Új hozzászólás Aktív témák

  • #56573440

    törölt tag

    válasz #79335424 #50 üzenetére

    a bűn és annak a büntetése a mindenkori társadalmi normáknak megfelelően működik. jelenleg ez egy egészen nagy közösség szabályozása alatt van amit úgy európai uniónak hívnak. amibe beleugat még pár más küslő állam ha valami nem tetszik.

    "Én nem arról írtam, hogy mi a realitás, hanem arról, hogy szerintem én hogyan kezelném, ha engem rántott volna meg."

    pont az volt a mondandóm lényege hogy nem reális amit csinálnál, sőt a középkorban volt legutoljára elfogadott, jelenleg pedig ugyanúgy el kéne téged is ítélni érte ahogy te ítélkeznél fölötte. amit te tennél vele az ugyanúgy nem elfogadott a társadalom szemében még ha bűnös is valaki, nem is normális, tehát rajtad a 30 évnyi sanyargatásért a családja kéne ítélkezzen...

    "Ha arról van szó, hogy én, mint károsult hogyan ítélem meg a bűnét, akkor miért ne ítélhetném úgy, hogy egy huszast érdemel láncon? Ez nem kell összhangban legyen az általános közerkölcs szerinti megítéléssel."

    persze hogy nem. és szerencsére ha te mint károsult ilyen dolgokat tennél vele, akkor pont ugyanolyan beteg vagy mint aki lerántott. én csak ennyit mondtam. ez valami népi sport nálunk, egyből mindenkit ezer évre bezárni, takrón lőni, lelökni az emeletről, csicskáztatni, akármi. nem hogy megöljük a lovát, de nyersen etessük meg vele. egy gödörben. amit ő ásott ki. a saját körmeivel. szibériában. miközben hátulról pár orángután kényezteti. akik veszettek. közben izaurát nézzen amit bieber szinkronizált. énekelve.

    mondtam. értem. mint sértett fél megaláznád meggyötörnéd, könyörtelenül megtorolnád rajta minden múltbéli és jövőbeli sérelmedet. kamatostul. csak azt nem értem miért ez a vérszomj, miért ez a radikális hozzáállás, és miért gondolod hogy ezt megérdemli bárki is. mert bár én is sok szempontból radikálisan állok dolgokhoz, de ilyen mértékű és jellegű megtorlást nem kívánnék senkinek. pusztán mert hiszem hogy ezt ennél civilizáltabban is meg lehetne oldani...

    ő nem húzott le. viszont két éve decemberben kétszer kirabolták a pecót és elvitték a kocsit a ház elől. 3 hét alatt. nem kell mondjam milyen kellemes ünnepek voltak... ettől függetlenül nem akasztanám fel őket, nem hogy 30 évre láncon tartsam ha előkerülnének akkor se... embereke vagyunk nem állatok. bár akárki akármit mond rengeteg állatias ösztön munkálkodik bennünk, és ezek jelentős részben hátráltatják hogy tovább tudjunk lépni értelmes irányba.

  • #79335424

    törölt tag

    válasz #56573440 #51 üzenetére

    Nekem pedig a Te megközelítésed a fura. De elfogadom, mert tudom, hogy annak a közegnek amiben én élek, teljesen más az értékrendje, mint ami ma általános. Tény, hogy egy kicsit talán "vadabb", de sztem tisztább is. Igen, van benne fogat, fogért is és gyakori, hogy a büntetést a sértett mondja ki. Ugyanakkor a férfi hordja a nadrágot, a kimondott szónak súlya van, a Facebook alantas, a telefonom pedig soha nincs kikapcsolva, mert ha abból a pár számból csörög valamelyik, akkor csak egy kérdésem lehet: hova? És természetesen erre én is viszont számíthatok, ha szükségem lenne segítségre. Ezek számomra értékek, amik a mai társadalomból (tisztelet a kivételnek) sztem hiányoznak és számomra az lenne a legnagyobb büntetés, ha az a körülöttem levő néhány ember úgy döntene, hogy többet nem vagyok méltó arra, hogy közéjük tartozzak. Biztos, hogy ez történne, ha kiderülne, hogy én egy ilyen csalás elkövetője vagyok. Akkor a büntetésem legenyhébb része lenne az, amit a bíróság mérne rám. Úgyhogy igen, én az ilyesmit radikálisabban kezelem.

  • #56573440

    törölt tag

    válasz #79335424 #52 üzenetére

    a logikai bukfencet nem értem bocsi.

    "Ugyanakkor a férfi hordja a nadrágot, a kimondott szónak súlya van, a Facebook alantas, a telefonom pedig soha nincs kikapcsolva, mert ha abból a pár számból csörög valamelyik, akkor csak egy kérdésem lehet: hova? És természetesen erre én is viszont számíthatok, ha szükségem lenne segítségre."

    ez maximálisan rendben van, hasonló értékek mentén élek, de ehhez mégis mi köze annak hogy sértettként ha lehúznak a saját kapzsiságok és korlátoltságod miatt, akkor bosszúból 30 évig dolgoztatnál valakit? ez pont nem olyan pozitív érték mint amiket felsoroltál...

    "De elfogadom, mert tudom, hogy annak a közegnek amiben én élek, teljesen más az értékrendje, mint ami ma általános"

    volt az is általános, amikor még az általad említett fogat fogért elv ment. csak aztán sok családnak teljes protkót kellett csináltatni, mert megölték a fiát erre megölte a fiát, erre megölték a hugát erre megölte az annyát, erre megölték a .... tudod a vért csak vérrel lehet lemosni, viszont annak akkor soha nincs vége, mert mindig lesznek vélt és valós sérelmek amikért megtorlást lehet kiosztani minden oldalról...

    az meg hogy a társaságod mit tenne ha lehúznál valakit az megint más kérdés nem is kéne idekeverni. szerintem ha lehúznád őket téged csicskáztatnának 30 évig? vagy bárkit? frankón? az nagyon szomorú lenne... kétlem. bár lehet hogy csak naív vagyok persze.

    te csak azt szajkózod hogy mennyire kemény vagy és mennyire nagyon de nagyon jó spanjaid vannak, aminek alapvetően semmi köze nincs hogy ha téged lehúznak akkor vígan végignéznéd és aláznád a másikat aránytalanul, gátlástalanul és élvezve a helyzetet ahogy ezt eddig is kifejtetted. ez két külön dolog, utóbbi csak arra enged következtetni hogy viszonylag rövidtávra látsz, és nem tudsz belegondolni egy ilyen rendszernek a hátulütőibe, buktatóiba. az önbíráskodás mindig is korlátlan és kontrollálhatatlan erőszakot szült egy bizonyos szint után. azt pedig nem kéne átlépni... legalábbis szerintem...

    aztán persze az is elképzelhető hogy a tehetetlen düh itthon is elvezet egy olyan rendszerbe valamikor majd ahol hasonló értékeket valló emberek kerülnek hatalomra, én abban a pillanatban lépek is ahogy megjönnek a választások eredményei, szeretnék még a lezáródó határátkelő előtt átérni oda, ahol a szomszéd nem késsel kopogtat a hátamban mert éjszakás volt és szerinte túl hangosan hallgattam a zenét, vagy nem visz el a tmobil a szallag mellé szerelni fél évre ha elutaztam egy hétre és késve fizettem be a csekket ezzel lehúzva őket.

  • #79335424

    törölt tag

    válasz #56573440 #53 üzenetére

    Sajnálom, hogy a mondandómból ezt szűrted le. Nem a keménység a lényeg, hanem saját magad és a környezeted tisztelete, megbecsülése, amit csak egyszer lehet elveszíteni. Addig vagy ember, férfi, amíg ez megvan. Lehet, hogy szerinted brutális a szemléletem, de aki ilyet tesz, szégyent hozva magára és a környezetére, az megszűnt férfi lenni. Ennek felelőssége kell legyen az igazi visszatartó erő, nem egy idegen bíróság által kiszabott büntetéstől való félelem. Ha Ő nincs tisztelettel magára és a környezetére, akkor én mit kéne tiszteljek benne? De akár érez szégyent, akár nem, tettének következményeit viselnie kell. Ebben pedig az a minimum, hogy addig nincs szabadulás, amíg mindenkit nem kártalanít. Ez alól csak egy valami mentheti fel. Ezt, ha ember, akkor saját magától kell így éreznie. Ha nem érzi így, akkor már az is tök mindegy neki, hogy láncon van, vagy sem.

  • #56573440

    törölt tag

    válasz #79335424 #54 üzenetére

    " szégyent hozva magára és a környezetére, az megszűnt férfi lenni."

    és ennek egyenes következménye a 30 év melletted csicskaként láncon...

    "Ő nincs tisztelettel magára és a környezetére, akkor én mit kéne tiszteljek benne? "

    tisztelni? semmit. viszont a karóbahúzás meg amit te mondtál az is elég meredek civilizáltnak nevezett társadalomtól...

    "tettének következményeit viselnie kell."

    amit meg is tesz majd így vagy úgy, a társadalmilag elfogadott kereteken belül.

    "Ebben pedig az a minimum, hogy addig nincs szabadulás, amíg mindenkit nem kártalanít"

    amennyit lehet biztos kártalanítani fognak belőle. a többit mint írtam nem lehet kitermelni börtönben. fizikai képtelenség csakúgy mint a te felvetésed. egyébként meg ha valaki befürdött az álomüzlet reményében, az azért sejthette hogy minimum nagyon kockázatos kategóriát súrolja amit csinál. persze roppant sajnálatos, és én is sajnálom őket, de akkor is. ez kb olyan nálam mint a svájci frankos hitelek. értem én, tudom miért vette fel, nem jött be, mellette a bankok is rájátszottak, de attól még mindig bukós lesz sokaknak, szívás, de ez van. rizikó volt, belelépett, büdös, ez van. inkasszózzák a számláját és annyi. majd visszafizeti ahogy tudja az állambácsinak pl vagy leüli napi 1k-val

    modern társadalomban a felvetésed továbbra is elfogadtathatatlan lenne mint büntetés, az hogy a te mikrokörnyezeted hasonló elveket vall az szomorú, mert ha sok ilyen lesz akkor még azt is megélhetem hogy ilyen irányba indul el a jogalkotás, és szépen egymás nyakát vagdalja majd el az ország. nem férfi az aki .... kezdetű mókák ismerős variációja lehet egyes mélyen vallásos közösségekből a nő kövezését megelőző mert vezettél, mert táncoltál, mert fedetlen accal mentél az utcára, etc. ugye hogy az nem is annyira korrekt?

    szerintem hagyjuk. tudom sokan, egyre többen állnak a büntetésvégrehajtás szempontjából az egyre radikálisabb oldalra. értem is hogy miért. ti azt nem, hogy azzal nem hogy nem oldanátok meg semmit, de még csak jót se tennétek, még csak magatoknak se. nem hogy a társadalomnak. a mostani se tökéletes, van még mit polírozni rajta, de néha néha talán bizonyos szögből jónak tűnik legalább az irány.

    [ Szerkesztve ]

  • #79335424

    törölt tag

    válasz #56573440 #56 üzenetére

    Én most 46 vagyok és 30 éve élek ebben a közegben. Több gyereket láttam ebben a szellemben nevelve felcseperedni és teljesen normális, tisztességes felnőtté válni. Nálunk nem nagyon vannak generációs "ellentétek", teljesen általános, hogy szülő és gyerek együtt buliznak. Szóval gondolhatsz bármit, én ezt egyáltalán nem látom egészségtelennek, vagy rémisztő jövőképnek. Nem a szankcióktól való félelem kell eltántorítson valakit a bűncselekménytől, hanem a saját, a körülötte élők és ezáltal az egész társadalom erkölcsi normái. Hogy ne csak jogszabály szerinti bűntett, hanem szégyen legyen megkárosítani a másikat.

    [ Szerkesztve ]

  • #56573440

    törölt tag

    válasz #79335424 #57 üzenetére

    ahh megint a habiduma...

    a társaságodban mindenkinek teljesen normális lenne csicskát tartani 30 évig vélt vagy valós indokkal és közben azt tenni amit te végig sugalltál? mert ha igen akkor nagyon nagyon nagyon messze álltok a normálistól sajnálom...

  • #79335424

    törölt tag

    válasz #56573440 #58 üzenetére

    Jó, akkor fordítsuk meg! Szerinted mi lenne a jó megoldás? Lehetséges szerinted olyan, amiben az elkövető méltónak érzi a büntetését az elkövetett bűnhöz képest, és a károsult is újra a társadalom hasznos tagjaként fog gondolni rá, mivel szerinte is mefizette tettének árát felé és a társadalom felé? Mert az idealizált állapot ez lenne. A kérdés az, hogy ez mennyire közelíthető meg és kinek kell többet engednie ahhoz, hogy a tényleges és az idealizált eredmény közötti differencia számára jó szájízzel elfogadható legyen?

  • #56573440

    törölt tag

    válasz #79335424 #59 üzenetére

    idealizált állapont lehet, de a valósághoz semmi köze nincs. ahány ember annyi vélemény, értékrend, cél. ideális a való világban nincs nem volt és nem is lesz

    az elkövető szerint az lenne általában a méltó ha megúszná. a sértett számára az lenne sokszor mint a példád is mutatja az ideálist ha élete végéig kutyaként élne. valami középutat biztosít a törvény.

    hogy kinek mennyit kell engedni azt jól mutatja a hozzáállásod. te egy napot se. shit happens, és utána jó szájíze senkinek sincs. se a károsultnak se a bűnözőnek. viszont valami álomvilágban élsz a mikrokönyezetetben, mert amiket írsz, amiket tennél vele, amit itt páran tennének vele az még az egysejtű életformáknak a szintje alatt marad fényévekkel, nem hogy köszönőviszonyban de még csak azonos dimenzióban sincs olyanakkal mint civilizált és társai.

    nincs olyan döntés semmilyen szinten ami mindenkinek jó lenne. és nem csak a büntetőjogban. ha az egyik oldalnak kicsit akarsz kedvezni, a másiknak nem lesz jó. ez így lesz mindig is. ha te a jogalkotás terén jobban örülnél ha szomália fele mennénk mint a nyugatibb irányba, hát lelked rajta.

    a megoldás továbbra is az kéne legyen, hogy sokkal gyorsabban lekapcsolni, hiszen töménytelen nyomot hagy az ilyen balfék, 2-3 eset után nem hiszem hogy lehetetlen lenne rálépni a nyakára. makpaja a minimál büntit, kijön, ha csinálja tovább megkap valamit középről, ha még mindig nem tanult a kiszabható felső határát nyomják a nyakába, onnantól pedig egy bolti lopásért is bent rohad ha elkapják.

    nem a megtorlástól kell félni, hanem nem szabadna hagyni ezeket az ostoba embereket életvitelszerűen bűnözni, mert ha tudja hogy tuti hogy bebukik méghozzá záros határidőn belül akkor egyből kevesebb "nyereségre" számíthat, amit akár be is vasalhatnak rajta még, így nem igazán éri meg kockáztatni. ahogy a franc se csalná az áfát ha 2% lenne. tudod ha lopsz lopj nagyot, ha csinálod csináld nagyban. nem kéne hagyni tombolni ezeket az elemeket és máris nem milliós károkról beszélnénk ami megtéríthetetlen, és a talán százas nagyságrendű áldozatoknál dolgozna 300 évet ha tehetnéd...

    [ Szerkesztve ]

  • #79335424

    törölt tag

    válasz #56573440 #60 üzenetére

    Szerintem sincs mód az ideális megoldásra. Valamilyen irányban el kell tolódni tőle. Igen, én úgy gondolom, hogy egy napot se. Maximálisan a károsult javát tartom irányadónak. Lehet, hogy buta volt, vagy hiszékeny, de ez nem bűncselekmény és másnak sem ártott vele. Ha neki kell megalkudnia, akkor egy addig tisztességes ember bizalma rendülhet meg az igazságszolgáltatásban és ezzel nagyobb kárt okoznánk a társadalomnak, mint a bűnösre mért bármilyen túlzó büntetéssel.

  • #56573440

    törölt tag

    válasz #79335424 #61 üzenetére

    tehát szerinted az ilyen jellegű intézkedések akár rövidtávon is tarthatóak lennének, és működnének bármilyen civilizáltnak nevezett társadalmon belül?

    mert szerintem nem. mint írtam abban a pillanatban egy csoportba kerülnénk a vak muzulmán terroristákkal, a kongó mélyén tömegmészárló afrikaiakkal, a nőket kövezőkkel, és még sorolhatnám. akiket alapvetően mind lenézünk. szép jövőkép lenne...

    "Ha neki kell megalkudnia, akkor egy addig tisztességes ember bizalma rendülhet meg az igazságszolgáltatásban"

    aztán már csak egy lépés hogy ha a bizalom megrendül bárki irányában akkor is hasonló szankciókat foganatosítsunk. megingott a bizalmam a kapcsolatomban, nosza követ az asszonyra. megcsalt, savat az arcára hiszen milyen károkat okozott nekem meg a gyerekeimnek, anyagilag is mennyit buktam rajta miközben meg még csak nem is szerett... átvert a mocsok eljátszotta a bizalmamat, a jövőben is el fogja másét, nincs helye a társadalomban!!!!!shiftnéééégy. nincs az olyan messze az általad vázolt értékektől.

  • #79335424

    törölt tag

    válasz #56573440 #62 üzenetére

    Az asszony esete teljesen más téma. Ilyen csalódások érhetik az embert, ráadásul érzelmileg is a legrosszabbak. Az is stimmel, hogy az asszonyra sem tudnék soha többet úgy gondolni, mint előtte. Egy "apró" különbség viszont biztosan van. Az, hogy az asszony nem követett el egy köztörvényes bűntettet, amit egy számomra idegen, ám társadalmi szempontból velem összefüggő testület ítél el. Hatályos törvények alapján meghozott ítéletet feltételezve, ha az szöges ellentétben áll az én értékítéletemmel, akkor felmerül a kérdés, hogy ez az ellentét köztem és a társadalom között van, vagy a társadalom erkölcsi normái és törvényei között. Mindkettő baj, de nagyon nem mindegy, hogy melyik. Az egyik esetben nekem nincs helyem abban a társadalomban, a másikban viszont azoknak a törvényeknek.

  • #56573440

    törölt tag

    válasz #79335424 #63 üzenetére

    "Hatályos törvények alapján meghozott ítéletet feltételezve, ha az szöges ellentétben áll az én értékítéletemmel, akkor felmerül a kérdés, hogy ez az ellentét köztem és a társadalom között van, vagy a társadalom erkölcsi normái és törvényei között."

    akkor már csak a kérdés hogy a körte kizárt hogy alvázszám de az ceruza tud e holló?

    a kérdés nem az amit próbálsz feszegetni, hanem amit írtam, ha a te értékrendednek megfelelő törvényhozás lenne, mennyi idő alatt irtanánk ki egymást? mert a te világképednek és értékrendednek megfelelő rendszer volt ám mint írtam régen... tiszta móka volt, kacagás, és persze bűn nélküli élet. igaz hogy roppant rövid, de bűnözés az szóba se jöhetett... ugyanmár...

    a törvények azért olyanok amilyenek mert széles körben (értsd országunk határain kívül is) a társadalom által még ezek elfogadhatóak. így is nyígnak hogy tényleges életfogytot nem lehet kiosztani a jelenlegi módon... a te értékrended közelebb áll valami afrikai tömegmészárolni képes törzséhez mint egy európai ország átlagához. ezzel semmi baj nincs mondjuk, csak azt nem érted meg, hogy az torkos szívás lenne mindenkinek ha ezeket lehetővé tenné a törvényhozás. onnantól az nem büntetésvégrehajtás lenne hanem erőszakszervezet.... ilyen "piti" (mert kétlem hogy itt százmilliós lopás lett volna) lopásért gyak életfogyt kényszermunka a sértett kénye kedve szerint vazelinnel vagy anélkül, akkor itt hetente lehetne tömeges kivégzéseket szervezni. jó is lenne egész addig amíg rá nem döbbensz hogy 4 éve a munkáltatód nem fizetett be egy hónapban utánad a tb-t, azóta 3 millára hízott a büntivel, átvilágítanak és kiderül hogy nem jelentetted az ablakost aki a szigetelést számla nélkül cserélte nálatok, valamint hogy két hete lejárt a forgalmid, ezért a kivonuló rendőrség tüzet nyit az ovi előtt a kocsidra mert a rendszer ellensége vagy, kötelességmulasztó, és a társadalom csalódott benned...

    hagyjuk már ezeket a porhintéseket. te is tudod jól hogy amit te akarsz az nem működne csak nagyon elborult harmadik világbeli országokban, amíg a nátó vagy az usákok le nem bombáz emberiség elleni bűntettek miatt. persze ideális világban nem lopnának meg. de attól még nagyon nagyon messze állunk, és valójában soha nem fogunk oda eljutni, hacsak nem talál ki valaki valami tablettát, ami droidokká változtat minket, megszűnik a háború, szeretetben fogunk élni, nem kezet fogunk hanem megöleljük egymást... hát vagy kötelezővé teszik mindenhol a kannabinoidok szűk családját.

    áll a kérdés: meddig lenne tartható az általad oly nagyon áhított szemet szemért büntetési forma európa szélén a jelenlegi helyzetben. nem ideálisban. ma. most. vagy max jövőhéten.

Új hozzászólás Aktív témák