Új hozzászólás Aktív témák

  • Hi!King

    őstag

    válasz arnyekxxx #74 üzenetére

    "erre jó lenne valami forrás mert vagy 30 éve vagyok zenész de nem jut eszembe, hogy valaha regisztrációs díjat kellett volna fizetnem az artisjusnak."

    Nem fogok utánanézni, a haverom mondta, hogy a számait külön is regisztrálni kellett díjért cserébe. Lehet, hogy nem mondott igazat, de nem azért írtam, hogy ebbe részleteiben belemenjek. Engem elsősorban a dolog másik oldala zavar, a sarc.

    "Mert szimplán nem igaz amiket írsz. Csak a te fantáziádban létezik amit előadtál. Ezen mit lehet részletezni?"

    Mi nem igaz? Lehet, hogy termékdíj sincs igazából? Maradjunk annyiban, hogy nem tetszett, amit írtam, de érvelni nem akarsz.

    "Nem szed tőled semmit. A termék forgalmazója fizeti. Te a terméket veszed ami annyi amennyi a netto+áfa."

    Jajj, ez nagyon alja szint. Szerinted közvetve ki fizeti ki a termékdíjat, ha nem a fogyasztó? Ha közvetlenül a fogyasztónak kellene fizetnie a vásárláskor, piaci szempontból az is pontosan ugyanúgy viselkedne, nem változtatna a kereslet-kínálat viszonyán.

    "Ha a bringákat hirtelen egy gombnyomással végtelen számban lehetne ingyen létrehozni a bringamásoló géppel akkor két lehetőség lenne, vagy megtilthatá a törvény a másoltbringa használatot és akinek nincs számlája a bringájáról azt a rendőt ott helyben megbirságolná jelentős összegre (amerikai/német módszer), vagy kivetne az állam a bringamásológépre és kellékanyagaira némi jogdijat és onnantól aki akar vehet eredeti bringát drágán vagy vehet másológépet és onnantól annyi bringát nyomtat magának amennyit akar. Másnak eztután se nyomtathatna másolt bringát."

    De a példa lényege nem a másolhatóság volt. Hanem az, hogy a lopásból adódó kiesett bevételt a teljes népességen terítik szét, kvázi hatóságként működve. Akkor is, ha az illető megsérti a szerzői jogokat, akkor is, ha nem. A hasonlatomban a bűncselekmény nem a másolás volt, hanem a konkrét bringalopás.

    A te "hasonlatodban" pedig ott van az etikai probléma, ahol az Artisjus esetében is, ha veszel egy bringamásolót, akkor az esetben is fizeted a sarcot, ha a saját terveid alapján gyártasz vele bringát.

Új hozzászólás Aktív témák