Új hozzászólás Aktív témák

  • Vesa

    veterán

    Sziasztok,

    Nem találtam releváns témát, ha mégis lenne, akkor szóljatok.
    Nos, a probléma talán nem túl gyakori, engem mégis foglalkoztat, de csak nagyon kevés infót találok a neten, talán itt lesz olyan, aki már próbálkozozott hasonlóval.
    Arról van szó, hogy vajon lehet-e direkt szervergépnek tervezett és épített eszközökből desktop workstation-t építeni?
    Sokszor nagyon jó áron szórják ki a az egyébként brutálisan jó teljesítményű, néhány éves szervereket (jellemzően 1/2/3U magas, rack kivitelekről van szó), és felmerült bennem, hogy ilyeneket alkatrészenként összeszedve, valamilyen módon esetleg munkára fogható lenne dektop gépként is.
    A problémát -és egyben a kihívást is-, a szabványoktól eltérő elrendezés, alaplap, és pl. a desktop OS-ek támogatásának hiánya okozza, (első körben).

    Mielőtt mélyebben belemennék, várnék néhány véleményt az "ipari" szerverekben jártas tagoktól, hogy látnak-e reális esélyt egy ilyen project-re, vagy nem érdemes vele szórakozni mert kivitelezhetetlen?

    A tudomány a valóság költészete!

  • Upo

    addikt

    válasz Vesa #1 üzenetére

    Nem olyan egyszerű. Nem olyan egyszerű hogy összelegózol alkatrészeket, egy egységként működik az egész (táp(ok), ház, backplane,venti sor,...) saját firmwarekkel, frissítésekkel. Nem tudom mennyire működne ha valami is hiányzik közülük, minden kommunikál mindennel. A ramok desktop szemmel lassúak, magasabb latency, kisebb sebesség, de megbízható és többet kezel mint a desktop alaplap. Ha venni kell azt is, akkor a reg ecc ramok árban a desktop fölött vannak.
    Integrált vga van az alaplapon, általában valami ősi, 2d képes matrox, ati vagy hasonló. PCIE x16 nem biztos hogy lesz rajta, lehet hogy max. x4 vagy x1 aljzat, de ha van is, értelmes vga úgysem fér be.
    A zaja és fogyasztása nem szobába van tervezve. Mondjuk a rackes házat se egyszerű elhelyezni, kisebb fajta dohányzóasztal méretével.
    Drivereket még egy win7-re talán jórészt össze lehet legózni, de desktopra inkább linux-al menne jobban.
    Kérdés mire szánnád, facebookozni simán lehetne vele, de arra elég egy tenyérnyi pártíz dolcsis mini pc is.

    Blogom: https://logout.hu/blog/upo/index.html | "Az átlagember alvásigénye még 5 perc"

  • Vesa

    veterán

    válasz Upo #2 üzenetére

    A felhasználása sokrétű lehet, pl. render farmot csinálni ami így nevetséges áron kijönne. De izgat a desktop felhasználás is, pl. grafikai munkára egy Quadro-val..
    Tudok venni Dell, HP lapokat olcsón, selejtezésből, ezek jórészt max. 3 éves cuccok, dual 2011/2011v2 Xeon platformok, ennek megfelelően van rajtuk x16 slot, általában 1db, mellé még 1v2db x8, x4 is. SAS vezérlők integrálva vannak, de SATA port is akad a legtöbbnél (bár már csak 1-2db, főleg az ODD-nek).
    VGA bővítésnél két probléma merül fel: x16 slot van ugyan, de a lapok nem ATX szabványok, így csak riserrel lehetne megoldani. Ennek még utána kell nézzek, hogy mit lenne érdemesebb, a sima x16 kábeles megoldást, vagy az USB-set. Másik kérdés a driver, amit vagy megeszik a rendszer, vagy nem. Chipset drivert már néztem, Intelnél letölthető desktop windows-okra is (C600). A többi cucchoz (pl. SAS vezérlő, Lan, stb.), a gyártók oldaláról letölthetők a driverek, de ott már általában csak windows server alá. Na itt bukhat a dolog, bár állítólag a Windows Server 2008 kernel az megegyezik a Win 7 x64-el, tehát -szintén elvben-, megenné ezeket a drivereket.

    Kérdéses még a beszerelés, éppen az általad említett zajterhelés miatt a rack házakat kilőném, inkább egy moddolt EATX házban gondolkodom, vagy teljesen egyedi építésben, mivel a rack lapok teljesen egyediek, sokszor L alakúak. Kérdés még a táp, hogy rá lehet-e dugni egy ilyen lapot sima ATX tápra?

    A tudomány a valóság költészete!

  • MineFox54

    őstag

    válasz Vesa #3 üzenetére

    Felejtős az ötlet. Pl. csomó szerver nem indul el ha nincs rajta minden venti, nagyon hosszú a bootidő, stb stb.
    De egyébként miért szórnak ki lapokat magukban ha jók? Vagy komplett gép vagy semmi nem megy, mivel egyébként tényleg egységként mennek.

