Hirdetés
Új hozzászólás Aktív témák
-
jelly bean
csendes tag
Egyáltalán érdekli ezt valaki, vagy van erre szükség ? http://bluu.hu
Mindenki nyomja az inglish lengvidzst ? Nemsokára jövünk! Várható indulás: 2012-01-25
Konyit valaki ehez, mert ez a tuti, forditsam.) http://vox-io.en.softonic.com/web-apps
-
Alex91
félisten
Tájékoztató a Tisztaszoftver megállapodás alá tartozó Microsoft licencek használhatóságáról
A közoktatási intézmények licenc ellátására vonatkozó megállapodás meghosszabbításáról folyó tárgyalások a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium és a Microsoft között folyamatban vannak.
A tárgyalások lezárásáig, illetve további hivatalos értesítésig (ami előreláthatóan hamarosan megtörténik) a programban használt szoftverek licencei az intézmények számára felhasználhatóak, telepíthetőek.
Nemzeti Fejlesztési Minisztérium Kormányzati Informatikáért Felelős Helyettes Államtitkárság -
Alex91
félisten
Tisztelt Intézményvezető!
Tájékoztatjuk, hogy a Tisztaszoftver csomagból hiányzó Office 2010 szoftver minden közoktatási intézmény részére letölthető.
Kérjük, írjon az msinfo@tisztaszoftver.hu címre, ahonnan a letöltéshez szükséges linket és bejelentkezési adatokat megkapja.
A letöltést bármilyen böngésző használatával megteheti, amelyre 4 nap áll rendelkezésére.Üdvözlettel
Tisztaszoftver ÜgyfélszolgálatEz most mi?
-
cocka
veterán
Azt meg tudjátok mondani, hogy így hogyan lehet az egyetemen majd a csak windózhoz írt programokat a linuxokon futtatni? (pl. gib, mobimouse, memoq esetleg trados és társai). Ezek azért nem teljesen wine kompatibilisek.
Azt meg erősen kétlem, hogy bármelyik alapból linuxhoz írt program a fent említettek színvonalával vetekszik.
Na mindegy, ezek után már majd nemcsak arról lesz szó, hogy a fordításhoz szükséges programokat nekem kell vinnem órára, hanem még az oprendszert is nekem kell szolgáltatni hozzá. Frankó. Egyszerűbb ha az ember laptoppal megy a géptermi órára. LOL
-
Alex91
félisten
A Novell is kikuldte, hogy vege naluk is a dalnak...
-
Alex91
félisten
A kovetkezo "csapas"... (2012/13. tavaszi erettsegi mar e szerint menne.)
Bocs, a hosszert...
3. melléklet az 1/2012. (I. 3.) NEFMI rendelethez
1. Az R. Mellékletének INFORMATIKA, II. A VIZSGA LEÍRÁSA cím KÖZÉPSZINTŰ VIZSGA alcím Gyakorlati vizsga pont, Általános szabályok alpont egy új kilencedik mondattal egészül ki:
„A kormányhivatalok által szervezett vizsgák esetén a vizsgázónak a jelentkezéssel egy időben le kell adnia egy nyilatkozatot, amelyben megjelöli, hogy az érettségi vizsgán az egyes szoftvercsoportokon belül az adott feladattípusok megoldásához az adott vizsgaidőszakra érvényes szoftverlistából mely szoftvereket kívánja használni.”
2. Az R. Mellékletének INFORMATIKA, II. A VIZSGA LEÍRÁSA cím EMELT SZINTŰ VIZSGA alcím Gyakorlati vizsga pont Általános szabályok alpont egy új kilencedik mondattal egészül ki:
„A vizsgázónak a jelentkezéssel egy időben le kell adnia egy nyilatkozatot, amelyben megjelöli, hogy az érettségi vizsgán az egyes szoftvercsoportokon belül az adott feladattípusok megoldásához az adott vizsgaidőszakra érvényes szoftverlistából mely szoftvereket kívánja használni.”
4. melléklet az 1/2012. (I. 3.) NEFMI rendelethez
Az OKM rendelet 39. §-ában hivatkozott, az OKM rendelet 45. számú mellékletének az R. Mellékletét módosító rendelkezésében a II. A VIZSGA LEÍRÁSA címet követő szöveg a következő szöveggel lép hatályba.
„A vizsga leírása
Középszint
Emelt szint
Írásbeli vizsga
Szóbeli vizsga
Írásbeli vizsga
Szóbeli vizsga
180 perc
15 perc
180 perc
20 perc
100 pont
50 pont
100 pont
50 pont
A vizsgán használható segédeszközök
Középszint
Emelt szint
Írásbeli vizsga
Szóbeli vizsga
Írásbeli vizsga
Szóbeli vizsga
A vizsgázó biztosítja
vonalzók, szöveges adatok tárolására és megjelenítésére nem alkalmas zsebszámológép
NINCS
vonalzók, szöveges adatok tárolására és megjelenítésére nem alkalmas zsebszámológép
NINCS
A vizsgabizottságot működtető intézmény biztosítja
Számítógép a megfelelő szoftverekkel
Számítógép a megfelelő szoftverekkel
Számítógép a megfelelő szoftverekkel
Számítógép a megfelelő szoftverekkel
Nyilvánosságra hozandók
Középszint
Emelt szint
Írásbeli vizsga
Szóbeli vizsga
Írásbeli vizsga
Szóbeli vizsga
Anyag
szoftverlista
szoftverlista
szoftverlista
szoftverlista
Mikor?
A vizsga évét megelőző tanév végéig
A vizsga évét megelőző tanév végéig
A vizsga évét megelőző tanév végéig
A vizsga évét megelőző tanév végéig
KÖZÉPSZINTŰ VIZSGA
Középszint
Írásbeli vizsga
Szóbeli vizsga
180 perc
15 perc
100 pont
50 pont
I. Feladatlap
II. Feladatlap
30 perc
150 perc
Elméleti tételek kifejtése
Tesztfeladat megoldása
Számítógépes feladat és számítógéppel végzett interaktív gyakorlat / papíron megoldandó feladat
informatika szakmai gyakorlati alapismereteinek bemutatása
15 pont
85 pont
Írásbeli vizsga
Általános szabályok
A központilag összeállított írásbeli vizsga célja, hogy ellenőrizhető képet adjon a vizsgázó szakmai informatikai alapozó ismereteiről az ismeretek, a képességek és az alkalmazás tekintetében egyaránt. A vizsga elősegíti, hogy a vizsgázók teljesítményei, az egyes iskolákban folyó vizsgák összemérhetők legyenek, és hozzájárul ahhoz is, hogy az oktatás eredményessége objektívebben mérhető legyen.
A tesztfeladatot papíralapon, kikapcsolt számítógép mellett kell megoldani.
A központi feladatsor második részét számítógépen, illetve a feladat utasításának megfelelően papíron kell megoldani. A számítógépeket az iskolának a kiadott lista szerint az írásbeli vizsga megkezdése előtt elő kell készíteni.
Az előkészítés lehetséges folyamata Tájékoztatóban kerül közzétételre. A feladat megoldásához szükséges segédanyagot a vizsgát szervező intézmény előzetesen megkapja.
A középszintű vizsgára jelentkező vizsgázó abban az esetben nyilatkozik a választásáról amennyiben a vizsgaszervező azt lehetővé teszi. Középszintű vizsga esetén a vizsgát szervező intézmény dönthet úgy, hogy a vizsgát az általa meghatározott szoftverkomponensek használatával lehet letenni.
Az írásbeli és szóbeli vizsga időtartama alatt a rendszergazdának elérhetőnek kell lennie. A rendszergazda a vizsgaterembe csak gép- vagy szoftverhiba esetén hívható be. Jelenlétéről és az általa végzett tevékenységről jegyzőkönyvet kell felvenni.
Az írásbeli vizsga további szabályai:
A rendszergazda a vizsga után a lehető legrövidebb időn belül a vizsgázók által használt mappákat két példányban, egyszer írható, kellőképpen elterjedt adathordozóra írja (például CD-R, DVD-R, DVD+R)
A vizsgaszervező az egyik adathordozót bélyegzővel ellátva elzárja mint biztonsági másolatot, a másikat pedig a továbbiakban az írásbeli dolgozatokra vonatkozó szabályoknak megfelelően kezeli.
