Hirdetés
Új hozzászólás Aktív témák
-
stratova
veterán
"Jim Keller, a vállalat szilíciumtechnikáért felelős menedzsere" nem lepődnék meg, ha pár év múlva valami nagyot szólna náluk
-
L3zl13
nagyúr
"Törvényt" megfogalmazni mindössze 3 korábbi eredményre alapozva. Ráadásul azok sem igazodnak túlzottan a 10 éves ciklushoz...
Aki hülye, haljon meg!
-
dabadab
titán
Ez ránézésre inkább hardcore bullshitnek tűnik, mint bármi másnak.
DRM is theft
-
félisten
En nem latom azt ebben,hogy a ketto helyettesitene vagy utne egymast a Moore torveny mellett jottek az uj technologiak nem helyette.
"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)
-
Akkor most bemutatom Lezsó törvényét: 10 évente új törvény, ami 10x jobb, mint az előző.
Az ilyen kamu törvényekből a kedvencem amúgy a vonzás törvénye, az sem jött be az Intelnek:
[ Szerkesztve ]
Thinkpad P16 eladó: 16(24) mag(szál), 96 GB RAM! | Make Asia Great Again!
-
Ribi
nagyúr
Ragya rajzát nem is értem.
Miért került a multi cpu fölé a gpu? Eleve külön venni a cpu-t és a multi core cpu-t már csak a belemagyarázás miatt kell.
Totál semmi értelme a firkálmányának. -
Reggie0
félisten
A moore torveny legalabb mondott valamit a varhato jovorol is, ami 1-2 ev alatt igazoltnak latszott a megallapitasa utan, mig ez a raja kinszenvedes talan kiderul 10-20 ev mulva, hogy igaz-e, de valoszinuleg addigra mar ez is bukni fog, mint a Moore torveny. Ennek az egesznek erosen marketing szaga van, de az ipar szamara semmilyen hasznos megallapitast nem fog hozni, mert belathato idon belul igazolhatatlan. A multat magyarazni pedig nincs ertelme, csak annak, amibol lehet extrapolalni a jovore nezve.
[ Szerkesztve ]
-
snecy20
nagyúr
Hány percet gondolkodhatott ezen Raja, amíg törvény is lett belőle?
Az Oroszországnak küldött iráni drónszállítmányok csak elnyújtják a háborút.
-
dabadab
titán
Nézzük azokat a ciklusokat:
Első single core cpu: Intel 4004, 1971
Első multicore cpu: IBM POWER4, 2001 - tíz év, mi?
GPU (ezt nem is tudom értelmezni, a GPU-k általános célú számításokra való befogása szintén? Mert akkor): GeF3, 2001 - itt se jön ki a tíz v
Discrete AI: LOLSzóval a "tízévenként" az úgy néz ki, hogy egyszer harminc év, egyszer meg nulla év
[ Szerkesztve ]
DRM is theft
-
Tian66
senior tag
Teljesen jók ezek a törvények!
Mindegyikből teljesen egyértelműen kiderül, hogy a jövőben valamikor valami változni fog!
És ez nem ígéret hanem matematikai bizonyosság!
...
Ja, nem.
😂😂😂 -
addikt
válasz #06658560 #10 üzenetére
Biztosan én vagyok korlátolt, de ez nekem csak egy rossz viccnek tűnik. Raja tényleg meg akarja mondani hogyan fog alakulni a következő 10 év? Vagy csak azért mondd blődségeket, mert az Intel pont 10 évig willy wanky-t játszott konkurencia hiányában, de majd a következő architektúra milyen király lesz. Amibe már ott van az ő lábujja is ugye..
Ez azért jó, mert később lehet magyarázni, hogy nem csak a rókabőrt adták el éveken át, hanem a ciklus végét várták, hogy végre fejlődjön a technológia olyan szintre, ami lenyomhatja az über Core architektúrát.
Great Job Koduri.5600X 2x16GB 6800XT | ASUS Zenbook 14 UX425 | iPad Pro 12.9 | iPhone 15 | iMac e2008
-
Oldmobil
aktív tag
A Bell meg a Raja ábrája is klasszikus eszkalációs görbéket mutat, megszületik egy új technológia, gyorsan növekszik, majd lassul, jön a helyére egy újabb, ami magasabb szinten viszi tovább a fejlődést, persze az is gyorsan indul, majd lassul, és így tovább és tovább. Ezek az egymást követő kis púpok felírhatók mindenre, a gőzgéptől kezdve a távírón, telefonon át, a proci architektúrákig. Persze csak ha ha elég ügyesen választjuk meg a tengelyeket :-)
-
félisten
Ez most megkésett április 1.-ei vicc akar lenni? Augusztust írunk baze...
