Új hozzászólás Aktív témák

  • MMSZoli

    tag

    Noh, akkor mint egy korábbi "kicsit bennfentes", beleszólnék.
    A fehérvári Philips gyárban dolgoztam, és hozzám tartozott a komolyabb branded OEM vevők, mint a B&O, LOEWE, METZ, Grundig, stb problémáinak megoldása. (A belga Bruegge-i és Dreux-i gyárban történtekről nem tudok mesélni, csak arról, amit én magam megéltem.)

    Ami a cikkből, hozzászólásokból és a történetből kimaradt, az a minőség. Mind a B&O, mind a LOEWE termékek kiemelkedően jó minőségűek voltak, és mind az alkatrészek vagy a késztermékeket illetően nagyon odafigyeltek a részletekre, minden egyes hibás alkatrészt alaposan ki kellett elemeznünk. Emlékszem mekkora siker volt, mikor a két hétvége alatt sikerült rájönnünk két kollégával közösen, mi okozza a B&O-nak szállított DVD panelek meghibásodásait. A B&O CRT TV-ket használtunk a videók és DVD-k tesztjére a MEO-ban kvázi napi 24 órában, és 10 év napi használat után mikor eladásra hirdettük meg ezeket, szó szerint közelharc alakult ki a dolgozók között, ki veheti meg ezeket otthonra. Olyan szinten stabilak voltak, hogy még ez sem befolyásolta a működésüket, megbízhatóságukat. Nem legenda, tény. (egyébként egy B&O boltban konkrétan majdnem fel kellett mosni az eladót, mikor megmutattam neki a Made in Hungary feliratot a VHS lejátszón, amit abban az évben cseréltünk ki a B&O kérésére a Made in Europe-ról és elmondtam Neki, hogy ott gyártjuk Fehérváron. 100%-ban tesztelték a termékünket Dániában, évek alatt nem volt egyetlen kieső termékünk sem)

    A LOEWE az szeretett volna lenni, mint a B&O,viszont némileg olcsóbb volt. Eggyel alattuk voltak a táplálkozási láncban és árban.

    A B&O és LOEWE TV-ket soha nem gyártottuk a gyárunkban, alkatrészeket szállítottunk Nekik, mint pl a DVD loader a B&O TV-hez, vagy átdizájnolt TV-panelek a LOEWE TV-hez. Mind a LOEWE, mind a B&O áttervezte a PCB-ket, leginkább a B&O nyúlt bele mélyebben a dizájnban, a LOEWE inkább csak megerősítette a kondikat, szűrőkondikat építtetett be, vagy a jobb kép/hangzás érdekében kisebb szórással rendelkező ellenállásokra cserélte le a a gyáriakat. Ezeknek az alkarészeknek teljesen külön validálása és tesztje volt, általában már csak a kiforrott és hibamentes alapokkal (Philips termékekkel) foglalkoztak, a teljesen újakkal nem. Ebből is származik az úgymond lemaradása a két márkának a legújabb trendekhez képest. Mivel stabil platformokkal és kiforrott technológiákkal foglalkoztak csak.
    (3D TV valaki? a Philips ennek a majmolásába bukott bele konkrétan )

    A CRT illetve a LCD kijelzők jórészt valóban a Philipstől mentek(akkor még LG-vel közös gyáruk volt (IPS) ), de a jó képhez és hanghoz az elektronika legalább annyira fontos. A hangról meg ne is beszéljünk, teljesen más kategória volt, mit a Philips.

    A Philips egyáltalán nem volt rossz a minőségben, legalábbis az utolsó években amikor ott voltam, nagyon felhozta a magyar csapat. Amikor átvettük a franciáktól a TV gyártást, a német MM és a Saturn szerint minőségben a hatodik voltunk, amikor el kellett jönnöm 2009-ben, a Panasonic után a másodikak voltunk. Ehhez azért sok minden kellett, doboz módosítása (traszport sérülések megelőzése), kábelek számának csökkentése, feszültségingadozást jobban tűrő tápegység tervezése, de leginkább a szoftveres hibák kijavítása. SW-ből mind a B&O , mind a LOEWE sajátot írt.

    Mind Kronach-ban, mind Struerben voltam (többször is), mindkét gyártócsarnokot és quality tesztet volt szerencsém végignézni (egyébként egyik helyen sem kezeltek elmaradott kelet-európai beszállítóként, baromi profi, segítőkész és kiemelkedően együttműködő szakembereket ismertem meg mindkét helyen. Pl a magyar Sony-nál sokkal kevesebb segítőkészséget/együttműködési hajlamot tapasztaltam, mint a B&O HQ fejlesztői részéről,pedig közel sem voltak egy szakmai szinten).
    A B&O műszakilag előrébb volt a LOEWE-nél, és láthatóan high-tech-ebb volt az egész (a CUBE konkrétan döbbenetes) , a LOEWE inkább a 90-es évek tömegtermelése volt, de láthatóan elkötelezett és minőség-orientált csapattal dolgoztak, a hibás termék kiszállítása elképzelhetetlen volt számukra.
    A B&O-nál műszakonként 100-150, a LOEWE-nél 300-400 TV-t gyártottak egy műszakban, nálunk abban az időben 1100 TV-t gyártottunk egy soron, egy műszakban (a kiemelkedően profi magyar folyamatmérnökeinknek köszönhetően (akik pl egy 450 darabos kapacitással rendelkező brugge-i TV gyártósort felhoztak 1000 fölé). Tisztázásképp: mindig is minőségi vonalon mozogtam és sajnos soha nem lennék képes olyan profi tesztert készíteni, mint a volt kollégáim a process mérnökségen vagy FactLabon. Kőpofik voltak.

    Az nem volt semmi, mikor két különböző projekt miatt a gyárunkban véletlenül szembetalálkozott egymással a B&O és a LOEWE minőségi vezetője. (a LOEWE-nek az utolsó széria SVHS videót gyártottuk le, a B&O-nak meg akkor indult a DVDR2 széria).
    Kezet fogtak, de nem volt teljesen őszinte a mosolyuk, a szó legszorosabb értelmében élethalál harcot vívott egymással a két cég a piacon egy szűkülő piacon... Mindkettő a dizájnt és a minőséget domborította ki, eközben pl a mind a Pana, mind a Sony kihozta a remek alu dizájnnal rendelkező high-end szériáját, és az akkor még potens JVC, Pioneer vagy Fuji TV-kről még nem is beszéltem. Persze ezek jóval olcsóbbak voltak, mert a szebb külcsín alatt ugyanaz a kijelző és elektronika volt, mint a tömegtermékek alatt).

    Mivel mindkét gyárnak láttam a TV gyártósorait, ezért kijelenthetem, hogy konkrétan nem igaz, hogy ezeket a termékeket kompletten a Philips gyártotta nekik.
    Alkatrészeket igen, de azokat is a LOEWE ill B&O mérnökei áttervezték. Némelyiket kevésbé, másokat jobban. A Metz termékek viszont valóban csak egyedi kinézetet kapott Philips termékek voltak, de mi inkább az középső/alsó range-et gyártottuk Nekik MO-on.

    (bocs a typo-kért, még napi szinten be kell járjak a gyárba és belülről is kell fertőtlenítek :-D )

Új hozzászólás Aktív témák