Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • shtml

    őstag

    válasz t72killer #10 üzenetére

    Ha ez tényleg egy diktatúrába való átmenet jele (én erről meg vagyok győződve), akkor viszont ez egy olyan diktatúra lesz, amilyen eddig még nem létezett a történelemben. Ez ui. nem egyszemélyi diktatúra, nem is egy kisebb klikk diktatúrája lesz, hanem a kialakulóban lévő politikai osztályé.

    Az átmenet persze egyszerre több területen is folyik, nálunk is, de főként az EU-ban. A módszer a közvetett demokrácia folyamatos erősítése a közvetlen demokrácia rovására. Ez jól megfigyelhető az EU politikai felépítésén is, ahol a választott Európai Parlamentnek gyakorlatilag csak olyan funkciója van, mint a csendőr kalapján a kakastollnak, mert a tényleges hatalom a Európai Bizottság kezében van, ahová viszont a kormányok delegálnak tagokat. Mivel egyre több kérdésben az EU határozatai, törvényei felülírják a nemzeti kormányok hozta törvényeket (ez önmagában nem lenne baj), a választópolgár egy nagy lépéssel távolabb került ahhoz, hogy befolyásolhassa az általa (?) megválasztottak hatalomgyakorlását.

    A másik oldalon megfigyelhető a közvetlen demokrácia (pl. a népszavazás intézményének) háttérbe szorulása, érdemes ezt összevetni pl. Svájc gyakorlatával, ahol ez kiválóan működik.

    Valószínűnek tartom, hogy itt nem egyértelműen tudatos átalakítás folyik (mielőtt még bárki összeesküvés-elmélettel jön elő), ám ettől a dolog engem csak még jobban megrémít, mert arra utal, hogy a folyamat szinte automatikusan zajlik és ettől még nehezebben állítható meg.

    A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

Új hozzászólás Aktív témák