Az írásbeli feladatlap tartalmi és formai jellemzői
Az írásbeli vizsgán az I. Feladatlap hardver alapismeretek, szoftver alapismeretek, hálózati ismeretek és az informatikai alapismeretek, illetve az elektronikai alapismeretek témakörökből; a II. Feladatlap a vizsgázó választásától függően szövegszerkesztés, táblázatkezelés, prezentáció és multimédia, programozási alapismeretek és adatbázis-kezelés, illetve az elektronikai alapismeretek témakörökből tartalmaz feladatokat.
A feladatok és a feladatsor jellemzői
Kompetenciák
Pont
I. Teszt jellegű, illetve egyszerű, rövid szöveges választ igénylő feladatok
Alapfogalmak ismerete, definiálása, alkalmazása, összefüggések ismerete és alkalmazása
15
II. Gyakorlati jellegű feladatok
Szövegszerkesztési, táblázatkezelési, prezentáció készítési ismeretek
25
Adatbázis alapismeretek
25
Programozási alapismeretek / Elektronikai ismeretek
35
Összesen:
100
I. Feladatlap
Az I. Feladatlap teszt jellegű, illetve egyszerű, rövid szöveges választ igénylő feladatokat tartalmaz.
Tartalmi szerkezet
A számítógép használatot igénylő feladatsor a programozási/elektronikai és az adatbázis kezelési ismeretek alkalmazási jellegű követelményeire épít. A feladatsor 4 feladatból áll, amelyek részfeladatokat is tartalmazhatnak. A vizsgázónak a 3. és 4. feladat közül vagy az „A” jelűeket, vagy a „B” jelűeket kell megoldani. Választását a feladatlap megfelelő részén jeleznie kell, amit a felügyelő tanárnak a vizsgadolgozat beszedésekor ellenőriznie kell.
Feladattípusok
Pont
1. Szövegszerkesztési, táblázatkezelési, prezentáció készítési ismeretek gyakorlati alkalmazása
25
2. Egy adott adattábla létrehozása és feltöltése a megadott adatokkal. Lekérdezés.
25
3.A Algoritmus kódolása/3.B elektrotechnika feladat.
13
4.A Input adatsoron dolgozó program elkészítése/4.B analóg illetve digitális elektronikai feladat
22
A számítógépen megoldandó feladatok megoldását adathordozóra kell menteni.
A központi írásbeli feladatok az egyes témakörökhöz tartozó ismeretanyag részletes követelményein alapulnak.
A 10–15 kérdésből álló teszt jellegű kérdéssorban az informatikai alapozó ismeretekhez kapcsolódó fogalmak, törvényszerűségek és összefüggések szerepelnek. Az egyszerű, rövid választ igénylő feladatok pontosan körülírható válaszokat várnak el a vizsgázóktól. A kérdéstípusok az előírt ismeret- és képesség jellegű követelményeknek felelnek meg, így alkalmasak arra, hogy az egyes kompetenciákhoz tartozó elméleti ismeretek elsajátítását mérni lehessen.
II. Feladatlap
Minden vizsgázó rendelkezésére külön számítógépet kell bocsátani. Gondoskodni kell továbbá tíz vizsgázónként legalább egy tartalék konfigurációról. Az egyes konfigurációkon telepítve kell lenniük a feladatok megoldásához szükséges szoftvereknek. A vizsgát szervező intézményeknek gondoskodniuk kell arról, hogy a vizsga időtartama alatt a vizsga lebonyolításában szerepet kapó konfigurációk ne érhessék el egymást, illetve az internetet. Az egyéb közös iskolai szintű erőforrásokhoz legfeljebb olvasási joguk legyen, amennyiben az valamely vizsgaanyag vagy szoftver eléréséhez szükséges lehet.
A feladatok megoldásához csak olyan konfiguráció használható, amely tartalmazza a vizsga letételéhez szükséges szoftverkomponenseket és az ezek futtatására alkalmas hardvert.
A vizsga letételéhez szükséges szoftverkomponensek:
– a szoftverlistában szereplő általános célú programozási nyelvhez lehetőség szerint fejlesztői és futtató környezet
– a szoftverlistában szereplő általános célú relációs adatbázis-kezelő rendszer
– szövegszerkesztő program
– esetlegesen: programtervező CASE eszköz, rajzoló program stb.
– a fenti eszközök használatát lehetővé tevő operációs rendszer és kiegészítő szoftverek (pl. vírusirtó stb.)
A feladattípusok értelmezése:
1. feladat:
Egy összetettebb, szövegszerkesztési és táblázatkezelési ismereteket is számonkérő feladat, amelynek a forrása szöveges állomány. A feladat tartalmazhatja egy rövid prezentáció elkészítését. Az elvárás az előírt műveletek elvégzése, az esetleges kiegészítések elvégzése és a kész dokumentum(ok) elmentése.
Beadandó: a kész dokumentum(ok).
2. feladat:
A feladat kitűzője által megadott nevű adatbázis létrehozása. Egy adott adattábla létrehozása és feltöltése a megadott adatokkal. (A tábla mérete: 3–4 attribútum és 8–10 konkrét adatsor.)
Lekérdezések az adattáblából.
Beadandó: A táblát tartalmazó adatbázis és a lekérdezések.
(Azon adatbázis-kezelőknél, ahol adatbázisokat nem tudunk létrehozni, csak táblákat, ott adatbázis helyett alkönyvtárt készítsünk, és ebben hozzuk létre a táblát megvalósító fájlt. Ekkor a beadandó a kérdéses alkönyvtár és tartalma.
Amennyiben az adatbázis létrehozása és feltöltése nem az adott keretrendszerből, hanem valamilyen programnyelvi kóddal történik, beadandó a használt forrásnyelvű kód is.)
3. A feladat: Algoritmus kódolása. (Valamely a tantervben szereplő algoritmus leíró eszközzel megadott „rövid” program kódolása adott programozási nyelven. A nyelvet a tantervben meghatározott lehetséges nyelvek közül a vizsgát szervező intézmény határozza meg.)
Beadandó: Az elkészített forráskód.
3. B feladat:
Az elektrotechnika feladat részfeladatai az alábbi ismereteket kérik számon:
– az elektrotechnika egyenáramú alaptörvényei és összefüggései
– az alkatelemek és a belőlük felépülő egyszerű körök frekvenciafüggő viselkedésének vizsgálata és jellemzése
– a kétpólusok helyettesítőképének meghatározása, a négypólusok jellemzése átvitellel.
Beadandó: A megoldás menete és az eredmények
4. A feladat: Nem túl hosszú, (maximum 10–15 elemből álló) input adatsoron dolgozó program elkészítése a vizsgát szervező intézmény által megadott (a tantervben szereplő) programozási nyelven. A feladat magába foglalja a bemeneti adatok alapján, az eredmény kiszámítását és kiíratását.
Beadandó: Az elkészített forráskód.
4. B feladat:
Az analóg, illetve digitális elektronikai feladat részfeladatai az alábbi ismereteket kérik számon:
– az analóg és kapcsolóüzemű alapáramkörök működésének elemzése, jellemzőinek számítása.
– a logikai függvények algebrai és grafikus módszerrel való kezelése.
– kombinációs hálózatok és egyszerű szekvenciális hálózatok analizálása és realizálása
– funkcionális áramkörök alkalmazása.
Beadandó: A megoldás menete és az eredmények.
Az írásbeli feladatok értékelése
Az írásbeli feladatsor értékelésénél kötelező a központilag összeállított javítási-értékelési útmutatónak való megfelelés. Az egyes kérdésekre és feladatokra adható pontszámokat az útmutató tartalmazza.
Szóbeli vizsga
A szóbeli vizsgán a teljes felkészülési időnek kb. a felét kell biztosítani a számítógépes feladat előkészítésére. A számítógépes feladat előkészítésekor ügyelni kell arra, hogy felkészülés közben az internetről, illetve a hálózatról szerzett információk ne juttassák a vizsgázót jogosulatlan előnyhöz.
Az összeállított szóbeli tételsorok legalább 20, maximum 30 tételt tartalmaznak.
A vizsga feltétele: A vizsga helyén álljon rendelkezésre legalább az egyszerre felkészülő vizsgázóknak megfelelő számú, hálózatba kapcsolt számítógép az előzetesen kiadott szoftverlista szerint felkészítve.
A szóbeli tételsor tartalmi és formai jellemzői
Szóbeli tételek:
Minden tétel két feladatból („A” és „B”) áll: Az „A” feladat az adott témakör általános bemutatását és a témakör meghatározott részeinek részletesebb kifejtését igényli. A „B” feladat egy számítógéphez kapcsolódó téma általános bemutatását és a problémamegoldás módjának ismertetését igényli.
A tételcímek jellemzői, összeállításuk
A tételeknek valamennyi témakört le kell fedniük.
A vizsgázónak az „A” feladatot szóban, a „B” feladatot pedig szóban vagy számítógép használatával kell megoldania. A szóbeli feleletek értékelésnél az „A” és a „B” feladatok súlyozását a központi témaköröknél megadott útmutató szerint kell figyelembe venni.
A számítógépes feladatok a várt megoldáshoz egyértelmű utalásokat tartalmazzanak. Az értékelésnél a feladatban szereplő fogalmak és a feladatot megoldó eszköz ismeretét, valamint az eszköz kezelésében való jártasságot kell értékelni.
Az informatika gyakorlatorientált jellegű, ezért a szóbeli vizsgáztatásban is meghatározó szerepe van a számítógépen végzett munkának, illetve feladatmegoldásnak. Szakmai gyakorlati ismereteket még nem lehet a vizsgázóktól elvárni, azonban ennek alapelemei egy gyakorlatorientált tantárgy esetén már a szakmai alapozásnál is számon kérhetők. A szóbeli vizsga „B” feladatához ezért a helyi sajátosságoknak megfelelő, számítógéphez kapcsolódó feladat tartozik.
A tételsort úgy kell elkészíteni, hogy a vizsgázó tudjon választani a szoftveres/hardveres ismereteket számonkérő feladat közül. A tétellapon jelölni kell, ha a feladat a szoftveres/hardveres irányultságnak megfelelően választható.
A szóbeli témakörei
A szóbeli vizsgarész kiemelt területei
A) Szóbeli számonkérés – Hardver eszközök jellemzése
– Szoftver eszközök jellemzése
– Hálózati fogalmak
– Hálózati módszerek, eljárások
– Hálózati kommunikáció
– Rendszeradminisztrációs feladatok
– Algoritmus-leíró eszközök ismerete / egyen- és váltakozóáramú hálózati ismeretek
– Programnyelvi tájékozottság, programozási tételek ismerete / analóg kapcsolóüzemű áramkörök jellemzése
– Adatbázis ismeretek, térinformatikai alapismeretek / kombinációs és szekvenciális hálózatok ismerete
B) Számítógépen történő számonkérés
– Általános szoftverek haladó alkalmazása
– Operációs rendszer jellemzőinek lekérdezése
– Operációs rendszer fontosabb segédprogramjainak az ismerete
– Képek grafikai jellemzőinek módosítása
– Számítógépes kommunikáció ismerete (levelezés)
– Információ keresése az Interneten
– Weblap-készítési ismeretek
– Hálózati jellemzők és paraméterek lekérdezése, módosítása
– Programozás fejlesztői környezet alkalmazása, paraméterezése / áramkörök elemzése és feladatmegoldások.
A szóbeli vizsgarész értékelése
Az értékelés az alábbi szempontok és kompetenciák alapján történik.
Szempontok, kompetenciák
PontszámokA
B
Összesen
A feladat megértése, tématartás, a lényeg kiemelése
9
6
15
Fogalmak illetve eszközök ismerete, definiálása és alkalmazása, a szaknyelv alkalmazása
12
8
20
A felelet felépítettsége, a téma teljessége, világosság, nyelvhelyesség, a felelet felépítése
6
4
10
Kommunikatív készség
3
2
5
SZÓBELI ÖSSZPONTSZÁM:
30
20
50
A feladat megértése, tématartás, a lényeg kiemelése
Hogyan tudja hangsúlyozni a lényeges dolgokat?
Elveszik-e a részletekben, vagy tisztában van a téma súlyponti részeivel?
Tartalmaz-e minden lényeges elemet, ami az adott témakörhöz szükséges?
Fogalmak (ill. eszközök) ismerete, definiálása és alkalmazása
A fogalmak (ill. eszközök) ismerete
A fogalmak definiálása és alkalmazása
A szaknyelv alkalmazása
Mennyire pontos a fogalmazása?
Szakkifejezések korrekt használata.
Milyen súlyúak a betanult, de meg nem értett tananyagok?
A felelet felépítettsége, a téma teljessége
Milyen az időbeosztása?
A tárgyi tévedéseket hiányosságként kell figyelembe venni
Világosság, nyelvhelyesség, a felelet felépítése
A vizsgázó egész mondatokban, folyamatosan fejti ki a gondolatait
Szabatosan fogalmaz
A felelet szerkezete alkalmas a téma kifejtésére. (A felelet logikai felépítésének értékelése.)
Kommunikatív készség
A vizsgázónak az adott témakörben akkor is kell egy kérdést feltenni, ha egyébként a folyamatos feleletével erre nem adott okot. A kérdésre adott válasz alapján a vizsgázó kommunikatív készségét, rugalmas gondolkodását, alkalmazkodóképességét kell értékelni. -
-
bambano
titán
nem arról beszél, hogy betörnek a repóba és teletolják szeméttel, hanem arról, hogy csinálnak teljesen saját repót, amiben szemét van, és ráveszik az usert, hogy vegye fel a sources.list-be.
ez önmagában járható út lenne, csak az aláíró kulcsokat is meg kellene hekkelni hozzá.
-
floatr
veterán
Akkor valamit baromira félreértettél.
Nyilván ezek a források a jelenleg legkevésbé megbízhatóak, de repository-kat kinevezni malware forrásként egy kicsit bizarr a maguk hitelesítési mechanizmusával. Max ha valaki betör oda, és kulcsokat lop, nemtom...
Böngészés közben van még esély beszívni valami júzer space-ben ténykedő kártevőt, meg hát lukak vannak minden rendszerben. Az egész felvetés egyébként megint teljesen imaginárius térben van, mert tele van feltételezésekkel, amiknek a nagy részét ugye egy korábbi 1%-os mondatoddal agyonütötted.
A supportos kérdéseiddel kapcsolatban meg az van, hogy persze mindenhez lehet supportot szerezni, bár én eddig nem láttam olyan iskolát, ahol 24/7-es kapcsolatban lettek volna redmonddal, sőt... ms alapon barkácsolt rendszer volt, amire szintén igaz a QA-felvetésed.
-
sztikac
őstag
Azt nem tudom, hogy mondjuk egy doc-ba ágyazott cuccokat figyeli-e, azt se tudom mikor használtam utoljára a gmail-es fiókomat...
#780: ok, már észrevettem, hogy te vagy itt a mindent jobban tudó, mindenkinek beszóló ember, de szerintem ne erőltesd, a fene se akarja bannoltatni magát
szerk.: Mert még hogyha a letöltött csomagokról beszélne, vagy pl. a gnome-look site-ról beszopható "telepítő" scriptekről
2009 óta volt még ilyen? Nem követtem az ezzel kapcsolatos híreket... -
floatr
veterán
Erre az egészre már csak annyit tudok mondani, hogy ne zavard össze konkrétumokkal.
Mert még hogyha a letöltött csomagokról beszélne, vagy pl. a gnome-look site-ról beszopható "telepítő" scriptekről, akkor még talán mondana is valamit, de gondolom tapasztalat híján nem tud olyan nagy biztonsággal nyilatkozni a dologról. Bár akkor meg jogos a kérdés, hogy mit is ekéz tulajdonképpen...
-
-
sztikac
őstag
Linux alá kicsit nehezebb pl. olyat is alkotni, amit a user e-mailben megkap egy jpg.exe kiterjesztésű file-ként, és önként elindítja (futtatható flag?)
A legelterjedtebb levelező szolgáltatók szerintem át se engednek futtatható fájlokat, hotmail pl. még a gyanús linkeket is letiltja (szerintem gmail is). Ha még cégről beszélünk, nálunk pl. a tűzfal kiszedi a futtatható állományokat a levelekből (shell szkripteket is). Utolsó védelmi vonalnak meg még mindig ott van a vírusirtó...Odaköltöztetem a melóhelyem!
Ha van MS, Cisco vagy RedHat papirosod, szeretettel várunk#775: Tudom, hogy ezt írtad: "Hogy windows esetén milyen lehetőségek vannak én nem tudom biztosan és különösebben nem is érdekel.", de ugyanilyen listát mondjuk moonman is összetudna állítani a Windowsokról
Néhány ponthoz lenne nekem is megjegyzésem, de akkor meg mocskos M$ bérenc vagyok
#777:
persze ha az user mindenre ráklikkel és mindenhova megadja az adatait, az ellen nincs orvosság egyik rendszeren se, ezt elfogadom.
ezt magyarázom már mióta... azellen a linux se véd -
Az előbb mondtam, hogy ha valaki csinálna egy rosszindulatú repot, annak nagyon hamar híre menne!
Linux alá kicsit nehezebb pl. olyat is alkotni, amit a user e-mailben megkap egy jpg.exe kiterjesztésű file-ként, és önként elindítja (futtatható flag?)"Eddig fagyni összesen 1x láttam Win7-et, a HDD döglődött alatta..."
Melyik bolygón van ez, hogy nem fagynak a win7-ek?
Odaköltöztetem a melóhelyem! -
sztikac
őstag
a debianos meg az ubuntus repók alá vannak írva. kisebb eséllyel találsz bennük disznóságot, mivel minden nyomonkövethető.
majdnem biztos vagyok benne, hogy előbb-utóbb lesz ilyen jellegű disznóság...
Ha lesz, majd mondhatom, hogy én megmondtam?ugyanaz a router w7-tel naponta 16x fagyott volna... oh wait, nem lehet rá w7-et rakni...
milyen meglepő fordulat egy teljesen más architektúrára készült desktop OS-nél
Eddig fagyni összesen 1x láttam Win7-et, a HDD döglődött alatta...a linuxos routerek azért szoktak fagyni, mert a t. user elindít rajta 5000 szálon torrentet és kifut a router a ramból. a másik gyakori ok, amikor akkora terhelést borít a hálózatra a t.user, hogy az az eszköz borul meg először, amibe a router csatlakozik, pl. kábelmodem vagy adsl nt.
Lentebb írtam a netezési szokásaimat, erősen átlag alatti forgalmat generálok. A legdurvább terhelés akkor lehet nálam, mikor valami on-line rádiót hallgatok, háttérben esetleg töltődik valami, meg fut a yum update egyszerre. Na router téma zárható#770: ok, de konkrétan mit nézzek?
-
-
bambano
titán
a debianos meg az ubuntus repók alá vannak írva. kisebb eséllyel találsz bennük disznóságot, mivel minden nyomonkövethető.
Havonta kétszer fagyott a linuxos router? ugyanaz a router w7-tel naponta 16x fagyott volna... oh wait, nem lehet rá w7-et rakni... a linuxos routerek azért szoktak fagyni, mert a t. user elindít rajta 5000 szálon torrentet és kifut a router a ramból. a másik gyakori ok, amikor akkora terhelést borít a hálózatra a t.user, hogy az az eszköz borul meg először, amibe a router csatlakozik, pl. kábelmodem vagy adsl nt.
-
-
sztikac
őstag
Attól még lehetett hibás a routered
Én se mondtam, hogy nem lehetett, csak azt, hogy szokott fagyni...Az a baj, hogy Linuxon pl. sudoval nem leszel teljesen root.
Nemrég tapasztaltam, hogy ha már van root felhasználóm (nekem van), akkor a sudo -val van, amit nem tudok megetnni, míg su-val igen./etc/sudoers-ben nézelődnék első körben, felhasználódnál ALL = ALL van?
szerk.: vagy a wheel csoportnál, ha annak vagy a tagja
-
Attól még lehetett hibás a routered. Sőt, valszeg az volt. Nekem általában hónapokig van uptime, két áramszünet között (azaz két tápegység-javítás között, mert rendszeresen leküldöm zárlatos darabokkal a 220-at
)
Az a baj, hogy Linuxon pl. sudoval nem leszel teljesen root.
Nemrég tapasztaltam, hogy ha már van root felhasználóm (nekem van), akkor a sudo -val van, amit nem tudok megetnni, míg su-val igen.Az ismeretlen 3rd party cuccot meg szokták sokan használni. Ha valaki PPA-ra tenne vírust, akkor a közöség nagyon gyorsan kiszűrné a dolgot, és terjedne, hogy attól a PPA-tól óvakodni!
-
sztikac
őstag
válasz
CPT.Pirk #757 üzenetére
Két dolog miatt szokott fagyni (rebootolni) egy router.
Nálam egyik sem állt fenn. 1. nem torrentezek, a havi adatforgalmam max. 5-6 Gb körül van, általában csak sima böngészés megy. 2. szünetmentes + nem vettem észre, hogy melegedett volna.Ezek a repó dolgok meg Ubuntun jellemzőek, tényleg el kéne rugaszkodni tőle.
És a "desktop userek" körében melyik diszt. is van leginkább elterjedve?
Meg aztán egy csomó minden hiányzik (vagy régi verzió) a hivatalos tárolókból, ezért ha valamiből frisebb kell akkor bizony megy a sudo apt-add-repository ismeretlen_3rd_party jótanács. Ez szerinted mennyivel biztonságosabb, mint Windowson telepítgetni?Na most Winen a hülyeség ellen próbál védeni az UAC meg a "futtatás kisgazdaként", Linuxon meg ha azt akarod h. ugorjon a kútba, akkor szó nélkül beugrik, legközelebb majd meggondolod, mire kéred. (rm -rf a gyökérben rootként )
ezt most nem értem... rendszergazdaként mindkét rendszert tönkre tudod tenni, sima userként meg egyiken se egyszerű... Mi is akkor a koncepcióbeli eltérés?
-
rt06
veterán
mi ebben a szurrealisztikus? konkretan koltozes utan egyszer belefutottam
sh4d0w: mint irtam, az, hogy "de a masik kezdte" nem erv arra, hogy tobbnyire senki nem lat tul egy disztribucion (az mas kerdes, hogy ez tobbnyire az ubuntu), s az abban levo csomagot/megoldast ultimat valaszkent kezeli
-
Korábban kérte valaki: törökbálinti eredmények az átállással.
-
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Két dolog miatt szokott fagyni (rebootolni) egy router.
-túl sok egyidejű kapcsolat vagy forgalom túlterhelés, amivel túlléped a belső, vonali kapacitást. Ugyanis az átlag router/switch nem arra van tervezve, hogy egyidejűleg kiszolgáljon 1-200+ kapcsolatot vagy minden portját névleges sávszélességgel.
-villamos probléma: nem szokott komoly tápuk lenni a routereknek és a hűtéssel is gondok szoktak lenni. Szerintem te is találkoztál már olyan ADSL modemmel, ami ha elért egy hőfokot, bontotta a kapcsolatot és rebootolt. Itt is előfordul a hasonló helyzet.
Ezek a repó dolgok meg Ubuntun jellemzőek, tényleg el kéne rugaszkodni tőle. Debianon pl. egész más a helyzet, pl. a VLC, Iceweasel (Ffox), Embended appokhoz tartozik "repó", máshoz nem igazán, de ezek hitelesítési kulccsal védett repók, gondolom nem tud xy ilyet csinálni.
Meg azzal hogyan legyek mindig root kérdésre, arra meg mit mondjak? Mindenhol vannak kevésbé hozzáértők, egy Winről átjött ember elsőre nem érti, miért nem tehet meg mindent a gépen. Na most Winen a hülyeség ellen próbál védeni az UAC meg a "futtatás kisgazdaként", Linuxon meg ha azt akarod h. ugorjon a kútba, akkor szó nélkül beugrik, legközelebb majd meggondolod, mire kéred. (rm -rf a gyökérben rootként
)
Érted már a koncepcióbeli eltéréseket? (ez csak egy kis része) Aki nem ért a számítógépekhez, nem volt még neki, az sokkal nagyobb biztonsággal használhat egy asztali Linuxot, mint pl. egy Windowst UAC + tűzfal + víruskergető + kémprogram elhárító társaságában. Az én nagyszüleim is Debiannal neteznek, a telepítés óta csak annyi dolgom van időnként, hogy törlöm a véletlen létrehozott mappákat az asztalról meg néha frissítem. -
sztikac
őstag
Sok másé meg nem...
Mint ahogy sokmillió ember Windowsa se lassú és nem fagy... De nyilván mindenre lehet ellenpéldát hozni...Nyilván, de alapból, ha egy céges környezetben nem oldható meg, hogy ne admin joggal fusson egy sz*ros raktári progi, az gyász
Azért ez nekem nem éppen a Windows hibájának tűnik, szerencsére már kezdenek kipusztulni ezek a programok.Otthon meg úgyis mindenki rendszergazdai joggal használja a winnyózt, meg milló helyen van leírva az UAC kikapcsolás
Szerencsére egyre többen fogják fel, hogy ez nem egészséges, az ilyen felhasználókat meg a linux se védené meg (gyanítom ugyanők akarnak jelszó nélkül sudozni meg mindig rendszergazdák lenni)A 90+% elterjedtség meg nem jelenti azt, hogy terjedni is tudjon egy kártevő.
Pedig pont ezt jelenti. Minél elterjedtebb egy rendszer, annál nagyobb eséllyel talál a kártevő egy olyan gépet amin a cél OS fut és minél több ilyen rendszer van, annál nagyobb esélye, hogy lesz köztük olyan is amin még nem foltozták a támadást lehetővé tevő bugot (warez wineneken a kikapcsolt update ugye).Mondom, szervereket kicsit több értelme lenne fertőzni, az mégsen szokott menni.
Windows szerverek se hullanak tömegesen, pedig azokból is van egypár a neten... Az hogy a szervereket nem támadják, inkább az lehet az oka, hogy ezeket a gépeket valószínűleg az otthoni usereknél felkészültebb emberek üzemeltetik (rendesen konfigurált tűzfal, rendszeres update, secholeokra odafigyelés). -
"Már nincs routerem, de amíg volt, havonta 1-2 kétszer fagyott... Kapaszkodj meg: linux volt rajta "
Sok másé meg nem...Nyilván elég sokan mondták, hogy domainbe léptetéstől nem lassulhat el egy windóz, nálunk ez is megvolt... asszonyéknál is...
"Már láttam olyan kérdést is linux fórumban, hogy "hogy lehetne megoldani, hogy mindig rendszergazda legyek?"
Igen, ezt felteszik, és el van nekik magyarázva, hogy nem épp' egészséges.
"Miért Windowson szerinted nem így van? Jogosultságemelést lehetővé tevő hibák meg mindkét rendszeren léteznek..."
Nyilván, de alapból, ha egy céges környezetben nem oldható meg, hogy ne admin joggal fusson egy sz*ros raktári progi, az gyászOtthon meg úgyis mindenki rendszergazdai joggal használja a winnyózt, meg milló helyen van leírva az UAC kikapcsolás
A 90+% elterjedtség meg nem jelenti azt, hogy terjedni is tudjon egy kártevő.
Mondom, szervereket kicsit több értelme lenne fertőzni, az mégsen szokott menni. -
sztikac
őstag
Kérdezés nélkül rpókat hozzáadni valóban marhaság
Hát pedig ahogy nő az felhasználói bázis, ez egyre gyakoribb lesz... Már láttam olyan kérdést is linux fórumban, hogy "hogy lehetne megoldani, hogy mindig rendszergazda legyek?"Amúgy meg egyáltalán, Linuxon általában user vagy, ha annak a jogaival elindítasz valami sz@rt, akkor az a te /home-oda vághatja tönkre.
Miért Windowson szerinted nem így van? Jogosultságemelést lehetővé tevő hibák meg mindkét rendszeren léteznek...Hogy rwx... és szerinted ennyi a Linux jogosultsági rendszere?
Attól függ milyen "jogosultsági rendszerről" beszélünk? Fájlrendszer, processzek, felhasználók kezelése?A windóz is képes rá, igen, csak érdekes módon winnyózon terjednek a vírusok
Hint: 90%+ elterjedség.Skodálatos munkahelyi tartományban is
Érdekes nálunk nemAkkor a routered hányszor szokott fagyni? Linux van rajta? Lehet...
Már nincs routerem, de amíg volt, havonta 1-2 kétszer fagyott... Kapaszkodj meg: linux volt rajta -
Nem is az hogy nyitott legyen... Csak fogadja el, hogy nem csak egy dolog van...
Érdekes, az ellen senkinek nincs kifogása, hogy az autóvezetéshez tanfolyamra kell menni, illetve hogy az egyes típusokban csomó minden nem úgy van, ahogy a többiben...
@sztikac : Kérdezés nélkül rpókat hozzáadni valóban marhaság, de azért valljuk be, nem sok olyan van, ami kártékony. Amúgy meg egyáltalán, Linuxon általában user vagy, ha annak a jogaival elindítasz valami sz@rt, akkor az a te /home-oda vághatja tönkre.
Hogy rwx... és szerinted ennyi a Linux jogosultsági rendszere?
A windóz is képes rá, igen, csak érdekes módon winnyózon terjednek a vírusokSkodálatos munkahelyi tartományban is pl., amiben azért van jogkezelés.
Meg hozzátéve, hogy tele van olyan programokkal a windózos paletta, amik csak admin joggal mennek.[flame]nem is linuxot pakolnak rájuk [/flame]
OK! Akkor a routered hányszor szokott fagyni? Linux van rajta? Lehet...
Egyébként nem arra gondoltam, hogy egy motorvezérlőn Linux lenne (de hogy windóz sem, az is tuti) , hanem arra, hogy ott van rendes programozás, ami OS szinten sose lesz.
-
sztikac
őstag
A *nix jogosultsági rendszer
Az rwx* valóban megvéd a vírusoktól (meg az orromat is tisztíccsa)Kár, hogy a Windows képtelen a jogosultságkezelésre... Várjunk csak...
+ filozófia sokkal kevésbé kedvez a vírusoknak.
Ez a filozófia pontosan mi is? Mert a linuxon terjedésével azt tapasztalom, hogy Pistike az ubuntujához naponta hozzáad 5 ismeretlen repót meg bármit begépel egy sudo után amit akármilyen fórumon olvas.meg mondjuk Unix alapú a Mac OS is, aztán mégsincs rá vírus...
van egy rossz hírem...Abba kellene már hagyni ezt mindkét oldalon
*lehet trollkodni, hogy devanámaclis
De azért hülyézd le azokat, akik autókra írnak vezérlőszoftvereket (pl. az ABS vezérlést), ami nem nagyon fagyhat le,
[flame]nem is linuxot pakolnak rájuk
[/flame]
-
azbest
félisten
OM
TG
Nagyon találó az egyik komment
"As stupid as this video is, it makes a valid point. The average computer user is a fucking retard, and isn't open to learning something new."
Szabadfordításban:
'Bármilyen buta ez a videó, rámutat a lényegre. Az átlagfelhasználó nagyon retardált és nem nyitott újdonságok tanulására." -
zone
őstag
Ez volt már?
-
dabadab
titán
"Maya pl., amiben azért filmek készülnek, is Linuxra íródott eredetileg."
IRIX-re, egyreszt mert amikor irtak (es amikor meg Aliasnak hivtak), akkor meg nem is volt Linux (meg Windows 3.1 se), meg amugy se PC-n futott, hanem Silicon Graphics workstationokon.
(#730) Dark Archon: lathatoan nem vagy tisztaban azzal, hogy mi tortent az elmult par evtizedben a windowson kivuli vilagban, szoval en a helyedben nem eroltetnem az ilyen kinyilatkoztatasokat
-
válasz
Dark Archon #730 üzenetére
Ezeket honnan szeded? A *nix jogosultsági rendszer + filozófia sokkal kevésbé kedvez a vírusoknak. És pl. szerverfronton elterjedtebb is, meg mondjuk Unix alapú a Mac OS is, aztán mégsincs rá vírus...
"még mindig Win 3.1 szintű 3D tervező programok lennének "
Nem, mert arra fejlesztenének a cégek, ami elterjedt... Különben láttál már munkaállomást? (Ami nem Intel alapú?)
Maya pl., amiben azért filmek készülnek, is Linuxra íródott eredetileg.Ha meg a fejlesztők valóban fejlesztők lennének, és tudnának pl. asemblyben programozni, akkor lehet jobb, és gyorsabb programok lennének, nem kellene erőmű egy sz*ros orprendszer futtatásához.
De azért hülyézd le azokat, akik autókra írnak vezérlőszoftvereket (pl. az ABS vezérlést), ami nem nagyon fagyhat le, mert azért ott kicsit kvalifikáltabb programozók dolgoznak gondolom, mint egy MS -nál.
"Az Ubuntu is csak nemrég kapott grafikus felületet a netre csatlakozáshoz (talán a 10-essel"
Nemrég - 3 éve.
Amúgy előtte is volt rá, de az ne zavarjon. -
fatal`
titán
Ubuntut emlegetni, mint stabil linux elég röhejes. Legalább a debiannal példálóznátok...
-
válasz
Dark Archon #738 üzenetére
PPPoE beállításhoz - nocsak, csak nemhogy a network-manager kell? Affene, szemetek, hogy ezt is oda rakták...
"hobbiból ide-oda pakolgatja az ablakok ikonjait"
Na, erről meg nekem jut eszembe a kettős mérce kifejezés: a Win8-nál nem baj, hogy olyan felületet akarnak kialakítani, amelyet minden azt futtató eszközre terveznek, csak az Ubuntunál.
-
rt06
veterán
szerintem aki jobb hijan azzal ervel, hogy "de a masik kezdte", az sokkal kevesbe lenezoen reagaljon es sokkal inkabb huzza meg magat - persze csak ha tulzottan megerolteto erveket felmutatni
sot, ha esetleg ervelni akarsz, akar arra is mondhatsz valami okosat, hogy az ilyen csomagok miert nem kepezik reszet az alaprendszernek, miert kell azokat kulon telepiteni
gondolj bele egy olyanba, hogy valaki nethozzaferese megvaltozik, s a korabbi nat helyett egyik pillanatrol a masikra be kellene allitania egy pppoe kapcsolatot
na o az, aki szivhatja a fogat, mert nincs se pppoeconf, se pppoe-setup (es gondolom, a tobbi disztro hasonlo celszoftverei sincsenek) -
rt06
veterán
"Ehhez képest az, hogy "pppoeconf", prózaian egyszerű...."
felteve, hogy azt nem felejtik le a netinstall lemezrol, mint tortent az valamelyik debian eseteben
tovabba ne legyel ubuntard, nincs mindenhol pppoeconf - gentoo alatt pl gepelgetheted, min' az allat, nem lesz tole adsl-ed
-
floatr
veterán
válasz
Dark Archon #738 üzenetére
Az a nagy helyzet, hogy amikor először megjött az adsl kis otthonunkba, akkor kicsit meg voltam szeppenve, mivel -- akkor még lelkes XP júzerként -- még a büdös életbe soha nem állítottam be még csak hasonlót sem. Volt egy nyomorult papírom arról, hogy XP meg mifene alatt mit kell tenni. Lehet h én vagyok informatikus létemre alulképzett, de a hálózati beállítások közt magamtól baromira nem találtam volna meg percek alatt, hogy mi a teendő, de még a beállítás után is azt, hogy mit kell csinálni a kapcsolat létrehozásához/bontásához. Ehhez képest az, hogy "pppoeconf", prózaian egyszerű, bár sokakat riaszt az, hogy begépeljenek 9 betűt, amikor kattintgatni is lehetne -- megjegyzem ez még most is több lépés, mint a konzolos megoldás.
De legyen, lefogadom, hogy ez meghaladja a zember képességeit, és nem véletlenül integrálták lassan 4 éve a hálózatkezelési pontok közé a dsl kapcsolatok kezelését is, hálistennek lényegesen intuitívabban, mint ahogy az XP alatt kivitelezésre került. De van még pár hasonló vívmánya az utóbbi évek binugz disztróinak, úgyhogy lassan okafogyottá válik a fenenagy felindulásod. Viszont napi szinten szembetaláltam magamat azzal a problémával, hogy többféle vpn kapcsolatot kellett használnom, amit ez az integrált hálózatkezelő lényegesen jobban lépett meg, mint bármilyen redmondi kísérlet. És akkor hadd emlékezzek meg a vista nevezetű rémálomról, aminek nem csupán a grafikus hálózatkezelője volt katasztrofális (wifi-kezelésbeli hiba okán magával rántotta a teljes shellt is), de maga a hálózati csomagkezelése is, és ironikus módon épp a wifi miatt sokat szidott bubi mentette meg a napot
Amellett szomorú, de igen, sokan felháborodottan távoztak a disztribúció felhasználói táborából, amikor OMFG a bal oldalra kerültek az ablakkezelő gombok pár azóta is húzódó tervezési megfontolás miatt. Nekem is majd két napig tartott megszokni, de azóta sem múlik el nap, hogy ne gondolnék vissza ezekre a baljós időkre. Mellesleg egy kollégám azóta is egy klasszikusabb témát használ, aminek az alapbeállítása a jobb-oldali gombsor.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Dark Archon #738 üzenetére
Neked miért nem jó a network-managerben a PPPoE beállítása? Az aztán GUI, és azóta működik, hogy ott van az Uborkában a network-manager.
Amúgy érvelésed elég elhibázott, pl. átálltak egy teljesen új felületre, a Unity-re. Persze ha ez neked csak skinezés, akkor nyilván a Windows8 "metro"(szexuális) felülete is csak egy skin...
-
bambano
titán
válasz
Dark Archon #738 üzenetére
és akkor azon oprendszerek meg alkalmazások iránt nem veszett el az érdeklődésed, amik pl. a komplett menübar-t kidobták a kukába? lásd office ribbon?
a kettősmérce kifejezés jutott eszembe.
meg ilyenkor általában (nem erre az esetre gondolok) az is eszembe szokott jutni, hogy akik köpködik a linuxot, hány éve láttak utoljára olyat, ha egyáltalán láttak?
-
Nem a network managerről beszélek, hanem a PPPoE beállításról - és nem, a csak parancssorból előhozható "grafikus" felület nem számít. Volt szerencsém az évek során tájékozódni személyesen az Ubuntu képességeiről, de mára már elveszett az érdeklődésem egy olyan OS iránt, mely hobbiból ide-oda pakolgatja az ablakok ikonjait meg a legnagyobb vívmánya a skinezgetés.
-
válasz
Dark Archon #730 üzenetére
Jó, hogy olyanról nyilatkozol, amiről lövésed nincs. A Windows előtt is volt informatika, meg CAD, meg akkor is lesz, amikor a Microsoft már csak a múlt emléke, hunt: unixos grafikus munkaállomások, Apple munkaállomások. Gates nem erre jött rá, hanem arra, hogy marketinggel minden szart el lehet adni. Ubuntu 7.04-ben már volt grafikus felülete a network managernek - javaslom, tájékozódj, mielőtt hülyeségeket írsz le.
-
bambano
titán
én üzemeltettem autocadet sunos-en. azt portolni linuxra nem nagy ügy. mint ahogy volt ms internet explorerünk is sun-ra. szóval ha az ms nem akart volna egyáltalán vendor lock-int, akkor explorert, office-t, stb. simán kiadhatta volna unixra meg linuxra, technológiai akadálya nem volt.
-
floatr
veterán
Az első komolyabb realtime 3D-s képességekkel rendelkező CAD szoftver, amit testközelből láttam, solaris alatt futott az első pentiumok egyikén
Sakko az indigós munkaállomásokon használt űrbéli csodákról nem is beszéltem, amiket pénz hiányában max prospektusról láttam
Annyira hullafelesleges ez az egész méricskélés...
-
bambano
titán
válasz
Dark Archon #730 üzenetére
a vírusok létrejöttében nem tagadható ok az, hogy annyi lyuk van a windowsos alkalmazásokban, hogy lehet rájuk vírust írni. ennek egy része programozási hiba, más része tervezési tévedés.
Akárhogy is erőlködnek az msfanok ezzel a "unix lett volna, arra lennének vírusok" fuddal, nem jön be. A unixot teljesen más szempontok szerint tervezték, ezért lényegesen kevesebb táptalajt ad a vírusoknak. Még mielőtt beindulna a trollkórus, nem azt írtam, hogy nem ad táptalajt a vírusokra, mert programozási hibák előfordulhatnak. Az a nagy összeintegráltság, amit pl. az office is mutat, a vírusok szempontjából nézve kifejezetten káros.
"Ha a Linux terjed volna el, még mindig Win 3.1 szintű 3D tervező programok lennének". ezzel a fuddal szokta minden ms fan elárulni a tájékozatlanságát. Egyrészt linuxra sem varicad szintű programok vannak, másrészt a unix fontos platformja volt az autocadnek, semmibe nem került volna nekik továbbra is fejleszteni.
"Röhej, mennyire le vannak maradva, de szerencsére nem rajtuk múlik a világ fejlődése": az vita tárgya lehetne, hogy az az oprendszer van lemaradva, amelyikben karakteres felületen be tudsz állítani mindent, vagy az, amelyiken a problémáid egy szűk részhalmazára van grafikus beállítóprogram és minden állítás után rebootolni kell. Még a w7 sem szokott le az indokolatlan rebootoktól.
A világ fejlődéséről meg annyit, hogy melyik oprendszer is terjed mostanában, mint a futótűz? Az ios meg az android. Mi is van az iosban? bsdi unix. Mi is van az androidban? Linux. oh wait, nem sikerült említeni a wp7-et... tényleg röhej, hogy egyes piacokon mennyire le vannak maradva a ...... kik is? tablet piacon, mobil piacon, embeded piacon... jelenleg úgy áll a helyzet, hogy egyedül a desktop piacot uralják, de ha a tendenciákat nézzük, én nem vennék most ms részvényt.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Dark Archon #730 üzenetére
8.04-es Ubuntut használtam először, ott volt benne a grafikus network-manager. De próbálj meg vele pl. alinterfészeket életrekelteni, VLAN-ozni. (nem összekeverendő a WLAN-al)
*szerk: a 6.06-os kiadással került be a tárolókba és a 7.04-től lett alapértelmezetten az Ubuntu része a grafikus network-manager."Mi köze a Windows-nak/MS-nak a vírusokhoz és adathalász programokhoz?" - végül is semmi, csak pl. olyan kitűnő táptalajt nyújtottak, mint az XP a nullával egyenlő biztonságával.
A szerverek igen nagy részén valamilyen Linux fut. Szerinted miért?
-----------------------------------
"Mert Gates időben rájött arra, hogy emberek használják és nem mindenki fejében futkosnak assembly kódok egy egyszerű parancs elvégzésére (DX, API)" - OpenGL
Amellett Bill rájött, hogy az emberek jó része nem ért ezekhez a dolgokhoz és nem is akar érteni hozzá. Ezt gyönyörűen kihasználták minden Windows kiadásban. Nekik nincs szükségük okos felhasználóra, csak olyanra, aki megveszi a terméküket és kész. Ennyi. Ezért egy rakás **** az egész.
-
Mi köze a Windows-nak/MS-nak a vírusokhoz és adathalász programokhoz? Segítek: semmi. Ha a Unix terjedt volna el, arra lennének vírusok. De hát nem csak internetből áll a számítástechnika. Ha a Linux terjed volna el, még mindig Win 3.1 szintű 3D tervező programok lennének (ld. VariCAD - próbáltam, hihetetlen mennyire el vannak maradva gondolkodásban és kezelésben az Inventortól).
sh4dow: az embernek sem lenne miről írnia a Windows és a rá fejlesztő tervező programok készítői nélkül (pl., Autodesk, PTC). S hogy miért erre fejlesztettek? Mert Gates időben rájött arra, hogy emberek használják és nem mindenki fejében futkosnak assembly kódok egy egyszerű parancs elvégzésére (DX, API). Az Ubuntu is csak nemrég kapott grafikus felületet a netre csatlakozáshoz (talán a 10-essel). Röhej, mennyire le vannak maradva, de szerencsére nem rajtuk múlik a világ fejlődése.
-
hunbi
tag
válasz
Dark Archon #726 üzenetére
Üdvözöltetem a szelektív olvasókádat!
Írom ezt mint elégedett win7 felhasználó. / linux nemhasználó -
bambano
titán
válasz
Dark Archon #726 üzenetére
Bill, az ms, a windows meg a novell nélkül simán megoszthatna bármit is a világgal.
A unix nincs nagyon messze a linuxtól, ha nem kerülne pénzbe a certifikálás, a linux is unix lenne (v.ö.: ami úgy mozog, mint egy kacsa, úgy hápog, mint egy kacsa, az kacsa, hacsak a kacsa szó nem bejegyzett védjegy).Az első integrált hálózati protokokllstackkel rendelkező oprendszer a bsd unix volt, az internet zömében unixra épül, tök jól el lenne az internet windows nélkül. ugyan nem lenne ennyi vírus, meg adathalászati probléma, de valahogy kibírnánk.
-
válasz
Dark Archon #726 üzenetére
Gondolom a magyar autós újságírás jeles tagjáról bizton elmondható, hogy tipikus alibi munkás író, nulla műszaki tudással...
-
Hát ez egy raklap szemét... aztán, ha a Linux-szal is lesz valami baja, majd megint ír egy esszét, hogy váltott Mac-re? Csak, mert annyi esze nem volt, hogy utánanézzen a probléma okának. Tipikus alibi munkás író, műszaki tudás nulla. Így érthető, hogy bele sem gondol abba, hogy nem oszthatná meg a hülyeségeit a világgal Microsoft, Bill Gates, Windows, valamint Unix, Novell, stb. nélkül.
-
-
azbest
félisten
sajnos emlékszem milyen példák voltak a linuxos gépekre:
- gyengébb hardverrel, hasonló áron, mint a wines változat (sajnos ezt még néhány telefonnál is tapasztalni)
- csak névlegesen linuxos, egyébként konfigurálatlanul felcsaptak rá valami használhatatlan dolgotazért voltak jó próbálkozások is, direkt netbookra optimalizált felülettel, de mindig divatos volt fikázni azt ami ismeretlen, ez meg elriasztott sok embert. Érdekes módon tableten és telefonon piacon is boldogulnak bármilyen oprendszerrel, ha azt tisztességesen beállította a készülék gyártója.
-
akaido
addikt
válasz
CPT.Pirk #594 üzenetére
Ez pl. Egerben műxik. A Főiskola megegyezett pl. a HP-vel, de a fiam lapijának akksija eleve halódott, így vette át.
---------------------------------------
Mindenféle előítélet és él nélkül az átképzésről:
2008 végén saját zsebből (mert a melóhely nem támogatta, már akkor se, pedig Debian szerverünk volt és van) elkezdtem egy kétlépcsős Debian Linux rendszergizdait. Az első lépcső akkor 65 rongyomba volt. A másodikra nem maradt zsé a 2009-es válság elvitte a tartalékokat. Persze meg lehetett volna oldani *.iso fájl letöltésből és fórumok olvasgatásából is így nem került volna csak az áramfogyasztásba és a netelőfizetésbe, meg a véges energiáimba.Kíváncsi vagyok, hogy ma mennyit szánnak egy hasonló átképzésre és mely cégek kerülnek be az átképzést levezénylők közé?
Az eddigi közel 30 éves tanári pályafutásom alatt amikor akármilyen pályázati és ezzel kapcsolatos továbbképzési pénz felhasználása merült fel, valahogy (finoman fogalmazva) mindig másra és máshogy kerültek kifizetésre-számlázásra dolgok. Nem fiktív számlák és nem meg nem tartott fejtágítók voltak ezek, csak éppen ha a továbbképzés mondjuk 30 óráról szólt, akkor az 3 napon át naponta 6 órát vett igénybe, azaz mindössze 18 óránk volt az "okosodásra". Persze az érem fonák oldala, hogy mindenki szabadulni akart minél hamarabb, mert egy porcikánk sem kívánta a továbbképzést, pláne ha kényszerből voltunk ott.
2004-ben vettem részt Balatonszemesen egy jó HTML programozóin, de annak is multimédia fejlesztői volt a hivatalos neve, és multimédiás fájlt nem is láttunk a 4 nap alatt.
Szóval kíváncsi vagyok, ha itt a Tisztaszoftverrrel kapcsolatban is átképzésre kerül a sor, ez hogyan is lesz? -
-
MZperX79
csendes tag
lehet hogy nem egyforma összegekről van szó, de ha nagyon le akarom egyszerűsíteni, tök mindegy mi mennyibe kerül soha nem fogjuk megtudni hogy az adóforintok hova kinek mennek. ilyen szempontból nem érdekes h MS drága Linux nem annyira. a lényeg az iskolák számára ingyen van (semmi sincs ingyen) mind a kettő három stb.!
-
válasz
MZperX79 #717 üzenetére
Azt azért nézd meg, hogy mibe kerül a "fizetős" meg az ingyenes. Lehet, hogy nem ugyanannyiba.
És még egyszer mondom, miért kell ehhez mindenképp külső cég?
Az OK, hogy mostanában túl sok közalkalmazott van, de valahogy ugye megint nem ott vannak túl sokan, ahol kellenének is; van sok mancika, meg főnökfia, rakás kamuvezető, és persze nincs rendőr, orvos, tanár, iskolai rendszergazda... -
-
MZperX79
csendes tag
"Az a jó, hogy te nem vagy köteles a KFT-től bármit megvenni. a GPL lényege, hogy akár pénzért is adhatod azt, amit máshol ingyen megkaphat a user, de adnod kell hozzá a forrást (meg várni, hogy ki lesz olyan hülye, hogy fizet érte "
értem én, tiszta sor, csak az anyagi haszonszerzésre próbáltam utalni. azért gondolom a kft se jószolgálati szeretetből karolta fel ezt a lehetőséget.
vagy igen ?
-
bambano
titán
nyilván teljesen légből kapott az a feltételezés, hogy más árat szab az oem windowsért az ms, ha kizárólag azzal szállítanak notebookot, mintha más oprendszerrel is.
az intel se drótozta össze soha a processzorát meg a chipsetet... még az atomot se. ahha.
másrészt meg ha az átlagember az iskolában látott volna linuxot, nem utálná annyira.
-
válasz
MZperX79 #710 üzenetére
Az a jó, hogy te nem vagy köteles a KFT-től bármit megvenni. a GPL lényege, hogy akár pénzért is adhatod azt, amit máshol ingyen megkaphat a user, de adnod kell hozzá a forrást (meg várni, hogy ki lesz olyan hülye, hogy fizet érte
)
Amúgy az Apple cuccokkal sincs semmi baj szerintem sem, sőt, csak némely agatlan vásárlóval
Amúgy nemtom miért "a linuxosok" szidnák a Mac OS-t.
-
MZperX79
csendes tag
nah hát igen ez meg a másik. persze egy linuxos szerint azok se normálisak akik apple-t vesznek (tudom olvastam fentebb, h van aki támogatja és jónak tartja, még mielőtt nekem ugrana valaki, hogy nem olvasom el a hozzászólásokat)
. a másik érdekes dolog, hogy az ingyenes linuxnak xy Kft disztribútora van. nem alapítvány nem közhasznú társaság, nem egyéb non-profit szerveződés hanem Kft. akinek (bár nem vagyok közgazdász) gazdasági érdeke van az általa forgalmazott termék iránt. tegyék fel az iso-t és leszedem ha kell mint ahogy a novell is tette, vagy tegyék elérhetővé torrentként (mint ahogy a MEK is tette) tudom regisztráció után le lehet szedni mindent, itt most konkrétan a kiküldött lemezek költségére gondolok amit minden (gondolom én) iskola megkapott még decemberben. de mind1 is én csak egy idióta wondowsos rendszergazda vagyok. legalábbis az előző hozzászólásokból ez jön le, hogy minden windowsos hülye, csak a linuxos gyerekek valakik.
-
riki
senior tag
Most,csak egyet nem értek ? A laptop gyártok sorra lövik le a linuxos projektjeiket /pld. Acer ,Msi , mert az ingyenes op rendszerű gépeiket, nem viszi szinte senki Ha mégis, akkor is max. 1 hónapig marad az eredeti op rendszer. Ingyen van ,és mégse nagyon kell. Most mondhatjátok,hogy az emberek Win-es agy mosottak,mégis érdekes módon,az almás termékekért hajlandók fizetni, sőt megtanulni a használatát.Akkor valami sántít.
-
-
bambano
titán
"Szerintem minden idők legjobb oprendszere az OS2/warp volt": szerintem ez egy kicsit tág megfogalmazás, lehetne valahogy úgy pontosítani, hogy minden idők legjobb oprendszere a konzumer szegmensben vagy az otthoni pc-ken vagy valami milyesmi.
Mert ha nem pontosítod a területet, akkor minden idők legjobb oprendszere a vms.
-
Syl
nagyúr
Evidens hogy a megszokás diktál. Az embertől lustább teremtményt még nem hordott a föld a hátán.
Ha már egyszer megtanulta a vindóz használatát, akkor bármit elkövet, hogy semmi újat ne kelljen megtanulni, megszokni.
A marketinggel is igazad van. Szerintem minden idők legjobb oprendszere az OS2/warp volt, mégis elvérzett a Win95 mellett.
(#702) dabadab
Az optikai lemezt/USB eszközt mai napig így kell belőle kiszedni/leválasztani. -
"Ezt egy Windowson szocalizálódott ember nem tudja feldolgozni "
De meg lehet szokni. És akkor itt visszatértünk, hogy oprendszer és oprendszer között csak az a különbség, hogy hajlandó vagy-e megszokni az eltérő filozófiákat.Nekem nem az a bajom a windózzal sem, hogy nincs benne pl. Always on Top, vagy hogy registry van, vagy hogy mindig öszeborul (ezek csak kellemetlenségek, de olyanok más oprendszereknek is vannak), hanem hogy agresszíven tolják, hogy ez az egyetlen járható út, és csak azért terjedt el, mert jó a marketingje - és pénzbe is kerül, pedig semmivel nem ér többet, mint egy ingyenes.
Új hozzászólás Aktív témák
it Az NFM nem finanszírozza tovább a Microsoft szoftvereinek bérlését az oktatásban, azok helyett nyílt forrású megoldások használatát javasolja.
- Bomba ár! Lenovo ThinkPad E14 Gen2 - Ryzen 7 4700U I 16GB I 256SSD I 14" FHD I Cam I W11 I Garancia!
- Bomba ár! Lenovo L13 Yoga Gen4 - AMD Ryzen 7 7730U I 16GB I 256SSD I 13,3" Touch I W11 I Gari!
- Bomba ár! Lenovo ThinkPad X395 - AMD Ryzen PRO 5 I 8GB I 512GB SSD I 13,3" FHD I Cam I W11 I Gari!
- Bomba ár! Lenovo ThinkPad X280 - i5-G8 I 8GB I 512GB SSD I 12,5" FHD I HDMI I Cam I W10 I Gari!
- Bomba ár! Lenovo ThinkPad T495 - AMD Ryzen PRO 5 I 16GB I 256GB SSD I 14" FHD I Cam I W11 I Gari!
- LG 48C4 - 48" OLED evo - 4K 144Hz - 0.1ms - NVIDIA G-Sync - FreeSync - HDMI 2.1 - A9 Gen7 CPU
- BESZÁMÍTÁS! ASUS PRIME Z390-A Z390 chipset alaplap garanciával hibátlan működéssel
- AKCIÓ! ASUS TUF GAMING X670E-PLUS WiFi alaplap garanciával hibátlan működéssel
- SzoftverPremium.hu
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 5 7600X 32/64GB RAM RX 7900 XT 20GB GAMER PC termékbeszámítással
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest