és összeadathatod vele az időt, amellyel szépen nyomon követheted, sikerül-e tartanod a tempót. Általában sikerül, ha nem tűzöl irreális célt ki magad elé. Még az is lehet, hogy hamarabb sikerül teljesíteni, mint ahogy vártad, és majd folyamatosan korrigálod ennek a függvényében az időtényezőt.

    Mindenképpen szükséges egy olyan tananyagot beszerezni, amely a szintnek megfelelő tankönyvet, munkafüzetet, és szószedetet is tartalmaz. Például a Traveller. A kezdeti seggbe rúgáshoz nem árt egy tanár, aki megmutatja, hogy kell hasznáni a könyvet/munkafüzetet, aztán mehet önállóan is a tanulás. A tanárnál 1-1 órát érdemes kifizetni, amikor is letesztel téged, illetve ha valami különmagyarázatra van szükséged. Ami szükséges az adott nyelvi szinthez, azt egy jól megírt tananyag mind átadja neked. Persze magánszorgalomból nem tilos kiegészítőként innen-onnan felcsipegetni a tudást.

    A lényeg, hogy mindent tudatosan, megtervezve csinálj, ne random, mert akkor sem a ráfordított idő, sem a tudás nem lesz jól ellenőrizhető/mérhető.

Új hozzászólás Aktív témák