Új hozzászólás Aktív témák

  • brd

    nagyúr

    Még egy apróság, a telefonok és más eszközök amelyek az akku száraz volt és millivolt értékeit könnyebben érthető százalékra alakítják át, mind egykaptafára működnek, nevezetesen a 4,2V a 100% a 3V meg a nulla %. Ezen két érték között osztja fel a töltöttséget, azért is értelmetlenek az akkukalibráló (magát az akkut ugyan már hogyan is kalibrálná...?) applikációk és erre irányuló egyéb törekvések.

    Javaslom, túrd még kicsit azt a Google-t, mert ez nagyon nem így van Li-Ion esetén! ;) Az aktuális töltöttséget csak pontatlanul (akár 25% is lehet a pontatlanság) lehet megállapítani a feszültsége alapján, ami kevés lenne pl. egy telefon esetén. Ezért a töltöttség "mérése" (inkább becslése a jó szó) úgy működik, hogy statisztikát készít a készülék a korábbi ciklusokról, a töltéskor felvett áram mennyiségéről, az akku koráról és még néhány egyéb tényezőről (attól függően, mennyire gondos volt a gyártó) és ez alapján írja ki a telefon, hogy egy adott leadott teljesítmény (átfolyó áram) után mennyi maradhatott még az akkuban, jó esetben ehhez még az akku aktuális hőmérsékletét is felhasználja, mert kémiai elegy lévén attól is függ a teljesítménye.
    A kalibráló programoknak (legalábbis, ami tényleg ezt csinálja) pedig az az értelmük, hogy ha ez a statisztika megsérül, vagy esetleg a készülék (programja) eleve hibásan tartja karban, akkor a törlésével (módosításával?) és egy teljes lemerítési/töltési ciklus végrehajtásával javítható a helyzet. Ettől persze az akku képességei nem változnak, de pl. a telefon automatikus (OS irányából indított) kikapcsolása is ezen statisztika alapján történik, így az érzékelt üzemidő is javulhat ilyenkor. Így ez valójában inkább "kapacitás becslés"-kalibrálás, de ez túl hosszú, nehéz a népeknek, ezért egyszerűen akku kalibrálásnak nevezik.

    The only real valuable thing is intuition.

Új hozzászólás Aktív témák