Hirdetés
- Tomato firmware
- Windows 11
- Túl környezetszennyező a modern chipek gyártása
- ASUS routerek
- Linux kezdőknek
- Kaspersky Antivirus és Internet Security Fórum
- Béta iOS-t használók topikja
- One otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- Otthoni hálózat és internet megosztás
- Kodi és kiegészítői magyar nyelvű online tartalmakhoz (Linux, Windows)
Új hozzászólás Aktív témák
-
csabicsepp
aktív tag
Valamint gammasugárzása is van, ami egyebekre van "jótékony" hatással...
Az lcd meg neonlámpa mellett ideális...
Egyébként mindegyiknek úgyis csak majd a kifutás utáni években derül ki (már ami egyáltalán kiderül), hogy mi is a nagy büdös helyzet velük.
Addig meg úgyis felmorzsolja maradék idegrendszerünket az oprendszerek-programok-felhasználók apró-cseprű hibácskái... -
csabicsepp
aktív tag
Akkor ez nem olyan lesz mint mifelénk, hogy floppy-n! és cd-n kaptunk több milla értékben 90-es évekbeli digitális tananyagot pár kakabiztos netbookkal?
Hajrá magyarország, hajrá korrupció.... -
dabadab
titán
"Az én crt-m sosem ment 85Hz alatt, az lcd-m meg 60-on megy. Akkor melyik is vibrál jobban?"
Ez vicc vagy beugratos kerdes? LCD-nel a kepfrissitesi frekvencianak semmi koze a vibralashoz, mivel maga az LCD nem vibral, egyaltalan. Ott a vibracio a hattervilagitasbol szarmazik, az meg fuggetlen a frissitesi frekvenciatol (ill. a dithering is okozhat nemi zizzegest, ha van).
-
atti_2010
nagyúr
válasz
Cathfaern #36 üzenetére
Teljesen egyetértek veled, mikor CRT-n dolgoztam délre már olyan piros volt a szemem mint egy tűzoltókocsi most LCD-n ez nem jelentkezik persze nem húzom fel a fényerőt a maximumra azt meg senkinek sem hiszem el hogy a CRT vibrálása nem rontja a szemet mert az uncsimnál 50Hz ment a monitor és mikor leültem a gépe elé azt hittem kifolyik a szemem.
-
dabadab
titán
"ez nem amiatt van inkabb, hogy az a 24fps-sel keszult film, amiben meg tudod kulonboztetni a kepeket, az konkretan szar?"
Ha ugy erted, hogy a keszitok nem ugyeltek elegge arra, hogy a technika korlatain belul maradjanak, akkor igen, de amugy meg hat ennyit tud a 24 fps.
"ha jol tudom, pont erre valo lenne a montion blur"
Ilyen szintu motion blur mellett semmi nem latszana, csak valami egybefolyo paca (meg gondolom amugy se lehet egyszeru 1/24 zaridot produkalni napsuteses idoben).
-
rt06
veterán
ez nem amiatt van inkabb, hogy az a 24fps-sel keszult film, amiben meg tudod kulonboztetni a kepeket, az konkretan szar?
gondolok itt arra, hogy az egyes allokepek nem a masodperc 1/24-e alatt bekovetkezett teljes utjat mutatja pl a hegycsucsnak, ezert lehet ugy erezni, mintha az ugralna
ha jol tudom, pont erre valo lenne a montion blur -
dabadab
titán
"másodpercenként 25 kép fölött az agy nem tudja szétválasztani a képeket. lásd: mozi."
De. Lasd: mozi.
Ha eleg kulonbozoek a kepek (pl. valami hegyes tajon gyorsan vegigsvenkel a kamera), akkor siman latja a kulon kepeket is, de egyebkent is latvanyos a kulonbseg a 24 fps-es mozi es a 60 fps-es videofelvetelek kozott.
-
bambano
titán
Természetesen nem az agy vezérli az összes szervünket, illetve a kérdés ennél nagyon sokkal bonyolultabb. Eleve mindjárt ott indul a dolog, hogy két vezérlési kör van, neuro és hormonális. Utána meg vannak ilyen trükkök, hogy egyes szerveinket mind a kettő vezérli, mint a szőkéknél, az egyik gátolja a másikat
pl. a szív tipikusan ilyen, hogy a ritmusába minden beleugat.
-
bambano
titán
ha én napi 8 órában mereven bámulnám a monitort, akkor ma pl. csak a te hozzászólásodat látnám... brrrr
másodpercenként 25 kép fölött az agy nem tudja szétválasztani a képeket. lásd: mozi.
A szem meg nem értelmez semmit a képeken, lezajlik benne egy egyszerű kémiai-elektromos folyamat és kész.(#36) Cathfaern: a pupilla meglehetősen lassan reagál, mondjuk a motoros reflexekhez képest. ha egy bunyósnak is percekbe tellne észrevenni és felfogni a közeledő parasztlengőt, akkor sosem lenne 1 menetesnél hosszabb meccs.
-
Cathfaern
nagyúr
Itt arra gondol szerintem, hogy a szem izomzata reagál a fényváltozásra (értelmezni nem értelmez semmit). Ami végülis nem elképzelhetetlen, hogy magától működik, azért nem teljesen az agy vezerél mindent, van amit a gerincvelő pl.
(Illetve ugyancsak tény, hogy a képi jel feldolgozása a már a szemben lévő idegsejtekben elkezdődik, de kétlem, hogy erre gondolt volnafőleg, hogy annak a résznek nincs visszacsatolása)
A pupilla ráadásul tipikusan ilyen, ha az agy vezérelné, akkor a hirtelen fény esetén túl lassan tudna csak reagálni.
Mondjuk ettől függetlenül nem vagyok biztos benne, hogy azért akkora sebessége van, mint amit Penge feltételez, de mivel erről nem tudok konkrét adatokat, azért nem akartam ebbe belefolyni. -
Biztos jót tesz a 20 kilós kisiskolás hátának a 10 kilós táska.
Az agy nem tudja olyan gyorsan értelmezni a képet, mint a szem. Ennél fogva, 60Hz-en nem látod a vibrálást, de a szemed értelmezi a másodpercenként 60x elsötétülő képet.
...
A pupilla próbálna hozzá alkalmazkodni, de mire megmozdulna addigra visszatér a kép újra és újra. Ezért fárad el és ezért fájdul meg tőle az emberek feje.Biztos vagy ebben? Az agy vezérli az összes szervünket, legalábbis eddig így tudtam.
A szem hogyan értelmez bármit is? -
Cathfaern
nagyúr
"Nem mindegy, hogy a könyv lapját nézed, vagy egy 300cd fényerejű képenyővel szemezel."
Nyári napon árnyékban olvasva egy könyvet, a könyv lapjáról több fény verődik vissza a szemedbe, mint amit egy átlag monitor kitol magából."Nézz fel az égre egy felhős napon"
Nem teljesen értem miért kéne felnézni az égreTöbb foton jut anélkül is a szemedbe, mint egy monitor esetén.
"Annyit, hogy kevésbé szárad ki"
Tény, a szem kiszáradás probléma. De te azt írtad, hogy: "Ergo, jobban károsodik a retina.". A szemszárazságnak pedig az ég világon semmi köze a retinához.Megjegyzem nem attól pislogsz jobban / kevésbé, hogy mennyi fény jut a szemedbe. A szembe bejutó fény mennyiségét nagyon jól szabályozza a pupilla, az a feladata. Monitor előtt ülve azért pislogsz kevesebbet, mert nagyon leköti a figyelmed.
"Magyarán, terhelésnek van kitéve a szem, ellentétben azzal, amikor valaki egy fix pontot néz sokáig és mivel le van kötve a figyelme, keveset pislog és nem fókuszál máshova. Ez a könyvnél is adott, erre az LCD háttérvilágítása csak rátesz egy lapáttal."
Itt nem írtál el valamit? A szem arra lett kitalálva, hogy sokat pislogjon és nagyon gyakran fókuszáljon. Emiatt ez a tevékenység teljesen normális számára, és nem megterhelő. Ellenben a kevés pislogás szemszárazságot okoz, a kevés fókuszálás pedig a (fókuszáló) izmok sorvadását, aminek egyenes következménye a (nem genetikai) rövidlátás (felnőtteknek ezért romlik a szeme ha sokat ülnek gép előtt). -
Penge_4
veterán
válasz
Cathfaern #32 üzenetére
"nem nagyon hiszek benne, hogyha nincs pislogás, jobban károsodik a retina..."
Nem mindegy, hogy a könyv lapját nézed, vagy egy 300cd fényerejű képenyővel szemezel.
"Egy felhős napon szabadtéren a napból több foton jut a szemedbe, mint a monitorodból mikor előtte ülsz, azt garantálom."
(#32) Cathfaern: Nézz fel az égre egy felhős napon. Ha pislogás nélkül kibírod legalább 30 másodpercig, fizetek egy sört.
"az a pár tizedmásodperc amíg pislogsz, mit számít ahhoz képest, hogy utána több másodpercig nyitva a szemed?"
Annyit, hogy kevésbé szárad ki. Egyébként meg nem egy nap alatt mutatkozik meg a hatása, hanem ha valaki napi 8+ órát tölt a monitor előtt úgy, hogy mereven bámulja azt.
És nem ég bele semmi. Az agy nem tudja olyan gyorsan értelmezni a képet, mint a szem. Ennél fogva, 60Hz-en nem látod a vibrálást, de a szemed értelmezi a másodpercenként 60x elsötétülő képet. A pupilla próbálna hozzá alkalmazkodni, de mire megmozdulna addigra visszatér a kép újra és újra. Ezért fárad el és ezért fájdul meg tőle az emberek feje.
Magyarán, terhelésnek van kitéve a szem, ellentétben azzal, amikor valaki egy fix pontot néz sokáig és mivel le van kötve a figyelme, keveset pislog és nem fókuszál máshova. Ez a könyvnél is adott, erre az LCD háttérvilágítása csak rátesz egy lapáttal.
Fejlődésben lévő gyerekeknél meg még a kevés is sok: [link]
-
Cathfaern
nagyúr
"A másik tényező a folyamatos fényforrás, ebből adódóan viszont az LCD a károsabb, mert ott a vibrálás hiánya nem ingerli gyakori pislogásra a szemet"
Ejha, ha a folyamatos fényforrás rontja a szemet, akkor nagyon gyorsan csukd be, és soha többet ne menj ki a szabadba. Egy felhős napon szabadtéren a napból több foton jut a szemedbe, mint a monitorodból mikor előtte ülsz, azt garantálom.
Arról nem is beszélve, hogy a vibrálás nem késztet pislogásra. És az a feltételezés, hogy a pislogás csökkenti a "folyamatos fényt" meg végképp elég sajátos, az a pár tizedmásodperc amíg pislogsz, mit számít ahhoz képest, hogy utána több másodpercig nyitva a szemed?
Mondjuk ez a "folyamatos fény" egyre jobban tetszik, mi az emberi retina, CRT monitor, hogy ha folyamatosan ugyanazt a képet kapja, beleég? -
Tomate
veterán
Azért nem semmi ez a korea. Szöult pl teljesen lefedik nyílt wifi hálózattal pár éven belül. (10milliós város)
-
Polllen
nagyúr
válasz
Angel1981 #24 üzenetére
Nálunk sem, de nem is arról beszélgetünk, hogy gerincsérvet kapnak...
Nonszensznek tartom, hogy milyen nehéz táskákat kell cipelniük suliba.
Testneveléssel és mozgással terheljük a gyerkőket, ne az iskolatáskával, amit vagy a gyerek vonszol, mert nem bírja vagy a szülő, mert nem nézi jó szemmel, hogy a gyerek nyűglődik.
-
bambano
titán
a funkcionális analfabétizmus nagyon tömören és konyhanyelven azt jelenti, hogy leírsz egy értelmes magyar mondatban egy feladatot, odaadod valakinek és az nem érti meg, hogy mit kell csinálnia (miközben lehet, hogy elolvasni el tudja, a szavak értelmét egyenként felfogja).
Sajnos az átlag diák helyesírása tényleg nem jó, emellett vannak tendenciózus hibák (pl. a -ban/-ben helyett következetesen -ba/-be) és vannak szubkulturális szlengre utaló nyomok is, amit nem biztos, hogy helyesírási hibaként kell értékelni.
A nem megfelelő kishelyiségi higiénét meg nálunk rendesebb oktatással rendelkező országokban régen megoldották. Ahol nem az iskolának kell befogadó iskolát keresnie, ha ki akarnak rúgni egy diákot, ott ilyen problémák nem merülnek fel.
(#25) Penge_4: a crt-kkel a porbombázás volt a legnagyobb baj. viszont az olvasást rendes iskolában nem tudod kikerülni. nem nagyon hiszek benne, hogyha nincs pislogás, jobban károsodik a retina... a pislogás hiánya a szaruhártyát teheti tönkre, a retinát aligha, feltéve, hogy nem a Napot bámulod folyamatosan.
-
EmberXY
veterán
Akkor lehet, hogy valóban rossz fogalomra gondoltam..
Arra akartam célozni, hogy a helyesírással nagyon sokan gondban vannak, mivel gyakorlatilag bármilyen oldalt nézek, tapasztalatom az, hogy rengeteg kommentben (van, ahol még a cikkekben is) vannak alapvető hibák, nem az elgépelésekre gondolok.
A helyesírás ellenőrzőkkel ezt talán lehetne javítani, bár a böngészőkben is van, mégis sokan elküldik a hibás szöveget --> vagy nem törődnek vele, vagy tényleg nincs valami rendben az írás-olvasás körül, ha nem tűnik fel, hogy tele van hibákkal.. Erre akartam kilyukadni lényegében, hogy ha mindenhez számítógépet használnak majd, akkor talán előbb-utóbb erre is figyelnek.Penge_4: "Otthonra azt építesz, amit akarsz, de egy iskolában, ahol összehugyoznak mindent és poénból szarral kenegetik a kilincset, biztos vagy benne, hogy jó ötlet lenne ilyesmi? Pláne, ha még könnyen eltávolítható színesfém is van benne."
Ha össze van rondítva a WC, akkor bidé megléte mellett vagy anélkül sem ül rá az ember...
Egyébként a papír írásra való felhasználására akartam célozni, bár ha egy gyerek elsős kora óta számítógépet használ mindenre, akkor talán arra is rá lehet nevelni, hogy ne szarja össze a WC-t, bár én nem próbálnám meg...
-
Penge_4
veterán
Itthon gondolom jó sokáig nem lesz példa ilyesmire, maximum tényleg a felsőoktatásban és az elit iskolákban.
(#3) bambano: A gerincek romlása a helytelen testtartás eredménye és a hülye divat, a félvállon hordott válltáskák. A normál hátizsák ergonomikus. Ha meg még azt az enyhe 5-10 kilót is leveszik a fejlődésben lévő gyerekek "válláról", az már túlzás.
(#4) EmberXY: "itt még nem terjedt el a bidé, és 50 évig még biztos nem is fog, hisz le vagyunk maradva..."
Otthonra azt építesz, amit akarsz, de egy iskolában, ahol összehugyoznak mindent és poénból szarral kenegetik a kilincset, biztos vagy benne, hogy jó ötlet lenne ilyesmi? Pláne, ha még könnyen eltávolítható színesfém is van benne.
"akkor dolgozatíráskor a puskázást hogyan lehet észrevenni?"
Számtalan lehetőség van. Speciális szoftver, ami KIOSK módban fut, naplózza az újraindítások számát, ami ha egynél több, akkor 1-es a dolgozat.
Vagy külön gépen írnak dolgozatot.
(#10) floatr:
1. Inkább, mint nálunk, ahol bütyök nőtt az ember kezén, mire 45 perc alatt legépelt 5 oldalt a spirálfüzetben. Vagy a sok oldalas dolgozatok, amiket egyetlen tanár fogadott el nyomtatott szöveggel. Irodalomból/nyelvtanból még megértem, de a többiből miért? Főleg, hogy a tanárnak is lassabb, ha kézírást kell olvasni.2. Írni gondolom megtanulnak, de teljesen mindegy, suli után úgyis romlik az íráskép, mert a kézírást az emberek többsége csak aláírásra használja.
(#11) bambano: A szemromlás monitortól független, a túlzott olvasás, vagy bármi olyan tevékenység, ahol az ember közelre fókuszál kiválthatja.
A másik tényező a folyamatos fényforrás, ebből adódóan viszont az LCD a károsabb, mert ott a vibrálás hiánya nem ingerli gyakori pislogásra a szemet, ahogy egy 120 herzes monitoron sem. Ergo, jobban károsodik a retina.
A CRT-nél inkább az elektromágneses sugárzás a probléma, de az nem a szemet rontja, csak a fejet fájdítja meg az erre érzékeny embereknél.
(#22) EmberXY: Épp ellenkezőleg. Ha gyerekkorban sem tanulja meg az ember, hogy van helyesen az adott szó, akkor spellchecker nélkül nem fog tudni írni.
Sajnos így működik az emberi agy a többségnél, szelektál. És kiszelektálja azt, amire nincs szüksége. Ahogy a túlzott határidőnaplóra, naptárra hagyatkozás is rontja a mechanikus memóriát, a helyesírás-ellenőrző mivel aláhúzza a hibás szavakat átsiklasz felettük.
-
EmberXY
veterán
Ha a helyesírásra hat, az már nagy előrelépés... Ha már nem tud fogalmazni és írni az ember, legalább legyen helyes, így mindjárt nem azt mondják rá, hogy nem tud írni, hanem azt, hogy biztos más az anyanyelve és google translate-et használ.
Nyilván a helyesírás ellenőrzőtől nem lesz valaki nyelvész professzor, de legalább feltűnik, ha alá van húzva a beírt szöveg, ha netán azt is tudja az illető, hogy ez mit jelent, akkor már egy fokkal jobb a helyzet..
-
bambano
titán
a helyesírás ellenőrzés nem hat a funkcionális analfabétizmusra, másrészt meg egy-két szövegszerkesztő ellenőrzője hagy maga után kívánni valót...
(#17) Angel1981: nem tartom kizártnak, hogy itt megint abba a különbségbe ütközünk, hogy te találgatsz egy iskolás táskájával kapcsolatban, én meg cipelem.
-
GeoPhoto
tag
válasz
dajkopali #16 üzenetére
Talán hallott már valaki a különböző vizsgaközpontokról, ahol szintén számítógépen megy a dolgozatírás, mégsem igazán lehet puskázni... mivel nem tudsz kilépni a programból
szóval csak simán kell írni egyet, ami nem enged átváltani addig amig nem fejezted be. Nem is ördöngősség, még kifejezés is van rá, ha jól emlékszem úgy hívják rendszer modális ablak/alkalmazás.
-
Angel1981
veterán
Erdőirtás?
Arra célzol, hogy a papír fából készül?
Akkor jobb ha tudod, hogy attól, mert kevesebb papírt használunk, még ugyanannyi fát kivágnak majd, mivel papírkészítésre csak a fa vékonyabb ágait, és a fahulladékot használják fel, a törzsére mindig is maga a faipar tartott igényt, és bútorok, faházak, stb. készülnek belőle.A gerinc és a hátizmok meg pont attól satnyulnak el, ha nem kapnak megfelelő terhelést.
(Persze a túlzott sem jó, de az iskolatáska még nem lehet az a kategória.) -
dajkopali
addikt
a hír szerint gépeken lesz a tananyag, de arról egy szó sem esik, hogy a számonkérés is gépen történne - kivéve persze ha kifejezetten ilyen tantárgyról van szó
ez az utolsó fázis, tesztírás egyebek azért még jó sokáig megmarad papíron - esetleg valamilyen minimális tudású célhardveren, de én inkább a papírra szavaznék (mondjuk egy biztonságosan törölhető digitális palatáblát el tudok képzelni) -
floatr
veterán
Írni meg már nem is kell megtanulniuk
Se koreai hieroglifákat, se számokat, se semmi...
-
EmberXY
veterán
Ha több gigányi tananyag van tárolva a gépen vagy adathordozón, főleg a dolgozat témakörében, akkor nem nehéz rákeresni a kidolgozott tételre... a hálózat figyelése mobilnet modem ellen is véd?
Ha esetleg dolgozatíráskor mindenki kap egy másik gépet, amin garantáltan nincs semmi ilyesmi, és folyamatosan figyelik, hogy senki nem is tehessen rá ilyesmit, akkor talán meg lehet oldani a problémát...
-
rybank
senior tag
A faírtós érvel meg lettem győzve
-
bambano
titán
-
-
EmberXY
veterán
Már most is mindenki szinte mindent számítógéppel csinál, előbb-utóbb a papírt maximum a WC-n használják majd (nálunk, mert itt még nem terjedt el a bidé, és 50 évig még biztos nem is fog, hisz le vagyunk maradva...), nyilván a kijelzők, monitorok tervezésénél arra törekednek, hogy minél kisebb mértékben legyen káros hatása, nincs mit tenni, ez a jövő...
A digitális tananyagokkal kapcsolatban én még arra lennék kíváncsi, hogyha a gyerekek az iskolában is tábla PC-ket használnak majd, akkor dolgozatíráskor a puskázást hogyan lehet észrevenni? Ha én egy számítógéppel írhatnék dolgozatot, biztos copy-paste-tel csinálnám..
-
rybank
senior tag
Engem az érdekelne, hogy mi van a szemek romlásával!
-
bambano
titán
ennek egy részét magyar egyetemek már meglépték. egyébként helyesen.
Új hozzászólás Aktív témák
it A tananyagok digitalizálása mellett átfogó koncepció mentén alakítják át a közoktatást a világ informatikában vezető országában.
- Hobby elektronika
- Elektromos autók - motorok
- Dacia topic
- Vigneau interaktív lokálblogja
- Sorozatok
- NVIDIA GeForce RTX 4060 / 4070 S/Ti/TiS (AD104/103)
- Interactive Brokers társalgó
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
- Milyen processzort vegyek?
- Samsung Galaxy A54 - türelemjáték
- További aktív témák...
- PC kongfig - Intel i5-10400 - DDR4 16GB - SSD 1TB - GTX 1050Ti
- VXE MAD R Major+ Fehér
- HP 230 vezeték nélküli billentyűzetek és szettek - Kiváló ár, magyar matrica opcióval!
- 1TB Samsung 990 Pro M.2 NVMe SSD meghajtó (MZ-V9P1T0BW) eladó (bontatlan, szűz új)
- LENOVO THINKPAD E14 G6 - Intel Core Ultra 5 125U 512 GB, 16GB, 14" kijelzővel 1 hónapos
- Bomba ár! Lenovo ThinkPad L13 Yoga Gen1 - i7-10G I 16GB I 256SSD I 13,3" FHD I Cam I W11 I Gari!
- LG 77B3 - 77" OLED - 4K 120Hz & 0.1ms - NVIDIA G-Sync - FreeSync Premium - HDMI 2.1 - 700 Nits
- LG 32GQ850-B - 32" NANO IPS ATW / 2560x1440 / 260Hz 1ms / NVIDIA G-Sync / AMD FreeSync / HDR 600
- LG 65C3 - 65" OLED evo - 4K 120Hz 1ms - NVIDIA G-Sync - FreeSync Premium - HDMI 2.1 - PS5 és Xbox!
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 7 7800X3D 32/64GB RAM RTX 4070Ti Super GAMER PC termékbeszámítás
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest