Új hozzászólás Aktív témák

  • Hegyirabló

    veterán

    válasz doc #149 üzenetére

    Papírt írtam alá velük Doki, hogy nem beszélek erről (mert az ügyvéd sajtónyilvánosságot ígért nekik), de ha visszamész a jövőbe, hozhatnál nekem egy Air 2022-t! :)

    #150 Xero

    Csak érdemes-e, egy éves modell, vagy kihúzni öt hónapot laptop nélkül.

    [ Szerkesztve ]

    Aquila non captat muscas.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz bteebi #144 üzenetére

    Most komolyan miért baj az, ha a képernyő 74 pixellel nagyobb ahelyett, hogy a teljes sávot kihagyják?

  • tDr1v3r

    veterán

    válasz #54625216 #153 üzenetére

    Főleg hogy ha azt az egész vonalat levonod, kapsz egy 16:10 képarányú kijelzőt amit kb. sehol se találsz manapság...

    disznóvágás, nepotizmus, pálinkagőzös hedonizmus | intelhüttö (c) Tirexi, szívünkben őrzünk örökre <3

  • doc

    nagyúr

    válasz Ringman #152 üzenetére

    Oh, valamiért úgy remlett csak a Proknal fordult elő, se elképzelhető :)

  • gliskard

    senior tag

    válasz Hegyirabló #148 üzenetére

    Itt a BP-i irodánkban van 8-10 M1-es macbook, semmi gond nincs velülk. Ráadásul mindenki elrgedett, mert jobb az üzemidő az intel-eshez képest.
    Tudomásom szerint eddig nem derült ki semmi komolyabb széria hiba (Reddit forumok alapján) nem kétlem hogy a tied elromlott mert nincs tökéletes termék. Persze az Apple-nél is vannak problémák 1-1 szériánál (keyboard, kijelző törés, stb) és nemmindent ismer el egyböl széria hibának, de nekem a mac-ekkel az elmúlt 25 évben lényegesen jobbak voltak a tapasztalataim mint a többi brand-del. Pedig anno a HDSys nem volt éppen túl segítőkész garanciás és egyéb ügyekben.

    [ Szerkesztve ]

  • gliskard

    senior tag

    válasz #54625216 #153 üzenetére

    most a full screen-re raktott app-oknál a teljes sávot ignorálja az os, persze még igy is nagyobb lesz a hasznos terület mint korábban. De remélem lesz olyan opciója a fejlesztőknek, hogy ők dönthessék el hogyan használják a full screen módot és figyelembe vegyék a notch helyét.

    Személy szerint én preferálom a full screen módot, mert jól használható a három újjas swipe-pal.

  • vicze

    félisten

    válasz tDr1v3r #154 üzenetére

    Kicsit el vagy tévedve, MS 3:2 mióta kijött a Surface. XPS-ek 16:10 évek óta, már a ThinkPad X1-ek is 16:10 vagy 3:2-k. És rengeteg gyártó használ már 16:10-et.

  • tDr1v3r

    veterán

    válasz vicze #158 üzenetére

    Mea culpa, leragadtam jópár évvel ezelőtt. :R

    disznóvágás, nepotizmus, pálinkagőzös hedonizmus | intelhüttö (c) Tirexi, szívünkben őrzünk örökre <3

  • Hegyirabló

    veterán

    válasz gliskard #156 üzenetére

    Nyilván a legjobb a piacon, de így az elvárások is nagyobbak.

    Aquila non captat muscas.

  • hallador

    addikt

    válasz Raymond #138 üzenetére

    Nekem van MacBook Air-em, és sztem a Linux elveri napi felhasználásban a MacOs-t. A windowst én sem.szeretem, de amit leirtál az kb nem igaz. Iparvállalatoknál kōuintézményekben, hárombetűsóknél stb... a Mac nem ismert fogalom, mert nem szabályozható . Amlt leírtam. Webes megoldásokhoz kiváló . De arra ott a Chrome book. Igen mo-n nagyon drága, de ez van.

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

  • Xero

    nagyúr

    válasz hallador #161 üzenetére

    Nagyon is ismert fogalom es szabalyozhato is. ;)

    szerk: Egeszen konkretan van ralatasom az egyik ilyen iparvallalat Mac reszlegere. Itt tobb 10.000 nagysagrendekben deployolt Mac-ekrol beszelunk es hidd el nem csak egy hoppaval inteznek el, ha kikerulne adat. Tudtommal pedig nem is itt van a legnagyobb flotta.

    Keszseggel elhiszem, hogy amire van ralatasod, ott nem ez a modi, de a valosag picit mas. Ahol valoban ertenek hozza, ott pont tok total mindegy hogy mennyire heterogen az endpoint keszlet. Megoldjak piaci megoldasokkal vagy siman inhouse a managementet.

    [ Szerkesztve ]

  • doc

    nagyúr

    válasz hallador #161 üzenetére

    A "napi felhasználás" nyilván szubjektív, de szerintem (aki az utóbbi 2 évtizedben messze a Linuxot használtam a legtöbbet) a MacOS minden más OS-t magasan vér használhatósagban.
    A nagyvállalatoknal meg bizony rengeteg Macet használnak, a szoftver amit mi fejlesztünk például pont az általad említett cégeknek szól (plusz nagy bankoknak), többek között Macekhez :)

  • válasz doc #163 üzenetére

    Konkrét példát tudnál írni, hogy miért messze jobb :F
    A telefonnal való integrációt szoktam felhozni érvként egy egy beszélgetésben.

    Gondolkodnom kellett, de a time machine mentés is nagyon tetszik (itt még csak a full mentésre volt szükségem).

    Ellenben a windows ablakkezelésben szerintem sokkal jobb. El tudom képzelni, hogy kis kijelzőn mindent is teljes méretben érdemes használni, de nálam a monitoron egymás mellett vannak megjelenítve az appok (persze a megnyitott alkalmazások helyét jobban is megjegyezhetné a windows (meg a macos is, de itt a nem gyári appoknak nem megy csak)).

    Szerintem van amiben az egyik, van amiben a másik OS a jobb.

    [ Szerkesztve ]

    A kicsire nem adunk... a nagyot meg leszarjuk!

  • doc

    nagyúr

    válasz kleinguru #164 üzenetére

    Konkret peldat? Huhh, ez nehez... Nagyon elcsepelt, de tenyleg 'just works'. Nem kell vele szenvedni, patyolgatni, mukodik es kesz. Ezzel szemben a Linux meg mindig a 20 evvel ezelotti allapotanal tart, amin pl dolgozom es a terminalon kivul nem is megy rajta semmi (az ablakkezelon kivul) a multkor egy szo nelkul fogta magat es osszehalt, kidobva a login screenre (termeszetesen normalis session management nincs, mig MacOS-en egy ujrainditas utan nagyjabol eszre sem venni hogy volt reboot, meg a terminal fuleit es historyjat is helyreallitja, addig itt ehhez szenvedni kell, es akkor sem lesz tokeletes).
    A Windows sokkal stabilabb mar mint volt par eve, de itt is elofordulnak bugok a mindennapi hasznalat soran, raadasul mindig mindenhez ujra kell inditgatni, ami tiszta rohej... Az Application Store-ral, a multidesktoppal, az ablakkezelessel es a hasonlo fejlesztesekkel jo iranyba indultak el (az most mas kerdes hogy mindezek a Linuxnal es a Mac OS-nel mar evtizedek ota megvannak), es erosen nott a hasznalhatosaga, de meg mindig rengeteg aprosag van amitol egyszeruen kenyelmetlen lesz... Azt szoktam mondani, oreg vagyok en mar a sz*pashoz, nekem a gep az mukodjon. Ahogy felnyitom, azonnal, ha lecsukom, azonnal aludjon el (ne kelljen vele 2-3 percet varni mig leall a procihuto, mint a mostani windowsos gepemen), a ketto kozott pedig mindig mukodjon roccenes nelkul.

    [i]"nálam a monitoron egymás mellett vannak megjelenítve az appok "[/i] - ezt szerintem mindharom jelenlegi desktop OS tudja, bar erdekes modon szerintem a MacOS-ben jelent meg utoljara (marmint gyarilag beepitve, 3rd party megoldas eddig is volt ra)

    [i]Szerintem van amiben az egyik, van amiben a másik OS a jobb.[/i]
    Ezzel egyet tudok erteni :) Ha jatszani akarok akkor PlaySta... ize... Windows :D Ha kenyerpiritotol a betonkeveron at a hatalmas vallalati szerverig mindenhol futnia kell, akkor Linux. Minden masra ott a Mac OS :D

  • válasz doc #165 üzenetére

    Köszi, így már értem.

    Én a desktop vonalat néztem. Valóban más laptop esetén sajnos windowson rengeteg ideig tart a leállítás, sleepet nem használom.

    A kicsire nem adunk... a nagyot meg leszarjuk!

  • hallador

    addikt

    válasz doc #165 üzenetére

    Nem értünk egyet.
    A MacOS semmivel nem stabilabb, mint egy Mint. Én is 18 éve használok Linuxot, és most vettem magamnak egy MacBook AIR-t de meg sem közelíti a Linux szintjét, a MacOS egy fabalta. Szó szerint, idiótábbnál idiótább billentyűzet kombinációk, nagyon lehet látni a MacOS-nek, hogy az Apple nagyon akálódszik, hogy a utolárje ebben a Windows-t, de nagyon nem megy nekik. Az FN+ctrl+commant+xzz billentyűzetkombinációk amit a Mac 3-4 billyentyűvel képes megoldani, azt egy Mint 2-ből megoldja, ez mind azért van, mert a MacOS, egy teljesen egérre optimalizált rendszer, és amint én nem egerek akarok használni, akkor rohadtul kényelmetlenné válik a rendszer.
    Majmolja a Linuxot ebből a szempontból, de nem megy nekik. (Ugye azok a funkciók amit ma a MacOS tud a KDE-ben jelentek meg még 20 éve, tehát annyira nem mondanám, hogy nem nyúlták. )

    Az olyan nagyon idegesítő dolgokról nem beszélve, hogy egy szövegben nem képes kijelölni két különböző szót, mert ezt a rendszer már nem tudja.

    A MacOS, csak annak Just Works akinek nincs igénye, egy informatikust a halálba kerget a butasága, és az, hogy amit a Linux csípőből tud, na azt itt vért pisilve oldod meg, és csak külső programokkal. Szóval annyira nem jó a MacOS.

    A Frissítésekről nem beszélve, ami röpke 30 - 50 perc. Egy Linux 3 perc alatt frissül, még egy verzió váltás sincs 30 perc, nemhogy egy sima update. Arról nem beszélve, hogy ma már nem nagyon láttam olyat, hogy akár a VMware Workstation is kernel modulokat keresgélne, mert automatikusan forgatja le egy Mint. És ha valami baj lenne, akkor a Linuxokat 2 nap alatt befoltozzák a MacOS-t meg vagy igen vagy nem. Szóval a kettő elég messze van egymástól.

    Ha imádod az egeret, és hajlandó vagy pöcsölni vele, akkor a MacOS a Te rendszered, ha viszont esetleg akár egy ctrl+c,ctrl+v billentyűzet kombinációt akarsz használni, na a command billentyűt ennél szarabb helyre nem tehették volna.
    Külön van a ctrl, külön a command, és külön az option. Ez azért fasza, mert ezt egy bármilyen nem 25 éve tervezett rendszer ma megold egy billentyűvel. Ezért mondom, hogy az Apple nagyon kapálózik, hogy hajazzon egy modern oprendszerre, mint pl a Linux Mint. de nagyon nem megy nekik. Igaz fut rajta a Photoshop! Szóval valamit valamiért.

    Arról nem beszélve, hogy sebességre és kompatibilitásra, a Mint elveri. Stabilitásban is hozza a MacOS szintjét, én még Mint-et MacBook minőségú hardveren nagyon nem láttam szétfagyni (HP EliteBook).

    Amiért megvettem ezt a gépet, mert valóban hangtalan, és tényleg annyira van gyors, hogy egy napot is kibír, anélkül, hogy tölteni kelljen,

    De azért ha ilyen gép lenne PC fronton, akkor kellene a töknek a MacOS....

    [ Szerkesztve ]

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

  • hallador

    addikt

    válasz hallador #167 üzenetére

    Ja bocs a Delete billentyű is parádés.... Mint a mesében, egy grimm mesében, az eredetiben nem a mostani szépen tálalt verzióban.

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

  • Raymond

    félisten

    válasz hallador #167 üzenetére

    Nem all kezre es fura a MacOS?

    "Én is 18 éve használok Linuxot, és most vettem magamnak egy MacBook AIR-t"

    Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

  • tDr1v3r

    veterán

    válasz kleinguru #164 üzenetére

    Sosem használtam még teljes képernyőn appokat se külső, se belső kijelzőn Mac-en, nekem teljesen értelmetlen.

    Ellenben amit kifelejtesz, hogy tökéletesen skálázódik a desktop macOS alatt. Windows az vicc ehhez képest... notebookon hatalmas fegyvertény hogy tudod állítani a területet amin dolgozhatsz úgy hogy nem cseszi szét az appok megjelenítését, nincs semmi vizuális glitch, működik ahogy kell. Sokkal jobb vele on-the-go produktívnak lenni, 3 kattintás és van egy nagyobb munkaterületed ahová kifér több dolog.

    Szvsz Windows-ban egy dolog jó, a snap, de az meg egy külsős appal is elérhető macOS alatt.

    disznóvágás, nepotizmus, pálinkagőzös hedonizmus | intelhüttö (c) Tirexi, szívünkben őrzünk örökre <3

  • doc

    nagyúr

    válasz hallador #167 üzenetére

    A MacOS semmivel nem stabilabb, mint egy Mint. - Az en kb masfel evtizedes Maces es 20 eves Linuxos tapasztalatom alapjan (amibol ugy nagyjabol 4-5 evig hasznaltam napi szinten Mintet) de, meghozza SOKKAL stabilabb. Nalam Mac ezalatt a 15 ev alatt nagyjabol ketszer fagyott le, mindketto sok evvel ezelott tortent. A Mintnel havonta 2-3 komoly problema (GUI bug amitol hasznalhatatlanna valik az ablakkezelo es reboot kell, vagy elcrashel, stb) elofordul, pedig sokkal kevesbe hasznalom intenziven mint a MacBookot.

    idiótábbnál idiótább billentyűzet kombinációk - melyiket tartod idiotanak? Az egyetlen amihez en harom billentyut hasznalok az a screenshot (ami egyebkent windowson is harom billentyus shortcut).

    az FN+ctrl+commant+xzz billentyűzetkombinációk amit a Mac 3-4 billyentyűvel képes megoldani - mondjal mar nehany peldat legy szives, mert en 15 ev alatt nem talalkoztam ilyen kombinaciokkal :D (leszamitva a fent emlitett screenshotot). Egyebkent ha nem tetszik valamelyik shortcut, nyugodtan atallithatod barmelyiket ;)

    a MacOS, egy teljesen egérre optimalizált rendszer, és amint én nem egerek akarok használni, akkor rohadtul kényelmetlenné válik a rendszer. - En egeret egyaltalan nem hasznalok Macen (leszamitva nagyritkan egy kis Minecraftot), touchpadet nyilvan igen, de a menukbe szinte soha nem megyek be, kb mindent billentyuzetrol oldok meg (mondjuk az is igaz hogy a terminal, benne az mc meg a vim nalam mindenre eleg amihez nem kell kimondottan GUI)

    Majmolja a Linuxot ebből a szempontból, de nem megy nekik. - A Linux meg a MacOS-t majmolja, de nem megy nekik :D Emlekszem mikor az Ubuntu jopar eve behozta a bal oldalra pakolt ablakgombokat, meg a dock-utanzatot, de borzalmas volt...

    egy szövegben nem képes kijelölni két különböző szót, mert ezt a rendszer már nem tudja. - na ezt tenyleg nem ertem, mire gondolsz ez alatt?

    A MacOS, csak annak Just Works akinek nincs igénye, egy informatikust a halálba kerget a butasága, és az, hogy amit a Linux csípőből tud, na azt itt vért pisilve oldod meg, és csak külső programokkal. Szóval annyira nem jó a MacOS. - Khm, azert ez igy 20+ evnyi szoftverfejlesztoi multtal nekem eleg viccesnek hangzik :D Macre az egyetlen segedprogram amit en fel szoktam rakni az a CopyClip ami clipboard historyt ad, azt szeretem, ezt leszamitva a rendszerben alapbol ott van szinte minden ami kellhet (jo, olyanokat mint mondjuk egy Steam vagy Unity nyilvan fel kell rakni, de az eleg nagy botrany is lenne ha ez alapbol benne lenne...).

    Hozhatnal peldat erre a "Linux csipobol tudja, itt meg vert pisilve" dologra (azert ha lehet, legyen valodi eletbol vett, ertelmes pelda)

    A Frissítésekről nem beszélve, ami röpke 30 - 50 perc - Teny hogy sosem mertem a frissitesek idejet, mar csak azert sem, mert ez tok lathatatlanul, automatikusan mukodik :D a legkevesbe sem erdekel hogy eppen valami frissul a hatterben, miert is kene? :F

    ha valami baj lenne, akkor a Linuxokat 2 nap alatt befoltozzák a MacOS-t meg vagy igen vagy nem. - igen, ilyen is van. Meg olyan is amikor forditva van :D Eleg sok nagyon komoly security bug kerul elo amik 5-10-15 eve uldogelnek a Linux kernelben, adott esetben akar aktivan kihasznalva is. Komoly problemakra a MacOS is gyorsankap patchet. Bar engem igazabol ez sem erint nagyon, a harom hasznalt OS-em kozul egyikkel sem volt meg ilyen gondom, minimalis odafigyeles mellett ez szerintem tok marginalis problema (legalabbis otthoni kornyezetben). Azt tudom hogy az utobbi 1-2 evben a Windows frissitesek menetrendszeruen ki tudjak nyirni a rendszert, Linuxnal es Macnel ez azert szerencsere ritka :)

    egy ctrl+c,ctrl+v billentyűzet kombinációt akarsz használni, na a command billentyűt ennél szarabb helyre nem tehették volna.
    Külön van a ctrl, külön a command, és külön az option. - huuu, na ezzel befutottal a faXerdobe :D
    az option pontosan ugyanaz mint a PC-s billentyuzeteken az ALT. Vagyis ha szerinted a Mac azert sz@r mert van Option, akkor ugye azert is ugyanilyen hevesen hisztizel, hogy mas gepeken van ALT? :) A copy/paste meg szerintem EGYEDUL Macen van normalisan megoldva. Mire is gondolok?
    Volt ugye X evtizede a terminal, ahol a CTRL-C a BREAK volt, vagyis megallitja a terminalban futo programot. Aztan jottek a GUIk, ahol kellett egy copy-paste funkcionalitas, es valami zsenialis otlettol vezerelve egy mar letezo es hasznalatban levo billentyuzetkombinaciot sikerult erre talalni: a CTRL-C-t :D (a DOSos idokben azert elegge ment a CTRL-Insert/SHIFT-Insert is, de ez nagyon kikopott, ergonomiailag mondjuk tenyleg nem tul jo valasztas hogy el kell hozza mozditani a jobb kezfejet).
    Adodik a kerdes: mit csinal a CTRL-C? Megszakit vagy masol? Hat ugye az attol fugg... :D Bonuszkerdes: hogyan copy-zol terminalbol? Na erre a Linuxos terminalok valasza a HAROMBILLENTYUS CTRL-SHIFT-C kombinacio (ami miatt az elobb annyira hisztiztel, hogy milyen borzalmasan rossz a Mac, mert ott harombilletnyus kombinaciok vannak, BEZZEG Linuxon...).
    Macen ezt megoldottak egyszeruen: a COMMAND billentyu bevezetesevel egyreszt egy csomo uj lehetoseget nyertek, masreszt nem akad ossze a regi CTRL-C es az uj COPY parancs. Egyebkent ennek is van tortenelmi elozmenye a regebbi Unixos gepek formajaban.
    A Microsoft eleg eros kesessel, 20 ev utan jott ra hogy ez tenyleg nem hulyeseg, es azota naluk is van COMMAND billentyu, csak ok windows logot raknak ra :D
    A COMMAND elhelyezkedese meg szerintem a leheto legjobb. Nagyon jo helyen van, kezre all, ellentetben peldaul a CONTROL es FN billentyukkel, amiket rendszeresen keverek ha uj gephez kell ulnom, az egyik gyarto a bal also sarokba rakja az FN-t, a masiknal ott a CONTROL van, gaz...

    Arról nem beszélve, hogy sebességre és kompatibilitásra, a Mint elveri. - Mit ertesz 'sebesseg' alatt? Hogyan hasonlitottad oket ossze? Szerintem manapsag mar nincs ertelme arrol beszelni hogy egy oprendszer 'sebessege' milyen, az teljesen az alatta levo vastol fugg.
    A 'kompatibilitast' meg nem ertem... Mivel valo kompatibilitasrol beszelunk?
    Ha az OS regebbi verzioira vagy az azokra buildelt appokra gondolsz, akkor a Linux all a legrosszabbul szerintem (szoftverfejlesztokent a munkam soran tobb mint tucatnyi platformra buildelunk, koztuk sok Linux disztro sok verziojara is, szoval belelatok rendesen). A MacOS olyan szempontbol szinten gyenge hogy egy ideje teljesen dobtak a 32 bit tamogatast (amit aztan utanuk meglepett nehany Linux disztro is), igy jelenleg 32 bites Mac appokat nem tudsz futtatni egy mai oprendszeren. Ha a regi alkalmazasokkal valo kompatibilitasrol van szo, akkor a Windows bizony magasan ver mindent.

    Stabilitásban is hozza a MacOS szintjét, én még Mint-et MacBook minőségú hardveren nagyon nem láttam szétfagyni (HP EliteBook). - Nem tudom mitol fugg hogy valami "MacBook minosegu"-e, nekem Mint mar tobbszor doglott meg, bar az utobbi par evben nem hasznaltam HP-t, de Dell gepeket (notebookot es komoly asztali gepet is) igen, es egyik sem a gagyi kategoria, de az meg ne a hardvertol fuggjon mar hogy egy OS elcrashel-e...
    Egyebkent szegyen ezt kimondani, de az utobbi par ev alapjan a Windows szerintem stabilabb es megbizhatobb mint egy Linux... (az mas kerdes hogy _hasznalhatosagban_ meg mindig eleg gyenge, bar szepen fejlodik)

    De azért ha ilyen gép lenne PC fronton, akkor kellene a töknek a MacOS.... - szerintem ha ennyire ellenszenves a Mac, akkor valassz inkabb mas gepet :) Ugyanilyen nem fogsz kapni, de vannak azert eleg jol sikerult darabok, pl egyAsus Zenbook vagy Dell XPS jo valasztas lehet (bar szerintem a kijelzoje tobb kategoriaval van a MacBook alatt, a touchpadje kb hasznalhatatlan egy MacBookeval osszehasonlitva, az M1 procik teljesitmenyet egy atlagos intel proci nem hozza, a hutoventi idonkent nekiall uvolteni, es meg igy is vagy duplajaba kerul, ennyit arrol hogy az Apple az mennyire tularazott sz@r, mint ahogy sokan allitjak :D)

    [ Szerkesztve ]

  • .:ZS:.

    senior tag

    válasz hallador #167 üzenetére

    Érdekes, hogy azonos témában, emberek mennyire másképp látják a dolgokat, de ez persze teljesen rendben van :)

    10+ éve dolgozom aktívan linux környezetben a kernel szinttől a cloud native app fejlesztésig. Számomra a stabil és használható linux ott szűnik meg, ahol egy akármilyen desktop környezet képbe jön. Azt szoktam mondani, hogy a Linuxnak egyetlen használható falhasználói felülete van az pedig a bash. Nem is kell több. Régen volt egy jó Linux desktop környezet ami gyors, stabil és funkcionalitásban köröket vert a korabeli macOSre és Windowsra, ez volt a Gnome 2.x amit a Gnome 3-al gyakorlatilag kivégezték és ezzel szinte a teljes Linux desktopot is.

    A Microsoft pedig nagyon nagyott lépett előre a fejlesztők felé a WSL2-vel és a Visual Code-al. Rendkívül kényelmesen és jól használható kombináció ha van elég lokális erőforrás. De önmagában a Visual Code elég egy sima laptopon, ha van egy távoli SSH elérésű Linux szerver és máris megoldott, hogy Windowson nézem az Outlookot, fut a Visual Code szintén natívan windowson, de valójában egy linuxon debuggolok. Ennek ellenére én is most Macbook irányba mozdultam munka fronton és pont az általad említett HP EliteBook miatt. Csak annyit mondanék, hogy szégyen amit a HP csinál ezen a fronton...

    Illetve csak egy kis bónusz: Egy enterprise környezetbe illeszkedő Linux distro fenttartása iszonyatosan drága. Láttam olyat, hogy a monthly sw operations fee-je egy céges linuxnak 25x drágább volt mint a Windows és ebben benne volt a Windows licensz költsége is...

  • doc

    nagyúr

    válasz .:ZS:. #173 üzenetére

    Egy enterprise környezetbe illeszkedő Linux distro fenttartása iszonyatosan drága. - En most lenyegeben ebbol elek, ugyhogy nem banom :DD

  • .:ZS:.

    senior tag

    válasz doc #174 üzenetére

    Nem akarok vészmadárkodni, de szerintem ne innen próbálj meg nyugdíjban menni. Nem látok sok jövőjét a linuxnak desktopnak enterprise környezetben, amikor még egy macbook is olcsóbbra jön ki havi szinten mint egy ócska HP laptop+Linux kombó :DDD

  • hallador

    addikt

    válasz Raymond #169 üzenetére

    Ja ja mert meg akartam tanulni a MacOS-t nem azért, mert nagyon tettszene, mert ezt is kell ismerni egy informatikusnak. De ez nem azt jelenti hogy munkára ezt használom, ha jobban megnze,d és esetleg tudsz angolul akkor: Entertainment: Apple Macbook AIR M1
    Reméljük tudod mit jelent ugye? Vagy?

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

  • hallador

    addikt

    válasz doc #172 üzenetére

    Én Mint-en használok pl Type II virtualizációt, és nem ritkán 6-8 VM fut a gépen, ami nem csak a memóriát, hanem a processzort memóriát, háttértárat, de a networdot is tekergeti, ha itt Nam fagy szét a Mint, akkor nem nem tudom hol?
    A Mac-en nem menne ez, mert egyrészt nem tudja, másrészt, meg az M1 nem tud 16 GB memóriánál többet kezelni, ezért erre sem alkalmas.

    mondjal mar nehany peldat legy szives, mert en 15 ev alatt nem talalkoztam ilyen kombinaciokkal (leszamitva a fent emlitett screenshotot). Egyebkent ha nem tetszik valamelyik shortcut, nyugodtan atallithatod barmelyiket

    COMMAND + OPTION + H —> Hide Background APPs
    COMMAND + OPTION + H —> Minimalize Background APPs
    COMMAND + OPTION + W —> Close Background APPs
    CTRL + COMMAND + Q —> Lock Screen
    SHIFT + COMMAND + Q —> Logoff User
    PrintScreen: COMMAND+CONTROL + SHIFT + 3,4,5
    Force exit freeze app: COMMAND + OPTION + ESC
    Log Off Current User: COMMAND + SHIFT + Q
    New Folder: COMMAND + SHIFT + N
    DELETE: COMMAND + DELETE (Tehát nincs Delete billentyűzet)
    < —> SHIFT + OPTION + Y
    > —> SHIFT + OPTION + X
    # —> SHIFT + OPTION + 3
    * —> SHIFT + OPTION + ,
    Macen ezt megoldottak egyszeruen: a COMMAND billentyu
    :D Ja...
    Nem tudom, ezek Minten szerintem nem ennyire elbonyolítottak! Tehát ha jól értelek, akkor a command felett van közvetlen három billentyű x,c,v az jó helyen van? Összetömörítve? Nem tudom Te eddig egy kombinációt mondtál, ami kényelmetlen lehet, de valójában a magyarázatod, egyedül a MacOS-re kihegyezve valid, mindenhol máshol egyszerűen szar. Ennyi, hisztizhetsz, hogy szerinted mennyire jó, nem az. Ez a Just Works, meg ilyen fasza duma, csak nem igaz. Félre ne értsd megmagyaráztad, de ettől nem lett jó!
    Az is jó duma, hogy át tudom állítani, csak utána minden máshol lesz, és lehet vele szenvedni...

    Mit ertesz 'sebesseg' alatt? Hogyan hasonlitottad oket ossze? Szerintem manapsag mar nincs ertelme arrol beszelni hogy egy oprendszer 'sebessege' milyen, az teljesen az alatta levo vastol fugg.
    A 'kompatibilitast' meg nem ertem... Mivel valo kompatibilitasrol beszelunk?

    Miben veri el? Én System engineer vagyok, Mindenben. A terminálja mindenre is használható, ameddig a ZSH azért hmmmm. Hát kevesebb dologgal lesz kompatibilis, mint a bash. Persze be lehet állítani mindenre környezeti változót, meg akinek hat anyja van.
    Arról nem beszélve, hogy mi azért eléggé használunk bemutatókra pl virtuális gépeket, ma az M1 ebből a szempontból igen gyenge. A memória semmi, max 16 GB amire ma semmire nem jó, az M1 processzor, meg "önmagába redundáns", de ugyanannyi dologgal is komaptibilis magával. Ja hát ez nem a MacOS hibája, de azért igencsak korlátozza azokat, akik esetleg egy értelmesebb oprendszeren dolgozik. A Linux simán leveri ebben a MacOS-t. Persze ott a kép manipuláció, a videó szerkesztés, valamint a DevOps, de ott már sántít amire igazából még ok, de azért ha jobban megnézem 10-ed annyi program fut rajta mint egy Mint-en, és 1000-ed annyi mint egy Windows-on. Sebességben meg semmit nem hoz egy Minthez képest.
    Amiben OK, hogy az M1 processzor tényleg nagyon nagyot üt... Meg, hogy nincs ventillátor, és tényleg bírja egy napot.

    Akkor ennyi erővel én is mondhatnám, hogy a MacOS miért csak Mac-en támogatott? Szerintem a Windows nem stabilabb, mint egy Linux. Sőt. Ha egy Windows-t annyira megterhelek mint egy Mint-et, akkor a Windows használhatatlanná válik, mert belassul. Arról nem beszélve, hogy a Vírusirtó a frissítési mechanizmus, és a többi miatt a Windows-ok sajnos nem nyújtanak azon felül sokat, hogy bömböl a ventilátor.

    Nyilván meg akarom tanulni a MacOS-t nekem ez tanulás, de mondjuk olyat, hogy Just Works meg nem.
    Az olyan dolgok, hogy:
    A Billentyűzete azért eléggé messze van egy komolyabb üzleti géptől. Kopog öblös hangja van, lehet érezni, hogy nem sokat költöttek az ergonómiára a fiuk. Ez volt a legolcsóbb. Azért egy EliteBook, Latitude 7/9000 elveti nem kicsit billentyűzetben.
    A touchpad nagy, de semmivel nem jobb mint egy komolyabb business gépé, ezek ilyen a múltból itt maradt urban legendek. Ma egy EliteBook touchpad pont ugyanazt és ugyanúgy tudja mint az Apple. Soha nem fogja helyettesíteni a fizikai egér gombokat, mert annyira nem jó.
    A gép alatt lévő csúszás "segítők", mert olyan kemény műanyag van a gép alatt, hogy egy bármilyen 100 000 Ft-os notebook megirigyelhetné. Csúszkál össze vissza az AIR, azért ennyiért lehet, hogy beleférhetett volna egy csúszásgátló műanyag is, de itt is mint a billentyűzetnél sikerült spórolni.
    A Hangja sokkal jobb, mint egy business gépé, de egy consumer eszköz legyen is jobb, mert erre van tervezve.
    A Kijelzője sokkal jobb, mint egy drága notebooké, azért egy Dreamcolort nem ér utol, de ennyi pénzért parádés. Az tény. Az annyira nem tetszik, hogy a kijelzőn annak tükröződése miatt minden meglátszik. De a kilejző minősége ezért kárpótol.
    Munkára biztos, hogy nem Mac-et vennék, mert arra nekem nem alkalmas nekem. Egyszerűen idegesítő az operációs rendszer.

    A minősége alapvetően elég jó, nem jobb mint egy komoly üzleti gépé, de megállja a helyét azok mellett, használhatóságban már nem egy liga.

    Az M1 proci meg parádés, már ha épp létezik rá olyan program amire szüksége van az embernek, mert ha nem, akkor az M1 épp nem jó erre.

    Amire gyártották (otthoni használat) annak viszont a tetejét képviseli. Tehát az XPS, vonalat hozza.Ottonra nem kell semmilyen speciális szoftver, ott az M1 briliáns, minden másra meg ott van a Linux. Én csak tanulni vettem. Erre szuper.

    [ Szerkesztve ]

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

  • hallador

    addikt

    válasz Ear001 #170 üzenetére

    Azért látom, neked sem sikerült értelmezni a helyzetet... Legalább a trollkodás megy. ;)

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

  • hallador

    addikt

    válasz .:ZS:. #173 üzenetére

    Igen a RHED, és a SLED valóban sokkal többe kerül, és nem is használják sokan.
    Igen erről van szó, a Windows nagyon jó, ha van elég lokális erőforrás, pontosan, azaz nem notebookot használsz, akkor valóban jó. Amint notebookot használsz a Windows öszvérré válik. Ha csak nem 1 milló környéki workstationról van szó, ami még csak csak hozza azt amire szükség is lehet.
    Enterprise környezetben a Windows lesz a legolcsóbb. ez ok, ha elviseled a hülyeségeit, én nem viselem el. Röviden ennyi.
    A WSL2-t pedig nem szeretem, mert szerintem soha nem fog helyettesíteni egy Linuxot. Mert nem.
    Az MS valóban nagyot lépett előre a Desktop szinten, de valahogy nagyon nem tudtam megszokni pl a W11 erőforrás használatát.
    Munkára nálam marad a Mint. Minden másra meg jó lesz a MacOS. Szórakozni kiváló, hozzátéve, ha lenne ilyen teljesítményű processzor ami ennyit fogyaszt PC fronton azt használnám Linux-al. De nincs.

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

  • hallador

    addikt

    válasz .:ZS:. #175 üzenetére

    A másik, hogy nálunk hp van úgy 13 000 db. Eddig bevált, szóval mindenkinek más a tapasztalata, de hogy ócska lenne... Persze persze...

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

  • .:ZS:.

    senior tag

    válasz hallador #180 üzenetére

    Szerk: Szó sincs RHED,SLED-ről. Sima ubuntu alapú rendszer amit komplett teamek heggesztenek, hogy beilleszthető legyen egy igazán nagy enterprise környezetbe.

    Hmm, nálunk szerintem annál is több van. Nem tudom nem ócskának hívni azt, ahol globális cég szinten kell korlátozni a max töltést mert púposodik az összesben az akkumulátor illetve konkrétan gyulladt is ki példány. És nem, nem túlzás, tényleg mindegyikben felpúposodott. Emellett kénytelen volt a cég kiadni figyelmeztetést hogy senki se hagyja a laptopját felügyelet nélkül töltőn.(Nyílván, mert kvázi baleset és tűzveszélyes).

    Emelett már csak hab a tortán, hogy a pwm vezérelt fényerőszabályzást sikerült úgy megoldani, hogy a pwm frekvencia áthallással cicereg a hangszórón ha nem full fényerőn megy a kijelző. Csendes környezetben iszonyatosan irritáló. Ez az EliteBook.

    Ez nálam az ócskábbnál is ócskább kategória. Ilyeneket a legolcsóbb budget laptopokban sem láttam.

    [ Szerkesztve ]

  • hallador

    addikt

    válasz .:ZS:. #181 üzenetére

    Tehát ha jól értem, akkor olyan gépeket vett a cég, ami nem arra való, amire használják? Vagy?
    Nálunk nem vesznek pl fejlesztésre EliteBook-ot, erre való a ZBook.
    A rossz hír ez, hogy neked nem ez EliteBook-al van bajod, hanem a kategóriával. Ugyanis, az összes olyan notebook amit nem arra használnak amire való, az így fog viselkedni.

    Ugye az EliteBook tipikusan irodai gép, nem fejlesztésre, és egyéb komolyabb munkára való.
    Aztán pl azért nem gondolom, hogy átlag Linux felhasználás mellett ilyeneket csinál egy notebook. Ez akkor van, ha nem asztalon használjátok, hanem az ágyban stb.

    Hozzáteszem, ha nálam pl amit írtam 6-8 VM fut és akkor sem csinál ilyet, akkor vajon mire használhatják, és hogyan, ha ennyi gép ilyeneket csinál... Azaz keményen tekergetve van a gép.

    Nálunk a gépek 30 %-t ZBook-okra cserélték, pontosan az olyan problémák miatt, hogy a fejlesztők a Home Office nak köszönhetően mindent csináltak, csak nem úgy használták a gépeket, amire gyártották.
    És előírták, hogy a gépeket asztalon, nem napon hagyva és úgy kell használni, ahogy elő van írva. Mit gondolsz mi történt azóta volt ugyan ilyen probléma, de kb 1-2. Az azelőtti 10 - 12 / évvel szemben. Ugye ilyen gépszámnál ez még benne van a hibaarányban.

    Arra a PWM cicergésre gondoltál ami a Dell csúcs gépekben már 15 éve ott van? :D

    A másik amit én nem értek, de nálam van a probléma tuti. Miért használ egy ekkora cég Linux-okat, ha nem tudja akarja nem cél a gazdaságos üzemeltetés? Miért nem Windows-t használnak? Csak azért mert ki az a hülye, aki arra költi a pénzét, ami nem gazdaságos hosszútávon.

    A Google de több nagy cég is saját Linux disztrót fejlesztett pl akkora fejlesztő számnál megérheti.

    Hozzáteszem, ha egy Mac-et úgy használsz, mint amit leírtam, akkor a MacBook Pro/Max is elkezd majd púposodni, mert csodák nincsenek. Az AIR nem mert ennek meg más a lényege.

    Ha rossznak találtad az EliteBook-ot, akkor majd a Mac-nél az átlagos billentyűzet, a dedikált egér gomboktól mentes touchpad, a mindent lehet elölről tanulni, mert mocskosul idegesítő, hogy minden máshol van, de legalább semmire nincs dedikált billentyű, de legalább vannak idiótábbnál idiótább logikától minden szinten mentes kombinációban.

    A Just Works az akkor igaz, ha internetezel a géppel, minden más esetben lehet minden 0-ról tanulni. Ezt nem szokták megemlíteni a kollégák.

    Jelen pillanatban egyedül az AIR ami megéri (passzív nem hangos nem melegszik, sokáig bírja.), a Pro/Max nem hoz a sebességen felül semmit, de legalább van benne 2 ventilátor is ami ugyanúgy fog bömbölni egy év múlva, mint a Windows-os EliteBook. Mert ugye csodák nincsenek.

    [ Szerkesztve ]

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

  • .:ZS:.

    senior tag

    Nagyon off lesz már a topik, de pontosan úgy és arra lettek használva amire valók. Irodai gépként. A fejlesztők sem ezeken fejlesztenek hanem távoli elérésű build szervereken. A probléma az volt, hogy a HP hibás BIOS-al adta ki ezeket a gépeket, rossz volt a töltés vezérlés. Ezért az összes gépben tönkre ment az akkumulátor. Később a HP ezt el is ismerte, és adott ki javítást, de ekkorra már a teljes flottábban veszélyesen degradálódtak az akksik. Emiatt gyakorlatilag az összes akksit cserélni kellett. Addig amíg ez a procedúra nem zajlott le, amit nem kell mondanom hogy ilyen nagyságrendben nem napokról vagy hetekről beszélünk addig mindenkinek együtt kellett ezzel élni.

    A linuxra visszatérve ez pedig mind céges politika kérdése. Egyszer régen bevezették, amikor még olcsóbbnak tűnt. Aztán az MS költségei drasztikusan csökkentek, emiatt már nem versenyképes. Ma már csak a “hívőknél” maradt a linux desktop, mert egyelőre nem akarják őket “felzaklatni”. Mindenki mást finoman kérnek, hogy lehetőség szerint ne azt válasszon :))

  • hallador

    addikt

    válasz .:ZS:. #183 üzenetére

    Erről mi is tudunk, de nálunk nem voltak ilyen problémák, vagy szerencsénk volt, és nem jött elő, vagy user error. Ez érthető, na de erre ha jól emlékszem, akkor a HP elég hamar javította. Nálunk ilyen hiba miatt nem voltak ekkora problémák.(Hozzáteszem ez a probléma nem csak a HP-nél fordult elő, hanem a Dell-ek is csinálták, és a Lenovo.-k is, persze ez nem menti fel a rossz BIOS-t.)
    A Linux kérdésben pedig OK, ez kb így van ahogy írod, ebben egyetértünk. A Linux annak való, aki együtt tud élni vele, a Linuxot is tanulni kell mint a Mac-et. De a Windows-t is, ha Mac.en szocializálódott valaki. Hét ez ilyen.
    Amúgy igezed van, OFF ez a téma már. Azért jót beszéltünk.

    [ Szerkesztve ]

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

  • Smiley

    őstag

    válasz hallador #177 üzenetére

    Pont az ilyen faszsagok miatt használok 20 éve ansi-t mindenhol. Aki System engineer az minek szivatja saját magát magyar layout-al? Arról nem is beszélve, hogy minden hotkey-t OS-től függetlenül ansi-ra csinálnak. Ez egy ilyen szakma.

    Én mondol, Maga mondol, Én mondol. Így kell normál beszélgetni...

  • Silεncε

    őstag

    válasz hallador #182 üzenetére

    A Google de több nagy cég is saját Linux disztrót fejlesztett pl akkora fejlesztő számnál megérheti.

    Aha. Az ugye megvan, hogy mind a Google mind pedig a Facebook fejlesztők MacBookokon dolgoznak?

    Az meg, hogy az EliteBooknak jobb lenne a billzete, mint egy MacBooknak, ne haragudj, de ha ezt így ki mered mondani, akkor az eletben nem volt még a kezedben MacBook

    [ Szerkesztve ]

  • doc

    nagyúr

    válasz .:ZS:. #175 üzenetére

    Koszi az aggodast, de nem kell :D Mac-re is aruljuk a termeket, ami azt illeti, ha az ugyfelek MacBookra valtananak, en kimondottan orulnek neki, sokkal egyszerubb lenne tamogatni mint a tobb evtizedes Linux disztrokat. Vannak ugyfeleink akik peldaul meg Centos5-ot (!!) hasznalnak, vagy IBM 390-es servereket. Nem egy gyorsan adaptalodo szegmens :D Az meg hogy egy laptopokbol allo geppark mennyibe kerul, az emlitett ugyfeleket teljesen lenyegtelen, meg a kerekitesi hiba szintjet sem eri el naluk :)

  • doc

    nagyúr

    válasz hallador #177 üzenetére

    ha itt Nam fagy szét a Mint, akkor nem nem tudom hol? - orulok hogy NALAD atomstabil es tokeletesen mukodik, az en tapasztalataim (tobb kulonbozo gepen is) masok...

    A Mac-en nem menne ez, mert egyrészt nem tudja, másrészt, meg az M1 nem tud 16 GB memóriánál többet kezelni, ezért erre sem alkalmas. - marmint MIT nem tud a Mac szerinted? type 2 virtualizaciot? de, tudja. Vagy egyszerre 6-8 VM-et futtatni? De, tudja.
    Az alap M1 valoban nem tud 16 GB-nal tobbet kezelni, mivel az az abszolut low-en architektura. Ha egyszerre 6-8 virtualis gepet akarsz futtatni akkor annak megfelelo hardware-t kell valasztani, teljesen mindegy hogy windows, linux vagy mac. Utobbi esetben peldaul egy M1Max-et, ami 64GB RAMot is tud. Vagy a varhatoan jovore erkezo Duo/Quad chipek...

    Nagyon cuki vagy hogy a hotkey listabol kikeresgelted a harombillentyus kombinaciokat, de direkt kiemeltem hogy ELETSZERU hotkeyeket hozz :D te tenyleg napi szinten hasznalod a 'force exit freeze app' meg 'Hide Background Apps' hotkeyeket? Ezekre egyebkent milyen shortcut van Minten defaultbol beallitva?

    "Tehát ha jól értelek, akkor a command felett van közvetlen három billentyű x,c,v az jó helyen van? Összetömörítve?" - az x, c, v billentyuk sok evtizede ugyanott vannak, ugyanugy 'osszetomoritve', nekem semmi gondom nincs veluk. Sot, nyilvan pont azert ez a harom billentyu lett anno a clipboard-kezelesre kivalasztva, mert ott vannak egymas mellett a valtobillentyuk kozeleben, igy konnyen, kenyelmesen kezelhetoek. Igen, windowson es linuxon is, pont ugyanugy :D

    "a magyarázatod, egyedül a MacOS-re kihegyezve valid, mindenhol máshol egyszerűen szar. " - wut? :D a macos-rol beszeltunk, erre azon vagy felhaborodva hogy a MacOS-rol szol a magyarazat? :D

    "Ez a Just Works, meg ilyen fasza duma, csak nem igaz." - szerinted. Nekem meg, aki evtizedek ota hasznalom a kulonbozo OS-eket, nagyon is az. Amiota Mac van itthon, SOHA nem kellett patyolgatnom, vegre nem megy el az ido azzal hogy eletben, mukodokepesen tartsam a gepet. Mindig minden mukodik, ennyi :)

    "Miben veri el? Én System engineer vagyok, Mindenben. A terminálja mindenre is használható, ameddig a ZSH azért hmmmm. Hát kevesebb dologgal lesz kompatibilis, mint a bash. Persze be lehet állítani mindenre környezeti változót, meg akinek hat anyja van." - Tehat szerinted a Linux mindenben elveri a MacOS-t, megpedig azert mert a Mac default shellje a zsh? :D :D Ez eddig dijnyertes benyoges, koszi, made my day :D
    Egyebkent eleg komoly system engineer lehetsz, ha egy default shell ennyire megakadsz, de lasd mennyire jo fej vagyok, segitek, ket kulonbozo modszert is adok ennek a szamodra athidalhatatlan problemanak a megoldasara:
    1) a default shell megvaltoztathato, megpedig UGYANAZZAL a paranccsal, mint Linuxon: chsh
    2) a bash-t elindithatod zsh-bol is (gyarilag fent van a MacOS-eken is), csak annyit kell beirnod hogy 'bash' es megnyomod az entert.
    (vannak egyeb lehetseges megoldasok is, de ezeknel egyszerubb es celravezetobb nincs, egyebkent pontosan ugyanigy mukodik Linuxon is)
    A kornyezetei valtozok allitgatasa nem tudom hogy jon ide, szerintem nem igazan vagy kepben a temaval kapcsolatban :)
    BTW a zsh-val elleni kopkodesed azert is erdekes, mert en meg pont minden fejlesztocegnel ahol megfordulok azt latom hogy mindenki a zsh-ra van raizgulva, en vagyok a kornyezetemben kb az egyetlen aki bash-ezik :D

    "mi azért eléggé használunk bemutatókra pl virtuális gépeket, ma az M1 ebből a szempontból igen gyenge." - miert ertesz 'gyenge' alatt? Az M1 egy hasonlo kategoriaju intel/amd procihoz kepest bivalyeros, a virtualizacios kepessegei is teljesen jok (mi is hasznalunk virtualis gepeket, M1-en, inteles Mac-en es kulonfele x64-es Linux/Unix rendszereken egyarant).

    A memória semmi, max 16 GB amire ma semmire nem jó, - tehat vettel egy Toyota Yarist, es azon hisztizel hogy lenyomnak a Porschek az autopalyan? :D Igen, ahogy irtam, az M1 a jelenlegi Apple felhozatalban az abszolut low-end belepo szint. Ha tobb memoria kell, akkor annak megfelelo platformot valassz. Az en uj MacBook Prom 32GB RAM-mal erkezik, kerhettem volna 64-gyel is, de az nekem itthonra felesleges.

    "az M1 processzor, meg "önmagába redundáns"" - na ezt nem ertem, itt mire gondolsz?

    "ez nem a MacOS hibája, de azért igencsak korlátozza azokat, akik esetleg egy értelmesebb oprendszeren dolgozik. A Linux simán leveri ebben a MacOS-t. " - na ezt megint nem sikerult ertelmeznem... mire gondolsz ezzel?

    "ha jobban megnézem 10-ed annyi program fut rajta mint egy Mint-en, és 1000-ed annyi mint egy Windows-on" - hat, nem vasarlas UTAN kene megnezni hogy amit vettel azon mi fut :D Engem speciel teljesen hidegen hagy hogy hany darab software elerheto ra, engem az erdekel hogy ami NEKEM kell, azok mennek-e. Egyebkent azert is eleg erdekes ez a "10-ed annyi program" allitasod, mert ami Linuxon megy, a tobbnyire Mac-en is, szoval ezt minimum ketkedessel fogadom... Az teljesen jogos hogy szoftverellatottsagban a Windows nyer, de ez egy-ket specialis programot meg a jatekokat leszamitva tokmindegy (es ugyanigy igaz a Linuxra is).

    "Szerintem a Windows nem stabilabb, mint egy Linux. Sőt. Ha egy Windows-t annyira megterhelek mint egy Mint-et, akkor a Windows használhatatlanná válik, mert belassul. " - nem belassulasrol, hanem stabilitasrol beszeltem. Nekem az utobbi evekben windows meg nem halt le menet kozben, Linux mar tobbszor is.

    "A Billentyűzete azért eléggé messze van egy komolyabb üzleti géptől. Kopog öblös hangja van, lehet érezni, hogy nem sokat költöttek az ergonómiára a fiuk. Ez volt a legolcsóbb. Azért egy EliteBook, Latitude 7/9000 elveti nem kicsit billentyűzetben." - Izles dolga kinek mi tetszik, szerintem teljesen rendben van a billentyuzete, mindenesetre semmivel nem rosszabb mint a Latitude 7-es ceges gepeme :)

    "A touchpad nagy, de semmivel nem jobb mint egy komolyabb business gépé, ezek ilyen a múltból itt maradt urban legendek. " - hat ez eleg nagy LOL :D azt meg a legelvakultabb Apple-hater ismeroseim is elismerik hogy a MacBookok touchpadje jobb mint barmi mas.

    En tenyleg nem ertem hogy ha mar eleve, elbol ennyire gyulolod a Mac-et, akkor miert azt vettel? Ertem en hogy ar/ertek aranyban egy M1 Air barmi mashoz kepest brutalisan jo, de ha ennyire ruhelled, nem kell eroltetni :)
    Azt meg tenyleg nem ertem miert lovagolsz folyton azon hogy szerinted Macre semmi szoftver nincs, Linuxra meg kb barmi... Mint mondtam, ami Linuxra van, az tobbnyire Macre is elerheto.

  • doc

    nagyúr

    válasz hallador #182 üzenetére

    "A Just Works az akkor igaz, ha internetezel a géppel, minden más esetben lehet minden 0-ról tanulni. Ezt nem szokták megemlíteni a kollégák." - MINDEN oprendszerre igaz hogy ha elotte nem hasznaltad, akkor meg kell szokni. Akar Windowsrol valtasz Linuxra, akar Linuxrol Mac-re, ez pontosan ugyanugy mukodik. a Just Works meg... lentebb kiveseztuk :)

    "a Pro/Max nem hoz a sebességen felül semmit, de legalább van benne 2 ventilátor is ami ugyanúgy fog bömbölni egy év múlva, mint a Windows-os EliteBook. " - ebben a fel mondatban megintcsak eleg sok tevedes van :D lentebb azon hisztiztel hogy milyen sz@r hogy 16GB memoria a maximum. Nos a Pro es a Max peldaul ebben IS lenyegesen tobbet tud a belepo szintnel, tobb memoria kezelesere kepesek. A tobb CPU/GPU max, a nagyobb memoria-savszelesseg, a tobb kulso monitor kezelese is olyasmik ami fontos kulonbseg lehet, felhasznalastol fuggoen. A ventilatorok pedig nem fognak bombolni egy ev mulva. Mar csak azert sem mert SOKKAL-SOKKAL kisebb hot termel egy M1* Mac mint a mostanra tobbszaz wattos Intel/AMD procik. Egyebkent a ventilatoros M1-es MacBook Prok mar egy eve piacon vannak - es nem, nem bombolnek :)

  • válasz doc #188 üzenetére

    Ezzel egyet értek én is (mármint, hogy mindenkitől azt hallom beleértve azokat is, akik nem szeretik, hogy a touchpadja a legjobb). Lehet csak félreértem, de szerintem csak a touchpad-ek között. Sokkal szívesebben használom a lenovo laptopon lévő trackpadet. Nekem kényelmesebb, hogy nem kell az ujjaimat a billentyűzettől elvenni és még alá is van támasztva a csuklóm.

    A kicsire nem adunk... a nagyot meg leszarjuk!

  • hallador

    addikt

    válasz Silεncε #186 üzenetére

    Van mindkettő igen, és ki merem mondani jobb. Több EliteBookom volt, és van MacBook-om is ha az aláírásomat megnéznéd, ja. Igen jobb! Ha sokat gépelsz, akkor a Mac billentyűzete elveszett. Ha csak hobby szinten használom, akkor még csak csak elmegy.

    Az meg megvan, hogy választható, és nem kötelező a Mac, nyilván ha azon szocializálódott, akkor azt fogja, használni, de a sok kínai és indiai fejlesztőnek ki fogja megvenni a Mac-et? Na za ő nagy százalékuk nem Mac-et fog használni.

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

  • hallador

    addikt

    válasz kleinguru #190 üzenetére

    Nem véletlenül fejlesztették ki a TrackPad-ot ergonómia szempontjából ami az üzleti tevékenységekre szükséges, pontosan sokkal jobb mert praktikusabb, és a touchpad-el ellentétben pedig sok esetben egészségi szempontjából is előnyösebb mint a touchpad, csak a vékonyítási mánia kiöli. Pedig iagazad van.

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

  • hallador

    addikt

    válasz doc #189 üzenetére

    MINDEN oprendszerre igaz hogy ha elotte nem hasznaltad, akkor meg kell szokni. Akar Windowsrol valtasz Linuxra, akar Linuxrol Mac-re, ez pontosan ugyanugy mukodik. a Just Works meg... lentebb kiveseztuk

    Na látod, leírtad amit én, csak azt nem értem nálatok, hogy miért gondoljátok azt, hogy ha leírod amit a másik ezzel elismerve, hogy igaza van, majd úgy állítod be, hogy te írtad volna. Ebbél te még meg tudsz élni, nem csoda, hogy ott tart az az ország ahol :D

    Aztán összekevered az M1 memórikezelését a Pro-val? Ennyire sötét nem lehetsz én ilyet nem írtam.

    Annyira bizonyítani akarod a nem létező igazad, hogy már össze vissza írkálsz minden hogy megtévezd a hozzá nem értőket, csak itt Te nem értesz hozzá, és nyomod a süket szoveget.

    A memória semmi, max 16 GB amire ma semmire nem jó, - tehat vettel egy Toyota Yarist, es azon hisztizel hogy lenyomnak a Porschek az autopalyan? :D Igen, ahogy irtam, az M1 a jelenlegi Apple felhozatalban az abszolut low-end belepo szint. Ha tobb memoria kell, akkor annak megfelelo platformot valassz. Az en uj MacBook Prom 32GB RAM-mal erkezik, kerhettem volna 64-gyel is, de az nekem itthonra felesleges.

    Tehát te egy évvel ezelőtt vettél egy Pro-t amikor csak M1 volt :D Te nagyon magy mágus vagy mester! Ha jól gondolom, téged tertanak fel troll-nak ha már nincs mit írni.

    A Mac-en nem menne ez, mert egyrészt nem tudja, másrészt, meg az M1 nem tud 16 GB memóriánál többet kezelni, ezért erre sem alkalmas. - marmint MIT nem tud a Mac szerinted? type 2 virtualizaciot? de, tudja. Vagy egyszerre 6-8 VM-et futtatni? De, tudja.
    Az alap M1 valoban nem tud 16 GB-nal tobbet kezelni, mivel az az abszolut low-en architektura.

    Tehát szerinted? Az M1 amikor kijött, mert én akkor vettem, low end volt, és még egyszer Te mit vettél volna, amikor csak ez volt.

    hat, nem vasarlas UTAN kene megnezni hogy amit vettel azon mi fut :D

    Én nem te vagyok, megnéztem, mint mondtam én tanulni vettem a MacOS erre is jó. Nem sok mindenre. Meg akartam tanulni, sikerült, de ennyi. De ideális annak aki nem akar semmi olyat ami nem speckó.

    Ha pedig valakinek más a véleménye mint a Mac felkent fő trolljának még nem lesz a MacOS egy jó rendszer.

    Az pedig tényleg a legallja, hogy képes vagy valakit minősítgetni, mert ez a fabalta MacOS nem tetszik neki. Ebből is látszik, hogy Te igazából egyik rendszert sem ismered, megszoktad ezt a MacOS-t aztán ha mást eléd raknak, akkor csak a fikázásra telik. Na erről ennyit....

    Ugye a Just Works nem igaz, Te azt állítottad, hogy az. Hazudtál. Ilyen ez.... :R

    [ Szerkesztve ]

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

  • .:ZS:.

    senior tag

    válasz hallador #194 üzenetére

    A "trackpoint" vagy ahogy mi szoktok hívni "pöcök egér" valóban egy nagyon jó dolog, ha valaki megszokja, de sajnos egyre kevesebben akarják megszokni. Speciel amióta EliteBookom van én is leszoktam róla, inkább hurcibálom az egerem. Volt szerencsém kipróbálni, használni mindhárom nagy gyártó (HP, Lenovo, Dell) megoldását. Azért látszik, hogy ezt eredetileg az IBM találta ki, úgyhogy ebben még mindig a Lenovo a király. A másik kettő fasorban sincs.

    Azzal meg vitatkoznék, hogy az M1 mire elég meg mire nem. Nálunk speciel most a fejlesztők is M1 Airt fognak kapni, már aki macet választ. Csak ott jön majd szóba a pro, ahol kell a GPU is.

    Arra, hogy citrixel belépj egy remote linuxra desktopra (csak mazoistáknak) vagy Visual Code+remote SSH-val fejlessz remote linuxon, mellette menjen a Teams, az Outlook, meg a böngésző és néhány SSH kapcsolat, bőven elég egy M1 air. Cserébe néma és az is marad. Nem úgy mint az EliteBookom ami 3,5 év után már olyan mint egy Mig29-es akkor is ha a Teamset megnyitom :))

  • válasz .:ZS:. #195 üzenetére

    Pöcökegérre reagálva: céges L470-m van. Önálló életet él. Már rgé elengedtem, de még az egér megy. Cseréltettem is már emiatt is. A csere darab is ilyen "jó". Kár érte, mert a következő szerintem nekem is egy air lesz (remélem az újra is visszakerül a magsafe töltő).

    Kollégák esetében látom, hogy a "bika" laptopokról lassan ugyan, de kezdenek áttérni az ultrabook vonalra (könnyű, hosszú üzemidő, csendes). Cserébe akinek kell az értelmes teljesítmény, annak van egy erős desktop gépe (mint nekem is).

    Igazából egy 16"-os macbook air magsafe porttal lenne számomra ideális (itt most elengedtem, hogy mennyibe is kerülne).

    A kicsire nem adunk... a nagyot meg leszarjuk!

  • Lenry

    félisten

    válasz hallador #194 üzenetére

    miért nem adod el a gépet, ha ennyire szar?

    Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

  • .:ZS:.

    senior tag

    válasz kleinguru #196 üzenetére

    Nekem nem volt szerencsém az L szériához, de volt munkahelyemen, néhány kolléga már azt kapott és nagyon nem szerették. Sajnos az volt az "olcsósított" Thinkpad. Nekem x széria volt, x220, x260, az ugyanaz (volt akkoriban) mint a T széria, csak 12.x méretben. Ott ilyen gond nem volt. Azok a gépek elpusztíthatatlanok voltak. Amikor lejárt a kihordási idejük, sok kolléga megvette őket, biztos vagyok benne, hogy a mai napig mennek.

    [ Szerkesztve ]

  • Xero

    nagyúr

    válasz hallador #191 üzenetére

    Hogy jonnek ide indiai es kinai fejlesztok? Egyebkent ott is nagy nagy szamban vannak Mac-ek pl nalunk. Sw engineer/dev es folfele siman kerhetnek Mac-et mondjuk Precision 5550 helyett. ;)
    Nyilvan uzemeltetes kap mezitlabas Dell/Lenovot.

  • muszurkefal

    aktív tag

    Annak van valami különleges oka, hogy a fedlap ilyen gányolt műanyag fos lett? Nagyon olcsóságérzete van, tapintásra és kinézetre is a korábbi modell anyagminőségéhez képest (lásd inteles pro). Ez miért kellett? Másba nem tudok belekötni.

Új hozzászólás Aktív témák