Új hozzászólás Aktív témák

  • anulu

    félisten

    verhetik az emberek a kalapukat (meg magukat) a földhöz, én mindenesetre örülök, hogy folytatódik. sokminden mellett azért, mert egy újabb pofon az ad-hoc rendelethozásnak, ami általánosságban jellemzi a kormányt.

    "Jelenleg a cloud nem más mint a sales által elhazudott és eladott utópia, egy ígéret, csalánba csomagolt mézesmadzag, amit az üzemeltetés f@$zával vernek" | Feel the power! Intel Core i7 | iPhone 14Pro 256GB | iPad Pro 2017 64GB

  • bambano

    titán

    LOGOUT blog

    válasz anulu #85 üzenetére

    viszont ma már nem esélytelen olyan munkaadót választani, ahova elég a linux, nem kell win. ergo a vállalat kiírhat azt, amit akar, akár ökörséget is, legfeljebb elveszít potenciálisan hasznos munkaerőt.

    (#87) anulu: a gpl technikájában nem sokban különbözik az ászf-től. mondjuk ászf-et többet írtam mostanában, mint gpl-t, ez igaz...

    (#102) priti: jelenleg még úgy működik a világ, hogy a munkaadó megmondja, mit vár el a fizetésért. Ha a tanár nem tudja használni azt a tetszőleges szoftvert, amit tanítania kellene, akkor keressen másik állást. Nem ártana, ha a tanári pálya ebben a kérdésben nem különbözne más pályáktól.

    (#106) PhoenixK: debian supportot a hp árul, redhatot külföldön a redhat, nálunk az ulx, suse-t a magyar novell, az ibm-től meg szerintem többféle linuxra is kaphatsz támogatást. Az oracle meg a saját elsődleges platformját támogatja, ami, hoppá, linux. Tehát elfogadom azt az érvedet, hogy a cégeknek támogatás is kell, azt az állítást (akárki is akarta vagy nem akarta sugallni), hogy szabad szoftverhez nem lehet itthon beszerezni megfelelő minőségű supportot, nem fogadom el.

    Más kérdés, hogy eddigi tapasztalataim alapján a linux úgy szokott beszivárogni a cégekbe, hogy valamit nem tudnak megoldani a closed source rendszerekkel, és mikor már ég a ház, akkor a rendszergazda előszed egy kukázott pc-t, felrak rá egy linuxot, 5 perc alatt megfaragja a megoldást és mindenki boldog. Majd pár év múlva a vezetőség fülébe jut, hogy hát nem minden tisztán proprietary náluk és ez szöget üt a fejükbe.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    LOGOUT blog

    válasz anulu #132 üzenetére

    nem, a dependency kezelés az a windowsok rákfenéje, a debian volt az első oprendszer, amiben ezt tisztességesen megcsinálták. ahhoz képest, amit a debian most tud csomagkezelés címszó alatt, minden más csak ipari hulladék.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • Alex91

    félisten

    válasz bambano #152 üzenetére

    jelenleg még úgy működik a világ, hogy a munkaadó megmondja, mit vár el a fizetésért. Ha a tanár nem tudja használni azt a tetszőleges szoftvert, amit tanítania kellene, akkor keressen másik állást. Nem ártana, ha a tanári pálya ebben a kérdésben nem különbözne más pályáktól.

    Egyetertunk, de azt is latni kell, hogy nem tud mast a helyukbe allitani jelenleg...

    Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

  • floatr

    veterán

    válasz anulu #151 üzenetére

    Te is tudhattad, hogy valószínűleg hangulatkeltő nyilatkozat volt, nem rendelet, vagy annak tervezete. Arról beszélt akkor is az illetékes elftárs, hogy egyelőre semmiféle hosszabbítás nincsen. Olyan szempontból jó, hogy nem tolnak végig most sok helyen elkapkodott elcseszett migrálásokat. Bár a nyilatkozatok alapján én azt érzem, hogy ez egyfajta migrációs haladék, amit illene lassan komolyan venni, nem pedig továbbra is tapicskolni a gumimedencében.

    Ami kifejezetten tetszik, hogy az FSF-ék megszerveztek egy szakmai fórumot a témában, és remélhetőleg elég nagy tudomány gyűlik ott össze -- lassan ez is időszerű lenne -- amit hasznosíthatnak az iskolák rendszergazdái, esetleg az oktatásért felelős elftársak is.

  • anulu

    félisten

    válasz bambano #152 üzenetére

    kis cégeket leszámítva eléggé nehezen tudom elképzelni ezt a fajta "beszivárgást"...

    "Jelenleg a cloud nem más mint a sales által elhazudott és eladott utópia, egy ígéret, csalánba csomagolt mézesmadzag, amit az üzemeltetés f@$zával vernek" | Feel the power! Intel Core i7 | iPhone 14Pro 256GB | iPad Pro 2017 64GB

  • anulu

    félisten

    válasz floatr #155 üzenetére

    amúgy eddig sem volt elzárva a lehetőség az iskolák elől, aki akart eddig is linuxozhatott nyugodtan. annyi a dolog, hogy van licensze az iskoláknak továbbra is.

    "Jelenleg a cloud nem más mint a sales által elhazudott és eladott utópia, egy ígéret, csalánba csomagolt mézesmadzag, amit az üzemeltetés f@$zával vernek" | Feel the power! Intel Core i7 | iPhone 14Pro 256GB | iPad Pro 2017 64GB

  • floatr

    veterán

    válasz anulu #156 üzenetére

    Akkor kicsit fejleszd a képzelőerődet. Mifelénk VM-ek kapcsán kezdődött el a dolog tömeges méreteket ölteni, és mára már kifejezetten keresik azt, aki ért hozzá, vagy legalább napi szintű használatra alkalmas. Nem kkv-ről van szó.

