Új hozzászólás Aktív témák

  • nakos1212

    senior tag

    Nemrég elegem lett abból hogyha naprakész rendszert akarok, akkor muszáj a 10-est választanom vagy nemsokára szívás lesz az életem, lehet hogy sérült vagyok de 0 linuxos tapasztalattal felraktam magamnak mindent, és lett egy másfél gigás telepítésem steammel és wineal, a debianból a testing bullseyet raktam fel amit még nem tudtam megölni pedig igazán próbálkoztam vele, pedig egyelőre ugye ez egy beta jellegű kiadás, egy 4 lépéses útmutatóval még kernelt is tudnék fordítani, és mindenre találtam alkalmazást, a deb telepítés mindig ment egy sudo dpkg - i paranccsal, ha meg éppen valami dependency gond volt, beírtam utána hogy apt install -f. az lxde eléggé windowsos jellegű asztalkezelő volt és nem is túl nagy szóval felraktam azt, libreoffice meg mindenféle volt benne és egyből tudtam használni, a terminált csak kvázi érdeklődés / önszopatás céljából használtam, de rájöttem hogy abban elvégezni pár dolgot sokkal gyorsabb mint menükben matatni. Próbálgattam márcsak kiváncsiság céljából harvdereket, a 26 éves ISA buszos Gravis Ultrasound kártyát is lazán felismerte és előjött a pavucontrolban. Nyomtatok, smb megosztásokat csinálok, játszom.
    Felmerül a kérdés: a csökönyös win userek nem rontanak el valamit? Én akarom a legjobban szarozni a linuxot és taccsra tenni de idáig nem sikerült.

    [ Szerkesztve ]

  • Apollyon

    Korrektor

    válasz tordaitibi #446 üzenetére

    Te mindent megpróbáltál és mindent megtettél, mégis gonosz módon cserben hagytak. Mekkora egy aljanép a linuxos közösség. :(

    #1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

  • ubyegon2

    nagyúr

    válasz nakos1212 #451 üzenetére

    Én akarom a legjobban szarozni a linuxot és taccsra tenni de idáig nem sikerült.

    Nem vagy valami ügyes! :N

  • nakos1212

    senior tag

    válasz ubyegon2 #453 üzenetére

    ez a lenyeg, amit at akarok adni hogy nagyon ugyetlen vagyok :D

  • ubyegon2

    nagyúr

    válasz nakos1212 #454 üzenetére

    Nekem átjött a dolog. ;)

    Tibi kománknak talán emiatt nem akaródzik megfelelni az a rohadt Linux:

    2 darab, egy home meg egy pro van jogtisztán megvéve a 2 pc-mre és 2 illetve 4 éve használva.

    Aki megelégedéssel használja 8 gépen a Windowst, de azért felrak egy Linuxot is, hátha attól ugyanazt kapja csak még jobban, no azoknak 100%-ban csak a baja van a Linuxokkal.

    Akinek elege lett a Winx-ből és azért rak fel egy desktop Linuxot, milyen érdekel, hogy tudja használni.

  • nakos1212

    senior tag

    válasz ubyegon2 #455 üzenetére

    még azt is be tudtam állítani hogy kattintásra nyiljon meg az exe is, a wine segítségével ,szóval lehet egy pár órát elvoltam vele telepítésnél mire beállítottam mindent, de most kipróbáltam otthon mindhárom nyomtatót és még a parallel portos öreg darabot is felismerte, az smb meg problémamentesebb mint windowson mert nekem a windows megosztási beállításaiban folyamat turkálnom kellett meg smb/cifs támogatást felrakni hogy minden gép lásson minden gépet, linux alatt meg létrehoztam egy megosztást a webmin felületen, és megy.

    [ Szerkesztve ]

  • bambano

    titán

    LOGOUT blog

    válasz tordaitibi #446 üzenetére

    a problémáid megoldásának az első lépése, hogy először egy gyártó által leírt, jól meghatározott állapotba kellene hozni a rendszeredet. ez lehet:
    1. szakértő által rendberakott jelenlegi debian
    2. általad rendberakott jelenlegi debian
    3. nulláról friss telepített debian
    4. windows 10.

    miután azt senki nem hiszi már el rólad, hogy a 2.-t meg tudod csinálni, az első pont pedig túl sok segítséget igényelne másoktól, így marad a 3. vagy a 4.

    ha van egy definit rendszered, akkor lehet elkezdeni a le nem fedett szolgáltatások telepítésére.

    szerintem 4.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • ubyegon2

    nagyúr

    válasz nakos1212 #456 üzenetére

    Az is lehet, hogy kellő affinítással is rendelkezel, amellett persze mennyire elbénázol mindent! ;]

    szóval lehet egy pár órát elvoltam vele telepítésnél mire beállítottam mindent,

    Azért valljuk be, ez bármelyik oprendszernél ugyanígy van, ha az ember saját maga rakja fel és konfigolja, ja és addig nem ismerte, nem használta. Nekem anno első PC-mre főnököm jött és telepítette fel a Win98-at.

    Különben jó szar nyomtatóid vannak, fogadok nem tudsz ilyen fasza dőlt nyomtatást csinálni velük, mint Tibi kománk. :N Sambát is csak úgy tudtad bekonfigolni, hogy telepítve volt? Nem mondanám nagy kunsztnak! Tibi kománk legalább megpróbálta anélkül is! Nem sikerült, de nem azért mert ő béna, hanem sajnos a Linux még erre sem jó. :F puffneki

  • Syl

    nagyúr

    válasz ubyegon2 #458 üzenetére

    Sz@ralinux! Topik zárható ;]

    Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

  • bambano

    titán

    LOGOUT blog

    válasz ubyegon2 #458 üzenetére

    "Különben jó szar nyomtatóid vannak, fogadok nem tudsz ilyen fasza dőlt nyomtatást csinálni velük, mint Tibi kománk": rendesebb ps nyomtatóval és latex-hel bármit bárhogy kinyomtatok neked.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • ubyegon2

    nagyúr

    válasz Syl #459 üzenetére

    Kb. Többnyire mindig ide lukadunk ki! :K

    (#460) bambano

    rendesebb ps nyomtatóval és latex-hel bármit bárhogy kinyomtatok neked.

    Benned bíztam egyedül! Pár kuszaszem által aláírt lalás meg törppolpot arcképest 100000 meg 200000-es bankjegyet nyomathatnál még a dömping előtt! ;]

    [ Szerkesztve ]

  • Dave™

    nagyúr

    válasz sh4d0w #291 üzenetére

    Ez a tipp vastagon a legjobb az egész topikban. Ugyanezt a kurzust certificate-el 160 dollárért árulják, nagyon jól felépített, követhető, és tele van újdonsággal még úgy is, hogy érintve ismerős a legtöbb dolog. Hálás köszönet érte!

  • nakos1212

    senior tag

    válasz ubyegon2 #458 üzenetére

    hat csak itt annyi volt abban a par oraban a kulonbseg hogy nem driverekkel vagy ismeros dolgokkal szivtam hanem a talcam szinet allitottam be meg system wide dark modot, csupa olyan dolgot amit 7 alatt nem is lehetett, de ugy voltam vele hogy szemelyre szabok mindent ha mar megtehetem ezalatt az uj rendszer alatt, nem nagyon szerettem terminalban configokba turkalni szoval talaltam egy bluefish nevu notepad++ szeruseget ami nagyon kenyelmes szoval azt hasznaltam, meg a webmin feluletet. hat van epson, samsung, hp, szoval mindharomhoz kulonbozo driver kene windows alatt es ossze is akadnanak, lehet.