Bell-törvénye? He? Új technológia pipa, de a laptopok nem érték (ma se érik el) a desktopok teljesítményét, ahogy az okostelefonok sem a laptopokét. Miniatürizálás terén még csak-csak igaz lenne, de nem ez van odaírva...
Raja törvénye úgy hülyeség, ahogy van, a GPU alatt talán a GPGPU-ra gondolhattak, de hát az is inkább 2005-2007-től kezdett el feltörni, mint a talajvíz. Hogy a Discrete AI mi akar lenni, arról lövésem sincs...
Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.
-
Silenzio
addikt
Egy olyan mesterséges intelligencia, aminek minden titkodat elmondhatod, ugyanis nagyon diszkrét.
Amúgy meg...https://pte3d.hu - 3D nyomtatás, 3D szkennelés, anyagvizsgálat, VR
-
koko52
nagyúr
-
csibe1
addikt
"Az Intel a jövőben ezeket figyelembe véve fejleszt, így reményeik szerint a Moore-törvény halála nem állítja meg a fejlődést."
A végén még szegény zintelnél nem tudnak fejleszteni ha nem illik bele semmilyen kitalált "törvény" meg egyéb elmélet kereteibe.
Jájj, húúú mi lesz velünk, itt a világvége meg a zarmageddón meg minden ilyesmi.
Vissza akarok menni a Szíriuszra, valaki hívjon egy taxit csak oda" Bármi megtörténhet,még a pók is foghat halat. "
-
carl18
addikt
Hát tény a moore törvénynek vége. De Raja törvénye se lép életbe? 70-es évektől volt 1 magvas cpu ha úgy nézzük egészen 2000 évekig volt divatba. 2005-6 elég szépen szélesen és elkezdett terjedni a több magos cpu, de éve óta igérgetik a CPU mellé beépitett IGP is segit feladatot végezni, úgy látszik hiába igérgeték még se lett belőle semmit. Végre az AMD felkavarta az álló vizet, még jelen esetbe csak nőni fog egy kicsit a magszám amit a átlag felhasználó kezébe adnak. 749 dolcsis 16/32 szálas 3950X erre elég jó példa, és időtállóságban is jónak tünik.
Hát minél lejebb megyünk nanométerbe annál drágább a kifejlesztése, és perszr több időbe is telik. 3D Stack tudtommal a következő lépcsőfok, vagy ha "Grafént" használnánk. Majd meglátjuk, egyenlőre a magszám nővelés és megteszi
Hiába szúr, itt Ryzen a úr!
-
D.Va
senior tag
Nem a hardver teljesítményt kellene (csak) folyton növelni, hanem emellett tudni kéne programozni is, főleg optimalizálni. Persze erre nincs idő, majd a jövő hardvereken elfut normálisan a kód (vagy nem).
Persze egy olyan világban kár is erről beszélni ahol a legnagyobb teljesítmény vesztés biztonsági réseket befoltozó kódok miatt van. Pont az intelnél.
Szóval optimalizálni és programozni is tudni kéne a szoftverfejlesztőknek, de sajnos ez igen ritka manapság.
(R.I.P. John Carmack codes.) -
joysefke
veterán
Nem jósolok sok jót az intelnek az elkövetkező időre, úgy hogy az AMD az összes marketinges balfékét átküldte hozzájuk. Nem, Keller nem közvetlenül az AMD-től ment az intelhez
-
Clorf
tag
Van ennek a Rajának patreon oldala?
"The Morru'Khan is not satisfied with your peformance"
-
DraXoN
addikt
hát... már 2 éve folyamatosan viszi az intel az embereket az amd-től ... de mérnököt nem olyan sokat, viszont annál több marketingest elvitt.. pedig az sose volt az erős oldala az amdnek... nagy "gané" lehet(ett) náluk ha "mindenki kell" alapon szerezték be az embereket a konkurenciától ... vagy csak azt nézték AMD, jó a termékük, kell az ember aki ott dolgozik (lehet a takarítóikat is "ellopkodták"? )..
Egy dolog biztos Raja mély nyomot fog hagyni mag a után az intel történelmi lapjain... kérdés csak az, hogy az pozitív, vagy negatív lesz-e...
[ Szerkesztve ]
The human head cannot turn 360 degrees... || Lenovo X390 || Redmi 13 Note Pro 5G
-
hombre[EU]
veterán
És ezt így lenyomták a színpadon röhögés nélkül?
Nincs errōl crowd reaction videó?Life, Uh, Finds A Way
-
félisten
Mondjuk Raja Koduri especiel pont mérnök.
De ha egy csipetnyi jó érzés van az Intel PR-eseibe, akkor hamarosan jön egy Twitter bejegyzés, amelyben elhatárolódik Raja attól, hogy nevét összekössék ezzel a maszlaggal...
Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.
-
Depression
veterán
Nekem az eszkimó törvény sokkal jobban bejön, mely szerint tudják, hogy nem lehet minden nőt meg....ni, de törekedni kell rá.
Orr alatt hordott szájmaszk pont annyit ér, mint a herére húzott koton.
-
Predatorr
őstag
Intel megmondja...
14++++++++"Amely probléma nem megoldható, azt meg kell szüntetni."
-
#04430080
törölt tag
A kép alapján már majdnem csúcson vannak a GPU -val. Ideje megnézni, mit tud az a HD630
-
_DiEGO_
őstag
Csak a főcímet Nem baj a Moore-törvény halála, ott van helyette Raja törvénye látván felröhögtem
-
Duddi
aktív tag
Raja törvénye érdekes.
- A 3dfx által piacra dobott első 3d gyorsító kártya a VooDoo 1997 ben került a boltokba
- Az Nvidia első gyorsítója a Riva TNT 1999 ben debütált és az első Geforce kártya a 256 pedig 1999év végén és 2000 elején.Az első kétmagos Pentium procik 2006-2008 környékén jelentek meg.
Lehet rosszul értelmezem az ábrát vagy nem felhasználói alkatrészekről beszél de ez így nem tűnik hitelesnek...
[ Szerkesztve ]
-
DraXoN
addikt
nem érted, a multi-core cpu "kifutott" nem éri meg azt venni, most a GPU éra van még, azt kell majd venni (jövőre jön a "saját portéka").
Aztán egy a "discrete AI" szorosan mögötte (akármi legyen is az), mivel az "új" cpuikat majd telerakják mindenre "célegységgel", általános egységek helyett (egy szintig van előnye/értelme, de ha olyat akarsz csinálni amit "nem tud", akkor "meg leszel lőve")...Cifu:
Tudom, hogy Raja mérnök, AMDnél a radeonok driverét lehet neki köszönni.. a VEGA-ba elvileg csak "belepiszkított" és a NAVI lett volna az ő (teljesen saját) gyermeke (bár azt pletykálják részben átdolgozták miután elment)..
Elvileg belső viták voltak Raja és Su között, hogy mennyi forrás is jusson ehhez, vagy ahhoz a részleghez (végül a CPU kapott prioritást, amit Raja nagyon rosszul viselt, kiakarta szervezni a GPU részleget, de mikor ezen tervei is "bedőltek" lett nagy vita, hogy ő kereste fel az intelt, vagy az intel "találta be egy ajánlattal", azt már sose tudjuk meg)... de a szakítás gyors volt és "csúnya" az iparban szokottakhoz képest is (kb. csak nem égetett fel maga után mindent).. mondjuk az ilyen jellegű szakembert nem szeretik annyira (max ott ahova épp ment), ki tudja "mit visz el magával" illetve nem lehet majd "hűséges" tagnak mondani akire számítani lehet ha "nem megy olyan jól a szekér".Larrabee ... tényleg, annak stimmel a "kezdési" ideje (kb 2009 táján jött volna)..
[ Szerkesztve ]
The human head cannot turn 360 degrees... || Lenovo X390 || Redmi 13 Note Pro 5G
-
-
Sinesol
veterán
Én csak azt nem értem, mi ertelme ezeknek a semmiből kapott törvényeknek, ki törődik velük, vagy kinek segítenek ezek barmiben is?
-
Duddi
aktív tag
+1
Lehet. Ha úgy gondolok rá, hogy szerver számítási kapacitásnál milyen komponenset keresnek leginkább akkor lehet.
Mert ugye ott tényleg az egy magos több magos proci szerverek majd a cloud és társaival a gpu gyorsítás és manapság meg a deep learning és beágyazott intelligenciák a menők.De ahogy (#35) Ribi mondja. már razolni sem tudnak 10 évet.
+ a piaci kereslet nem vág össze az architektúrával...Túl erősen próbálkoznak, hogy relevánsak legyenek.
-
Sinesol
veterán
A jövőkutatásnak kb. annyi értelme van, mint az időjárásjelentésnek, többnyire nem jön be, cserébe elél belőle jó sok ember és azt hiszik tényleg csinálnak valami hasznosat. Mondjuk még annyi értelme sincs, tele van ostobaságokkal a múlt is, többnyire lövésük sem volt róla, hogy mi lesz a jövőben.
[ Szerkesztve ]
-
-
Reggie0
félisten
Uzleti szempontbol boven eleg, ha a kovetkezo 5-10 evre elore lehet saccolni, nem kell 50-re, es pont ez a lenyeg.
A moore torveny lenyege is az volt, hogy az ipar tudta kb. mire kell szamitani es hogyan utemezheti a fejleszteseit. A masik fele, pl. a procifejlesztes, pedig pont emiatt probalta ezt mindenaron kisajtolni.
[ Szerkesztve ]
-
[CS]Blade2
addikt
Szerintem itt csak Intel van a dián. 8086-os procik, a Core Duo, a GPGPU a Larrabee lehet, és a hardveres AI gyorsítás, gépi tanulás.
Igazából itt az egyetlen meglepő, hogy a multi core CPU nem megy tovább kb. 2019-nél, szóval elvileg az kifutott cucc, mint a single core CPU.
2020 körül jön dedikált GPU az Inteltől, lehet, hogy most fog eljönni az a korszak, amit annó az AMD fanok mondtak a Llano-nál, hogy a CPU ereje nem számít, csak az IGP, mert az fog idővel mindent számolni, az lesz a tényező. Hát 10 évvel benézték.
A következő lépcső pedig jelenleg beigazolódni látszik, mindenki az AI fele megy.
-
Egon
nagyúr
Tényleg nagy sz*rban lehet az Intel, ha már egy Raja-törvényt kell propagálniuk...
A diszkrét AI helyett pedig már van indiszkrét AI: Siri, Alexa, stb..."Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)
-
dabadab
titán
válasz [CS]Blade2 #46 üzenetére
"Szerintem itt csak Intel van a dián"
Úgy se jön ki sehogy. Intel 4004 1971, nem pedig a hetvenes évek vége, Pentium D meg 2005, nem a kilencvenes évek közepe, a GPU meg továbbra is wtf.
DRM is theft
-
DraXoN
addikt
válasz [CS]Blade2 #46 üzenetére
Az AI mostanában egy "csodaszó" ... "jól eladja marketing értéke van", de nem 1 technológia értendő mögötte, a mesterséges VALÓDI AI-tól ugyan olyan távol vagyunk mint 20 éve (meghatározhatatlan lesz-e valaha) ... vannak adatbázisaink (hatalmas adatbázisok) amikből tudunk adatokat szűrni, "ki bányászni", megfigyeléseket bele rögzíteni.
Vannak tanuló algoritmusaink amiknek megmondjuk miből mit akarunk és megpróbálják "összerakni" az eredményt (ezek azok amit a készítő se tudja már hogy működik)..
Van AI-nk ami "minták" alapján "megtippeli" mi lehet (hatalmas számítási kapacitással és adatbázissal mögötte)..
Van olyan ami "látszólag kommunikál" (az előzőhöz hasonló háttérrel rendelkezve)..De nincs olyan hardver ami mind ezt egyszerre tudná.. Nem egy terület, eléggé sok technológia érthető jelenleg AI alatt..
valódi AI nem lesz vélhetőleg (egyhamar biztos nem), de "okos algoritmusok" amik megcsinálnak, kiszámolnak, kielemeznek dolgokat lehetnek. De a falakat ledönteni még nem fogják egyenlőre, csak addig nyújtózkodnak majd ameddig a "tervezésük" is elért... Az öntanuló algoritmusok a legújabbak, ezektől várják az áttörést, de mivel nem 1 terület, eléggé nehéz lenne specifikusan gyorsítani.. egy adatbázisban "bányászósat" mondjuk lehet ha felturbózzuk az IO műveleteket és azon parancsokat amik az adatbázisban való specifikus kereséshez kellenek, de hamar lehet "túlnövünk" az általános gyorsításán és akkor maradnak a "lassú" általános magok... Az általános "gyorsítókkal" egyben korlátot is állítunk majd, hogy "mit lehet, mit nem", így ha valami oknál fogva, valaki kitalálna egy "jobb módszert valamire", könnyen lehet, hogy csak 1-2 cpu generációval később lesz rá "gyors módszer"... Az általános számolóegységek még nagyon-nagyon sokáig fontosak maradnak (nem mellesleg ezen "deep lerning" és "adatbázisban bányászás" módok jól párhuzamosíthatóak ha szimuláljuk épp az eredményeket, azaz "tesztelünk".. ami ezen öntanuló algoritmusok egyik legfontosabb alapja)...[ Szerkesztve ]
The human head cannot turn 360 degrees... || Lenovo X390 || Redmi 13 Note Pro 5G
-
Tetsuo
őstag
Ezt a b@romságot!
Új hozzászólás Aktív témák
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Axon Labs Kft.
Város: Budapest