Új hozzászólás Aktív témák

  • vince

    őstag

    válasz Crus #299 üzenetére

    "jóval kisebb eséllyel van ilyenkor [reggel, világosban] csapadék is, mint d.u., [...] Ellenben a sötétség gyakran kiváltja a csapadékot"

    [ Szerkesztve ]

    "Ha eredményesen akarunk valakit megcáfolni, bebizonyítva, hogy téved, előbb vizsgáljuk meg, melyik oldaláról szemléli a dolgot, mert arról az oldalról tekintve rendszerint igaza is van." - Blaise Pascal

  • Crus

    őstag

    válasz vince #301 üzenetére

    Így már ok. Sajnos ~15 éven keresztül volt részem abban, hogy 2x40km-et mászkáltam melóhelyre. Irgalmatlanul tipikus volt, hogy az esetek irritálóan nagy többségében ahogy elkezdett szürkülni és sötétedni, ha esőre/hóra állt az idő, jött vele a csapadék is. Nem véletlen. Amikor a "téli" Nap melege már nem éri felülről a felhőket, jóval előbb válik túltelítetté a levegő, megkezdődik az ált. iskolában tanult kondenzáció.

    Hivatásos Goldstein ügynök - https://youtu.be/S_a7saHMtZc

  • updog

    senior tag

    válasz Crus #295 üzenetére

    "majdnem 90%-a az EU polgároknak az eltörlés mellett érvel, akkor minek van még mindig"

    Azoknak akiket érdekelt egyáltalán a téma, és szavazott, azoknak a 90%-a. Mindig a hőbörgők a leghangosabbak, de ez össz pármillió embert jelenthet.. eu lakosságához képest elhanyagolható. Meg aztán az elmúlt 1-2 évben volt pár ennél fontosabb megoldandó probléma Európában és a világon..

    Mindemellett egyetértek hogy eltörölhetnék már a fenébe mert ma eddig két dolgot hallottam az emberektől: "x óra van, jajj de már x+1 lenne hehe" és hogy "jajj de rossz nekem az óraállítás miatt". Unalmas mindkettő.

    "Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

  • fatpingvin

    őstag

    válasz updog #303 üzenetére

    aki nem szavazott arról okkal fel lehet tételezni hogy teljesen indifferens számára a kérdés, ergo nem kell vele foglalkozni.

    A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

  • RandomName

    aktív tag

    válasz fatpingvin #304 üzenetére

    Vagy azt sem tudta, hogy volt ilyen felmérés.

    "A fejlesztők és a Jóisten versenyben vannak. Az előbbiek egyre hülyebiztosabb szerkezeteket csinálnak, a Jóisten meg egyre hülyébb embereket. És hát a Jóisten áll nyerésre." By:nalaca001

  • Crus

    őstag

    válasz updog #303 üzenetére

    Más gyorsabb volt, de elég egyértelmű: Akit érdekelt a téma szavazott. Akit nem érdekelt nem tette. Elég sokáig lehetett voksolni, nem csak pár napig. Szvsz elég fontos probléma az, ami emberek mindennapjait keseríti meg... szegény kisfiam is 11-kor bejelentette, hogy miért nem ebédelünk, itt lenne az ideje, altatás u.e. Hetek míg átáll és ő egy eléggé alkalmazkodó kisgyerek nem pedig egy felnőtt, ne adja ég öreg szervezet.

    Hivatásos Goldstein ügynök - https://youtu.be/S_a7saHMtZc

  • updog

    senior tag

    válasz Crus #306 üzenetére

    Gyors google után 4.8M szavazott "elsöprő többséggel" a törlés mellett. Az az EU 1%-a. "Elég fontos" :N Akit érint valamilyen szinten az szavazott, +aki mindenbe bele akar szólni és nem tud csendben maradni, az is. Nagyon sok más dolog keseríti meg az emberek életét, mégsem kérdeznek meg róla...

    No offense, elhiszem hogy most van, akinek emiatt sz*r. Tudom milyen amikor egy valós problémát (pl. laktózérzékenység) lefitymálnak, mert nem tudják elképzelni, milyen az ami őket nem érinti. De mégis az a megoldás hogy oldjam meg magamnak, az én bajom. Ez van.

    Meggyőződésem hogy ha (2036 körül) végre sikerül összEU szinten végre eltörölni ezt a hülyéskedést, valójában nagyon sokan meg fognak lepődni hogy mégsem lesz olyan jó (pl. írod hogy "az sem vita tárgya már, hogy a nyári legyen" miközben legalább ugyanennyi érv szól a téli mellett (ami btw az "eredeti"). Ugyanannyi embert fog zavarni a korai világos/korai sötét.
    A balesetek a hülyék miatt történnek, nem az óraállítás miatt. Szerencséd van hogy a gyerek csak pár hétig szokik át az óraállítások között, nekünk 5 éve télen-nyáron bármikor előjön hogy 1-2 órával többet/kevesebbet alszik...

    De mondom, én a "harcolnék az eltörlés ellen -> nem érdekel" folyamat után én is őszintén azt mondom, töröljék már el. Egyrészt röhöghetek majd, másrészt tényleg lehet hogy én vagyok a hülye, mert a mai napig úgy vezetik fel a hírekben is, hogy "egy kisebb város energiafelhasználást lehet megtakarítani vele". Esküszöm, '97-ben ugyanezt mondák. Who the f..k cares? Miért nem azt mondják, az emberek ébren töltött óráival hangolják össze a napfényes órákat, hogy ne legyünk búval b...élelve? Valószínűleg azért mert már egyik sem releváns... akkor ám legyen.

    Az egészben a legkevésbé az "akit nem érdekel, az velünk ért egyet" érvelés nem tetszik. Bármilyen más szavazás 1%-os részvétellel full érvénytelen és röhögve lesöprik az asztalról.

    "Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

  • Crus

    őstag

    válasz updog #307 üzenetére

    Ha tanultál statisztikát talán rájöttél már, hogy 4.8m polgár az elég keményen reprezentálja a közvéleményt. De tényleg nem kevesen vannak azok sem, akiket baromira nem érdekli... pl. a nyugdíjasokat kicsit sem, mert neki aztán tök mindegy, hogy a Mónika Show mikor kezdődik.

    Anno én azért szavaztam rá, mert gyerekkorom óta megöl. Gyűlölöm. Teljes szívemből. Ráadásul a felnőttkori életem a sport miatt úgy változott, hogy október végén egyik nap még normálisan hazaérek terepfutásból, a másik nap meg már botladozok hazafelé, vagy lámpázhatok és ezzel se vagyok egyedül, már mások meg egyszerűen csak szeretnek kint sétálni még olyankor, vagy csak beszélgetni. És ahogy fentebb már említettem nekem nagyon nagyon az a tapasztalatom, hogy a horizont alá bukó Nap után, ha felhős volt az ég, akkor nagy eséllyel kapod a nyakadba a csapadékot és az a sötéttel kombinálva nagyon nem jó. Az meg tény, hogy a balesetek száma ilyenkor növekszik, nem hit kérdése.

    Abban egyetértek, hogy a 2 oldal "vesztes" oldala morogni fog keményen. Akik a nyárit szeretnék és a téli lesz azért fognak toporzékolni (velem az élen), akik a nyári ellen vannak azok meg a reggeli sötétségért fognak Brüsszelig rohanni. A végén meg visszaállítják, hogy mindenki szopjon, ne csak az egyik oldal. :DDD

    A megtakarítás mantra azért fárasztó a támogatók részéről, mert kismillió dologgal lehetne ennél jóval többet megtakarítani! Pl. 15 perc tusolás helyett az emberek zömének elég lenne a fele is. Meg nem ivóvízzel kéne lehúzni a végtermékünket, nem kéne kényelmi szempontok miatt égetni mindenhol a villanyt, ahol nincsenek is ott, a tv-t csak háttérzajnak járatni és még sorolhatnám. Ehhez képest az óraátállításos spórolás röhej.

    "akit nem érdekel, az velünk ért egyet"

    Ezeket én nem tudom, hogy honnan szeditek. Fentebb is a kolléga idézett valakitől, valahonnan, de valójában csak a saját elképzelését vetítette ki másra. NEM azt mondtam, hogy akit nem érdekel az velünk ért egyet! Azt mondom, hogy akit nem érdekel, annak tökre mindegy melyik lesz... vagy nem lesz, mert jó neki ez is. Nekem is vannak nyugdíjas szüleim, ismerőseim: leszarják. Totálisan. Megértem őket. A java részük szó szerint azt sem tudja, hogy milyen nap van! És nem azért mert demensek, hanem mert nem számít.

    Hivatásos Goldstein ügynök - https://youtu.be/S_a7saHMtZc

  • totron

    addikt

    válasz updog #307 üzenetére

    Lehet itt érvelni a prioritásal, de azt gondolom, hogy a döntéshozás, mint olyan, futtat magán multitask-képességet. Szét lett már csámcsogva ez a téma sok soron és sok szinten, nyilván vannak késleltető ellenérdekek. Mindenképp folbolydulás-sorozatot okozna vagy nevezhetjük szarfodrozódásnak is, amiket nem feltétlenül a tervezett mértékben, idővel és energia- és pénzbefektetéssel sikerülhet elsimítani, a zsebekből kieső/elmaradó pénzek dolgát meg senki nem akarja kockáztatni - távolról nézve, kibicként persze könnyű tötymörgésnek beállítani. Mindennek oka van. A folyamatok egymásra hatásairól nem is beszélve.

    Gyilkos ez a téli, a délutáni -1 óra világos meggyötör. Van nekem is lampionrendszerem, meg kijelzőhad idehaza, de nem az igazi, nagyon nem. Depresszív időszak. Belegondplni is rossz, hogy egy nyári időszak sem hozhat már feloldozást, ha a téli csontosodik meg Európában. Ja, egymáshoz is illene hangolni a döntéseket, a pepitában való az a gazdaságok ellen dolgozik. Nem véletlen rekedt meg az ügy.

    [ Szerkesztve ]

  • gabor9991

    őstag

    válasz updog #307 üzenetére

    Nyáron ha sikerül olyan helyre menni ahol legalább +/- 1 óra időeltolódás van pl Törökországba, vagy kiugranak az emberek Londonba akkor miért nem hallom az emberektől hogy nem akarnak oda utazni mert "óraátállítás van" :D
    Komolyan figyelem ezt a sopánkodást évek óta hogy mekkora probléma ez pár embernél.
    Csoda, hogy amikor elmegy az ember Vegasba egy hét múlva meg haza, bele nem hal :D
    Szerk:
    Most hallgatom a hírekben épp a F1-ről volt pár szó, most mexikóban vannak, náluk minden 2. héten brutális óraátállítás van mégis élnek.Igazi csoda.
    Vagy egy pilóta, aki 14 órákat repül dallasból dubaiba, hetente oda-vissza többször, és még lenne pár példám.

    [ Szerkesztve ]

  • totron

    addikt

    válasz gabor9991 #310 üzenetére

    Eltérőek az emberek, van, aki mesterséges fényben leéli az életét, más inkább a természet gyermeke (nem.önként választottan). Egy kiruccanásra össze tudod rántani az energiákat, meg az új, eltérő élmények is lefárasztanak, egyben pihened ki az eltolódással, nem pedig a mindennapi, saját életet befolyásolja, nem érzem ezt jó parhuzamnak. A lényeg, hogy nem minden a jó magyar panaszkodási attitűdből fakad ami kiesik a szájakon. Nem mellesleg a vércukor-háztartásra is nagy mértékben ható jelenségről beszélgetünk, még ha megannyiakat rá is vitt a mdern világ arra, hogy hozott tulajdonságait el is felejtse. A

  • updog

    senior tag

    válasz totron #311 üzenetére

    "Egy kiruccanásra össze tudod rántani az energiákat" Mi a különbség egy kiruccanásra energiagyűjtés, meg a - ha ennyire zavar - az óraállításra való energiagyűjtés között, hogy az egyik kivitelezhető, de a másik nem? :)

    "Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

  • gabor9991

    őstag

    válasz updog #312 üzenetére

    Szerintem semmi különbség.
    A kiruccanást önszántából teszik meg az emberek az óraátállítás meg egy dolog ami ellen lehet harcolni hogy nehogymá ' más mondja meg mennyi az idő.
    Ezt hogy a vércukorszintet is befolyásolja komolyan megmosolyogtam, van elég közeli ismerősöm aki közel 20 éve oltogatja magát sajnos mert cukorbeteg, de még sose elmitette hogy az óraátállítás befolyásolja a vércukorszintjét, sok más dolgot említett de az óraátállítást még nem.

    [ Szerkesztve ]

  • Crus

    őstag

    válasz gabor9991 #313 üzenetére

    Az megvan, hogy a Hold fázisai is hatnak az embere?
    Egy cikk a sok közül a témában.

    Az van, hogy a technológiai fejlettségünk lehet, hogy 100 év alatt brutális mértékben kilőtt, de közben a természetes emberi evolúció azt kézifékkel követi. Az, hogy 1916-ban a németek ezt kitalálták, attól ez még nem normális. Az USA meg pl. azt találta ki, hogy Hirosimára atomot dob... :(((

    Hivatásos Goldstein ügynök - https://youtu.be/S_a7saHMtZc

  • gabor9991

    őstag

    válasz Crus #314 üzenetére

    Megvan persze, de ez hogyan kapcsolódik ahhoz, hogy most 17 óra van, vagy 18?

  • Crus

    őstag

    válasz gabor9991 #315 üzenetére

    A cirkadián ritmushoz kapcsolódik. Fentebb linkeltem egy videót (#296), ott abszolút tudományos szemszögből elmagyarázza a doki, hogy hatott egy idősebb úriemberre az óraátállítás...

    Hivatásos Goldstein ügynök - https://youtu.be/S_a7saHMtZc

  • updog

    senior tag

    válasz Crus #316 üzenetére

    Foglald össze pls. azt a tudományos szemszöget, én elvből nem kattintottam rá először ("X állítás" -> "nem hiszed el hogy mi történt utána" khmm. Hitelesség csimborasszói szoktak lenni :) ), de most hogy ne érje szó a ház elejét, elindítottam, amikor bemondta hogy az óraállítás hivatalos oka hogy a több fényes óra növelje a termelést, már gondoltam hogy buli lesz :DDD 45 másodpercig bírtam ("mihelyt előreállította az óráját, azonnal dezorientálttá vált" :D).

    "Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

  • Crus

    őstag

    válasz updog #317 üzenetére

    Ha méltóztattál volna tovább nézni, mennyivel egyszerűbb lenne az élet...
    Anno az óraátállítás egyik okaként éppen azt jelölték meg, hogy adott időszakban a több fényes óra, - az akkoriban még nem annyira gépesített - mezőgazdasági szektor érdekeit szolgálta. A videóban regélő arc pedig anno doktori fokozatról indított, mivel az illinois-i egyetemen végzett, ahol azóta többek között klinikai adjunktus profként is elismert már, de van neki vegyészmérnöki végzettsége is... szóval mittomén' tételezzük már fel, hogy esetleg nem beszél évek óta fassságokat, nem?

    Hivatásos Goldstein ügynök - https://youtu.be/S_a7saHMtZc

  • totron

    addikt

    válasz gabor9991 #313 üzenetére

    Az alvás minősége -> hatékonysága nagyban befolyásolja pedig. Az éjszakázók/rendszertelenül élők eredményei sokkal rosszabbak, illetve a belecsúszás is sokkal könnyebben jön össze, mint egy éjszaka alvónál: a nem kevés idő alatt kialakult emberi működést nem lehet korlátlanul becsapni. Aki szerint de, az egyszerűen tudatlan/a fogyasztói társadalom sokadik áldozata. Nem épp oltogatásnak nevezik. Ajánlhatom egyébként a mosolygást, csak valahogy mindig a mosolygók koppannak a legnagyobbat, de lelked rajta.

  • Apollyon

    Korrektor

    Érdekes dolgok vannak itt, főleg az a megmosolyogtató, amikor valakik állításuk szerint hónapokig küszködnek évi 2 átállítás miatt.
    Olyankor meg mi van, ha valaki elfelejt ébresztőt állítani, és tovább alszik egy órát, vagy akár többet? Akkor is hónapokig küszködik? :U

    Az a gyerek, aki meg már 11-kor éhes, annak adjanak enni.

    Sok az unatkozó ember, kell nekik a képzelt betegség, és/vagy ok a panaszra.
    A vércukorszint meg leginkább a bevitt tápanyagok minőségétől és mennyiségétől függ. Aki rossz minőségű szénhidrátot (pl. cukrot) visz be, ne csodálkozzon a vércukor hullámvasúton.

    Amúgy én is unom az állítgatást, bár már csak a karórámon kell manuálba állítgatni, illetve 1-2 offline eszközön.

    #1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

  • totron

    addikt

    válasz Apollyon #320 üzenetére

    Aki meg benne van netalántán tudod annak meg a kívülről jövő kibic okosságok az unalmasak. A szénhidrát mennyisége, milyensége, bevitel ideje, mozgás, lelkiállapot, egy rakat további egyéni mutató, de még a légnyomás/páratartalom is számít és az említett alvás, komplex műfaj, ne foglalkzzon vele akinek nem muszáj, de megkérdőjelezni laikusként semmi jogalap nincsen, maradjunk ennyiben. Nem kell elbagatelizálni a többi részét sem a felületes ismeretek okán.
    Elhangzott itt az ide vágó varázsszó már, a cirkadian ritmus, ha esetleg valaki nem tudná összekötni.
    Létezik emellett a könnyen hozzászólható témák hozzászólóinak hangja, van köztük klasszik magyar rinya bajnok is, van, akinek ezen a szinten van sikerélménye csak, mert nincs hobbija/más nem jött vele szembe/specifikus területek túl bonyolult neki, ők is részei a nép hangjának ahogy a képzelt betegek is, s ezek a halmazok semennyiben nem tüntetik el azokét, akik tényleg megszenvedik a dolgot. Micsoda egy nehéz témakör. Kicsivel több empátiával/tudással már sem a "valaki itt hazudik!", ill. a mindenkire is kikiáltott üres panaszkodás szintjén vagyunk (lennénk).

  • Crus

    őstag

    válasz Apollyon #320 üzenetére

    Ezért a laikus valamiért, én kérek elnézést, mindenkitől akit érint, ne adja ég kutatja a témát.
    Kb. egyenértékű a "nem látom a levegőt, így nincs levegő" szinttel.
    Sajnos az emberek egy része hajlamos azt képzelni, hogy az emberi szervezet egy faék egyszerű valami, amit a szájon át megtömnek, az alfélen meg lerendeződik, közben energiához jut és nagyjából ennyi. Hát nem. A planéta legkomplexebb szerveződése, amire a filogenezis kezdete óta egy rakás dolog hat.

    Nekem nem fájnak az ízületeim frontváltozáskor -> másoknak sem fáj! Kamuzó horda :DDD

    Hivatásos Goldstein ügynök - https://youtu.be/S_a7saHMtZc

  • updog

    senior tag

    válasz Crus #322 üzenetére

    Azt azért érdemes lenne még egyszer átolvasni mit írt a kolléga (vagy épp én). Nem kételkedünk hogy van akit érzékenyebben érint a cirkadián ritmus megborulása (mint ahogy annak létezését sem vontuk kétségbe).

    A kérdés az, hogy miért az évi két óraállításra van kihegyezve minden rossz ami emiatt történhet, miközben bárki aki volt pl. éjszakai ügyeletes (jelen, 11 évig a hónap nagy %-ban 0-24 rendszerfelügyelet), esetleg 3 műszakban dolgozik, van gyereke (mai napig szinte minden nap fel kell kelni valamelyikhez), volt már influenzás amikor két hétig éjszaka kínlódsz, nappal alszol, és nem vagy képes enni, sorolhatnám... szóval azok nem vesznek el éveket az életünkből, csak ez a könyörtelen két hét tavasszal és ősszel? :U Olyan ez mintha én a félzsíros hagyományos túró betiltásától várnám hogy majd nem f*sok többet a laktózérzékenységem miatt. Még igazam is lenne valahol, mert sokan nem tudják hogy laktózérzékenyek, neadjisten kompletten nem bírják a tejet, mégis zabálják, tehát azoknak is jót tennék akiket nem érdekel a dolog.

    (#318) Crus ha méltóztatna nem a story tv "újrakreált bűnügyek" szintjén riogatni a tisztelt doktor úr, hogy "amikor KC bácsi átállította az óráját, majdnem azonnal meghalt, bár igaz hogy cukorbeteg, 80 éves, eddig is alig élt, de bizonyisten az óraállítás miatt volt", majd megnézem :DDD Ha nem az óraállításon, a fél tizes időjárásjelentésen úgyis kikészült volna ki a papa ;]

    De amúgy nem vergődök tovább, írtam már hogy egy oldalon vagyunk, töröljék el, kényelmesebb lesz nekem is. Csak az érvelésekkel nem tudok egyetérteni.

    [ Szerkesztve ]

    "Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

  • Crus

    őstag

    válasz updog #323 üzenetére

    Az komoly, hogy nem látod a különbséget aközött, hogy te választasz olyan melót magadnak, ami több műszak vagy egy beteg gyerek vs. fentről megmondják, hogy állítsd át az órád és pont? Oké... ha nem látod: Az egyik a választás szabadságáról, meg a gondoskodásról szól, a másik meg egy rád kényszerített idejét múlt marhaság.

    "én a félzsíros hagyományos túró betiltásától várnám hogy majd nem f*sok többet a laktózérzékenységem miatt."

    Segítek újfent: Választhatod, hogy nem eszel túrót. Az óraátállítás esetében nincs opciód.

    A doki nagyon is jól csinálj a YT videóit, 2.66m követő nem kevés és véletlenül sem cicás, meg fingós videóval, hanem tudománnyal érte ezt el. Laikusok számára is érthető, de gyakran elég komolyan belemegy a kémia és a biológia rejtelmeibe.

    Egy kicsit olvassatok utána HRV-nek is, amire sok embernél dettó hat az óraátállítás, már pedig a napokon keresztüli alacsony HRV nem jó...

    Hivatásos Goldstein ügynök - https://youtu.be/S_a7saHMtZc

  • gabor9991

    őstag

    válasz Crus #324 üzenetére

    Akkor végül sikerült eljutni addig amit talán az első hozzászólásomban írtam a témához hogy itt leginkább az a probléma hogy más mondja meg mennyi az idő :)

  • Apollyon

    Korrektor

    válasz Crus #322 üzenetére

    Nincs semmi a hsz-emben amiért bárkinek is elnézést kellene kérni, mert legalább általánosságban elmondható, hogy igaz.
    Akinek nem inge, ne vegye magára, de te felvetted, és jól láthatóan betalált.
    Olyan szavakat, amiket nem mondtam, ne adj a számba. A fronthatás szerintem is egy létező jelenség, a párom is érzékeny rá, neki is fájnak a végtagjai olykor, és/vagy fáj a feje. Attól függ, hirtelen lesz meleg vagy hideg, szél stb. a légnyomásváltozása valóban okoz egyeseknél tüneteket.

    Sajnálom, hogy a kommentemre reagálásként tőled mindössze egy gúnyolódásra tellett, azért továbbra is kíváncsi lennék, hogy milyen fizikai tüneteket okoz hosszútávon, ha egyszer valaki kikapcsolja az ébresztődet, és emiatt valamennyivel tovább alszol.

    Továbbá a korábban mások által felvetett jetlag-re való reagálás is elegánsan kimaradt, erre is várnék némi reakciót tőled.
    De leginkább az ébresztőórás jelenség érdekelne, hogy valóban mi történik, ha véletlenül tovább alszol. Ugyanis ez szinte semmiben sem különbözik attól, hogy visszább lett pár napja állítva az óra.

    Az általad linkelt youtube csatornát nem fogadom el, sajnos nagyon hatásvadász, olyan videókkal, hogy valakinek a veséje károsodott, mert felvett egy zoknit. De az about oldalán is írja, hogy az itt leírt sztorik semmilyen szinten nem tekinthetők orvosi tanácsnak, nem is szánja annak őket.
    A konkrét videóban egy 79 éves bácsi van, akinek egyéb problémája is volt, a baj pedig az óraátállítás nélkül is megtörtént volna.

    Ugye a fronthatás valóban okoz fizikai tüneteket, ugyanis a környezeted megváltozik (légnyomás, hőmérséklet stb.), az óraátállítástól viszont nem fog a szél feltámadni. Szóval várok egy hiteles, valós kutatást, amely egyértelműen bizonyítja az óraátállítás fizikai következményeit. :U

    #1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

  • Apollyon

    Korrektor

    válasz totron #321 üzenetére

    Sajnos családunkban volt / van cukorbeteg, testközelből láttam a problémát, gyerekkoromtól kezdve. Felnőttként azt tudom mondani, hogy igen, vannak akik hajlamosabbak rá, és vannak akik kevésbé, hiába stresszelik napi egy kiló cukorral a hasnyálmirigyüket.

    Persze ezekbe is sok mindent bele lehet magyarázni, ez az óra téma is, meg az elhízás is, olyan dolgok, hogy mindig valami általunk befolyásolhatatlan tényezőt, felsőbb hatalmat satöbbit okolunk, ők a hibásak, nem pedig mi, mi nem tehetünk semmiről, mi csak így születtünk.

    Elhízás témában a legszembetűnőbb, itt saját bőrömön is tapasztaltam még ektomorfként is, van akinek könnyebben jön a zsír, van akinek nehezebben, mondják. Végül a matek úgyis bekopogtat az ajtón, a valóság barátjával kézenfogva, és közli, hogy azért híztál el, mert több kalóriát vittél be, mint amennyit elhasználtál. Nyilván függ az ételek minősége is a mennyiség mellett, de még mennyire.

    Azonban a pirospozsgás arcú, kerekded Mancikák, akik panaszkodnak, hogy nem tudnak lefogyni, pedig minden diétát is kipróbáltak, és tényleg végig is csinálták, valójában elfelejtik közölni, hogy néha lecsúszott egyszer-egyszer ilyen-olyan csokika és nasika, amit senki sem látott. Emiatt felborult a diétája, és a nap végi kalóriadeficit végül mindig elmaradt. Ezekről persze mi sosem fogunk tudni, csak a kirakatról, azonban az "eredmény" magáért beszél, és jön majd az a bizonyos hibáztatás.

    Aki meg cukorbeteg, annak nagy valószínűséggel élete végéig számolnia kell a kajáját, mikor, mit és mennyit visz be a nap folyamán, ha komplikációk nélkül élné életét. Az edzés, mozgás is számít, és kell. Egy óra átállítás itt sem fog halált okozni, egyes cukorbeteg családtagjaim megéltek több évtizednyi állítgatást minden incidens nélkül.

    [ Szerkesztve ]

    #1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

  • Crus

    őstag

    válasz gabor9991 #325 üzenetére

    Nagyon sajnálom, ha nem látod, hogy az a problémakör csak egy egészen apró szelete.

    Hivatásos Goldstein ügynök - https://youtu.be/S_a7saHMtZc

  • Crus

    őstag

    válasz Apollyon #326 üzenetére

    Abszolút nem igaz, mivel elbagatellizálod, mert téged nem érint. Innentől pedig nehéz a legkisebb mértékben is komolyan venni a másik álláspontját, mert konkrétan tudományos tényeket húzol át egy tollvonással. Nyugodtan keresgélj rá a témára, hogy hány és hány kutatás bizonyította már be, hogy az óra átállítása sok embernél negatív hatásokkal jár.

    Nincs ébresztőm, mivel gyerekkoromtól fogva magamtól ébredek. Most 1 órával korábban még vagy bő 1 hónapon át, mire nagy nehezen átáll a biológiai órám.

    Mégis kit érdekel a jetlag, amikor csak az emberek egy nagyon kis százalékát érinti? 40+-os létemre még soha nem ültem repülőn. Ellenben autóval bejártam már cirka az egész Európát. Konkrétan a legtágabb ismerősök körében egyetlen egy ismerősöm van, akit érint a jetlag kérdésköre, őt is csak esetenként. Ezzel szemben az óra állítgatása mindenkire vonatkozik, nem lehet helyette autóval menni...

    Az általam linkelt csatornán, egy nálam és nálad is jóval képzettebb ember regél szélsőséges helyzetekről. A hatásvadászat alap a YT-on, mert ha nem kelted fel az érdeklődést a többnyire laikus nézőknél, akkor nem nézik meg a videóit... ettől még végig igazat beszél.

    Mire érv az about oldala? Semmiféle orvosi tanácsot nem ad, még magad is írod, hogy nem is annak szánja őket. Hoztam egy random érdekes példát a témában, ennyi történt.

    Azért a Google használatát, ne én tanítsam már meg. Találsz itt kutatási eredményeket is.

    Az világosan látszik, hogy ez a társalgás így sehová nem vezet. Lusta vagy rákeresni, valódi ellenérv meg még egy sem hangzott el. A slusszpoén, hogy téged nem érint, de be akarod magyarázni másoknak, hogy őket sem érinti és ebbe még energiát is ölsz.

    Hivatásos Goldstein ügynök - https://youtu.be/S_a7saHMtZc

  • updog

    senior tag

    válasz Crus #329 üzenetére

    Légyszi hagyd már ezt az általad linkelt csatornát :N Egyszer görgettem bele abba a videójába amit linkeltél, azóta nem tudom kiirtani a "hihetetlen fasságot csinált valaki - hihetetlen fassággal indokolható ami történt vele" című videókat a youtube főoldalamról :o (elvileg lassan eljutunk oda, hogy az algoritmusok büntetik majd az ilyen címadásokat, szóval végképp nem igaz hogy direkt ez a címe hogy az okosság mindenkihez eljuthasson).

    Hiteles tájékoztatáshoz, száraz tények közember számára érthető normális elmagyarázáshoz nem szükséges a hatásvadászság (lásd elmúlt 2 év).

    [ Szerkesztve ]

    "Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

  • Crus

    őstag

    válasz updog #330 üzenetére

    Ne említsd meg és nem kapsz rá reakciót, tökre egyszerűen működik :-D
    A száraz tények a mai emberek zömét nem érdekli, ezzel a módszerrel ellenben némi tudományt is le lehet dugni a torkukon, lsd. még Kurzgesagt, Thoughty2, Tom Scott, Brew és tsai.

    [ Szerkesztve ]

    Hivatásos Goldstein ügynök - https://youtu.be/S_a7saHMtZc

  • Apollyon

    Korrektor

    válasz Crus #329 üzenetére

    Már elnézést, de még egyetlen tudományos tényt sem közöltél, mindössze egy ezotériát súroló youtube csatornát sikerült felmutatnod.
    Gúglizni tudok, de köszönöm. A beírt keresőszavakra sincs egy valós kutatás, amely egyértelműen bizonyítja, hogy az óraátállítás önmagában problémát okozna.
    Viszont azt írják, hogy könnyedén tudsz tenni ellene, mondjuk időben lefekszel, és probléma megoldva. Ha ez nem segít, akkor valószínűleg az óraállítgatástól függetlenül probléma van a környezetedben, sok kék fényű lámpa este, mobilozol elalvás előtt és barátai.

    Oké, szóval sosem repültél, de még csak nem is használsz ébresztőórát. Rendben, de mi van akkor, ha változnak az életkörülményeid, és/vagy munkahelyet váltasz, és korábban kell kelned, mint az eddig megszokott? Akkor jön az életed végéig tartó küszködés? Ha előbb kell felkelned munka miatt, mint korábban, az gyakorlatilag ugyanaz, mint az óraátállítás, mivel a napi rutinodat is az egy órával előbb keléshez kell igazítanod.
    Továbbá mi van akkor, ha bulizol, vagy múltban buliztál, és beittatok haverral az éjszaka folyamán?
    Egyrészt tuti, hogy később fekszel le aludni (előfordulhat hogy csak reggel), továbbá az alkoholos alvás drogos alvás, és így sosem kerülsz a mélyalvási fázisba (hiába látszik kívülről, hogy amúgy mélyen aludtál), ez pedig olyan érzést okoz, mintha nem is aludtál volna (másnaposság egyik tünete). Ez még durvábban impaktolja a napi ritmusodat, mint bármi más.

    Bár elhiszem, hogy te úgy érzed, nagyon megvisel az óraátállítás, viszont akkor alkalmazkodnod kell hozzá, előbb fekszel le egy órával, vagy később, és gond megoldva. Esetleg használhatsz ébresztőt az első pár napban, mint a legtöbb modern ember, és ha megvolt a minimum 7, de inkább 8 óra minőségi alvás, akkor nem okozhat gondot a kialvatlanság a nap többi részében. Ha úgy gondolod, hogy ez nem oldja meg a helyzetet, akkor más lesz a probléma forrása, nem pedig az óraátállítás.

    #1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

  • Dr. Romano

    veterán

    válasz Apollyon #332 üzenetére

    Engem a reggeli koránkelés a munkába visel meg. Remélem eltörlik azt is valamikor. ;]

    Mindenesetre engem totál nem érint az óraátállítás, de annyira hogy kb semmit nem érzek meg belőle.
    Ha nem ez a természetes, akkor örülök, mert ezek szerint van egy szuperképességem.
    Ha egy sötét sikátorban óraátállítással támadnak meg, nem tudnak majd kárt tenni bennem.

    Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

  • Crus

    őstag

    válasz Apollyon #332 üzenetére

    Még kell ide 10 másik is, vagy ha ennyire érdekel a téma (miért is?), akkor méltóztatod megkeresni magadnak? [link]

    "könnyedén tudsz tenni ellene, mondjuk időben lefekszel"

    Nesze neked feküdj le 1 órával előbb... el is tudsz aludni? Ok, te lehet. És másnap? És a 3. napon? Hát nem. Akinél problémát okoz, az nem tud elaludni 1 órával előbb, mert a cirkadián ritmusa szerint még 1 óra van a megszokott(!) alvás kezdetéig. Vagy ha el is alszik, reggel 1 órával előbb fent is van, ami szintén nem jó...

    "és/vagy munkahelyet váltasz, és korábban kell kelned, mint az eddig megszokott?"

    Ha munkahelyet vált a DST-re érzékeny személy, akkor az ismét egy állandó lesz. Megszokja és 7 hónap múlva nem kell neki újra megszokni valami, ha nincs DST. Ezt a marhaságot, amiről a topik szól, viszont évente 2x nyomják le mindenki torkán. Ha 1980-ban 1x átállították volna az időt és azóta úgy maradott volna, ez a topik se létezne, meg az értetlenek sora se.

    (Aki váltott műszakban dolgozik, az pedig szépen lassan gyilkolja magát, de ezt csak azt tudja, aki ebben benne van. Nem is bírja a legtöbb ember pár évnél tovább, mert a szervezet különféle módokon ellen fog állni.)

    Mivel absztinens voltam egész életemben, így fogalmam sincs milyen lehet buliban berúgni, ellenben, ha valaki alig alszik éjszaka, az egy rakás értékén meg fog látszani. Viszont ez sem állandó. Egyik nap kimarad, másik nap rendesen alszik, majd a köv. nap is, etc. és nincs probléma. A DST-s történet esetében viszont hétfőn is 1 óra difi van a biológiai ritmushoz képest, meg kedden is, meg szerdán is... miközben ráadásul a Nap is egészen másképp éri a delikvenst, ilyenkor pl. már hirtelen egyik napról a másikra, hazafelé nem éri. Ez pedig - többek között - kőkemény befolyásolja a kortizol és melatonin szintet is. Az alkoholos befolyásoltság terén végre egyet értünk, az úgy minden csak nem regeneráló alvás.

    A végére is csak azt tudom reagálni, amit már írtam: Nincs olyan, hogy egy órával előbb alszok, mert nem megy. Az álmosság jelenleg a régi idő szerint kap el, így atombiztosan minden reggel 1 órával előbb ébredek. Sok idő, mire átállok.

    Továbbra is azt látom, hogy mivel ez téged nem érint, így a másikat se kell, hogy érintse, biztos csak beképzeli magának, műhiszti, etc. Pedig el kellene már végre fogadni, hogy az emberek nagyon is különbözőek, hiába van 2 fülük, meg 2 szemük...

    Hivatásos Goldstein ügynök - https://youtu.be/S_a7saHMtZc

  • Apollyon

    Korrektor

    válasz Crus #334 üzenetére

    Remélem azért nincs velem gond, mert rám nincs hatással az óraátállítás. :U
    Ha lett volna is, valahogy akkor sem logikus, hogy hogy nem lehet megoldani egy ilyen problémát évtizedek leforgása alatt.
    Természetesen gondoltam, hogy soha életedben nem ittál buliban, mert amúgy ez is tök normális :U , így rajtad semmi nem múlik, hogy tökéletes alvásod legyen, kizárólag egy tőled független és befolyásolhatatlan külső körülmény.
    Azt tényleg elhiszem, hogy 1-2 napra esetleg összezavar a dolog, de hogy ez konkrét, mindennapos probléma legyen, továbbra is csak szkeptikusan tudom figyelembe venni. Pláne, hogy sem máshol, sem a linkelt tanulmányban nem írják, hogy hosszútávú alvásproblémát okozna ez az egész. Mindenesetre sok sikert a küzdelmedhez.

    #1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

  • Apollyon

    Korrektor

    válasz Apollyon #335 üzenetére

    Illetve még annyit hozzáteszek, hogy az is furcsa nekem ebben az óraállítás kiváltotta problémában, hogy ezen kívül még számos más körülmény is változik egy év alatt az ember körül. Június végétől december végéig csökkennek a nappali órák és növekednek az éjszakai órák száma, december végétől június végéig pedig fordítva.
    Azaz téli napfordulókor kevesebb, mint 9 órát van világos, és több, mint 15 órát sötét. Nyáron pedig 15 órát van világos, és kevesebb, mint 9 órát sötét. Ez azért elég nagy változás évente többször is, minden évben. Persze ezt lehet ellensúlyozni megfelelő sötétítőkkel, de attól még a kinti fénykörülményeket nem érinti. De mindez nem okoz globális szívrohamot és alvászavart? És akkor még nem beszéltünk az időjárásról, ami pl. a téli kevés világos órákat is besötétítheti, főleg akkor ha jó vastag, sötét felhők jönnek, és még sötétebb lesz, ráadásul hó nélkül, amely az esetleges légköri fényeket, holdfényt is visszaverhetné.

    Szóval évszaktól és időjárástól függően is elég sokat változnak az embert érintő fénykörülmények, ezeknek is sok gondot "kellene" okozniuk, ha már mindössze egy óra állítás annyira padlóra küld pár bizonyos embert. Továbbá ott vannak az elektromos eszközök, ugye a night light mindenkinél be van kapcsolva a sötétebb órákban? Ha egyáltalán tudja mi az...
    és akkor lehet kinti zaj, amely megzavarhatja az alvást, meg úgy általában az élet nem éppen szupportálja minden alkalommal a megfelelő körülményeket a mindennapi pontosan ugyanakkori elalváshoz. De reggelig sorolhatnám, mennyi más eset és input lehetséges, amely közbeszólhat az ember éjszakai nyugalmának, nap mint nap (éjszaka mint éjszaka :D ). Valahogy ezek is mintha el lennének bagatellizálva.

    #1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

  • dabadab

    titán

    válasz Apollyon #336 üzenetére

    Ha már így belejöttél, akkor azt is levezethetnéd nekünk, hogy honnan lehet tudni, hogy a Föld banánalakú.

    DRM is theft

  • totron

    addikt

    válasz Apollyon #327 üzenetére

    A kifele mutogatáshoz/belemagyarázáshoz kell egy megfelelően alacsony érzelmi intelligencia/önismeret-hiány-önbecsapás hajlam; nem mintha ezek nem lennének népsportok. Amiről írtam nem tavolról igazságtalanul témán belülre citált bűnbak, hanem kimutatott tény. Én sem kívánom kikiáltani egyigaz NagyEllenséggé, ahogy nem is érdemes kiemelni 1 rizikófaktort, ez egy komplex buli, sokan pont emiatt egyszerűsítik le, persze a saját és rosszabb esetben más betegtársaik kárára is. Ahogy írod több példán keresztül, erre is áll az egyéni érzékenység - az írásod többi részét illetően egyezünk. Csak azt nézem el nehezen, mikor valaki ordító összefüggéseket tagad felületességéből fakadóan, nem súlyoz, nem olvas utána és hiszi, hogy a tudatlansága a nyerő (nem te).

  • updog

    senior tag

    válasz Apollyon #332 üzenetére

    Mondjuk azt azért tegyük hozzá, hogy de, elég sok megfelelően tudományos alátámasztása van a következő "jósági" sorrendnek: csak eredeti (téli) időszámítás > óraállítgatás > csak nyári időszámítás.

    A többi érveddel továbbra is egyetértek, ahogy írtam, persze, eggyel kevesebb kín azoknak akiket érint, csak ez kutyafüle az összességhez képest amiket már felsoroltunk, kb. mint a példám hogy ha betiltanák a félzsíros sima túrót, attól én még laktózérzékeny maradok.

    Másrészt ugye itt a topicban is többször előkerült hogy az emberek a nyárit preferálnák (tovább lehessen kutyát sétáltatni / bulikázni este), és - szintén tudományosan alátámasztották - ez kurcizná legjobban össze a cirkadiánt...

    Szóval még mindig nem tudok az "emberek eldöntötték" vonallal azonosulni, mert épp lehet tudományos alapot találni hozzá - akkor ne az legyen hogy ami nekünk jó tudományos alap (töröljük ez az óraállítást) azt kicsemegézzük, ami meg nem tetszik (maradjon a téli) azt meg figyelmen kívül hagyjuk.

    [ Szerkesztve ]

    "Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

  • totron

    addikt

    válasz updog #339 üzenetére

    A kapitalizmus szemszögéből a téli a nyerő, egyébként a testnek, léleknek a nyári kedvez, nem is kicsivel jobban. Kijelentettem, tehát így van.

  • Fecogame

    veterán

    Holnap hajnalban is óraállítás :)

    Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

  • Fecogame

    veterán

    Október 29.-én ismét óraátállítás

    Kitolták a határidő 2024-re

    Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

  • cinemazealot

    addikt

    Na, van még itt valaki? :) Ha igen, szerintetek ez az időzóna frissítés mivel lehet összefüggésben? Hirtelen ezt találtam releváns infónak. Egyébként egy Samsung S10e az alany.

  • Fecogame

    veterán

    VÁRATLAN FORDULAT: MEGSZŰNHET AZ ÓRAÁTÁLLÍTÁS MAGYARORSZÁGON

    Elvileg jövőre van az új határidő, kiváncsi leszek.

    Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

Új hozzászólás Aktív témák