  • ubyegon2

    nagyúr

    válasz nakos1212 #463 üzenetére

    Win7 után nekem is meglepő volt anno, milyen könnyen testreszabhatóak a fullos DE-k! Notepad++ helyett a Notepadqq-t nem próbáltad még? Egész jó alternatívája előbbinek, igaz én főleg a karakterkódoláshoz használom feliratoknál.

    A Win7 telepítés utáni driverezés nekem is egyik kedvencem volt, jórészt emiatt lett belőle elegem.

    [ Szerkesztve ]

  • ubyegon2

    nagyúr

    válasz Cyrin #465 üzenetére

    :D

    Na ja kínai nyelven van, legalábbis ehhez a leíráshoz képest...

    Brave letöltés és telepítés Windowsra

    Talán nem okoz nagy meglepetést, hogy ez első lépés a Brave letöltése a hivatalos oldalról
    Ha a rendszer rákérdez, nyomj a Futtatás (run), vagy Mentés (save) lehetőségre
    Ha a mentést (Save) választottad, kattints kétszer a letöltött fájlra, ezzel elindítod a telepítőt

    Kíváncsi lettem, megnéztem Linuxra milyen lehet kínaiul.

    FF-ban beírom, hogy install Brave on Linux, megnyitok egy szimpi oldalt 3s
    másol/beilleszt módszerrel két sort terminalba lefuttatok, közben jelszót megadom 6s
    tárolók frissítése és telepítés 15s

    Nem raktam fel, de kb ennyi lenne 24s, google keresés 1bites szint, ctrl c/v alkalmazása 1bites szint, Enter billentyű lenyomása 0bites szint, a jelszavam beírása....hát az nagyon bonyolult volt. :K

    De úgy látom, hogy a Winesek kedvéért már snap-ban is megvan, az viszont már egyszerűbb is, mint a fent idézett Windowsos módszer.

    Jelenleg úgy fest, hogy nekem ezerszer bonyolultabb lenne a Wines módszer, így mondhatom, hogy mezei Linux usereknek a Wines módszer kínai. ;]

    [ Szerkesztve ]

  • nakos1212

    senior tag

    válasz ubyegon2 #466 üzenetére

    Azt tenyleg tudom sajnalni aki meg nalam is hulyebb... Ha nem ertem a parancsokat es csak bekopipasztazom is tortenik valami, de szerencsere tanultam az iskolaban angolt valamikor es megy a dekodolas....

  • totron

    addikt

    Így jár, aki innovatív akar lenni Apple termék nélkül: ír egy klasszikus linuxflamegenerátort (őszinte meggyőződéssel).

  • darvinya

    titán

    Minden elismerésem a szerzőnek, pontosan leírta Linux problémát.

    A Linux guru-knak inkább assembly-ben(IO) kellene pöttyögni, mint interpreter-re hivatkozni, hogy mekkora megváltó, a korlátaival együtt.
    Mert hát, ha ilyen megváltó az a bizonyos, akkor miért nem írható külső eszköz illesztő pár sorral.
    Miért kell IO-ra lekódolni.

    Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

  • nakos1212

    senior tag

    válasz darvinya #470 üzenetére

    valaki fogja a kezed, vagy ezt magadtól....?

    [ Szerkesztve ]

  • 2020manfred

    friss újonc

    Véleményem szerint, ha a "csak felrakom, és működjön", vagyis nem nagyon akarok a rendszerrel foglalkozni típúsú hozzáállással áll neki az ember, manapság már ez is működik sok disztróval.
    Hétköznapi használatra nekem teljesen megfelel. Nagyjából megtaláltam azoknak a programoknak az alternatíváit is már amiket win alatt használtam.
    Én spec. MX-linuxot használok. Nagyon tetszik, hogy iso-képbe el lehet menteni a rendszert, és bármikor újrarakhatom az általam összepakolt programokkal a rendszert (és működik is,). Az első az én esetemben, amiben igen hasznos kényelmi funkciók vannak. A windows-t csak másodlagosan használom. (Win7) Azt is offline, és egy-két régi játék miatt van fenn.
    Minimális ismerkedéssel, sztem a linux is simán kiszolgál egy átlag felhasználót.

  • ubyegon2

    nagyúr

    válasz 2020manfred #474 üzenetére

    https://logout.hu/tema/linuxos_topikok_osszefoglalojanak_szerkesztese/hsz_22-22.html

    Az első az én esetemben, amiben igen hasznos kényelmi funkciók vannak.

    Gondolom nem sokat néztél meg a desktop rendszerek közül, egy Mint Cinnamon előző kiadás telepítés utáni 1. lépések között ott a mentés készítése, amit utána a programban beállítva kezelhetsz a későbbiekben. Gyakorlatilag ez sokakat bosszantott is, mert első boot után odaugrott az orrod elé a Timeshift.

    Linux Mint Tara Cinnamon telepítés utáni 1. lépés

    Frissítsük a rendszerünket!

    A frissítést első alkalommal célszerű a Frissítéskezelő használatával végigcsinálni. Pár lépésben ezt írom le:

    A rendszer alapból elindítja a mintUpdate segédprogramot, amit a boot után a panelen megjelenő kis pajzs ikon jelez:


    (a képen látható a kék közepű pajzs jelzi, hogy van frissítendő csomag)

    A Frissítéskezelő a felső részen látható figyelemfelkeltéssel hozza tudomásunkra, hogy készítsük el a Rendszervisszaállítási pontot a TimeShift program segítségével. Ha nem akarjuk elkészíteni a visszaállítási pontot, nem kell vele foglalkozni, akár ki is kapcsolható a figyelmeztetés.

    Lehetőségünk van kiválasztani az Automatikus frissítés-t A Szerkesztés/Beállítások menüpontnál:

    Amit írtál, teljesen valid, örülök is, hogy leírtad, mert néha az az érzésem, hogy csak bemagyarázom magamnak, hogy ez egy átlag home usernek abszolút tökéletes, mármint a desktop Linuxok jó része, amit használsz, az is és egyre több ilyen van. :K

    [ Szerkesztve ]

  • totron

    addikt

    válasz ubyegon2 #475 üzenetére

    Szerintemmeg gusztustalan ez a lehetetlenségbe túltolni akart kulcsrakészség. Legyen egy alap, használható készültsége mókolni nem akaróknak, de ez az időutazgatás sok. Ott van erre a Win, Mac.

  • ubyegon2

    nagyúr

    válasz totron #476 üzenetére

    Kicsit túltolták ezt, de nem mondanám bajnak, mivel akinek ez sok vagy nem teljesen nokedli hozzá, annak ugye ott van még pár tucat másik disztró. Innentől kezdve téged nem kell zavarnia annak, ami nem neked készült. Nem? De! :K

    Vannak, akinek már az egyszerűbb DE-k is bloat-nak számítanak. ;] Ingyen van, nem kötelező használni ezeket a desktop szörnyedvényeket, szóval hol a gond?

