Új hozzászólás Aktív témák

  • shabbarulez

    őstag

    válasz F34R #2 üzenetére

    "ezek otthoni előfizetések"

    Azért mielőtt ilyen hülyeségeket írsz, legalább a minimális fáradtságot vedd hogy utánanézz annak amiről linkelsz.

    A SURFnet hálózata Hollandiában ugyanolyan, mint Magyarországon az NIIF / Hungarnet kutatói hálózata. Semmi köze nincs a kereskedelmi, lakossági internet szolgáltatáshoz.Egyetemek, felsőoktatási intézmények, campusok, kutatási központok a végpontjai, nem pedig lakossági előfizetők. A SURFnet fejlődésben hasonló utat járt be mint a hazai Hungarnet, nagyjából időben is ugyanakkor vezettek be ott is hasonló adatátviteli kapacitást nyújtó hálózati technológiákat mint idehaza.

    Persze álmodozzál csak garantált 10 meg 50Mbps-ekről, de a hálózati technológiák realítása vagy a megfizethető best effort szolgáltatási modell mellett a valóság inkább pár száz kbps-ről vagy erősen egyszámjegyű Mbps-ről szól. És ez nem csak Mo-on vagy így hanem világszerte máshol is, hisz az alkalmazott technológia és pénzügyi modellek azonosak. Persze lehet idióta marketing garantált értékekkel dobálózni, mint ahogy idehaza az NHH ezt elég elfuseráltan bevezettette, de attól még ennek nem sok köze lesz a realításhoz. Persze lehetne bérelt vonali árszint mellett havi száz ezerért 10-50Mbps-es valódi garantált kapcsolódást biztosítani, de széles körben ezt a fogyasztók sosem lennének hajlandók megfizetni, ráadásul szükségük sem lenne rá hisz csak töredékben használnák ki ezt a kapacitást. A best effort pont arról szól hogy ésszerű racionalítás mellett megosztja a hálózati erőforrásokat és a költségeket is a fogyasztók között, így széles körben megfizethetőbb árszinten kínálja a szolgáltatást, persze cserébe a sávszélesség sem garantált, hanem osztott erőforrásokon alapszik. A valódi garantált érték pedig ennek megfelelően nem túl magas érték.

    Jah optikába kellene fektetni, de azt épp erősen üti a cikk címében emlíett "pénz nélkül nem fog menni" állítás. Optikára költeni kelle, nem is keveset. Pl. Japánban ahol államilag támogatott optikai fejlesztési programot csináltak az elmúlt évtizedben, ott az a programram több mint 12 ezer milliárd Ft-ba fájt átszámítva. Ha lakosság szerint arányosítod Mo.-ra, akkor is ezer milliárdos tétel lenne idehaza egy hasonló évtizedes fejlesztési project. Vagy pl. piaci alapon amcsiban a Verizon épített ki optikai hálózatot anno az elmúlt 7 évben. Ott 21 milliárd dollárt, szintén úgy 4200 milliárd Ft költöttek arra hogy a szolgáltató 36 millió háztartást lefedő szolgáltatási területének felébe elvigyék az optikát a háztartásokig. Ez persze a nagyvárosi sűrűn lakott vagy jó módú, fizetőképesebb területeket jelentette, hisz erről szól a piaci alapú építkezés. A kevésbé rentábilis piacokon élők fejére meg tojtak és az évek során túladtak rajtuk, az abból befolyóó dollár milliárdokból is finanszírozták a nagyvárosi rentábilisabb fejlesztéseket. Ha ennél a modellnél is teszel egy magyarországi háztartás arányosítást a költség ott is ezer milliárdos tételt nyaldossa. Szóval a lényeg az optikai jó lenne, csak sokat kell költeni rá hogy legyen. Akinek meg nincs pénze rá, az max álmodozhat róla. főleg állami szinten.

Új hozzászólás Aktív témák