Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • azbest

    félisten

    Nagyon egyszerű a szitu pedig.

    A készülék gyártója eldöntheti, hogy mit árul és nem muszáj neki beengednie másokat a készülékére, hogy azok ott nyerészkedjenek. És ezt a jog is teljesen támogatja, egy gyártónak sem kell átengedni más cég számára a termékét, hogy azon pénzt keressen más.

    Ilyen módon létezhetnek például a következők is:
    - xbox, playstation, gameboy és az összes játékkonzol. Ilyen módon létezhetnek lezárt bootloaderes készülékek, amelyek nem hajlandóak a gyártó által nem aláírt rendszert futtatni. Ilyen módon létezhetett olyan microsoft notebook, ami a windows olyan változatát futtatta, ami csak a storeból volt hajlandó telepíteni appokat. És ezért létezhet az iphone is.

    Más a helyzet, ha nem a készülék gyártója, hanem egy beszállítója akar korlátozásokat ráerőltetni. A microsoft nem követelheti meg, hogy minden windows-os pécén csak secure boot lehessen ami csak windows futtatását engedi a készüléken vagy hogy csak a storeból lehessen telepíteni appokat. A google nem követelheti meg, hogy minden android készülék lezárt legyen és ne lehessen külső appokat telepíteni. Mivel csak az apple gyárt iphonet, sőt mac-et, így elvileg lezárhatná akár a laptopjait is, ahogyan a telefonját. Talán el is indult ilyen irányba.

    Nincs ellentmondás a két bekezdés között. Az ms a saját gyártmányú laptopra megteheti ezt, mert ott ő a készülék gyártója. A google a saját pixel telefonon megkövetelheti ezt, mert ott ő a gyártó. DE nem követelhetik meg, hogy a samsung telefonon ki legyen zárva az alternatíva. Viszont a samsung dönthet úgy, hogy lezárja a készülékét, tehát lehet lezárt androidos készülék is.

    Ezt nem értik sokan. Beszállítóként nem kényszeríthetek bele más cégeket lezárásba, de gyártóként a saját termékemen való pénzkeresésen nem kell osztozkodnom. Aztán persze a megszokás meg a népharag elveheti a kedvemet ettől, de jogilag stabil lábakon áll.

    Majd ha az apple elkezd ios-t oprendszert árulni más készülékgyártóknak és lehet venni samsung iphone-t, akkor követelhetik azt, hogy az apple ne írhassa elő a samsungnak a lezárást, hanem a samsung dönthessen róla. A felhasználó meg a pénztárcájával szavazhat, de nem kényszerítheti a gyártót arra, hogy lemondjon a piacáról.

    Inkább a right-to-repair részen kéne rendet tenni, hogy ne tudjanak a gyártók szerzői jogra való hivatkozással ellehetetleníteni javítást.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz Somatom #17 üzenetére

    Ha nem változott a rendszer, akkor más országra limitált appot úgy tudsz letölteni, hogy a készüléken átváltod a fiókodat arra az országra. Erre nincsen külön kapcsoló. Ez pedig úgy működöt régen, hogy felcsatlakoztál olyan internetre, ami abból az országból van (vpn vagy legegyszerűbben német sim kártyás net). Kilépsz a google fiókból a telón, majd belépsz német ip-vel a telón. Ekkor a német régió kínálatát látod és fel tudod tenni az appot a storeból közvetlenül.

    A magyar régióra visszaváltás szintúgy: átváltani magyar netre és kilép a google fiókból, belép a google fiókba. Rendszer szinten.

    Lehet hogy huzamosabb külföndön tartózkodáskor is átvált magától más régióra a készülék. De így lehet gyorsan megtenni azt - pontosabban pár éve még így működött.

    Ha később telepítenéd, akkor már látni fogod magyar fiókból is, mert az app bekerült a "vásárlásaid" közé a storeban. Ez ilyet pedig más régióból is eléred. De lehet csak azon a készüléken.

    Vagy, ha máshonnan megszerzed az apk-t akkor sideload. Fenn van valamelyik apk letöltő oldalon is, de nem tudom mennyire megbízható hely.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz floatr #38 üzenetére

    Nem. Van egy termék egyben.

    Csak akkor számít külön-külön, ha nem a te saját termékeden van, hanem más cégek termékeire továbbadod. Amíg az apple az okostelefonok piacán nem lesz nagy arányban többségben, addig nem sértheti az általános versenyt. Az nem monopólium, hogy minden apple termék apple. Ez teljesen hibás érvelés és jog szerint sem így van. Amcsi jog szerint már korábbi hisztiknél is lesöpörték ezt, egy cég nem kényszeríthető arra, hogy a termékét haszonszerzés céljából átengedje másnak. Ennyi.
    Az eu-ban lehet nyakatekertebb a jog, de itt sem állhat meg az, hogy át kellene engedje a termékét másnak. Akkor bárkinek a terméke átjáróház lehetne és eltérítenének minden bevételt a gyártótól az élősködőségre berendezkedő más cégek.

    A streaming és hasonló dolgokat meg jobb nem összemosni ezzel. Itt a platform zártságáról van szó. Azért megy a picsogás, hogy fel lehessen hekkelni bármi külső programot és más cégek alkalmazásboltját, hogy ők nyerészkedhessenek az apple készüléken.

    A streaming teljesen rossz példa. Pláne, mert minden platformon úgy van már jóideje, hogy ha nem ott történik az előfizetés, akkor nulla jutalékot fizetnek a platformtulajdonosnak. A játékok pénzhelyettesítő eszözei kivételek, mert azok egyértelműen ennek a szabálynak a kijátszására építenek. És az is sánítít, hogy úgy állítják be, mintha az apple saját szolgáltatásainak nem kéne kitermelniük a megfelelő jutalékot, hogy életképesek maradjanak. Ha nem termelnek, akkor kirúgják a részleget és megszüntetik a szolgáltatást. Szó nincs előnyról, nem ingyen van az a munka és az ő kiszolgálásuk sem.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    Közben tán az amcsiknál a play storenak is nekimentek.

    Ha nyernek, akkor a következő az legyen, hogy bepereljük a kocsmákat, amiért nem lehet saját magunk által hozott alkoholt fogyasztani náluk. Sőt, a mocskok azt sem engedik, hogy a házipálesz bevigyük és áruljuk a vendégeiknek. Zárjegyet, laborvizsgálatot meg jutalékot kérnének a köcsögök. Meg mi az már, hogy a cég területén a céges pénztárgépbe kell beütni a lóvét, hát nem ezért hoztuk a hasitasit.

    Be kell perelni őket, amiért korlátozzák a versenyt a kocsmájukban. Ingyen kéne engedniük, hogy ott sefteljünk és mit képzelnek, hogy hely üzemeltetésének, felépítésének költségeiról hadoválnak, mindenféle jogszabályokat emlegetnek. Látszik, hogy gazdagok, hisz nekik van kocsmájuk. Még jó hogy azért nem kérnek pénzt, amiért a lambóval a kocsma mellett parkolunk, aminek a csomagtartójából seftelünk.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz #32839680 #125 üzenetére

    fejlesztőként kiadóként
    Jellemzően a független fejlesztők számára a platform store-ok páratlan lehetőséget jelentenek. Korábban a kiadókon keresztüli modellen csak az tudta kiadni a termékét, akit a kiadók engedtek. Most meg a kiadó a middle man. Van, amikor tényleg hasznos a kiadó léte, mert például befektet pénzt a termékbe. De nem mindenkinek jó, ha van kiadója, amikor közvetlenük egy platfromra felteheti önköltséges áron és csak a forgalom után kell jutalékot fizetnie, nem kell óriási befektetést előre befizetnie a forgalmazás elindulásához.

    Aztán persze független, kiadó nélküli fejlesztő is mohóvá válhat, amikor a 15-30% már nem pár dolcsit jelent, hanem milliókat. Mert ő is milliókat keres rajta és persze több pénz ugyanannyi százaléka magasabb abszolút összeg. Akkor már kezdi sajnálni, hogy fizetni kell érte. Amikor még kicsi volt, akkor meg örült, hogy jutalékos rendszerben ingyen felkerülhetett a polcra.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz #54625216 #127 üzenetére

    a pénztárgép pont nem jó példa erre, mert ott több cég közül lehet választani, de nem az ügyfeleknek, hanem a csehó tulajának :D Olyan viszont tényleg nincs, hogy a sör árát a csehóba tett saját pénztárgépükkel, a kocsma kihagyásával magának szedje be a sörfőző cég.

    Amúgy ehhez képest még a platform üzletek nagyon megengedőek. Mert a párhuzamot követve a platformok kocsmájában ingyen lehet fogyasztani a gyártónál előfizetett sört, csak a sörgyártó nem teheti ki a reklámját, hogy a jutalékos helyben fizetés helyett lehet a gyártó weblapján is előfizetni. De erre a nem teljesen hülyék rá szoktak jönni maguktól. Hiszen a kocsmában ingyen lehet kérni a céglogós korsót amit addig utántöltenek, amíg érvényes az előfizetés, amit máshol kötöttek.

    Csak azt tilos, hogy a sörgyártól megvett játékpénzt a kocsmában váltsák sörre. Mert ez a rendszer kijátszása és valójában a kocsmában történik a vásárlás. (az akciós sörkupon beváltás külön megállapodás és gonolom nem ingyen van)

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz #32839680 #131 üzenetére

    igazából a play store kapcsán, mivel a google beszállító, ezért nem kényszerítheti ki, hogy csak a storeból lehessen telepíteni. De a samsung maga dönthet úgy. Vagy a google saját pixel phoneján is dönthet úgy. Csak ugye, mivel senki sem csinálja így, ezért kábé senki sem akar ilyet a negatív vélemények miatt. De lehetne.

    Amúgy a system appok kapcsán van ilyen. Rootolás nélkül nem lehet kívülről sem system appá tenni külsőforrásból jövő dolgot. Nem emlékszem már pontosan mi volt a konkrét szitu, de volt olyam mobilszolgáltató számára fejlesztett alkalmazásunk, amely azért tudta amit tudott, mert előtelepítve rajta volt a szolgáltató romokban. Utólag telepítve viszont az a képesség nem volt elérhető. Talán valami rendszer indulásával kapcsolatos dolog, automatikus elindulás vagy hasonló.

Új hozzászólás Aktív témák