    (#157) anulu jaja, még egy évig tisztázatlan körben... aztán jövő ilyenkor megint simán elkezdődhet a siránkozás

    [ Szerkesztve ]

  • anulu

    félisten

    válasz floatr #158 üzenetére

    nálunk meg próbálják kivezetni és visszamenni Solarisra vagy Winre.. ahol lehet próbálnak szabadulni a linuxtól, legikább, mert rohadt drága.

    [ Szerkesztve ]

    "Jelenleg a cloud nem más mint a sales által elhazudott és eladott utópia, egy ígéret, csalánba csomagolt mézesmadzag, amit az üzemeltetés f@$zával vernek" | Feel the power! Intel Core i7 | iPhone 14Pro 256GB | iPad Pro 2017 64GB

  • bambano

    titán

    LOGOUT blog

    válasz anulu #159 üzenetére

    igen, lehet úgy csinálni, hogy rohadt drága legyen, meg lehet úgy is, hogy olcsó.

    volt már nekem olyan projektem, hogy két hónapig vitatkoztam a főnökkel, hogy csináljuk linuxon, mert a másik lehetőség drága. Nem volt hajlandó. Nemsokára megjött az első bővítési igény a proprietary cucchoz, a főnök őrjöngött a számla láttán. Én meg persze röhögtem... :P

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • anulu

    félisten

    válasz bambano #160 üzenetére

    nálunk alapkövetelmény a maximális, 0 hour support. az meg pénzbe kerül. sokba.

    "Jelenleg a cloud nem más mint a sales által elhazudott és eladott utópia, egy ígéret, csalánba csomagolt mézesmadzag, amit az üzemeltetés f@$zával vernek" | Feel the power! Intel Core i7 | iPhone 14Pro 256GB | iPad Pro 2017 64GB

  • bambano

    titán

    LOGOUT blog

    válasz anulu #161 üzenetére

    kinél mi az alapkövetelmény... nálunk a hibátlan működés a követelmény :)

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • vadcoca

    tag

    válasz priti #102 üzenetére

    Szerinted mennyibe kerülne a pedagógusok átképzése és milyen eredménnyel zárulna?

    Miért is kell az átképzés? Csak nem a Tisztahaszon kis hozadéka ez is ? :((( Ezen a ponton abban a sűrűn emlegetett TCO-ban is milyen jó vastagon foghat a ceruza...

    Mindemellett szerintem sem túl jó ötlet a (majdnem) teljes megszüntetés. Viszont ha már beetetnek, azért a 0 Ft is sok.
    Pl. egy migrálást hogyan lehetne korrektül levezényelni, ha mostantól meg csak a "másik oldalt" ismernénk? :) Vagy komolyabbra fordítva: "valós" környezetben sokszor csak az együtt élés jöhet szóba.
    Mondjuk ezen az általános- és (nem infós) középiskola szinten max. az lehet az elvárás, hogy bemutassák, a FOSS nem ördögtől való. Értsd: az ilyen dependency hell, meg jajj ópenofisz mileszvelünk, FUD ne hasson rájuk.

    [ Szerkesztve ]

    6x9 = 42

  • pakriksz

    őstag

    válasz anulu #132 üzenetére

    "azért azt az elborult és nyakatekert library és dependency kezelést, amit csináltak az Ubuntuban (ami a Debian rákfenéje is...) ne nevezzük már R=1 user barátnak."

    Ja mert a winé az felhasználóbarátabb... JA hogy ott egyáltalán nincs függőségkezelés, jön az xy.dll hiányzik, meg a menjél fel az xy oldalra, ott töltsd le, majd indítsd el, dolog. Míg azzal a fránya csomagkezelővel csak megkeresem a programot, okézok és mindent telepít hozzá.

    A win libraryk is a rendezettségről híresek, gyak 20000000000 fájl be van hányva a system32-be, vagy a wow64-be, azt hello :)

    Olyan vicces amikor a win fanok az egyértelmű és jól ismert hátrányokat előnynek próbálják beállítani :)

    [ Szerkesztve ]

    Troll (nemhivatalos definíció): az akinek véleménye nem tetszik nekünk/nem értünk vele egyet. (10-ből 9 fanboy ezt ajánlja) || Fanboy 8 in 1 (Intel, AMD, Nvidia, konzol, PC,+minden politikai oldal) hiszen "ahol nem mi vagyunk, ott az ellenség"

  • anulu

    félisten

    válasz bambano #162 üzenetére

    ofc. ellenben tudjuk, hogy ami elromolhat, az el is romlik :)

    "Jelenleg a cloud nem más mint a sales által elhazudott és eladott utópia, egy ígéret, csalánba csomagolt mézesmadzag, amit az üzemeltetés f@$zával vernek" | Feel the power! Intel Core i7 | iPhone 14Pro 256GB | iPad Pro 2017 64GB

  • anulu

    félisten

    válasz pakriksz #165 üzenetére

    XP "éra" óta talán ha össz 3-5x belefutottam ilyenbe, W7 alatt 1x (mint fentebb írtam).

    rendes (nem zsigerből, "mert ördögtől való" kikapcsolás) indexelés mellett ez miért is gond? részemről a mostani W7 installomnál (1,5év) talán ha max 1x voltam bent a system32 könyvtárban, akkor is véletlenül. működik. akkor miért akarnám megjavítani?

    "Jelenleg a cloud nem más mint a sales által elhazudott és eladott utópia, egy ígéret, csalánba csomagolt mézesmadzag, amit az üzemeltetés f@$zával vernek" | Feel the power! Intel Core i7 | iPhone 14Pro 256GB | iPad Pro 2017 64GB

  • bambano

    titán

    LOGOUT blog

    válasz anulu #167 üzenetére

    ha legalább egyszer előfordult a w7-ednél is, akkor ez a probléma a w7-ben sincs megoldva, csak te eddig szerencsés voltál.
    ugyanez a debianban meg van oldva, nem tudod megkerülni és elrontani.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • anulu

    félisten

    válasz bambano #168 üzenetére

    lehet, mázlista voltam, valóban :) ellenben az is lehet, h nincs szétgányolva a gépem. összepakoltam, install, használom. ha valamit felrakok, az belövi magát. ennyi. nincs belassulva, 1x sem volt kékhalál, nem fagy. működik.

    [ Szerkesztve ]

    "Jelenleg a cloud nem más mint a sales által elhazudott és eladott utópia, egy ígéret, csalánba csomagolt mézesmadzag, amit az üzemeltetés f@$zával vernek" | Feel the power! Intel Core i7 | iPhone 14Pro 256GB | iPad Pro 2017 64GB

  • #16820480

    törölt tag

    válasz anulu #169 üzenetére

    ez remek, de tényleg, minden gúny nélkül. de miért olyan nehéz elfogadni, hogy ezt nem csak win7 alatt lehet megcsinálni? vagy azt, hogy máshol egy másik megoldás esetleg modernebb és jobban működik?
    nem véletlenül akarják bevezetni az alkalmazásboltot a win8-ban, lehet, hogy mégsem olyan tökéletes ez a bármi szart letöltünk a netről és next-next-finish módszerrel telepítjük. :)

  • anulu

    félisten

    válasz #16820480 #170 üzenetére

    félreértés van, úgy látszik. maximálisan elfogadom, aláírom, akármi. látom, hogy ismerősök, kollégák teljes megelégedettséggel használjáők irodai dolgokra / munkára (játékra nem...). nekem továbbra is a bajom (évek óta, mióta valóban otthoni környezetben is használható lett), hogy tűzzel vassal terjeszteni akarják, és hülye mindenki, aki szoftverre pénzt ad, ha van ingyenes. illetve a "másik oldalon" a habzószájú szószólók képtelenek elhinni, hogy egy Win is működhet hatékonyan, stabilan, akármilyen gond nélkül. ezért alapból úgy állok az ilyen topic-okhoz, hogy flame-resist öltözék felölt. felőlem használhat mindenki, amit akar, abakuszon is számolhat, nem érdekel. csak ne én legyek már az ellenség. többszörösen kifejtettem már, hogy a "community" miatt útáltam meg a linuxot (tiszta szívből), és bizonyos be illetve hozzászólások csak megerősítenek abban, hogy jól tettem, hogy otthagytam, ahol van, és bottal se nyúlok hozzá.

    amúgymeg, aki hajlandó értelmesen beszélni a dologról, annak én sem akarom leharapni a fejét.

    na, ez most kiszaladt :)

    "Jelenleg a cloud nem más mint a sales által elhazudott és eladott utópia, egy ígéret, csalánba csomagolt mézesmadzag, amit az üzemeltetés f@$zával vernek" | Feel the power! Intel Core i7 | iPhone 14Pro 256GB | iPad Pro 2017 64GB

  • sh4d0w

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz anulu #171 üzenetére

    Érthető, amit írsz, nekem egy bajom van ezzel: Te ugyanezt csinálod a másik oldalon, akkor mitől lennél különb az általad felvázoltaktól?

    https://www.coreinfinity.tech

  • 04ahgy

    nagyúr

    válasz CPT.Pirk #138 üzenetére

    "Aki meg gimibe ment, az tudhatta, hogy ott a humán tárgyakra gyúrnak rá, akit inkább szakmai dolgok érdekeltek, annak ott volt a szakközép."

    Ezt mondd a Fazekas Mihály Fővárosi Gyakorlógimnázium és az ELTE Apáczai Csere János Gyakorlógimnázium tanulóinak.

    HGyu

    7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

  • CPT.Pirk

    Jómunkásember

    válasz 04ahgy #173 üzenetére

    Mert?

    Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

  • dabadab

    titán

    válasz CPT.Pirk #174 üzenetére

    Mert hogy ott a reáltárgyak vannak fókuszban. Mellesleg eleve viszonylag kevés köze van a valósághoz annak, hogy a gimnáziumok úgy általában humán-orientáltságúak lennének - vagy legalábbis az én időmben nem számított humán tantárgynak a matematika, a fizika, a kémia vagy a biológia. Sőt, továbbmegyek: az én időmben ( :) ) egyáltalán nem volt jellemző, hogy szakközepek diákjai villantottak volna a fent említett tárgyak versenyein.

    [ Szerkesztve ]

    DRM is theft

  • CPT.Pirk

    Jómunkásember

    válasz dabadab #175 üzenetére

    Jah h. összekevertem, nem írtam a reál dolgokat. Szóval csak azt akartam írni, szakközépben több a szakmai anyag, gimiben meg kevesebb.

    Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

  • 04ahgy

    nagyúr

    válasz dabadab #175 üzenetére

    Még most is ez a helyzet, erre próbáltam a finom célzást irányítani. Jó hír, nem vagy még olyan öreg. :D

    HGyu

    7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

  • 04ahgy

    nagyúr

    válasz anulu #169 üzenetére

    Álljon meg a nászmenet / gyászmenet!

    "1x sem volt kékhalál, nem fagy"

    Ez azért nem a win kizárólagos érdeme. Van akkora szerencséd, hogy a számítástechnikában amúgy elég magas, jó néhány %-os meghibásodási arány eddig minden hardvered elkerülte. Instabil gépen a Linux is kernel panikol.

    HGyu

    7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

  • 3psilon

    aktív tag

    Az arcom szakad lefelé.

    Ezt a fos, drága Windowst kilobbizni...

    Én azt hittem, jó, de egyre rosszabb lett. Mióta áttértem Ubuntura, kínszenvedés visszamenni a lassú, sokat töltögetős, lefagyogatós oprendszerbe néha játszani vagy CAD tervezést csinálni.

    De a Linuxnak nincsen lobbiereje.
    Gondoljuk már végig, küldök pár tíz gurigát a döntéshelyzetben levőknek, és nyerek egy milliárd fölötti megrendelést. A Microsoft nem 10%-os haszonkulccsal dolgozik, szóval ez bőven megtérül...

    Specs: Ryzen 7 5800X, 48Gb RAM, RTX 3060Ti 8Gb, Fedora Linux | Kawasaki ER-6F 2006

  • 3psilon

    aktív tag

    válasz 04ahgy #173 üzenetére

    Ja, PTG és az apáczais Linux. ;)
    Üdv: 07cgg :DDD

    Specs: Ryzen 7 5800X, 48Gb RAM, RTX 3060Ti 8Gb, Fedora Linux | Kawasaki ER-6F 2006

  • azbest

    félisten

    válasz anulu #98 üzenetére

    #74:
    "nem tévedsz a módosítással kapcsolatban. arra írtam, hogy gányolja szét a rendszerét az, aki szenvedni akar. amúgy bizonyos határok között a Win is módosítható. valóban, nem lehet átírni a programokat. és? hiányzik ez valakinek?"
    Aham, egy hardver viszonylag újabb változatához a Win egy olyan drivert telepít fel, amelytől fagy a rendszer. Létezik újabb driver hozzá, azonban az még nem rendelkezik a ms digitális aláírásával, így 64biten megtagadja annak használatát. Persze át lehet gányolni a rendszert, hogy elfogadja (indulásonként a menüből vagy a rendszer tesztelői módra hekkelésével). Érted, az ms engedélye nélkül nem használhatom üzemszerűen a drivert, hanem fizetni kell érte, hogy felengedje a hardvert a támogatottak közé (értsd: rábólink az ms és aláítja a drivert, még szó sincs whql-ről).

    Ugyanez linux alatt úgy történik, hogy elindítok egy parancsfájlt, ami lefordítja és telepíti a drivert, amíg át nem állok arra a későbbi kernelverzióra, amely már támogatja alapból. De ha még kevésbé ismert, túl régi vagy túl új a hardver, akkor is megvan a lehetőségem saját drivert írni és használni azt.

    Más nyílt program kapcsán is megesett már velem, hogy javítanom kellett rajta, hogy működjön más környezetben, vagy pedig új modult fejlesszek hozzá.

    De akár azt is felhozhatom példának, hogy összeállítható bárki által tetszőleges rendszer, fusson az beágyazott rendszerként vagy éppen clusterben az adott hardverhez igazítva, legyen az arm/x86 vagy más platform. A lényeg, hogy egy nyílt rendszerben van lehetőség változtatásra, míg zárt rendszerben még pénzért sem mindig lehet dűlőre jutni.

    #94-#95:
    "ha valaki lemásolná, és saját magának fejlesztené, szó nélkül engednétek?"
    a gpl esetén is úgy működik ez, hogy ha átadod valakinek a binárist, akkor a forráskódot is ki kell adnod neki. Nem akárkinek, hanem neki. Ha cégen belül használják fel és nem adják tovább, akkor nem kell kiadniuk a forrást. Ellenben, ha megveszed/megkapod a rendszert, akkor vele együtt a forrást is megkapod és akár tovább is fejlesztheted.

    Hidd el sok cég létezik, aki azért fizet másoknak, hogy nyílt egy nyílt forrású rendszert az igényei szerint továbbfejlesszenek. Lásd google vagy apple, red hat, de biztosan az ms-nek is van hasonló jellegű projektje.

    [ Szerkesztve ]

  • priti

    addikt

    válasz bambano #152 üzenetére

    Egy dolog használni tudni és egy másik (teljesen más dolog) tanítani tudni valamit.

    Hardverlesen

  • bambano

    titán

    LOGOUT blog

    válasz priti #182 üzenetére

    ezt a mondatot akkor tudnám elfogadni, ha bizonyítottan tiltva lenne a tanároknak a továbbképzés meg a fejlődés.

    de nem, pont az ellenkezője igaz, kötelesek meghatározott időszakonként továbbképzéseken részt venni és van linuxos továbbképzés is, amire mehetnek.

    de mindegy, ettől a tény még tény marad: minél később szabadulunk meg a microsofttól, annál jobban fog fájni.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • Alex91

    félisten

    válasz bambano #183 üzenetére

    Ja, szerintem is venni kene mar a Mac-eket :DD!

    Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

  • Syl

    nagyúr

    válasz Alex91 #184 üzenetére

    Most, amikor elkezdték gyártani rá a férgeket? :DDD

    Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

  • anulu

    félisten

    válasz bambano #183 üzenetére

    "mehetnek"

    múltkori beszélgetés után gondoltam megkérdezem info tanár ismerőseim. valóban, mehetnek. nem kötelező. viszont a kutyát nem érdekli. akit igen, az már régóta ezzel (is) foglalkozik.

    [ Szerkesztve ]

    "Jelenleg a cloud nem más mint a sales által elhazudott és eladott utópia, egy ígéret, csalánba csomagolt mézesmadzag, amit az üzemeltetés f@$zával vernek" | Feel the power! Intel Core i7 | iPhone 14Pro 256GB | iPad Pro 2017 64GB

  • floatr

    veterán

    válasz anulu #186 üzenetére

    Mondd, te most miről beszélsz? Vagy mi mellett érvelsz?
    Ha kellene, és mehetnek, akkor létezik a probléma, vagy csak azok gerjesztik, akik magasan tesznek az egészre?

  • bambano

    titán

    LOGOUT blog

    válasz anulu #186 üzenetére

    a továbbképzés tudtommal kötelező, hogy azt milyen témában végzi, az opcionális. továbbképzésre mennie kell, linuxra meg mehet.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • anulu

    félisten

    válasz bambano #188 üzenetére

    bocs, rosszul fogalmaztam. igen, a képzés kötelező, a linux opcionális, és ez utóbbit hagyják ki.

    "Jelenleg a cloud nem más mint a sales által elhazudott és eladott utópia, egy ígéret, csalánba csomagolt mézesmadzag, amit az üzemeltetés f@$zával vernek" | Feel the power! Intel Core i7 | iPhone 14Pro 256GB | iPad Pro 2017 64GB

  • priti

    addikt

    válasz bambano #183 üzenetére

    "van Linuxos továbbképzés is, amire mehetnek"

    Ez így nem a mi kérdésünkre adott válasz, mert nem az a kérdés, hogy "Van elegendő Linuxos továbbképzés a jelenlegi kínálatban, ami a jelenlegi keresletet kielégíti?" Nem ez a kérdés.

    Ha minden mást figyelmen kívül hagyunk (pedig nagyon nem kéne) még akkor is olyan kérdések jönnek, hogy minden szaktanárnak egyszerre lehet e képzést tartani, azaz van e rá elég szakember, mennyi idő ez, mennyibe kerül és mi az amiért fizetünk? Mi a képzés eredménye? Úgy kell a képzést megszervezni, hogy az eredmény elég jó legyen. Mikor elég jó? Hoppá, nem tudjuk. Egységesített tanulmányi rendszert kell kidolgozni előtte Linuxra. Azt ki dolgozza ki, mennyi idő, mennyibe kerül? Ezután az egységesített rendszer követelményeit kielégítő képzést kell szervezni a tanároknak. Ki tarthat ilyen képzést, hogyan szerez erre jogosítványt, megszerzik e elegen ezt a jogosítványt? Majd visszacsatolni, azaz a tanároknak mondjuk szakvizsgát kell tenni, de leteszik e elegen és mennyi idő mire a rendszer működéséhez elegendő számú szaktanár leteszi? stb. stb. stb.

    Lehetne folytatni, de ez egy részletkérdése egy problémának. Túl azon hogy nem az a kérdés amire választ adtál még a probléma sem stimmel. Hiszen te végsősoron egy gazdasági problémát vetsz fel. Egy olyan gazdasági kérdést, amire nem bizonyított, hogy adekvát válasz az ingyenes programok oktatása.
    Közhely, hogy az oktatás rövidtávon veszteséges, hiszen aki főállásban tanul, az nem dolgozik, nem teremt értéket.
    Tehát, mint befektetés csak akkor profitábilis ha gazdaságot tudsz rá szervezni. Te, magad és nem más! Akkor kezded el képezni a gyáradban a gépkezelőt, amikor már pontosan tudod, hogy te, magad fogsz vásárolni és mikor fogsz gépet vásárolni, azaz mikorra lesz szükséged arra a képkezelőre. Ha nem tudod, akkor a képzése mint befektetés nem több, mint egyszerű spekuláció "hátha kelleni fog" jeligére.

    Tudod te milyen nehéz Magyarországon ilyen bérek mellett egy minőségi oktatást képező pedagógusig eljutni? Egy egyszerű, semmi által alá nem támasztott spekuláció miatt szétvernéd a számítástechnika oktatását és indokként megjelölnél másfél milliárdot azzal a magyarázattal, hogy ez egy felesleges költség? Azért észnél legyünk gyerekek! ...és ha nem jön be a spekulációd és a Magyarországra jövő cégek MS termékeket fognak használni? Vagy te magad létrehozol 1000 vállalatot, akik Linuxos szoftverismerettel fogják alkalmazni az embereket?
    Többről szól ez, mint a Tisztaszoftver Program áráról.

    [ Szerkesztve ]

    Hardverlesen

  • bambano

    titán

    LOGOUT blog

    válasz priti #190 üzenetére

    erre csak azt tudom mondani: téves. SÚLYOSAN téves.

    egységesített tanulmányi rendszert kell kidolgozni linuxra? ez a gondolat már akkor is téves volt, amikor valakinek megfogant a fejében, hogy egységesített tanulmányi rendszert kellett kidolgozni microsoftra.

    belefutottál a vendor-lockin-be, mert már akkor sem értetted, hogy mit kell csinálni, amikor windows lett a tananyag? akkor most vezekelj.

    van linuxos ecdl, használják azt a kiindulási időszakban. utána meg szokja meg mindenki, hogy nem microsoftot meg linuxot oktat, hanem felhasználói ismereteket.

    "Tudod te milyen nehéz Magyarországon ilyen bérek mellett egy minőségi oktatást képező pedagógusig eljutni?": miért próbál meg mindenki felmentést adni a pedagógusnak a minőségi munka alól? mindenkinek kötelessége minőségi munkát végeznie, nincs mese. és ne jöjjön nekem senki a bérekkel, mert ez csak a coccializmusban működött, hogy sírunk a fizetésemelésért. A kapitalizmus úgy működik, hogyha kevesled a béred, magadnak kell kiharcolnod jobbat, vagy tárgyalás vagy felmondás útján. Ha kaptál magasabb fizetést, akkor igazad volt. Ha nem, í.j. A bérről tájékoztatást kapsz a felvételi interjún. Ott kell magasabbat követelni vagy elfogadni. De ha elfogadtad, akkor annyi, utána azért a bérért minőségi munkát kell végeznie a pedagógusnak, pont úgy, mint mindenki másnak. 23 éve volt a rendszerváltás, nem kellene már pedagóguséknál is lekövetni ezt a helyzetet? 23 éve, két év híján egy generáció!!!

    "indokként megjelölnél másfél milliárdot": volt az száz is, és nem csak az oktatásra agyatlanul elköltött másfélnek nevezett milliárddal van a baj, hanem azzal, hogy utána az egész felnőttkori életét az ms bűvöletében éli meg a felnövekvő diákság. Ez a sokkal nagyobb baj és ez az, ami nem másfél milliárdba kerül, hanem sok nagyságrenddel többe. Majd egyszer nézd meg, mennyi az ms negyedéves árbevétele és eredménye, azt a pénzt tőled meg tőlem vették el, jórészt indokolatlanul. Az ms nem szeretetszolgálat, hogy ész nélkül támogassuk, hanem vadkapitalista vállalat, ennek megfelelően kell hozzáállni.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    LOGOUT blog

    válasz priti #190 üzenetére

    "szétvernéd a számítástechnika oktatását"
    "Többről szól ez, mint a Tisztaszoftver Program áráról."
    nagyon úgy tűnik, hogy ezt a számítástechnika oktatást érdemes szétverni, mert a továbbélésre méltatlan. valóban többről szól, arról is szól, hogy évtizedekig elkanászodtak a számítástechnika oktatásával foglalkozók, emiatt kupleráj lett az egészből.
    most meg itt a kényszer, hogy ideje rendet tenni. ki kell takarítani végre augiász istállóját.

    és akkor még beszélhetnénk arról is, hogy miért most kapkodva kellene megoldani a linux oktatását? A linux idén lesz 21 éves, nem kellene a tanároknak 21 évnél fiatalabb tudnivalókat is oktatni? olyan elavult a számtech. képzés, hogy nincs benne linux? jaaaa, akkor most lehet nagytakarítani, mert véget értek a szép napok. ha azok az úgynevezett minőségi oktatók követték volna a világot, már 5-7 éve lenne linux is a tananyagban. most meg nem kellene vergődni, hogy jajj mi lesz.

    [ Szerkesztve ]

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • azbest

    félisten

    válasz priti #190 üzenetére

    Ha meglátnák a bürokráciánkat, akkor felsírnának a Vogonok.

    Szerintem az egész nézőpont helytelen, hogy ilyen vagy olyan programot tanítsanak. Egy program alapszintű használatához egy pár oldalas útmutató és pár óra gyakorlás is bőven elég. A "hogyan" hiányzik az oktatásból, de nem az a legnagyobb probléma, hogy nem tudják melyik gombot kell megnyomni a kívánt eredményhez. Se a tanárok se a diákok nem tudják hogyan kell kinéznie egy ízléses dokumentumnak. Kaligráfiát és tipográfiát kellene tanítani.

    Amíg nem tudja valaki, hogyan lehet minőségi eredményt létrehoznia, addig teljesen mindegy, hogy drága műszert (ms office) vagy olcsó célszerszámot (ingyenes office csomagok) kapnak a kezükbe. Szakavatott kéz nem csak photoshopban tud csodát művelni, hanem akár paintben is. A program csak egy szerszám, az emberi tényező nagyobb súllyal számít a végeredménynél.

  • anulu

    félisten

    válasz bambano #192 üzenetére

    némi reflektálás a számok tükrében itt.

    a linux 21, a win 19 éves (3.1-től nézve, amivel robbantottak). feltennék egy (akár provokatívnak is vehető) kérést: miért van az, hogy 2 év fórból indulva desktopon ennyire marginális maradt a linux az összes hangzatos "ezért meg ezért a xxxx-ik év a linux éve lesz" ellenére? illetve ha ennyivel jobb, mint sokan állítjátok, akkor az emberek miért nem térnek át dalolva? illetve nem a linuxnak kéne megmutatnia, hogy miért sokkal jobb, mint a akár a Mac OS, amitől szintén fényévekre levan maradva, pedíg az alapok (a rendszer és nem a marketing...) ugyanazok?

    [ Szerkesztve ]

    "Jelenleg a cloud nem más mint a sales által elhazudott és eladott utópia, egy ígéret, csalánba csomagolt mézesmadzag, amit az üzemeltetés f@$zával vernek" | Feel the power! Intel Core i7 | iPhone 14Pro 256GB | iPad Pro 2017 64GB

  • floatr

    veterán

    válasz anulu #194 üzenetére

    Baromi egyszerű az egész, de állandóan fel kell tenni ezeket a kérdéseket naivan. Az üzleti és szórakoztatószoftverek már a dos-os érában összeforrtak a a pc/ms vonallal. Unix-alapú desktop termékek meg jellemzően "munkaállomásra" készült célszoftverek voltak, amikkel a pc-k akkor nehezen tudtak versenyre kelni -- drágák voltak, és nagy teljesítményre voltak kihegyezve, ami szintén drága hardvert jelentett. Ez amikor fordulni kezdett, gyakorlatilag mindent letarolt már -- az os2-t is ideértve -- a win3.x/NT/95. Innentől kezdve kicsit nehézkes lett volna 95+%-ot letornázni, pláne hogy otthoni felhasználásra egyetlen linux mögé álló cég sem tervezett.

    Az első komolyabb próbálkozásokat a consumerizálásban a canonical sütötte el, de ha úgy tetszik, akkor az androidot is vehetjük egynek. Ennyi idő kellett hozzá, hogy legyen mögötte marketinges erő, ami hozza magával a további innovációs kedvet.

  • priti

    addikt

    válasz bambano #191 üzenetére

    Rendben, csak a vita kedvéért. Tételezzük fel, hogy nincs szükség egységesített tanulmányi rendszerre.
    Megjelenik a rendszerben a szülő, mint megrendelő, aki az adójával finanszírozza a gyermeke oktatását. Mivel az oktatási rendszer nem egységes, így előfordulhat, hogy a gyermeked jeles eredménnyel elsajátította az oktatott tananyagot, majd a megszerzett tudását felhasználva ír egy elégséges felvételit. Ezzel nem kerül be a felsőoktatásba. Elégedett leszel, mint szülő? Nem. Elvárod, hogy a gyermeked adottságát, képességét, tehetségét, tudását megfelelő eszközökkel mérjék le a felvételin, azaz legfeljebb pár óra alatt. Ha a rendszer nem egységes középfokon a felsőfok nem talál megfelelő eszközt a mérésre.

    nem microsoftot meg linuxot oktat, hanem felhasználói ismereteket.

    Az a felhasználói ismeret amire te gondolsz az valójában szoftverspecifikus szinten megszerzett mély, azaz oktatott, célirányosan megtanult tudás képezte rutin. Az ember emlékeket használva keresi az ismeretlen szoftverben az opciót, mert tudja, hogy kell, hogy legyen olyan opció. Ha nincs emléke, akkor lövése sincs mit tegyen. A rutint nem lehet oktatni. Az egy anomália, amiről beszélsz.

    miért próbál meg mindenki felmentést adni a pedagógusnak a minőségi munka alól?

    Nem felmentésről van szó, hanem egy lehetőség meglétéről. A lehetőség gazdasági értelemben azt jelenti, hogy ár. Az árat pedig a piac dönti el, nem a kormány. A "minőségi pedagógusi munka" - ahogy fogalmazol - egy jó szellemi kvalitású szakembert feltételez aki a piac információi alapján szubjektív dönt, hogy eladja e magát tanárnak. Ha nem tudod a tanári munkabéreddel megvásárolni őt, aki képes általad elvárt minőségű pedagógusi munkára, akkor csak olyat tudsz megvásárolni aki attól egy picit elmaradó minőségű munkát tud végezni. Ez nem felmentés. Ez lehetőség, ez ár, ez pénzkérdés. Nem menti fel őket senki. A belüket kitapossuk a jó eredmény érdekében ha lehetőségünk, ha pénzünk van rá.

    Hardverlesen

  • bambano

    titán

    LOGOUT blog

    válasz anulu #194 üzenetére

    akkor provokatívkodjunk: a linux (meg az alapjai) nem 21 évesek, hanem 43 évesek (mint én :P )

    szerintem ahhoz képest, hogy a piaci vetélytársainak mennyi pénze van:
    - marketingelni
    - lobbizni
    - fudolni
    - bíróságosdit játszani
    - szabadalmaskodni
    - nokiás dobozokat gyártani

    ahhoz képest a gyakorlatilag ingyen fejlesztett linux igen jó helyzetben van.

    de ha már provokatív kérdések:
    - aktiválnak napi 850 ezer új win7-es oprendszert?
    - eladnak napi 850 ezer osx-es cuccot? [link]
    - mi van a netmegosztó routeredben?

    ugye nem adnak el és ugye linux van benne. Lehet, hogy ez nem a linux desktop éve (engem nem is zavar, sőt, örülnék neki, ha soha nem jönne el a linux desktop éve, mert akkor nem lennének ilyen ökörségek, mint gnome3, network-manager, meg hasonló wines beütések), de jól láthatóan megrendült a monopólium az elmúlt egy évben. Ballmer helyében rosszul aludnék.

    szerintem az osx sem futna be ekkora karriert, ha nem lett volna ipod, ipad meg a többi. most, hogy ezekhez hasonló termékek jelennek meg linux alapokon, majd változik a leányzó fekvése.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • Alex91

    félisten

    válasz bambano #197 üzenetére

    Addig jo, amig csak a routeren van, bar neha ott se az igazi :DD!

    Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

  • anulu

    félisten

    válasz bambano #197 üzenetére

    jó, akkor innentől "csókolom"-mal köszönök :DDD szerintem az alapok egy dolog, mint "termék" 21 éve jelent meg a piacon.

    lehet, h jó helyzetben van, mégis a nagyon sokat és elismerten f*stalicska Vista is sokkal nagyobb részesedést tudhat magának. szigorúan az otthoni usereket érintő desktopról van szó.

    provokatív kérdések:
    - nem
    - nem
    - nincs routerem :)

    komolyan nem értem. ha Te is azt mondod, h nem szeretnéd, ha valamelyik is a linux desktop éve lenne, akkor miért megy a kardoskodás?

    btw, szerintem az MS a next gen box-szal + win8 össze fog tudni hozni olyan home bázist, aminél csak application kérdése, hogy elterjedjen a Win based telefon + tablet.

    [ Szerkesztve ]

    "Jelenleg a cloud nem más mint a sales által elhazudott és eladott utópia, egy ígéret, csalánba csomagolt mézesmadzag, amit az üzemeltetés f@$zával vernek" | Feel the power! Intel Core i7 | iPhone 14Pro 256GB | iPad Pro 2017 64GB

  • bambano

    titán

    LOGOUT blog

    válasz priti #196 üzenetére

    "Tételezzük fel, hogy nincs szükség egységesített tanulmányi rendszerre.": nyugodtan feltételezheted, mert szólásszabadság van, csak ilyet én nem mondtam. tehát ha ebből akarsz kiindulni, akkor ez terelés.

    "Megjelenik a rendszerben a szülő, mint megrendelő, aki az adójával finanszírozza a gyermeke oktatását": és megjelenik a rendszerben minden más adófizető állampolgár is, aki a *TE* gyereked oktatását finanszírozza az adójából. Azt egy másodpercig se gondold, hogy a te adód elég a te egészségügyi ellátásodra, a gyerekedére, az oktatásodra, stb. Közös kockázat és teherviselés van.

    felvételit? milyen felvételit?

    "Az a felhasználói ismeret amire te gondolsz ": köszönöm, de fenntartom a jogot magamnak, hogy én mondjam meg, mire gondolok. tehát ezt mások ne tegyék. főleg ne próbáljanak a számba tuszkolni olyan gondolatokat, amikről ez a véleményem: marhaság.

    minden további nélkül lehetne oktatni egy elvonatkoztatott, idealizált szövegszerkesztőt például, elvonatkoztatott, idealizált funkciókkal, mint elmélet, utána gyakorlati oktatás keretében az elméletet alkalmazni lehet egy vagy több konkrét szoftverre. Ha ez neked anomália, akkor valami bazi nagy körben kerüld el a matekórákat például, mert az is így működik. vagy mégsem anomália, hanem tévedtél.

    "Az árat pedig a piac dönti el, nem a kormány": erre kapásból azt is mondhatnám, hogy igaz, de van egy sajátos indok, ami miatt ez megint marhaság lett, nem igazság. Általában az árat a piac, azon belül a kínálat és a piacon megjelenő vevők döntik el. Amíg ennyit értesz a mondatod alatt, addig igazad van. csakhogy a középiskolai és a felsőoktatásban használt szoftverek piacán egy darab vevő van, ez pedig a kormány, következésképp ha elfogadjuk, hogy a piaci árat a vevő határozza meg, akkor sajnos az derül ki, hogy ezen a piacon az árat a kormány határozza meg.

    Egyébként meg fenti hasonlat szerint ez, amit most csinálnak tisztaszoftver keretén belül, teljesen normális dolog, erre a piacra a kormány behozott még egy eladót, ettől ezen a piacon verseny lett, vagyis az árakat annak megfelelően kell alakítani, ahogy a monopol piacról áttérnek a szabadversenyes piacra. Ezt kell tudomásul venni mindenkinek.

    "a tanári munkabéreddel megvásárolni őt, aki képes általad elvárt minőségű pedagógusi munkára": ezzel kapcsolatban több dolog is van:
    1. amikor aláírja a munkaszerződését, akkor eldőlt az ő piaci ára. utána tessék elfogadni ezt és ne kibúvókat keresni. mindenkinek kötelessége a legjobb tudása szerint végezni a rábízott munkát.
    2. ha nem tetszik neki a munkabére, mondjon fel.
    3. azt az anomáliát pedig, hogy a jó tanárok felmondanak, az adott munkabérért pedig nem jó tanárokat lehet csak kapni, majd a piac megoldja, az oktatásból kikerülő diákok minőségével nyomás alá helyezi a döntéshozókat, akik majd eldöntik, hogy a gazdaság többi alrendszerével közösen mi a szerintük jó megoldás.

    de az, hogy valaki aláírja a szerződést, utána pedig nem hozza a saját képességeinek maximumát bármilyen (nem csak tanári) munkakörben, az szerződésszegés.

    ugyanez zajlik egyébként az orvosoknál is. az nem törvényes, hogy az orvos nem látja el rendesen a beteget a saját legjobb tudása szerint, mert kevesli a pénzt. a kevés fizetéssel szembeni elvárást más, jogilag korrekt módon is meg lehet tenni, ez az orvosok esetében lehet pl:
    - kijárnak ügyeletet tartani
    - felmond itthon és kiköltözik
    - letétbe helyezett feltételekkel ellátott felmondás

    szerintem ez utóbbi az, ami messzemenőkig a legkorrektebb, megmondta, mit akar, mi lesz a következménye, ha nem teljesítik, adott határidőt és kész. ha teljesítik, marad, ha nem, megy és akkor a döntéshozók majd updatelt információt kapnak a munkaerőpiac valódi helyzetéről.

    félreértés ne essék, itt nem politizáltam, hanem közgazdasági szempontból írtam le történéseket.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

Új hozzászólás Aktív témák