Új hozzászólás Aktív témák

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Ebit #559 üzenetére

    Egy FTTN+VDSL2 hálózatnál a rézkábel hossz maximuma jóval csekélyebb mint a mostani CO+ADSL megoldásoknál. 500 méterről esett szó más topicokban, amikor kialakítást végző technikusokat kérdezték. Persze ez egy átlagos cégérték, sehol nem centivel mérik ezt ki, a nagyelosztók elhelyezkedése az ami elsődlegesen meghatározza a nodeok helyét.

    Az FTTN+VDSL2 fejlesztéseknek pont az a lényege hogy a lefedett területen az elért előfizetők 100%-ánál biztosítható egy igen magas minimum sebesség, ennek a mértékét pedig a legtávolabbi előfizetőig elérő rézkábel hossza határozza meg. Az FTTN kialakításoknál ezt a rézkábel maximumot adott határok közé szorítják a hálózati alapkoncepció lefektetésekor, pl. nem lehet több mint 500 vagy 900 méter. Amennyiben Tínél az 500 méter valóban egy általános célérték lesz, úgy a sebesség minimum úgy 50 Mbps körülire tehető, a maximum meg 100. De ez később bevezetendő techológiák pl. DSM akár tovább növelhetik.

    Korábbi belsős hsz.-ekből vagy a kültérő szerelést végző technikusoktól származó infók alapján lehet erre következtetni. Pl. II. kerületben a helyszíni szerelést végző technikus adott kerületben további 20 node kialakítását említette és a maximumális 500 méteres célértéket. Egy másik Tí belső korábban felsorolta az első körben esedékes telepítési helyszíneket, ott pl. Székesfehérvár esetén 56 node kialakítását írta.

    Az FTTN+VDSL2 hálózat kiépítése persze nem két nap alatt fog megtörténni, hanem több fejlesztési fázisban halad majd a Tí. De biztos belefog telni 3-4 évbe mire a nagyobb 30-50 ezer feletti városok le lesznek fedve.

    Én azért az 500 méteres maximum rézkábeltávon kicsit csodálkoztam, ez azért elég alacsony érték, de persze nem elképzelhetetlen. Minden attól függ tínél milyen tervezési célokat határoztak meg. Én a 700-800 métert valószínűbbnek tartom(az is elég a 25 Mbps-hez), de persze idővel majd úgyis kiszivárognak infók és akkor majd okosabbak leszünk.

Új hozzászólás Aktív témák