Új hozzászólás Aktív témák

  • Petykemano

    veterán

    válasz Busterftw #20 üzenetére

    Borítékolom a választ Abutól:
    "Ezek csak névleges értékek, amiket gyűrűs oscillátoron mértek"

    És abban Abunak igaza van, hogy egy ideje a valós intel chipek TR mennyisége nem ismert, és így nem lehet valós MTR/mm2 értéket számolni.

    De hát gondolom az össze bérgyártó névleges értéke gyűrűs oscillátoron mért eredmény.
    Tehát szerintem az Intel részéről ez egy korrekt korrekció volt:

    A tényleges lapkák tranzisztorsűrűsége meg sokmindentől függ. Biztos nem mindegy, hogy milyen elemből mennyit pakolsz és az sem, hogy milyen library-t használsz
    Az Apple lapkái például nagyon megközelítették a TSMC névleges sűrűségét 7nm-en.
    Az AMD ~95 helyett 40-60 között mozgott. De láthatod, hogy csak SRAM-ot tartalmazó v-cache lapkák esetén majdnem kétszer annyi kapacitást tudtak belerakni ugyanakkora területbe.

    Én persze csak egy hülye laikus vagyok és Abu biztos kétszer annyi információval rendelkezik, de nekem nem tűnik úgy, hogy abban az értelemben le lennének maradva, hogy amit 7nm kategória (Intel 7) alatt árulnak az valójában másfél generációval elmarad ahhoz képest, amit a TSMC/SS ugyanezen kategóriában kínál.

    Az viszont igaz, hogy eközben a TSMC már 1 éve tömeggyárt N5-ön és jövőre érkeznek termékek N4-en, miközben az intelnél még csak most pörög föl a 7nm-es kategória. Tehát így értelmezve a másfél generációs lemaradás szerintem helytálló megállapítás.

    Én továbbra is azt gondolom, hogy a Samsung úgy játszik a besorolásokkal, hogy azt azért - persze gyűrűs oscillátoron mérve - alá tudja támasztani MTR/mm2 értékekkel.
    Viszont minden más aspektusból a Samsung gyártástechnológiája rosszabb:

    Itt van egy kis összehasonlító táblázat
    A középső 2 sort érdemes nézni ahol a TMSC N6-on készült middle magok ~200mhz-cel magasabb frekvencia mellett láthatóan kevesebbet fogyasztanak, mint a Samsung 5LPE gyártástechnológián készült magok.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

Új hozzászólás Aktív témák