Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • lapa

    veterán

    valami gazdag ember végre megvehetné annak a mittomén 100 legfontosabb lexikonnak a közzétételi jogát.

    többre mennénk, mint ezzel a "majd ha meghalok küldök rizst Afrikába" hobbival amit most nyomnak.

    remélem emberünknek volt annyi esze, hogy lementse offlineba a cuccokat mielőtt törölték. egy offline wikipédiával többre mennénk, mint a wikileakses életbiztosítással meg az offline facebookal.

  • lapa

    veterán

    na akkor ezen csavarok én is egyet. csupán a gondolataimat osztom meg alább.

    engem szeretett édesanyám mindig a könyvek tiszteletére tanított. kiemelten a lexikonok és rendszerezett tudást tartalmazó művek értékét és gyakorlati hasznát oltotta belém. nos, nem mondhatom, hogy túlzásba viszem a nyomtatott művek olvasását / használatát, de pontosan tudom, hogy a polcomon lévő méretes papírtömbök 200 év múlva is az emberiség "összes" lényeges tudását tartalmazzák.

    adott egy mű, egy kupac papír, ami egyrészt közhasznú infókat tartalmaz, másrészt adott esetben közpénzből készült (de tény, hogy csak részben), és még a másolása sem olyan triviális, mint egy zenének vagy filmnek. legalábbis amíg nincs offline wikipédia torrent. ezt a kupac papírt és a benne lakó tudást brutális pénzért lehet csak megkapni. szerintem mindenki megkapta a maga pénzét érte, mondjuk 10 év múltán élből szabaddá kéne tenni. a szépirodalom az más, nem közhasznú.

    ezen túlmenően és ehhez szorosan kapcsolódva szerintem ez az egész kupac hulladékvas meg draut, amit interwebnek hívunk kicsit túlértékelt. ez ma van, holnap nincs. ha tönkre megy a wikipédia, akkor adott esetben bukik ami benne van. persze nem fogják hagyni, de arra utalok, hogy ez egy törékeny, napról napra változó dolog, egy közös pillanatnyi tudat. mi van, ha én az internetet csak egy jó memóriájú ismerősömnek fogom fel? mi köze ennek az adott manifesztumhoz (a könyv), azon kívül, hogy azt nyilvánvalóan valaki kifizette?

    egyátalán hogyan mesél el nekem valaki egy molekulát vagy egy áramkört vagy a rádió működését a saját szavaival? ami tudásunk létezik, benne van a lexikonban, szakkönyvekben, akármiben. akkor minek a képmutatás, hogy saját szavakkal? eszerint minden tudásunk kopirightos, senki se írhat le semmit, míg meg nem fújom ezt a sípot.

    most én leírhatom itt a fórumban forrás nélkül, hogy a gravitáció miatt nem esünk fel a holdra, ha közben tudom, hogy azt a harmadik osztályos környezetismeret könyvemből tudom? vagy egy tolvaj lelkiismeretével kell leélnem az életem? pedig nyilvánvalóan onnan a tudás, akkor nem mindegy milyen szintaxis útján teszem közhírré?

    [ Szerkesztve ]

  • lapa

    veterán

    válasz rt06 #100 üzenetére

    mesélj, mit filozofálsz egy benzolgyűrűn? amit tudunk a világ dolgairól, azt vagy a szüleinktől, környezetünktől (lásd ők is na honnan szedték, most jön), vagy könyvekből, tanárok segítségével.

    amit én találtam fel az ehhez képest tán nem csekély jelentőségű, mindazonáltal nem is számottevő. de nagyon választékosan mesélek neked arról is, ha nem adod tovább senkinek forrás nélkül.

    egyébként nyivánvalóan félreértjük egymást, ami a "tudás" tartalmát illeti.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák