- One otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- Hálózati / IP kamera
- OpenWRT topic
- ASUS routerek
- Bittorrent topik
- Jön Trump, Zuckerberg és a Meta pedig 180 fokos fordulatot vett
- Microsoft Edge (a Windows Internet Explorer utódja)
- Trump miatt fejezhette be sokszínűségi programjait a Meta és az Amazon
- Egyre nehezebb dolga van Kínában az Apple-nek
- OpenMediaVault
Új hozzászólás Aktív témák
-
Z10N
veterán
válasz
Hieronymus #27 üzenetére
Ennek mi koze a szupernovahoz?! Az pont, hogy instabilitas miatt jon letre. Meg milyen "annak ellenere"?! Onszabalyozo folyamat es nem azonnali.
Ezenkivul ezt az ITER projekt vezetoinek is elmondhatnad, hogy hagyjak a pics@ba az egeszet
# sshnuke 10.2.2.2 -rootpw="Z10N0101"
-
ricsi99
addikt
Ott sem hinném ,hogy a reaktort kitennék annak a vibrációnak +több g-s nyomásnak.
De jobb ha tőlem tudod ,hogy az anyahajók is azzal mennek... csak pár tonna a különbség +az hogy mind2 esetben jóval alacsonyabb szinten elektromos energiát termelnek és van bőven hűtés is.Egy Gyűrű mind fölött, Egy Gyűrű kegyetlen, Egy a sötétbe zár, bilincs az Egyetlen...
-
Z10N
veterán
válasz
Tigerclaw #18 üzenetére
"A Marsra valo utazas elvileg tobb evig tart majd es meg csak az utan kezdodik a lenyeg."
Az atlag 6 honap es Musk szerint ez meg boven optimalizalhato es fejlesztheto."Mondjuk en a Mars utazast meg felretennem par evtizedre. A Hold lenne a logikus es hasznos kozetkezo cel."
Hold bazisnak mar lennie kene es onnan kene Mars missziot inditani. Viszont a Marosn biztosan van kello mennyisegu viz jeg es "termotalaj" a tuleleshez.[ Szerkesztve ]
# sshnuke 10.2.2.2 -rootpw="Z10N0101"
-
IgnisFatuus
aktív tag
válasz
Hieronymus #14 üzenetére
A Holdon gyártás és feldobás lesz a befutó szerintem, úgyis abba az irányba megyünk, hogy robotok dolgozzanak helyettünk, azoknak meg mindegy hol melóznak...
Ryzen 9 5950x @4,4T5,1GHz, Aorus X570 Master, 32GB Patriot 4400MHz, 500GB Samsung 980 Pro M2, 2TB Intel M2, 2TB Adata M2, 2TB Kingston SATA, XFX RX 7900 XTX Speedster MERC 310, SB AE-5 plus, Asus VG279QM, Ozone Strike Pro, HP Pavilion 14
-
#54625216
törölt tag
Ezekből nem lesz űrszemét, mert a kiöregedett műholdakat elégetik a légkörben. (Az meg olyan minimális légyszennyezéssel jár, hogy a homeopátia hívők egyenesen rajonganának érte.
)
Valamelyik korai youtube videóban magyarázták, hogy a vevőegységnek három műholdat kell látnia a folyamatos kacsolathoz, hogy a folyamatosan mozgó műholdak közül legalább kettőt garantáltan el tudjon érni a folyamatos szolgáltatás érdekében, de sajna nem találom a linket.
Amúgy jelenleg a szolgáltatás még ennél is limitáltabb, maga a vevőegység "cellekhez" kötött, azaz amikor megrendeled a cuccot, meg kell adnod a földrajzi koordinátáidat és ahhoz küldik a hardvert. Ha költözöl, akkor cserélned kell a hardvert is. Nyilván ez még a béta velejárója, idővel az egész rendszert teljesen mobillá akarják tenni, azaz akár a kocsitetőre is rakhatod majd az antennát, de ahhoz nyilván több műholdra lesz szükség. -
Fred23
nagyúr
WATCH LIVE: NASA's Perseverance Rover lands on Mars - Mars Landing Live!
Már nincs sok hátra... -
ddekany
veterán
De itt most meghajtásra kell, és az egész reaktort gyorsítanod kell, miden gépészettel, és közeggel együtt. Szóval a tömeg fontos. A földön a tömeg mindegy, és a szennyezés elkerülése fontos. Nem mellékesen, a földön a hűtés is sokkal egyszerűbb. Itt nem akarsz hűteni, mert veszteség, hanem inkább megszabadúlsz a forró anyagtól, mert úgy is valamit ki kell lövelni hátrafelé. A földi erőműnél nem kell kilövelni semmit, csak áramot termelni.
[ Szerkesztve ]
-
sztanozs
veterán
Azt a konkrét megoldást linkeltem be, amiről a cikkíró is írt. És ahogy a wiki is írja, konkrétan csak ezen az elven működő kipróbált meghajtók vannak, a többi legfeljebb papíron létezik.
JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...
-
-
sztanozs
veterán
Konkrétan a hajtóanyag moderátorközeg: [link]
Légkörben pedig ezért nem kapcsolják be:
3. NTP Systems Won’t Be Used At Launch
NTP systems won’t be used on Earth. Instead, they’ll be launched into space by chemical rockets before they are turned on. NTP systems are not designed to produce the amount of thrust needed to leave the Earth's surface.
[link][ Szerkesztve ]
JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...
-
Pötyi
őstag
Amit írsz, az igaz, de ott még nem tartunk. Az alap működési elvet - szerintem - nem feltétlenül jól írta le az újságíró. Mert ha - tételezzük fel - hőcserélős, kétkörös úton fűti fel a hajtóanyagot, akkor akár a légkörben is bekapcsolhatná, mert _nem_ válna automatikusan radioaktívvá a kiáramló hajtóanyag.
[ Szerkesztve ]
QNX is cool!
-
sztanozs
veterán
Szerintem mert az űrben a fenét se érdekli, hogy milyen a kiáramló gáz, amúgy is "tele van" töltött részecskékkel, ráadásul kevesebb a meghibásodási lehetőség és nagyobb a hatékonyság.
Solid core nuclear reactors have been fueled by compounds of uranium that exist in solid phase under the conditions encountered and undergo nuclear fission to release energy. Flight reactors must be lightweight and capable of tolerating extremely high temperatures, as the only coolant available is the working fluid/propellant. A nuclear solid core engine is the simplest design to construct and is the concept used on all tested NTRs.
[ Szerkesztve ]
JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...
-
dabadab
titán
Kb. az összes, saját meghajtással rendelkező jármű lőporos hordó a meghatározásod szerint, ehhez képest azért valahogy mégse robbannak fel lépten-nyomon.
Ráadásul itt ennek a balesetnek semmi köze nem volt ahhoz, hogyy fel tud-e robbani a rakéta, nem az volt a gond.
DRM is theft
-
Pötyi
őstag
Olvastam azt a cikket.
Ezen a mondatán hangosan felszisszentem:
"Az egyik legfőbb probléma a kiáramló radioaktív gáz..."
Kérdés: miért kezeli kész tényként az agyoniskolázott újságíró, hogy a hajtóanyag egykörös rendszerben lenne felfűtve - és emiatt automatikusan radioaktívvá válna? A kétkörös, más néven nyomottvizes reaktort már 1950-ben feltalálták!
QNX is cool!
-
lev258
veterán
válasz
Hieronymus #27 üzenetére
Szupernóva akkor lesz, ha az általad szabályzottnak nevezett belső egyensúly felbomlik. A mennyiség is ebben az értelemben számít csak, ha már túl kevés lesz a hidrogén, akkor kezdenek elromlani a dolgok.
Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő
-
sztanozs
veterán
-
"Ha lesz kisméretű fúziós reaktor,"
Nem lesz. Nem is lehet. Ha nagyobb energiát igényel a fúzió feltételelinek megteremtése, mint a kinyerhető energia, nem használható semmire.
A fúziós erőműbe vetett remény sokkal nagyobb, mint a realitása.
Csak gondolj bele, a mi napunkban hatalmas mennyiségű üzemanyag van, mégsem vállt szupernóvává. Sőt a nála nagyobb vagy kisebb napok sem. Mindegyikben szabályzott a folyamat, annak ellenére, hogy minden feltétel rendelkezésre áll a hidrogén azonnali és teljes fúziójához.Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!
-
bryant56
aktív tag
-
fairi
addikt
válasz
cinemazealot #22 üzenetére
Nukleáris rakéta picit másabb. Pár formája aktívan szórja kifele a radioaktív anyagot mint meghajtás, és zárt rendszereknél is egy baleset, és egész légkört teleszórja radioaktív törmelékkel.
Igazából mikor RTG-s műholdat lőnek meg mindenki izgul, nehogy baj legyen és pár kg plutónium szóródjon szét a légkörben.
-
Scalpel
senior tag
válasz
cinemazealot #22 üzenetére
Néhány napja volt egy cikk:
https://index.hu/techtud/2021/02/15/nuklearis-hajtomuvel-akar-3-honap-alatt-is-a-marson-lehetunk/ -
Tigerclaw
nagyúr
"Persze ott meg az ember biológiája egy nagy akadály..."
Vegul is nem feltetlenul kell tenyleges emberi jelenlet a legtobb misszioban. Ezert is nagyon hasznosak a szondak, kulonbozo urkutatasra hasznalt muholdak, de akar a kiserletek egy reszet el lehetne vegezni tavolrok is, robotok/dronok/robotkarok segitsegevel, foleg a kozelben levo urallomason, ahol kisebb a kommunikacios kesleltetes is.
Amugy a nemzetkozi urallomast ra tudjak csatlakoztatni a Starlinkre? Ahogy olvastam azok magasabban vannak. Persze lehet hogy ott meg nem eleg nagy a footprintje az antennaknak.
Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.
-
Auratech
őstag
Egyelőre reaktív meghajtási módok vannak. A kémiai hajtóanyagok előnye, hogy egyszerre szolgáltatják az energiát és a tolóerő ébresztéséhez szükséges, kiáramoltatott anyagot. Az energiasűrűség nagyon magas, szabályozható. Nincs alternatíva pillanatnyilag.
Ha lesz kisméretű fúziós reaktor, és lesz, akkor lesz nagyságrendileg nagyobb energiasűrűség és egészen a fotonhajtóműig fejlődhet a reaktív meghajtás, ahol a kidobott anyag csekély tömegű de gyors. A bolygóközi tér anyagát is elég elektrosztatikusan begyűjteni menet közben.
A reaktor mágneses terének modulációjával mikrohullámként nyerhető ki a termelt hő. Nem kell gőzturbina, mint az atomerőművekben. Kb 20 év. Még kivárom..
A műholdas net meg azért tetszik, mert jövőbemutató.
Az űrlift ritkán taglalt problematikája a dróton ébredő, rétegződő, ellentétes irányú erős, tartós szelek nyíró hatása, ami kikerülhetetlen. Akkor is ez lenne, ha volna 100-szor erősebb szál a grafénalapú kompozitoknál. kb 50e tonna lenne csak a drót (méterenként 1kg)
A holdon esetleg jó lehet egyszer az elv.[ Szerkesztve ]
Auratech Field Recording
-
-
Tigerclaw
nagyúr
válasz
Hieronymus #14 üzenetére
Van par alternativa ami besegithetne az emelkedes bizonyos fazisaiban, de igen sajnos nagyresz a raketehajtomuvekre kell tamaszkodni. Azt viszont, foleg hosszabb tavon sokat segitene ha amit felvisznek, maradjon is fent. Legyenek az elemek modularisak, kompatibilisek, es tartosak amennyire csak lehet. Gyartsanak hasznos urszemetet, amit nem azert kell osszegyujteni, mert veszelyforras, hanem mert ertekes, mert k. draga feljuttatni.
Ideje elkezdeni megtervezni azokat a gyarakat, amik fent az urben vagy mondjuk a Holdon mukodnek majd, hogy a regi muholdakbolt, urszemetbol gyartsanak valamit fent.
Hulyen hangzo drasztikus lepes, de ha mar Mars utakat terveznek, ideje lenne nem csak a foldon probalgatni az izolaciot, hanem tenylegesen felkuldeni embereket tobb evre az urbe. Olyanokat kuldjenek csak fel, akik nem szandekoznak visszajonni par even belul. A cel amugy is csak az jelenleg, hogy szakemberek kiserleteket vegezzenek el. Ehhez nem kell allandoan uj gardat felkuldeni minden aron. A Marsra valo utazas elvileg tobb evig tart majd es meg csak az utan kezdodik a lenyeg.
Mondjuk en a Mars utazast meg felretennem par evtizedre. A Hold lenne a logikus es hasznos kozetkezo cel.
Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.
-
ddekany
veterán
válasz
Tigerclaw #15 üzenetére
De tudtommal ötlelt sincs, hogy mi mást lehetne tenni, milyen más elven menne ez. A következő dolog ami látszik, az a maghasadásos meghajtás, de az csak kint az űrben használható, mivel brutál radioaktív amit kifúj. Illetve az látszik, hogy ki kell költözni, és ott építkezni, nem itt a gravitációs gödör fenekén. Persze ott meg az ember biológiája egy nagy akadály, bár végső soron lehet valami forgó állmás, jó vastak falakkal sugárzás védelemre. Persze ilyen monstrumokat is csak odakint reális felépíteni. Nem lesz ez könnyű, de ezt kell megoldani...
[ Szerkesztve ]
-
ddekany
veterán
Ahogy elnézem a pályák olyanok, hogy kb egyenletesen fednek le mindent egy adott szélességi körön (https://www.youtube.com/watch?v=n7gPyDdRzQU). De kellenek földi relé állomások is, azok talán még nincsenek kiépítve sok helyen.
-
Tigerclaw
nagyúr
Jo, tudom kicsit captain obvious hozzaszolas volt, csak szomoru azt latni, hogy betonfalba utkoztek a tudosok, kutatok ezen a teren. Igen, egyre olcsobb es megbizhatobb "bombakat" fejlesztenek, ami szinten nagy eredmeny, de sajnos tovabbra is csak bombak. Persze nem antigravitacios hajtomuvet varok holnapra, de 50 ev alatt eljutottak a raketahajtomutol a raketahajtomuvig es politikai okbol nem is nagyon varhato, hogy belefognanak valami grandiozusabb, kockazatosabb megoldasba.
Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.
-
Nincsen más. Szegények vagyunk, mint a templom egere.
Lehetne liftet építeni. Egy hosszú kötelet kifeszíthetnénk az űrbe centrifugális erő hatására megfeszülve és emelőtoronynak tudnánk használni. Kettő baj van.
Nem ismerünk olyan anyagot, ami elbírná a hosszában jelentkező feszítő erőt. Nem tudjuk hogyan lehetne felvinni a szükséges magasságba a szerkezeti elemeket, hogy a földig tudjuk lógatni.Ágyúval is fellőhetnénk a holdakat, az sokkal olcsóbb lenne. De nincs elektronika, ami kibírná a kezdeti gyorsulást.
Kiszervezhetnék a gyártást a Holdra. Telepítő hajóval lehetni pozícióba ültetni az új holdakat. A használtat begyűjteni újrahasznosításra.
Ez a módszer nem terhelné a Földet szennyezéssel. A megvalósításról nincs elképzelésünk. (Bilibe log a kezünk esete.)Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!
-
ledgeri
nagyúr
Neked minden aktuálisan használt eszközöd számodra már szemét?
#9 Kendek Nézz körbe a sufniban, hátha nálad ott a válasz minden felmerülő űrliftes kérdésre, amire a tudomány még nem talált választ!
// #ublockO-HardMode // anti-blockadblock-er // PH! új arculat: 1/ 500 // szeksziboj -nálam van egy pirospontod! // Találtam sárga fényű lézert! (kézit, ceruzaelemest) https://youtu.be/XQnmMjYHgcM //
-
fairi
addikt
és mire cserélni? Olyanra mint a Star warsban van? Antigravitációs hajtóműre, amivel csillarombolók is könnyedén szállnak fel vagy le a bolygókra.
Ha nem köszönne be ET, és adja át a hajtóműterveket még évszázadokig lesz egy Földről fel vagy leszállás egy kis orosz rulett.
-
i2k
őstag
12000... nincs elég űrszemetünk már?
A világ játékosai meg minden szarra ráugranak - perverz/katasztrófa kíváncsiságból, elfogultságból, vagy csak a puszta "csillogóan új tehát kell" elv mentén, miközben 80+%-ban mindenkinek 100 - 2000 végigjátszatlan játéka van minden platformon.
-
cinemazealot
addikt
A "mindenhol" rendelkezésre álló internet kapcsolatot az egyes műholdak kommunikációs lánca teszi lehetővé. Mivel még kevés hold van fent, ez a lánc hiányos. Valószínűleg a pályaszakaszukon való aktuális pozíciójuk miatt van az, hogy kellően (a szolgáltatás folyamatosságához szükséges mértékben) kitöltött időszeletekben csak bizonyos területeket fednek le úgy, hogy a klienseket képesek legyenek összekapcsolni a fejállomással.
-
#54625216
törölt tag
Ahhoz, hogy a szolgáltatás folyamatos legyen, a vevő egységnek minimum három műholdat kell látnia egyszerre, így a célterületek fölé több műholdat kell csoportosítaniuk. Így a műholdak nem egyenletesen oszlanak el a Föld körül, hanem egyes területek felett sűrűbben. Aztán ahogy bővül a flotta, úgy tudják a szolgáltatást más régiótk fölé is kiterjeszteni.
-
#54625216
törölt tag
Mégis mi másra lehetne lecserélni a hajtóműveket? Csúzlira?
Egyébként ebben az esetben nem a "lőporos hordó" elv volt a gond, hanem hogy a belépéskor a fékezéshez bekapcsolt hajtóművek közül az egyik nem kapcsolt le időben.
Amúgy minden sikeres landolás eleve egy kisebb csoda, mert a feladat kb. olyan nehézségű, mintha egy ceruzát ledobnál az Empire State Bulding tetjéről és azzal kellene eltalálnod egy tócsában ringatózó bélyeget az utcán úgy, hogy a ceruza a végén ne dőljön el.
-
lev258
veterán
Kíváncsi vagyok, mi derül majd ki, mi okozta a sikertelen landolást ez alkalommal.
Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő
-
2021 elején állítólag lefedné Ausztráliát a szolgáltatás, 2022-ben pedig a félreeső területeket is a régióban.
Az nekem nem világos, hogy hogyan oldják meg, hogy 2021-ben a félreeső helyeken ne menjen a szolgáltatás. Pont, hogy gyakorlatilag bárhol működik (a sarkokat kivéve), hiszen egymástól eltérő (közel)körpályán mennek a műholdak, szóval ha Sydney-ben megy, akkor a sivatag közepén, vagy a Tasmán tengeren is fog...
[ Szerkesztve ]
Aki él és nem boldog, az téved!
-
Tigerclaw
nagyúr
Ameddig egy "loporos hordo" az urhajo, addig minden fel es leszallas orosz rulett. Ezt ar irany is fejleszthetne Musk. Marmint hogy hogyan lehetne lecserelni a raketahajtomuvet valami masra.
Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.
Új hozzászólás Aktív témák
it Már 1145 műhold kering Föld körüli pályán, a legutóbbi kilövés után azonban a Falcon 9 landolása rosszul sült el.
- Redmi Note 13 Pro+ - a fejlődés íve
- TCL LCD és LED TV-k
- Jövedelem
- Nvidia GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- Fujifilm X
- Amlogic S905, S912 processzoros készülékek
- Milyen processzort vegyek?
- Milyen belső merevlemezt vegyek?
- További aktív témák...
- T495 27% ÁFA 14" FHD IPS Ryzen 7 PRO 3700U 16GB 256GB NVMe ujjlolv gar
- X13 Gen2i 27% 13.3" FHD+ IPS i5-1135G7 16GB 512GB NVMe ujjlolv IR kam gar
- EliteBook 845 G7 27% 14" FHD IPS Ryzen 5 PRO 4650U 16GB 1TB NVMe ujjlolv gar
- Bontatlan Honor 200 Smart 4/256GB telefon eladó
- iPhone 12 Mini 128GB Független Újszerű/1-3 hónap gar./Akku 100%/p3978