Új hozzászólás Aktív témák

  • nincskanál

    tag

    Ha megengeditek... ha nem... :)
    Én a magam kárán tanultam mindent amit a gépekről tudok, és valahol az átlag-user és a képzett rendszergazda közé pozicionálnám magam.
    Az első win95-öt még egy ismerősöm rakta fel, aztán jött a többi szépen sorban, már a magam erejéből(kárán) felkínlódva a gépre. '98-ban már suse linuxot próbálgattam, meg mandraket, meg solarist, divatból, kiváncsiságból, és bármennyire utáltam(divatból) az ms-t, letöröltem őket, és sokáig el is felejtettem a win-en kívül minden mást. Egészen addig, míg a gyárilag telepített xp le nem rohadt a netbookomról, és ugye külső cd meghajtó nélkül az xp -t felnyomni nehézkes. Akkor olvastam egy index.hu-s cikket, miszerint linux való a netbookra, és a 8.04-es ubuntu netbook remix-ét az utasítások szerint feltettem, és meggyőző volt. Azonnal beleszerettem. Nincs driverekkel sz...kodás, nics vírusírtó, gyors, nincs végtelen boot, leállítás másodpercek kérdése. Azóta is azt tartom a legjobbnak netbookra. Gyors, egyszerű, számomra tetszetős. Mint egy mobiltelefon menüje. Bocs, ez egy kissé hoszú bevezető volt. Fogjuk rá a ma esti sörökre. :)
    Amit az Ubuntu hozott nekem:
    - A HP 710C nyomtatómat win98-hoz gyártották, már xp-hez is csak egy sánta drivert találtam, win7-hez nincs semmi. Pedig egy hibátlan nyomtató. Ubi alatt bedugtam, oszt használtam. Mint ahogy a HP970cxi-t, az Epson DX4000-et, az Epson BX610-FW-t is, akár hálózaton keresztül is. De hasonlóról számoltak be azok is, akiknek ubit raktam a gépére.
    - Nincsenek meglepetések. Amikor azt mondom, álljon le, akkor leáll, nem azt írja ki, hogy most ő telepít 19 frissítést és addig ne kapcsoljam ki. Volt már olyan, hogy otthagytam, meló után hazaértem, és a francos win még ott villogott valami nyamvadt üzenettel, nem állt le. xp-nél még volt olyan opció, hogy leállítás telepítés nélkül, win7-nél ilyet nem találok. Kivéve a power gombot 4 s-ig. :) Anno egy win-szaki leoltott, hogy írjam be a registrybe, ezt meg azt, és lám, már se csinálja ezt az idegesítő dolgot, és hogy lám, a winhez is kell érteni. Igaza volt, kell. És az online help a tizede az ubiéhoz képest. Vagy kevesebb.
    - Driverek. Vagy van, vagy nincs. De ubi alatt van rá esély, hogy valaki behegesztette már az adott kütyüt, és a módszert meg is osztja. Ha frankó a dolog, a következő frissítésekben benne is lehet automatikusan. Win alatt erre nincs esély. Ubi alatt (tapasztalataim szerint) működnek a régebbi hw-k, win alatt meg nem.
    - Megváltoztatta a gondolkodásomat, a munkát. Könnyített. Ha besz..ik valakinek a gépe vírus, vagy valami hülyeség miatt, akkor már nem vacakolok, hanem egy pendrive-os ubit elindítva kimentem a fontos adatokat, és kész, mehet az új telepítés. És nyugodt vagyok, hogy minden biztonságban van, a vírus tutira pihen. Volt már, hogy 'jobbindulatú' vírust google-s tájékozódás után így simán megpurcantottam, és nem kellett újratelepíteni sem.
    - Van egy jó közösség, ahol ha felteszem a kérdésem, jön rá válasz normális hangnemben. Segítenek. Anno a főnököm gépét buheráltam, felhívtam az ms helpdesk-jét(vagy mi a franc volt a nevük akkor) segítségért(akkor még nem volt google, hogy korrekt legyek, és a tapasztalatom is kevesebb volt...), és a nagy segítség az volt, hogy keressek fel egy rendszergazdát. Ez persze változhatott, de a kicsipuha stílusát ismerve nem tartom valószínűnek.
    - Igazából bármit is szerettem volna csinálni, a szoftverközpontból telepíthettem, esetleg synapticból. Könnyebben megtaláltam a nekem szükséges programot, mint win alatt.
    - Nem gondolnám, hogy a win-t könnyebb használni. Amíg nem kell belepiszkálni, addig forma-forma. Ha valamit be kell állítani, akkor ubi alatt több helpet talál az ember.
    - Azt el kell ismerni, hogy egy gyári szoftvert nem mindig lehet hegesztéssel pótolni. Pl. most win7 alatt írom a hozzászólást, mert a tv-kártyámat kínlódás ubi alatt használni. De ez csak szerencse kérdése, hogy a gyártó kegyes volt, és adott ki win7-es drivert.(a bolti csóka ezt nem tudta, különben biztos nem adta volna ide 2 ropiért. hihi. :D). És ez a kártya egy jó mutató. Ha valamelyik rendszerre készül szoftver, akkor az ott a legjobb. De ubi alatt van esély arra, hogy (valamilyen szinten )működésre bírjunk valamit, főként, ha szabványos, míg fordítva ez szinte biztosan nem fog működni.
    - Ha nem lenne a tv-kártyám, akkor winre egyáltalán nem lenne szükségem. Mindent meg tudok oldani, és nem kényszerűségből, hanem kényelmesen. Utoljára a szakdolgozatírásnál kellett hivatalosan is win ill. ms office, mert ugyebár csak .doc-ot meg .ppt-t lehet leadni államvizsgához. Hajrá tudomány! :(
    - Én, mint hangsúlyozottan nem szakértő, úgy érzem, hogy az ubi az átlag-usernek praktikusabb rendszer, mint a win. Minden átlagos program, szolgáltatás elérhető, akár kényelmesebben is, miközben nem kell attól tartania, hogy benyel valami vírust, nem lassul be a gépe, nincsenek idegesítő felugró üzenetek, a rendszer és minden progi automatikusan frissül. Kattintani meg ugyanúgy kell. Nehezebb 'elrontani'.
    - Egy apróság: én úgy érzékelem, hogy az ubi kevesebbet használja a hdd-t. Win alatt állandóan kerepel, ubi alatt sokkal nyugodtabban üzemel. Lehet, hogy csak én érzékelem így. De az tény, hogy az xp-hez képest ubival kb. fél órával tovább bírta aksival a netbookom.
    - A win7 elérte a gnome2 színvonalát megjelenítésben. Egyszerűségben nem. Sebességben pláne nem. Viszont a unity nekem nem tetszik, és azt hiszem a a legtöbb felhasználónak sem. Nem érzem a gyorsulást. Sőt. De hát ide vezetnek a tapogatós os-ek. Valahogy túléljük, aztán csak kapcsolnak majd.
    Még egyszer bocs, hogy ilyen hosszú voltam. De ezt rövidebben nem tudom.

Új hozzászólás Aktív témák