  • 2020manfred

    friss újonc

    válasz ubyegon2 #475 üzenetére

    Szerintem ma már tökéletesek "átlag home júzernek". Kösz az illusztrációkat, azért ez megy nékem is. Jópár linuxot nézegettem már, használtam egy darabig, majd újat raktam fel kivnácsiságból. Az első linuxos élményem 2003-körül egy Mandrake volt. Zongorázni lehetett a különbséget, persze csak néztem mint egy hülye: Ilyen is létezik? Ingyen?! Ez kamu! Ez volt a fertőzés pillanata. Nekem már akkor az volt a véleményem, hogy kár, hogy a microsoft uralta le a desktop piacot.
    Nekem van egy olyan fejlövésem, hogy net nélkül is újra lehessen rakni a belakott rendszeremet, ha esetleg net nélkül maradnék, meglegyen minden ami kell. Mx-el ezt roppant egyszerű megvalósítani.
    Debiannal is lehet ilyet, tudom, találtam leirást is, hogyan állítsam át a tárolókat hogy, pl. vinyón legyen a csomagtár, de nagyon időrabló tud ez lenni. Ettől függetlenül szoktam kísérletezgetni.
    Timeshiftel, pl olyan gondom akadt, hogy újrarakásnál nagyon belassult a rendszer. A pinguy-os progival is bróbáltam ilyen redszermentést összehozni, de valami hiba adódott általában.
    Ha ebben van kedved segíteni ezer köszönet +1 sör jár érte!😀

  • ubyegon2

    nagyúr

    válasz 2020manfred #478 üzenetére

    Csak azért raktam be részletet egy elkezdett leírás elejéből, mert épp minap került szemem elé.
    Én csak 6 éve használom a Mint Cinnamont meg mellette kipróbáltam pár másik disztrót. Viszont sajnos azon kívül, hogy tudok ezekről a rendszermentő programokról, érteni nem értek hozzá, nem is éreztem szükségét, hogy használjam őket. A disztró, amit használok, csak a vezérlés, ilyen-olyan adatok más meghajtón ill partición vannak, a feltelepített programokat fájlból elmentem, mi a fenének csinálnék sok gigás mentést, ha nincs mit megmenteni? Tizedannyi idő alatt felrakok egy új rendszert, csatolom, amit kell, pár megszokott appot felrakok, néhány beállítás és elvagyok újra egy darabig. Nekem a Mint Cinnamon az, amit csak felrakok bárkinek és használja.

    A pinguy-os progival is bróbáltam ilyen redszermentést összehozni, de valami hiba adódott általában.

    Erről csak hallottam valamikor ill olvastam, hogy már nem fejlesztik. De ugyanez volt a Systemback rendszermentővel is, viszont growler szaki nagy ismerője és nemrég jelezte, hogy újra használható. Timeshift előtt ezt használták a home userek, ha nem ismered, nézd meg a hsz-ek utóbbi linkjeit. Ebben a támában max ennyit tudok segíteni. :B

    MX-et még bőven a mostani hyperhype előtt használtam és talán a pár napja kijött KDE verziót is kipróbálom, bár bíztam benne, hogy valami hozzáértő ír arról is egy blogot. Erről írtam már a MX topikban, nem akarok belemenni, még mindig nem tudom sajna, ki a célcsoportja.....

    [ Szerkesztve ]

  • 2020manfred

    friss újonc

    válasz totron #476 üzenetére

    És egyes linuxok is már. Lehet, hogy egyeseknek így jön meg a kedvük komolyabban belemélyedni.
    Aztán eljut mondjuk egy Arch-hoz.
    (Persze ha kitartó ezen a téren velem ellentétben.)

  • totron

    addikt

    válasz 2020manfred #480 üzenetére

    Persze, de pont ebben nem látok nagy potenciált, jobban mondva semennyit sem. Mert mi zajlik ilyen esetben: a linuxot akarják Winnek eladni. Nem a vaskalap szól belőlem, hanem ebből hogy lesz belemélyedés? Nem látom át. Persze legyen, ha tud lenni. A felhasználóbarátságnak van egy mértéke (készültségi foka) és van egy iránya. Az irány nem tetszik. Olyan ez, mint a fődönkívülis filmekben: legyen más, de ne nagyon: legyen kezelába, de a bőre az mondjuk legyen ragyás. Limfocitákkal már nincs blockbuster, nehezen fényképezhetőek, haha. Nem azt mondom, hogy ne legyen kedvcsináló máz, azt mondom, hogy linuxos vonalon legyen. Az embik akarják a másnak felcímkézett ugyanazt, a tényleges másra meg fújnak, mert nehéz. Nehéz akkor is, ha nem is, csak más. Ami nem ugyanaz. Az a könnyű ami ugyanaz. És akkor itt már le is olvadtam. Tehát nem is az OS-ek témájával van a baj, ez bármelyik területre ráhúzható. Izgalmasabb, ha tényleg felfedez egy másik világot - s ennek átadhatatlanságán, sikertelenségén vagyok képes elkenődni. Hab a tortadiagramon: közben abban a hitben klattyingatnak, hogy a ténylegesen másban vannak. Jó.

    Egy másik topikban felmerült, hogy statisztika és hogy a valóságban többen használnak linuxot, mint ahogyan azt a kimutatások kimutattyák. Volt ilyenre példa a kimutatósdi-történelemben már? Minden bizonnyal egy vágy tényekké konvertálni akarása ez.

  • 2020manfred

    friss újonc

    Nem garantált a belemélyedés, de mivel kéznél van a felszíneseknek, (vagy túl hülyéknek is felkészített rendszer,ha úgy jobban tetszik) esetleg többre is kíváncsi vagy, ennyi. Pl. ha kéznél van egy nő, előbb-utóbb belemélyed az ember...(ho-ho! Bocs idióta vicc.) Amúgy, meg sztem a Linux annyira nagy halmaz, mint mondjuk a zenében a Jazz, rengeteg szál, leszármazott, stílus van.
    Android, (ha nem tévedek) is benne van a halmazban. Eléggé sikeres rendszer lett.
    Ettől függetlenül nem érzem úgy, hogy ez rontott volna a Linux jelenségen, a közösség hozzáállásának
    szellemiségén. Amíg Torvalds és a GNU liszensz él, addig biztos...

  • totron

    addikt

    válasz 2020manfred #482 üzenetére

    Azért nem kíváncsi többre, mert fel sem merül megoldandó, hiszen minden megoldást készen kap, nem jelenik meg a fejében ezen a tengelyen, hogy ez már egy megoldott szolgáltatás, hanem van és kész. Nem sok minden merül fel, ami érdekelhetné. A kör be is zárult. Minden más, konzolos művelet már a hardkór programozás területére esik, akkor is, ha amúgy bőven nem.
    A nőt is megunod, ha akadálytalanul lehet-mehet a mélyedés és akar mindent, készvan minden.

    A jazzfúziók tudnak emlékezetest hozni, feltéve ha tudsz a létezésükről: aki kocalinuxos, azt eléri a fő disztrók valamelyike - mint slágerzene - aztán azon a síkon el is van, nem lengedez ki. Nem bűn, csak nem jut el, mert meg van érkezve - hiszi ő. Annyiban szétválasztható a párhuzam, hogy míg OS esetén rá is mondom, hogy igaza van, elvégre is minek kockulni mindenkinek, addig a zenénél nagy vétek megragadni egy bizonyos szinten.

    Technikailag az Android is a halmaz része, de mobilos fronton az Android a Win.

  • 2020manfred

    friss újonc

    Igen értem a lényeget, ha készen kapod a dolgokat ellustulsz, mert nem kelI megdolgozni érte.
    A társadalomnak egy komoly hányada akik ilyenek. Sodródnak, nem igazán gondolkodnak.
    Ha nagyon muszály csak akkor "mozdulnak".
    A nőt meg is unják, mert nem akarnak tenni a kapcsolatért.

    A rendszerrel való mókolás nyilván egy kreatív megnyilvánulás, sőt a terminál
    sztem sokkal kényelmesebb, gyorsabb ha ismered a parancsokat.

    Amúgy az általam imádott c64-es parancsokra még mindig emlékszem. Ott csak parancssor volt. (jó volt egy GEOS nevű ablakos program is, de nagy haszna sztem nem volt)
    Annó még írogattam is egy-két
    buta programocskát is basicben. Ahhoz a géphez mondjuk mellékeltek használati leírást is. (elég jókat)
    A tanulást nem tudtad megúszni. De azért egy idő után a -- LOAD"$",8 -- is gépiessé vált, nem okozott
    különösebb agymunkát beírni. Ezzel csak azt akarom mondani, hogy ha már ismered a rendszered kezelőfelületét parancsokat, stb. rutinná válik egy idő után. Mint a klikkelgetés az ablakokban, csak az nem igényel előzetes ismereteket. Ja de! Meg kell tanulni olvasni :)

  • totron

    addikt

    válasz 2020manfred #484 üzenetére

    Hát, bármennyire is viccnek szántad az utolsó mondatot, rendszeresen kérlelni kell a júzereket, hogy olvassák el a hibaüzenetet. Jó az a valamit kiírt halmaz, csak éppen nem túl konkrét. Kommodor megvolt itt is, nagyon másról szól már a mai világ és persze máshogyan. Nem csak az információk és ingerek sokasága miatt. A titkosságos régiókból valamicskét megmutató SYS, POKE varázsparancsokat különösen szerettem, az egzotikus hibaüzenetekről nem is beszélve.

  • 2020manfred

    friss újonc

    válasz totron #485 üzenetére

    POKE 53280
    POKE 53281
    Szinek, beállításához kellett ha jól rémlik...

    Ezek szerint foglalkoznod kell a nagyon buta felhasználó csoporttal?
    Ez esetben őszinte részvétem.

  • balazsandras

    újonc

    válasz hcl #197 üzenetére

    Ldap meg olyan biztonsagi kockazat amit inkabb kerulni kellenw mint emlwgwtni...

    mr.T

  • ubyegon2

    nagyúr

    válasz balazsandras #488 üzenetére

    inkabb kerulni kellenw mint emlwgwtni...

    Neked úgy látom a billentyűzet nem működik megfelelően! Melyik galád OS ez, amit kínzol? Mindig reagálsz 5 hónapos bejegyzésekre amúgy?

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    Updateltem a temaindito cikkemet, aminek van kedve olvassa el.
    A problemaim nagy reszet hardver osszeferhetetlenseg okozta, legalabbis en nem tudok mas ertelmes magyarazatot mert 2 ev folyamatos szlvasi utan egy Ubuntu hiba nelkul fut 5 honapja.

  • PELLE

    tag

    válasz PELLE #492 üzenetére

    Elolvastam a kiegészítést. Aki ismeri a történetet, az görgessen le -> UPDATE UPDATE UPDATE
    Örülök, hogy most stabil nálad az OS.

    [ Szerkesztve ]

  • hcl

    félisten

    LOGOUT blog

    Mit tud az Ubuntu? Azt, hogy az "rendesen meg van csinálva". Ugyanakkor az Ubuntu egy Debian Testing, tehát ha az Ubuntu megy valamin, akkor a Debian-oknak is kéne mennie. Az X- és egyéb Ubi változatok meg megint csak Ubuntuk, ugyanaz van alatta, csak az ablakkezelő más. Mondjuk kezdőknek én Ubut szoktam ajánlani, mert amúgy elkezd valami 26. forkkal szórakozni, amin parajelenségek jönnek elő, és alig ismeri valaki -> szívás. Ubunturól meg tonnányi irodalom és hibamegoldási leírás van.
    Az Xubuntu-ra tett KDE meg kb. egy Kubuntut eredményez :D (Nekem pl. van Ubuntu Server-em FXCE-vel, az meg majdnem egy Xubuntu).
    Szóval nálad valami durva anomália lehetett azon a gépen.

    [ Szerkesztve ]

    Mutogatni való hater díszpinty

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz hcl #494 üzenetére

    Nem tudom.
    Az tudom hogy ezen a PC-n 2017 óta fut egy W10, ami túlélt 2 klónozást (2x költöztettem, egyszer nagyobb msta ssd-re, egyszer egy Samsung Evo 860 1TB ssd-re), túlélt minden build updatet és egyetlen reccenés nélkül fut azóta is, ugyanezen a vason. Vagyis hardverhiba kizárva.

    Ezzel szemben, 2018 óta szenvedek ugyanezen a vason kb. 8 Linux-szal, és mind beadta kulcsot, volt amelyik a telepítést követő első órában szállt el fagyással. A többi disztró pár nap-pár hét után kezdte a megmagyarázhatatlan hibákat amiknek egy részét leírtam a blogba. Minden nap újabb jött elő, ha valamelyiket megoldottam, 1 hét múlva jött egy másik hiba.

    És az Ubuntu eddig 1, azaz 1 árva hibát sem produkált lassan fél év alatt. Nem dőlt be szoftver, hónapok óta atomstabilan megy a Samba, nincs egér meghülyülés, azóta 1x se borult be a bluetooth, stb.stb.
    És tudom már említettem de ha bármi hardveres hiba, akkor a W10 4 év alatt hogyhogy nem mutatott 1 apró anomáliát sem?

    Mindegy mert már nem is keresem a megoldást, ez a teljesen hihetetlen kategória, olyan számítástechnikai eset amire sosem lesz egzakt magyarázat.
    Azt meg udom még csinálni mert van szabad partíció a msata és a 1terás sata ssd-n is hogy felpakolok bármelyikre egy debiant, vagy Manjarot vagy Mintet és tesztelem.
    De nem akarom, ez a mazochizmus határát feszegetné :)

    [Ilyen mini PC-ről van szó egyébként] Én még nem ennyiért vettem, 4 éve még csak 30ezer volt és 8G rammal.


    [ Szerkesztve ]

  • hcl

    félisten

    LOGOUT blog

    válasz tordaitibi #495 üzenetére

    e"Mindegy mert már nem is keresem a megoldást, ez a teljesen hihetetlen kategória, olyan számítástechnikai eset amire sosem lesz egzakt magyarázat."
    Szerintem is.
    Nálam nincs nagy diverzitás, Ubuntu pár gépen, Debian kettőn (egy parancssoros szervernek, egy használós XFCE-vel), van egy Fedora asszonynak tesztelésre, ennyi. (Meg volt teszten XEN kerneles Debian is.) De különösebb hibákat egy sem csinált. Pláne nem az elmúlt tizenévben, amióta Linux van itt mindenen.

    Mutogatni való hater díszpinty

  • gandalf

    tag

    válasz hcl #496 üzenetére

    a magyar bP miért nem teszteli senki..?? én direkt azért fogtsm hozzá mert mindenki üti vágja, közben pl. mikor kellet volna valami hozzá a fejlesztö másnapra elkészitette hozzá amit kértem..egy uborkánál ez sosem csinálják meg pl.

    Gandalf The Grey

  • lev258

    veterán

    válasz gandalf #497 üzenetére

    Lehet rosszul emlékszem, de az nem megszűnt?

    Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

  • Tetszik az írásod, bár néhol sarkított, azonban nagyon sok problémás dologra rávilágít!

    2020 óta foglalkozom Informatikával. Szerviz, adás-vétel, telepítés, programozás...
    ..igen sok mindenbe belekóstoltam!

    Valószínűleg több 1000 Windows telepítésen és hangoláson vagyok túl.
    Nagyjából 2004-2006 tájékán kezdtem el párhuzamosan Linuxokat is használni, 2006-2008 óta saját gépen majdnemhogy csak azt!

    Majdnemhogy!

    Mivel a Linux (Írásoddal ellentétben) sokkal stabilabb, sok bajom nem volt vele, amíg nem akartam többet tőle!
    Amíg nem kezdtem el kísérletezni, megismerni, megváltoztatni...
    ..a Windows-al nagyjából bármit meg tudok tenni, amit akarok, a Linux működését számtalan fórumozással, MAN olvasással, kísérletezéssel, kódsorok értelmezésével eltöltött óra után sem értem és ismerem úgy!

    Részben, mert nem kellett vele foglalkozni, míg a Winnel igen, részben mert mint írtad, annyi féle változata van és annyira különböznek, hogy az egyikre leírt megoldás a másikon nem működik!
    Mag a Windows állítólag teljesen megújult, de mégis ugyanaz, annó a 98-on működő megoldásokból igen sok most is használható! (Tény, hogy vannak változások, azonban ezeket valahogy könnyebb megtalálni és használni!)

    Aztán 2012-2016 után valami változás történt.
    A hatalmas fejlődésnek köszönhetően a Linuxok Driver támogatása erősen lemaradt, illetve ami az egyik rendszerre elérhető, az a másikra nem, stb... (Ahogy írtad!)

    Azóta küzdök vele én is!
    Vagy a kép jó és a 3D (Ez a ritkább!!!) vagy a hang, egyszerre ritkán!
    (Hozzá kell tennem, hogy AMD-s vonalat követek 2002 óta!!! De miért mondanék le róla, ha jobban szeretem és Nekem - a hibákat leszámítva - bevált? )

    Igen nehéz úgy új gépet építeni (Alaplapot, Processzort, RAM-ot, M.2 NVme SSD-t, VGA-t venni), hogy külön figyelmet kell a teljesítmény mellett a driver támogatottságra is fordítani!
    (Aztán persze amikor megveszed és telepíted, akkor kiderül, hogy egyáltalán nem úgy van! :W )

    Tény, hogy a Win felhasználó barátabb, de nem csinálhatsz vele meg annyi mindent...
    (Vagy ugyanúgy érteni kell hozzá, mint a Linuxhoz!!! Igaz, a win után pöppet könnyebb utána olvasni bárminek, mert a felhasználói tábora miatt az elérhető anyagok is a sokszorosa!!!)

    ..cserébe a Linux stabilabb!

    Két dolgot tartok még fontosnak ez ügyben, amiről sehol sem olvastam: Pro és Kontra! (Ellene és mellette)

    Ellene:

    Nagyon valószínűnek tartom, hogy a Linuxos problémák, a fórumokon való utána olvasások, megoldás keresések és a - Win-hez képesti - alacsonyabb támogatottság egyik fő oka, a programozók hozzáállása!
    (És itt szeretnék elnézést kérni azoktól, akik nem tartoznak ebbe a körbe, de SAJNÁLATOSAN(!) Ők vannak kevesebben! Szerintem 1% alatt!!!)

    Egyszerűen az elmúlt években azt tapasztalom, hogy egyik sem szeret dolgozni, nincsen meg a kellő akarat! Elkötelezettség!
    Terjed a "jó az úgy" filozófiája...

    Persze lehet jönni azzal, hogy mert nem akarják megfizetni, stb...

    Sajnos nem ez a helyzet!
    Találkoztam olyan esettel, hogy egy általam jól ismert programozó, ügyes, jó szakember, komoly cégek kapkodnak utána, kisujjában van a szakma...
    Előadásokat is tart, 10 perc alatt ír hibamentesen (Nem a jó az úgy hozzáállással!!!!) olyan átgondolt kód sorokat, amiket mások 10 óráig, vagy 1-2 napig! (Nem is egy MeetUp-on láttam ezt élőben!)

    Aztán tudod, hogy Neki ez kb 4-8 órás munka, amire a rendes akár Heti, vagy Havi pénzt is felajánlod, de nem érdekli a pénz.
    Számára ez nem kihívás, leszarja, hogy másnak kell, a pénz sem érdekli mert megkeresi..

    A szenvedésed sem érdekli. Keresztbe xarja az egészet...

    Ez a példa (Ami nem sarkított, valós, velem megtörtént - sajnos nem 1 - eset!!!) megmutat valamit abból, mi a helyzet azokkal a programozókkal, akik tudnának ez ellen tenni!

    Nyilván ebben az önkéntes Linux programozói közösségben jobb az átlag, többen vannak a nem lexarom típus, azonban pont a Linuxok sokfélesége és a megegyezés képtelenség (Ha nem úgy csináljuk, ahogy én jónak gondolom, akkor inkább kiszállok és csinálok saját Disztrót...) miatt egyszerűen kevesen vannak ahhoz, hogy ez végül jól is működjön!!!

    Képtelenek felnőni a feladathoz!
    Nincsen IGAZI összetartás!

    Már nincsen!

    Amikor elkezdtem használni, akkor teljesen más volt a Linux közösség!

    Mellette:

    Ami miatt a sok nehézség ellenére megmaradtam a Linux (Szűkebben a Debian!!! Az egyik leg-nehézkesebbnek tartott Disztró!!!) mellett, az egy olyan dolog, amit a Linux már 2006-2008 körül tudott, amíg a Windows valószínűleg sohasem fog tudni!!!
    Pedig azóta eltelt nem kevés év!

    (Persze nem is 1 ilyen dolog van, majd jönnek mások és felsorolják, de ez, amiről én írok sokszor mé a Linuxosok között is ritkán használt FEATURE! ;) )

    Találj egy másik olyan rendszert, amin (Legtöbb esetben csak gép csere miatti!) egy új telepítés után mindent programot úgy találsz, ahogy utoljára dolgoztál vele!!!
    Böngésző ott nyílik meg és annyi ablakkal, ahánnyal befejezted az utolsó munkát, a szövegszerkesztőben a kurzor ott tart, stb...
    Gyakorlatilag a "Szűz" rendszered folytat mindent onnan, ahol tartottál?!

    Természetesen ennek megvannak a feltételei és okai is!
    Ugyanazok a partíciók ugyanoda csatolva (/home, /var, /tmp, maga a /-gyökér könyvtár "egyedüliként" formázva - nyilván nem: SWAP, var, tmp is, stb! ) ugyanazok az alkalmazások telepítve, ugyanaz a felhasználó, felhasználói név és a JELSZÓ(!!!) is ugyanaz!

    El sem tudom mondani, ez mekkora dolog, nem is lehetséges elmondani! Biztosan érzik ezt sokan, de az igazi ereje akkor jön át, ha jómagad is így csinálod!

    Nem egyszer csináltam azt, hogy a Home mappa tartalmát (Természetesen Filmek, képek, stb felesleges sallang nélkül!!!) úgy, ahogy van rámásoltam egy új lemez megfelelő partíciójára, hogy Pl a Laptopra telepített rendszerem is ugyanezt tudja!
    Tehát még duplikálható is!

    +1!!!

    Minden olyan dolgot, amit a Linuxnak köszönhetően megtanultam, mert ezekben jobb, használni tudtam az aktuális Win verziók alatt is! Sokkal stabilabb, gyorsabb, jobb rendszert építve-telepítve az ügyfeleimnek is!

    Pl:
    SWAP partíció és a SWAP fájl áthelyezése külön partícióra! (Linuxon alap. nem válik töredezetté a C meghajt, nem írja-olvassa folyamatosan, stb!
    Lapozófájl törlése kilépéskor: gyorsabb indulást eredményez, nem tölti be a lapozófájlt, amikor úgysem képes semmit kiolvasni belőle, nem kezdd vele semmit különben, csak lassabb...
    Igazából lehetne sorolni! :DD :DD :DD

    Ui.: Sorry, kicsit hosszú lett!

    "Az, hogy működik, még nem jelenti azt, hogy hibátlan." - "Azt mondják, hogy elmebajban szenvedek. De én nem szenvedek, ÉLVEZEM minden percét!"

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz LordAthis #499 üzenetére

    Szia, köszi a kommentedet.
    Azon nagyon kevesek táborát gyarapítod ezzel az írásoddal akik nem azonnal húztak le, nem rögtön lehülyéztek, nem zavartak vissza Winre hanem meglátták a mondanivalót is.
    Igen, talán sarkítottam de ez azt hiszem elnézhető, ennyi kínlódás után.

    Jelentem, a KXubuntu, szerintem ez találó mert KDE és XFCE is, azóta is hibátlan, sőt átesett nem kevés nyúzáson, valamint elkészült egy hordozható változata is egy USB ssd-re, és még frissítettem is a 20.01-re.
    Ez megfordult tucatnyi gépbe, laptopon mint portable OS, valamint rá lett klónozva egy igen érdekes állatfajtára, ez egy Z8300 alapú, abszolút egzotikus hardveres és szoftveres megoldásokkal tele mini pc.
    És atomstabil.

    Swapra reagálnék, ha nem dinamikus, hanem fix méretű, akkor nem fog töredezni.
    Valamint az esetek 99%-ában a swap, ha külön partíció, akkor is ugyanazon a fizikai lemezen van.
    HDD-nél ez erősen lassít mivel át kell ugrani egy másik fizikai helyre, ssd-nél meg mindegy mert ugyanaz a lemez fog használódni az IO műveletektől. Én a swap partíciót nem favorizálom, a saját partíción swapfile amit használok már régóta.
    Az előzőben részletezett hordozható rendszernél nem is lehetséges más megoldás.

    [ Szerkesztve ]

  • válasz tordaitibi #500 üzenetére

    Örülök, hogy sikerült megoldást találni és használni Linuxot is!
    Ahogy olvasom, nem is volt egyszerű, így GRAT! :C

    Swap: Ne hari, de mindegy, hogy dinamikus, vagy fix méretű, mivel a Win véletlen szerűen írja a meghajtókat.
    Ráadásul ezzel azért nem kísérleteztem eleget, mivel egy Xp frissítés elbaszta ezt a lehetőséget, (sajnos közben hibát is javított, muszáj volt feltenni...) és meglehetősen sok program (Eleinte csak játékok) kezdtek panaszkodni a fix méretű SWAP-re...
    Plusz probléma, hogy a fix méretet akkor is folyamatosan olvassa-írja, amikor nem kell ennyi...
    ..ez sokszor lassíthat.
    Amennyiben túl kicsi, néhány programnak nem elég.
    Amennyiben túl nagy, lassít...

    Ügyfelek esetében sohasem tudod, mikor mi jön...
    ..lehetetlenség belőni jól!
    Magadnak lehetséges, hogy farigcsálod és átállítod, amikor más kell, de az ügyfélhez ilyen miatt kimenni: szakmaiatlan, égő, stb. GÁZ. ;)

    Oda univerzális megoldás kell!

    + indok, amivel az ilyen internetes eszmecserékben a legtöbben nem számolnak:
    Rengeteg beállítást eszközöltem egy "szűz" win telepítése után, sok-sok Reg kódot adtam hozzá, stb! (Több 100 spéci tuning és beállítás gyűlt össze az évek alatt!!!)
    Lehetséges, hogy a Te telepítéseden, a Te beállításaiddal az úgy működik, azonban másén, más beállításokkal nem! ;)
    Ez egy alapvető hibafaktor a kommunikációban, a legtöbbször elfelejtik, hogy az ilyesmi komplex rendszert alkot! (?ár abban az esetben, ha elpiszkálod a "szűz" rendszert!)

    Olvasol valahol egy Tuning-Beállítási tippet. Ezel legtöbbször "szűz" rendszernél vannak beállítva, tök jók...
    ..aztán Nálad valamiért semmi nem úgy akar beválni, mint a cikkben!
    Nyilván kimaradt, hogy Nálad nem "gyári" szabván beállítások vannak, igen sok minden lehet hatással az új beállítások hatékonyságára!

    Több ezer teszt és telepítés van mögöttem... ;)
    Volt olyan nap, hogy a helységben 20-nál több gép volt körbetéve az asztalokon, amin folyamatosan körben jártam...
    ..csak egy ideig, azonos gépek esetében működött, hogy partíció klónozással csináltam gépeket.

    Minden ügyfelemnek (Több 1000 telepítés 2000 óta!) így telepítettem, jelentősen gyorsult minden rendszer...
    Talán az első 2-4 évben nem annyira, amikor a kísérletezgetés ment.
    Ők azonban 6-18 havonta hozták takarítani a gépet, mert ugyan stabil volt, de a win szereti a szemét gyűjtögetést.
    Aztán a későbbiekben már ez sem kellett, meglehetősen jó takarító programok jelentek meg, amik nálam az alapértelmezett telepítés részét képezték.
    Ezután aki nem piszkált bele a gépbe, az 1,5-5 évig nem jött.

    Vagy a rendszer bírta addig, vagy a gép.
    A legtöbben hardver csere miatt jöttek, olyan stabil volt a gépük, addig nem kellett! (Ez azért a Windowsra annyira nem jellemző ám...)
    Különben igazad van, hogy külön HDD-n még gyorsabb, elég sűrűn előfordult olyan gép, amiben alapból több HDD volt.
    Ilyenkor természetesen nem az alap HDD-re került a SWAP. ;)

    Illetve SSD + HDD esetében C és Swap SSD-n, adatok HDD-n.

    Aztán 2014 óta már nem ezzel foglalkozom, de néha betalál 1-1 régi kuncsaft, aki közben barát is lett. Sajnos máshol nem kapják ezt meg, így a Win10FOS-sal is csinálok néha telepítést, mert ugye muszáj... :DDD :DDD :DDD
    Érdekes módon a legtöbb régi telepítő eszközöm és tuning ugyanúgy működik, pedig állítólag a Win10 "újra lett írva"... :N :N :N
    Hát a Fa**t. ;)

    Különben az a Hibrid rendszer igen érdekes lehet, szerintem vagy ide, ha hosszabb, akkor pedig egy külön blog bejegyzésbe (Amit akkor ide is linkelj kérlek!) készíts róla egy leírást!

    KXubuntu: én szívesen olvasnék róla! ,)

    "Az, hogy működik, még nem jelenti azt, hogy hibátlan." - "Azt mondják, hogy elmebajban szenvedek. De én nem szenvedek, ÉLVEZEM minden percét!"

  • urandom0

    aktív tag

    Elolvastam az írást, szerintem nem rossz. Ha én disztró összeállító lennék, ilyeneket olvasgatnék, mert ezekből derül ki, hogy milyen problémákkal találkozik egy kezdő.

    "Az első ami számomra teljesen szokatlan (és nehezen lekövethető a mai napig) az a Linux félelmetes mennyiségű változata."

    Viszont ezzel a problémával nem tudok azonosulni. Miért zavar az bárkit is, hogy sok disztró van?
    Próbáljon ki a kezdő egyet, ismerkedjen vele, ha tetszik, tartsa meg, ennyi. Ha pedig ki akar próbálni másikat, akkor próbáljon. Én nem értem itt a dilemmát.

    "a fő csapásirányok akkor is lekövethetetlenek egy átlagembernek."

    Nem is kell lekövetnie. Annyit kell tudnia, bár ezt sem feltétlenül, hogy az Ubuntu alapja a Debian, a Mint pedig az Ubuntuból származik. A többség úgyis Ubuntuval vagy Minttel kezdi. Szerintem túl van ez a kérdés bonyolítva...

    "Amit én Linuxon abszolút nem fogadok el, az a csomagtelepítés fogalma, pontosabban annak megvalósítása."

    Szerintem a csomagkezelés az egyik legjobb dolog, ami egy operációs rendszerrel megtörténhet.

    "A probléma akkor kezdődik ha a szoftver máshol található.
    Ilyenkor a tárolót kézzel hozzá kell adni és így telepíthető. A konzol máris kezdi bontogatni a szárnyait de ez még csak a kezdet."

    Hozzá lehet adni tárolót grafikus csomagkezelőből is, legalábbis Ubuntuban és Mintel biztosan, én így tudom.
    A többiben, amit a telepítésről írsz, viszont van igazság.

    "Szoftverkezelő szoftver. Ebből kismillió, mert amit tud az egyik azt nem tudja a másik,
    Apper, Synaptic, Pacman, Pamac manager, apt, dpkg, yay, trizen, Discover, yum, flatpak, rpm, pip, gdebi és még kismillió, számomra ismeretlen és értelmezhetetlen fogalom. "

    De aki Ubuntuzik vagy Mintezik, annak annyit kell tudnia, hogy neki a .deb formátumot kell keresnie, apt-vel tud paranccsorban telepítnei, Synapticcal pedig grafikusan, ennyi. Yum, yay, trizen, rpm és társaikat abszolút figyelmen kívül hagyhatja. Szerintem ezt megintcsak a felhasználó bonyolítja túl.

    "Ez Windowson:
    Van 1 azaz EGY darab Windows Installer. Hogy ez egyáltalán van, arról a felhasználónak tudomása sincs, de egyébként sem érdekli."

    Ez történetesen nem igaz, nagyon sok program használ InstallShield telepítőt, másik program másmilyet, a harmadik program .msi-t, de van bundle-s app is Windowsra... nézz a kezdő felhasználó szemével, menj fel ide, és mondd el, melyiket kell letöltened?

    "Legutolsó, még frissen fájó hatalmas pofon a Viber telepítés volt."

    Mert épp akkor volt a Vibernek valami bugja. Előtte is, és azóta is simán felmegy. Mondjuk az érdekes, hogy miért épp Debiant választottál?

    "Valamint ami még nekem szegényes, sőt nemleges, az Linux szoftverek leírása."

    Most megnéztem néhány Play Store-os app leírását és néhányat a szoftveráruházban (pamac-manager). Az áruházban lévőké igaz, rövidebb, de azért lehet tudni, hogy milyen programról van szó.

    "Keresek egy szoftvert amiről halvány elképzelésem van de még sosem használtam. Már a keresés sem egyszerű mert a szoftver neve köszönő viszonyba sincs a tárolóban lévő névvel"

    Erre csak ezt tudom mondani.

    Amúgy ezzel a ddccontrollal jól megszívattad magad! Miért nem lett volna jó az xbacklight, az xgamma vagy az xc? Ezek majd mindegyik disztró repójában alapból ott vannak.
    Az ilyen helyzeteket el kell kerülni. Ha nem megy, el kell engedni, nem feltétlenül kell belemenni olyasvalamibe, amiből később csak egy kellemetlen élmény marad.

    A stabilitási gondokra és a rapszodikus viselkedésre nem tudok mit mondani, nálam ilyen problémák sose voltak. Amióta Linuxozok, ez a negyedik gépem, volt két Lenovo laptop, egy Dell Optiplex PC, és most egy Fujitsuról írok, egyiksem sem volt sosem instabil a Linux.

    "Mind a három disztró homlokegyenest más csatolási pontokat, csatolási megoldásokat használ a másod, háttér meghajtókra/partíciókra."

    Ez megintcsak, miért baj? Miért érdekli egy felhasználót az, hogy hova csatolja a rendszer a fájlrendszereit? Miért??

    Samba.
    Ha valaki nem szereti a terminalt, ott vannak az olyan pluginok, mint a thunar-shares-plugin-gtk3, nautilus-share, nemo-share, thunar-shares-plugin, és az smb-hez készített GUI programok, mint pl. a g2sc, és hasonlók. Sosem használtam őket, csak rákerestem csomagkezelővel a "samba" szóra, és kidobta őket.

    Illetve még annyi, hogy megnéztem a Linux Mintes topikjaid, és én is azt éreztem, hogy olykor túl sok volt az akarat, és kevés a tudás. Magabiztos tudás nélkül, túl nagy önbizalommal álltál neki olyan dolgoknak, amikhez azért kellene némi hozzáértés.
    Néha pedig, mintha teljesen logikus dolgokat hagytál volna ki, és mintha szándékosan a bonyolultabb megoldást választottad volna.

    "nagyon megköszönném ha valaki elmondaná hogy a saját konfigomon, amin csődöt mondott tucatnyi disztró, az Ubuntu hogyan tud teljesen tökéletesen teljesíteni, miben más, kernelbe, vagy...?"

    Én azt gondolom, hogy talán az Ubuntuban eleve bent vannak azok a kernel modulok, amik más disztróban nincsenek. A Linux, ha egy eszközhöz nincs driver, nem fogja magától megkeresni a repóban, legfeljebb telepítés alatt, de utána nem. Talán az Ubuntus szoftver áruház csinál ilyet, de én pl. mindig is kézzel telepítettem az ilyesmiket.
    Én csinálnék a helyedben egy hardver és modul leltárt, lshw, inci, lsmod... és hasonló programokkal, és összevetném azzal, ha mondjuk Mint van telepítve a gépen.

  • urandom0

    aktív tag

    "Az első ami számomra teljesen szokatlan (és nehezen lekövethető a mai napig) az a Linux félelmetes mennyiségű változata."

    Erre eszembe jutott egy analógia.
    Ha kocsit szeretnél vásárolni, akkor sem azon pattogsz, hogy úristen, milyen sok márka és típus létezik, vajon melyik lesz jó nekem, uhh...
    Hanem átgondolod az igényeidet, a keretet, és keresel egyet, amelyik megfelel. Én, amilyen hülye vagyok az autókhoz, azt csináltam, hogy megkérdeztem az ismerőseim, felmentem a netre, ott is megkérdeztem egy pár embert, majd a vélemények közül kiválasztottam azt, amelyiket a legtöbben ajánlották, és azt vásároltam meg.

    Ha a neten megkérdezed, hogy milyen disztrót használj, 20-ból 8 ember Ubuntut fog ajánlani, 5 Mintet, 3 Manjarot, 2 Archot, a többi pedig OpenSuse-t vagy Fedorát.

  • tengődiarisz

    friss újonc

    Szia
    Elolvastam a nyitó írásodat és nagyon tetszett, mert magamra ismertem benne. Nekem is volt vonzalmam a szabad szoftverek világa felé, de akár hányszor próbálkoztam linuxszal az elmúlt években, mindig vissza kellett térnem Windowsra az általad leírt okok miatt.

    Most fél éve használok blackPanther Os-t, ahol például az általad említett Viber is felmegy pár kattintással, mint az összes program. Személyre szabottság, átgondoltság, a programok részletekbe menő konfigoltsága jellemzi. (Sokszor ugyanaz a program más rendszereknél jóval nagyobb telepítővel rendelkezik, mert nem egy csupasz alapprogramot kapsz, hanem olyat, amit a hétköznapokban használni tudsz.

    Jó szívvel tudom ajánlani, ha érdekel keresd fel a Face csoportjukat.

    https://www.facebook.com/groups/708613195951840

  • bazsi83vp

    senior tag

    Szerintem meg ne a blackpantherOS nulla napos, zsír új új regisztrációjának a hozzászólására hallgassatok.
    Használjon mindenki olyat, ami neki szimpatikus.

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz bazsi83vp #505 üzenetére

    Úgy vagyok vele hogy miért ne, mit veszíthetek? Semmit. Kipróbáltam én már Android x86-ot, ReactOs-t, mindent,
    Letöltöttem, telepítettem... volna de nem támogatott multiboot azaz a Ventoy nem jó neki.
    Mivel mióta a Ventoyos 1 terás usb ssd-met használom még kávét főzni is, elosztogattam a pendrájvokat, szégyenszemre kölcsön kellett kérni.
    Viszont a bP. válogatós, 3 gépemből kettőre nem hajlandó feltelepülni, amire meg felmegy az PONT az amelyikről ez a blog szól.
    És dettó ugyanazokat a hibákat, fagyásokat produkálja mint az összes Linux vagyis az Ubuntu kivételével erre a gépre semmi más Linux származékot nem lehet telepíteni, ez 101%.
    Így a nagy bP. tesztnek egyelőre reszeltek sajnos,

  • tengődiarisz

    friss újonc

    válasz ubyegon2 #406 üzenetére

    Ez így nem teljesen igaz. A weblap megtekintése ingyenes a blackPanther Os-nél.

  • totron

    addikt

    válasz tengődiarisz #509 üzenetére

    Milyen hardveregyüttállást nem bír, mitől lesz válogatós a disztró?

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz totron #510 üzenetére

    Az a baj hogy a live bootnál olyan gyorsan átlép a hibaüzeneten hogy nem tudom lefényképezni, próbáltam pedig.
    És valami tényleg nem jó neki mert bejön a logo, 3 percig molyol majd visszadob a boot menübe azaz nem tud továbblépni valamiért.
    Megpróbálom elkapni a hibaüzenetet.
    Amúgy nem tudom mi a baja mert az összes gépemen megfordult már jópár os, Win meg linuxok és semelyik nem vakarózott telepítéskor, simán felmásztak mindegyik gépemre.

    Teljesen szabvány a telepítője egyébként, és a grub is ugyanaz, simán felvette a W10-et, az Ubuntut és a Manjarot a listába.
    A felület egy eléggé kontrasztosra, mármár harsányra átalakított KDE, a csomagokat a saját tárolóiból szedi (deb fájlt nem tudtam kipróbálni mert percenként fagyott) valamint jópár extra van hozzáadva menü, beállítás és egyéb helyeken.
    Eddig jutottam vele és ezalatt volt 3 durva akadás és 3 olyan fagyás amin csak a reset gomb segített. De ez mint mondtam nem a bP. hibája, ez a gépemé.

    Így letettem róla mert így nem lehet nemhogy tesztelni de használni se.

    [ Szerkesztve ]

  • totron

    addikt

    válasz tordaitibi #511 üzenetére

    Tényleg van olyan, hogy megbúvó hardverhibára mutat rá egy adott disztró, meg olyan is, mikor egyszerűen nem kompatibilis a 2 fél, sem hardveri, sem szoftveri nem részre nem írható fel saját hibának minősülő tulajdonság vagy működés. Leggyakoribbnak tapasztaltam ilyen kis disztrók esetén, hogy a lelkes erjesztőgárda valamire nem gondolt. Elég nagy öngól, a júzerben is csak a kapufa élménye van. Így én ilyen célok mellett erre nagyobb figyelmet fordítanék, mint disztrógyártó. Van persze support, de ha egyéninek van minősítve a problémád, akkor mégsincs. Minekután pont a zsírozott villám és next-next eszméire felhúzott, feltörekvő disztró ez is, hát nehéz akarni a használatát, ha már rögtön az elején vagy nem kivitelezhető a folyamatos használat.
    Nem tudom hol csúszik el, de facebookon nagyon átfordult utálatba az egész pantherkedés, talán az agresszív marketing miatt. Plafonszaggató innovációkat hirdetett magáénak, ami marketingstratégia hamar visszatetszésbe fulladt. Majd a nemleállás, sértődés, adok-kapok. Ez, és a minden konfigon is futás hiánya nem épp szerencsés folyamatok. Ha egy csupasz Debian elindul azon, amin az előre megrágott fancy panther nem, akkor nem fogom átvenni az amatőr fejlesztők agymenéseit, nem fizet engem azért senki. Ha valami vállaltan legózós-fapados, az megint egy másik történet, de ők az ellenkező, kulcsrakészség vonalon szeretnének tarolni. Spanyolviaszt is csak akkor tanácsos feltalálni, ha a meglévőnél nagyobb bosszúsággal nem jár. Ha ezt felülírja a zabolátlan újítószellem, na olyankor alakulnak ilyesmi sztorik. Letisztultságot kívánok mind a célok, mind a kivitelezések terén, az rendszerint ki szokta jelölni a járható utakat is.

    a Slackware-en alapuló Puppy-t is ki lehet próbálni. Nem tökéletes, de nekik kevésbé bizonyult nagy falatnak ez a mainstreamtől, csomagoktól való eltávolodósdi.

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz totron #512 üzenetére

    Nezd en errol a vitarol, szeretem-nemszeretem vagdalkozasrol semmit nem tudok. Annyi hirt olvasfam 1 eve kb. hogy a bP fejlesztoi megsertodtek mert nem ok hanem egy Linux Mint lett a Digitalis joleti alapszoftver. Ezzel szamomra ki is merult az os-rol minden tudasom.
    Nem mondok le a teszteleserol, es addig se nem fikazom se nem istenitem. Ha kell es megerdemli, ugyanolyan vehemensen fikazok barmilyen Windowst vagy Linuxot. Es ugyanigy dicserem ha valamiben jol teljesit barmelyik.

    Amiota aktivan Linuxozok, ennek hozadeka hogy egyre jobban latom a Windows hibait. Csak ugye a melombol kifolyolag, meg az otthoni gepeimen is meghagytam a Wint, igy latom a Linux hibait is.
    A kettobol egy brillians rendszert lehetne osszelegozni.

    [ Szerkesztve ]

  • tengődiarisz

    friss újonc

    válasz totron #512 üzenetére

    Szerintem az alapvető probléma az, h egy rendszer el nem indulásnak mindig vmilyen oka van, ami hibaüzenetben meg kéne jelenjen. Amíg csak annyit tudunk, h 'valamiért nem indul', addig elég nehéz érdemben megválaszolni, h mi lehet a probléma.

    [ Szerkesztve ]

  • Rowon

    veterán

    Tetszik az írás, mint Linux laikusként egy gondolatom lenne. Behozhatatlan előnye a Windowsnak (és szvsz laikus júzerként is így gondolom), hogy beülsz elé és használod, kb. minden-mindennel kompatibilis. A munkahelyi gépeddel, a szüleid gépével, az iskolai gépekkel, kb. mindennel. Sok időt és agybajt spórolsz meg magadnak, ha Windowson maradsz. Ellenben a biztonság és az adatvédelem elég bajos rajta. Régen volt már vírusom, de köszönöm, NEM hiányzik és van is bennem egy szorongás, megmondom őszintén Windows használata közben. Több adatmentésem is van, de a fene se tudja, nem szívesen vállalnék be egy akármilyen zsarolóprogramot. Tudom, tudom, kultúrált internethasználat, óvatosság, és nem lesz baj. HA nem lesz.

    Ezzel szemben ott a Linux. Vírus alig van rá, Windowsos programok natívan nem is futnak rajta, nagyobb a komfortzónám. Viszont ennek az az ára, hogy folyamatosan szopok valamivel rajta. Ez mér' nem működik, az mér' nem működik, most ezt a játékot hogyan tudom futtatni, tudom-e egyáltalán? Egy-egy probléma megoldása alsó hangon fél órás Google turkálás, közben azt sem tudom, hogy mit csinálok a terminálban, meg milyen függőségeket telepít fel. Windowsos kulcsszoftverek (pl. számomra a Microsoft Office, Rufus, HWiNFO, CrystalDiskMark, HD Sentinel, Samsung Magician, FanControl, stb.) nem futnak rajta, vagy egy lebutított, terminálos f*szkodás van helyette, aztán olvasd ki az egész képernyős Mátrix beütésű szövegből, hogy mi a rákot akar neked mondani a program.

    Se veled, se nélkül ez a Linux most nekem, de egyenlőre ezzel vagyok, mert valahogy bátrabban merek felmenni a csinternetre vele, mint Windowssal. Részemről ennyi.

    [ Szerkesztve ]

    Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

Új hozzászólás Aktív témák