  • Vesa

    veterán

    válasz MineFox54 #4 üzenetére

    Önmagában az, hogy szerverből desktop PC-t, nem teljesen légből kapott, vannak erre példák a neten, működnek is. De ezek jellemzően olyan lapokkal operálnak, melyek toronyházas szerverekben voltak. Pl. Linus is tákolt egyet régebben. Vagy pl. egy ilyen Supermicro szerver lap.
    Ezek mennek, de pl. egy ilyen 1U szerver lapnál már érdekesebb a helyzet (mondjuk ennél a táp is csak a sajátja lehet, de létezik olyan lap, amin rendes tápcsatlakozók vannak, tehát Atx táp is mehet rájuk,elvben).

    (Ezek nem külön lapok, hanem komplett gépekként jönnek, datacenterekből selejtezik ki őket. Külföldön nem úgy megy mint nálunk, hogy 10éves szerverek addig mennek még amíg szét nem esnek...)
    Egyébként az eBay is tele van jobbnál-jobb dual Xeonos szerver lapokkal, fillérekért.

    A tudomány a valóság költészete!

  • #16939776

    törölt tag

    Ha nagyon általánosságban nézzük egy modern 1-2u-s rendszert nem megoldható átépíteni csendesre és magas külső hőmérsékleten üzemeltetni, mert elég összetett thermal-managment van benne, ami a szenzorok közti túl nagy különbségekből(alacsony légsebesség), alacsony fordulatszámokból észleli a nem rendeltetés szerű használatot, többszörös hibát jelezve meg fogja akadályozni a nagyobb kiterhelést.

    Szerintem érdemesebb lenne szorítkozni az ex-workstation gépek alkatrészeinek felhasználására, amit emberek melleit (tág hőmérséklet, viszonylag alacsony zaj) üzemre terveztek, azoknak messze nincs ennyire bonyolult szabályzó rendszerük, és nem kell tervezői szintű háttér tudással rendelkezni hogy vissza lehessen fejteni a csatlakozókat. Innen az is a következik hogy desktop OS-el is kompatibilisek, és kapnak rá frissítést, supportot ami a végeredmény szempontjából nem elhanyagolható.

    Persze kihívásnak jó egy ilyen feladat :)

    [ Szerkesztve ]

  • Upo

    addikt

    válasz Vesa #5 üzenetére

    Azért ne keverjük a dolgokat. A supermicro önűlló dobozos termékként is árulja az alaplapokat, szabványos járulékos alkatrészekkel való üzemeltetésre felkészítve.
    Amiket írtál, hogy rackes dell-hpből bontott alaplapot akarsz hadra fogni, az szép feladat, tényleg igazi kihívás! Ezeknél a szerver egy komplett egység, minden kommunikál mindennel, bios, firmwarek, minden részegységnek saját. Ha már a gyári venti helyére rádugok egy másfajtát akkor baj van, jelez hogy gond van. Max. ha fogsz mondjuk egy marék arduino-t, visszafejted a protokollokat, és megírod rájuk hogy mindent rendben levőnek jelezzenek. Csatlakozókat visszafejteni, szerezni valamit amit az eredeti alkatrész helyébe rá tudsz dugni. Nem könnyű, és akkor még valamibe be is akarod tenni, de ezek szép méretes lapok, spéci rögzítésekkel, bepattan-bekattan az eredeti házba, azt kellene valahogy lemásolni, a hátsó csatlakozókat elérhetővé tenni, és az elejénél lennének a hdd rackek saját spéci csatlakozókkal, amihez már az eatx ház kicsi, oda is valamit faragni kell. És akkor még a szoftveres dolgokról nem is beszéltünk, ami az után jön, ha sikerült a hardvert hibajelzések nélkül elindítani. Azért ha megcsinálod akkor mindenképp cikket kéne róla írni, mondhatni jóféle mérnöki munka, de szerintem még egy erős szakdolgozatként is megállná a helyét a komplexitása miatt.
    Ha mégsem vágsz bele, akkor maradnak a normál mini atx házas belépő szerverek, de abban meg nincsenek sok procis sok ramos konfigok. Vagy a másik megoldás valami munkaállomás, azokból szintén van muti xeonos sok ram foglalatos, csak lehet bele vga kártyát/kártyákat is tenni, illetve desktopos támogatásuk is van. A hp és a dell is csinál ilyen gépeket.
    Nem riadok vissza a buherálástól, de a hp/dell/ibm/stb. rack szerverekből desktop az nálam instant zsákutca, egyszerűen nem éri meg azt a mérhetelen sok időt amit szopni lehet vele. És ezeknek a jópár éves xeonoknak a jó részét már meg lehet fogni egy olcsó G4560-as procival, és mondjuk 1 évnyi üzemeltetés villanyszámla különbözetéből is már egész jól lehet fejleszteni egy mai desktop gépet.

    Blogom: https://logout.hu/blog/upo/index.html | "Az átlagember alvásigénye még 5 perc"

  • Vesa

    veterán

    válasz #16939776 #6 üzenetére

    A thermal kérdéskör érdekes és nagyon hasznos info, köszönöm! :R
    Ezt körül kell járnom, mert gondolom erősen függ az adott típustól is, mennyire érzékeny erre. (gondolok itt arra, hogy bizonyos lapokat szerelnek rack házba és towerbe is (pl. Supermicro-nak sok ilyen lapja van), ilyen esetben a tower általánosnak mondható hűtése miatt, talán kevéssé "háklis" az alaplap). Bár az is igaz, hogy engem a speciális lapok érdekelnek, ott pedig szinte biztos, hogy az általad említett probléma jelen lesz.

    Ex-workstation gépem már van 3db (HP Z-k). :) Ők mennek minden gond nélkül, de ezek kvázi desktop PC-k csak dual rendszerben és HEDT kategória.

    Kihívás a rack szerver átalakításában van. :-D

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz Upo #7 üzenetére

    A supermicro-nak számos olyan lapja van, amit nem árulnak külön, bár lehet, hogy pont egy olyat linkeltem.

    Alapvetően értem amit írsz, de én olyan lapokat néztem, melyek alapból mindent tartalmaznak, ami kell a működéshez. Ezeknél csak a driver lesz kérdés, hogy sikerül-e megetetni a w7-el.
    A modulok kapcsán teljesen igazad van, mert ezek a szerverek ezer módon bővíthetők, de első körben (szerintem másodikban sem), nem lesz szükség ezekre (pl. extra 10Gbit Lan modul, további SAS vezérlők, Fiber Channel kártya, BBU, stb.). Egy átlag szerver lapon eleve van 2-3 Lan port, SAS/SATA vezérlő, a többit meg elviszi a chipset driver. A Dell és a Fujitsu szerverek doksiját nézegettem, azoknál gyárilag bővíthető a VGA, nVidia NVS vagy Quadro kártyákkal, de gondolom innen már csak driver kérdése, hogy GTX-et is megeszi-e (bár nekem a Quadro tökéletes lenne, eleve azzal használnám ha sikerülne összerakni).
    A házat mindenképp faragni kell, ebben is igazad van. Ez mondjuk nem okoz gondot, az esztétikai szempontok egyelőre másodlagosak. Van egy 4U magas régi szerver házam, abba tervezem beapplikálni, vagy ha nem megy, akkor valami Eatx tower-be, átalakítással. A hátsó kivezetés nem lényges, úgysem látszik, maradhat akár szabadon is.

    Viszont a prociról írottakkal nem értek egyet, azért itt nem az ősrégi 771 platformról van szó,hanem 2011/2011v2-ről, de még a korábbi 1366-os dual x5675/80/90 rendszer is agyonver teljesítményben számos i7 verziót, sőt, a korábbi i7 Extreme-ket is!

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    Nem csak én vagyok ilyen elvetemült, találtam egy hajmeresztő átépítést az egyik fórumon...
    Egy Dell PowerEdge C8220-at akar beszerelni egy tower-be. .-D
    Akit netán érdekel, görgessen kicsit lejjebb, ott van egy halom kép! Még nem olvastam el, de megteszem, hátha szolgál némi gyakorlati tapasztalattal...

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz MineFox54 #11 üzenetére

    Megtettem...:)
    Az 50db szenzor izgalmas...Ugyanis a szóbanforgó szerver jóval fiatalabb kistestvére lehet az első donor, konkrétan egy DL360G8.
    Azonban itt csak annyi derült ki, hogy a rendszer legrosszabb esetben feltolja a ventiket. Az nem derült ki, hogy leszabályozható-e más módon. Még Primergy-t tudok venni jó áron, megnézem azoknál mi a helyzet.

    A tudomány a valóság költészete!

  • MineFox54

    őstag

    válasz Vesa #12 üzenetére

    Amiatt linkeltem, hogy lásd hogy nagyon nem egyszerű téma...

  • Vesa

    veterán

    válasz MineFox54 #13 üzenetére

    Erre már eddig is számítottam, eleve nem lesz egyszerű a táp kérdéskör...Dehát éppen ez vonz az egészben... :) Maximum nem jön össze...De amit korábban linkeltem, az némi bizakodásra ad okot, ugyanis működik nekik (bár ott sem volt sima ügy, valaki el is füstölt egy lapot) :D

    A tudomány a valóság költészete!

  • #16939776

    törölt tag

    válasz Vesa #12 üzenetére

    Órajel, TDP, táp leszabályzás többszörös hibánál történhet pl.: ha kiépíted az alaplapot egy nagyobb házba, ahol a gyári ventik nem képesek tovább elég nagy sebességgel szállítani a levegőt, és a ventik szelektív fordulatszám módosítással nem tudja ezt a "hibát" 1-2 másodpercen belül korrigálni a vezérlés.

    Gyári kiépítésben csak simán veszett hangos lesz egy ismeretlen TDP-s, third-party bővítőkártyától pl: VGA.

    Persze Mindent ki lehet játszani, megfelelő háttérismerettel és szerviz szintű dokumentációval :))

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák