Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • vicze

    félisten

    Musk megmondta, hogy el kell törölni minden állami támogatást, szóval ennek biztos örül. Ő saját erőből csinál mindent (miután beszedett 20 milliárdnyi állami támogatást)!

  • vicze

    félisten

    válasz Hieronymus #2 üzenetére

    Legjobb becslések szerint $1200 körül van a vevő előállítása, és elég erős veszteséggel árulják, ugye az üzleti teljes áron van(2500$ 2db antenna).

    5évente az adott műholdat kell cserélni. A v2-nek hosszabb lenne az élettartalma valamivel, de ahhoz kéne a Starship...

    [ Szerkesztve ]

  • vicze

    félisten

    válasz azbest #6 üzenetére

    Nem arról szól, hogy mi van, hanem hogy a pályázatban mit ígértek és ebből mit teljesítettek.
    "failed to demonstrate that the providers could deliver the promised service."

    LTD esetében: "Subsequently, it failed to timely receive eligible telecommunications carrier status in seven states"
    Mivel nem kapott üzemeltetési jogot így nem teljesítheti a pályázatot, nem kap pénzt, kb. azt jelenti, hogy marad lokális...

    Starlink esetében két dolog volt lényeges, hogy a pályázat egyik célja az is hogy megfizethető legyen az internet, ezt szerintünk SpaceX nem teljesítette, illetve az említett sebesség problémák, bár ez szerintem nem számított annyira.

    És még egyszer Starlink-nek nem számít ez a támogatás, hisz egy nagyon jó piaci igényeket kiszolgáló szolgáltatás, aminek nagy jövője van és teljes mértékben gazdaságosan működik, másrészt Musk kijelentette már, hogy nem akar ő állami támogatást, szóval nem történt semmi.

    Nyertesek listája, hivatalos közlemény.

  • vicze

    félisten

    válasz azbest #21 üzenetére

    Nagyon szép elméletek. Ez meg a gyakorlat.
    Továbbra is a multik kapzsisága a magas árak, és leszarás oka és nem az hogy nem éri meg.

    Stsrlinkről beszélgessünk majd 10év múlva mikor bem csak ígéretek lesznek.

  • vicze

    félisten

    válasz Reggie0 #37 üzenetére

    Hosszú lesz...
    Mondjuk úgy az utóbbi 6éveben volt részem jó pár fibber kiépítés "örömét" végig szórakozni, mind magán mind céges oldalról.
    UK, állam magán személyekre 1500, cégek esetében 2500-et ad támogatásra minden ügyfélnek, amennyiben fiberre upgradelik a végpontot.
    BT rendelkezik a telefonvonalak 100%-os monopóliumával (pár települést kivéve, akik már 70éve beintettek nekik.)
    Szóval UK egyik legnagyobb városa, új építésű 5éves lakások mondhatni város közepe. Elérhető legnagyobb sebesség BT-től? 5Mbit... A mai napig... 12éve épült az épület, és a BT baszott bármilyen frissítést csinálni megkeserítve több 100 ember életét. A legnagyobb poén az egészben, hogy egyre kevesebb hurokátengedéses szolgáltató hajlandó egyáltalán szolgáltatást nyújtani, mert túl alacsony a sebesség és nem vállalják az üzembiztos szolgáltatást.
    4éve épített lakóházban az utca túloldalán mennyi a sebessége? 300Mbit... :U

    3év ott lakás után egy kis fibre cég behúzta az épületbe a fibret, a BT aknáin keresztül 0 földtúrással. (És így csinálják mindenhol, pár helyen kell csak földmunkát csináljanak.) És lőn 1GBit fel/le, 2x annyiért mint amit 5Mbit-ért fizettem.
    Költöztük, új építésű ház. Államilag kötelezően fibre végpont kell legyen, nyilván BT és mit kapok 1,5x-es áron az előző helyhez képest? 900/100-at... Hab a tortán, hogy kötelezően BT-vel kell szerződni 2évig...
    Környéken az új lakóparkot kivéve van FTTH bárkinek? Pontosan, nincs. Ja de mégis, mert a kis szolgáltató feltúrta a környéket és több ezer családi és társas házba berakatta a saját kábelét... Ennyit a nagy szolgáltatókról...
    Jójó, de biztos van FTTC 50-300MBit a környéken ugye? Ugye? :((

    Üzleti oldal.
    3db irodaköltözést szenvedtem végig.
    Első, az adott irodában 4db ADSL vonal van, miért? Mert minden egyes áldott alakommal újat húzattak be, ahelyett hogy átvették vonalat az ott lévő vonalt. :W
    Ok ADSL-t backup vonal átrakatását elintéztem 2hét alatt IP-t mindent átraktak 0 probléma, egy ott lévő vonalat használtak. (Kedvelem azt a szolgáltatónkat.) Ja azt meg se említem, hogy város közepe és 15Mbit a max sebesség. :DDD
    Ok kell fővonalnak fibre ami nincs az irodában, kiderítem hogy 1 másik irodába van csak behúzva az épületben, megtudom ki a szolgáltató, ok ajánlatkérések. 6db szolgáltatóhoz mentem el, megkaptam a legolcsóbbat, indul az alkudozás. Mindegyikük külön felhívta a figyelmet, hogy 2500 a bekötés, de az állami támogatás lehívható rá, így ingyen van. Mivel a cégünk egy másik irodánál ezt már felhasználta, így erre a lokalizációra nem járt, ezt közöltem mindenkivel, és láss csodát, maradt 0 a bekötés ára. :U Így maradt a havi költség különbség, és szerződés időhossz, 4x különbség az árakban ugyanazért a szolgáltatásért. Az épületbe lévő szolgáltató, tehát az akinek a legkevesebb munkát jelentett volna, majdnem a pofámba röhögött és mondta, hogy mennyek az olcsóbbhoz nem engednek az árból (2x), Másik majdnem megfelezte az első ajánlatukat, de még így is drágább volt minimálisan mint a legolcsóbb. Ok választottam a legolcsóbbat, na most nekik a legközelebbi aknájuk 300m-re volt, így azt teljesen fel kellett túrni járdát és át vinni egy macskakövet úton, ami külön öröm, engedélyeztetés a várossal stb. stb. Sajnos a lockdown elejére sikerült a költözés így majd 5hónap volt a bekötés, de azóta szinte semmi problémánk a szolgáltatással.
    Az egyik iroda költözést nem én intéztem, ahova a totál lokális szolgáltató húzta be az üveget lehúzva a 2500-as támogatást és valami nevetséges havidíjat fizettünk. Semmilyen formában nem volt üzleti a szolgáltatás amúgy, és volt 1db 3napos kiesés, úgy hogy semmilyen megkeresésre nem válaszoltak, mivel költöztünk máshova, így amúgy így felmondtuk volna...
    Evvel a szolgáltatóval 1db irodaköltözést csináltunk, azonos épületben, és a kábelt 1 nap alatt behúzták, és átraktak mindent, az ADSL előtt ami agyon ritka. (A max. ADSL sebességet megtippelheted... ;] )
    Szóval UK második legnagyobb városa, full belváros, "prominens" irodaház. Előző bérlőnek több ADSL vonala is volt, és 1 fibre is, minden BT, ott hagyták a berendezéseket, így könnyű volt rájönni. Lefutom a köröket az ajánlatkérésekkel. Sajnos sürgős volt, pénz kevésbé számított, a BT sales-es 30napot mondott, minden más 90+. Ok legyen BT mégiscsak ottv an behúzva minden gyors kéne legyen. A 30napot konkrétan írásban megkaptam.
    ADSL-t megint átrakattam 2hét alatt, sima liba, tipp a sebességre? ;] Igen 10MBit max....
    bla blba, mindenki fibre-t huzat be, bla bla bla, bullshit... Attól még lehetne értelmes sebesség ADSL-en backupnak, mindenki arra használja úgy is, illetve az jelenti, hogy az egész környéken ennyi, több 1000 embernek, megnéztem.
    OK mennek a folyamatok a fibre rendeléssel és 3hét után se se sok minden történik, a sales-es nem válaszol se email-re se telefonra... Ügyfélszolgáltat közli, hát hogy a 30nap az lehetetlen és teljes bullshitet mondott a sales, 64nap alatt kötötték be és egy új fibret húztak be teljesen feleslegesen, meghosszabbítva a kivitelezést hetekkel.

    Na most elmondod, nekem, hogy ki a kókány ezekben a történetekben, és ki volt költésghatékony nekem? Hol is a kapzsiság, és az emberek leszarása?

    Annyit még hozzátennék, hogy US-ben 100%-os regionális monopóliumok vannak, tehát 0 választási lehetőséged van szolgáltatót illetően, mert teljesen le van kartelezve és felosztva az egész. Kizárólag ki helyi szolgáltatók tudják megtörni ezeket a monopóliumokat és foggal körömmel küzdenek ellene a nagyok.

  • vicze

    félisten

    válasz azbest #47 üzenetére

    Ja hogy hiába írom, le és linkelem be a forrást elolvasni már luxus? :U
    LTD Broadband nem kapott működési engedélyt az adott államokban...

  • vicze

    félisten

    válasz Reggie0 #51 üzenetére

    A linkelt cikkem pont arról szól, hogy alacsony sűrűségű helyekre viszik a egy kis cég a fibert jóval olcsóbban mint a nagyok, még ha az állami támogatást is figyelembe vesszük. És szinte pontosan ugyan ez a tapasztalom mindenhol.
    Magyarországon, Digi nélkül mikor kezdte volna el a T behúzni az üveget családi házakba? Sohanapján?
    A nagyon kapzsik és nyomatéktalanok, minden országban ezt tapasztalom. BT is azért nem költ FTTC-re szinte egyáltalán már évek óta, mert FTTH-ra megkapja az állami támogatást és FTTC-ből nincs extra bevétele, csak kiadás... A markting szöveg, hogy mindenki FTTH-t fog kapni, ja persze mikor 30év múlva... A különböző versenyellenes dolgokat meg fel se sorolnám, és még egyszer ez US-ben hatványozottan durvább, gyakorlatilag lényegtelen az ország mert mindenhol ugyanaz zajlik le.

  • vicze

    félisten

    válasz Reggie0 #57 üzenetére

    "kokany minosegben"
    A általa kínált akár 1Gbit miben kókány?

    Elolvastad egyáltalán? Leg van írva világosan, hogy külsősök ásnak, és maga húzta, de most már ritkábban teszi. Az, hogy egy zsír új vállalkozásnál vannak fennakadások, elfogadható, de kb. minden usere ezt választaná, mint a nagy büdös semmit... Mert a nagy szolgáltató leszarja a usereket méghozzá telibe!
    Ebbe semmi kókány nincs, egyszer előfordul tanul belőle fejleszt megoldva.
    Csak próbálsz hülyeségekbe belekötni semmi egyéb. :(

    És akkor még felmerül a kérdés, hogy inkább egy ilyen ember kapjon állami támogatást aki tesz valamit a helyi közösségéért, vagy a világ leggazdagabb embere?

    [ Szerkesztve ]

  • vicze

    félisten

    válasz #54625216 #68 üzenetére

    Mielőtt jönnél, a többi giga bullshiteddel, ugye megvan, hogy a két cég azonos pályázatra jelentkezett? :U Lényegtelen hogy más skálán mozognak, mert az egyik tudja teljesíteni a pályázati vállalásait a másik meg nem.
    Pont a méretkülönbség miatt az egyik számára nem számít ez a pénz, míg a másiknak létfonottságú.

  • vicze

    félisten

    válasz dchard #61 üzenetére

    "Telco témával maximum ügyfél oldalon találkoztál"
    Persze meg a 8 év amit telco-nél dolgoztam... :U

    Lényegtelen, hogy mekkora és mit használ, ha 1 az ügyfelei elégedettek, 2 olyan szolgáltatást nyújt amit senki más, 3 esetlegesen versenyhelyzetet és konkurenciát teremthet a monopóliumnak.

    Olvasás neked se erősséged akkor...
    "service to about 30 homes in rural Michigan"
    Itt nem családi házakról van szó, hanem egymástól akár több 10km-re lévő farmokról, ezt jelenti a vidék Amerikában, nem külvárosokat...

    "A Digi sem véletlenül nőtte ki a lerakok a panel aljába egy swtich-et oszt jóvan üzemmódot..."
    Pont ez a lényeg, hogy egyszer kinőheti a kezdeti fázist és hibákat, és alternatívát nyújt.

    Tudod, hogy mekkora frusztráció és elkeseredettség kell ahhoz, hogy valaki beáldozza minden megtakarítását és egy ISP-t indítson, szó szerint a semmi közepén?
    Mikor nagy telko-kal kell újra és újra foglalkozzak újra és újra ugyanazok az undorító módszerek jönnek elő mindegyiknél, ahol az első számú szempont az ügyfél lehúzása a lehető legjobban, elég csak ránézni a profitarányra és akkor jön csak elő, hogy mekkora egy hatalmas hülyeség, a "nem éri meg fejleszteni" süket szöveg. :(((

    Az hogy a UK legnagyobb szolgáltatójának a dobozainak a bele kilóg az utcára (nem egy úton útfélen így van), nem kóklerég, hogy a technikus az túrja órákig, hogy vajon hova megy a kábel mert semmi dokumentációjuk, de a backendbe csillivilli Cisco van csilliárdos éves licence díjjal akkor nem kóklerek egyből... :(
    Ezt nézve kóklerek mind csak nehéz bevallani...

    [ Szerkesztve ]

  • vicze

    félisten

    válasz dchard #71 üzenetére

    Könyörgöm... Tök hülyének nézel? :U
    link
    link (Full előadás részletezi a saját házába való bekötést)
    6km kábelt fektetett csak saját házába!!! Miről beszélsz, hogy nincs 10km... :F
    Egy hálózati mérnökről beszélsz, úgyhogy elég biztos vagyok benne, hogy jobban ért hozzá mint amennyire te fogsz.
    Használt eszközöket vesz, hogy olcsón tartsa, de azért elég nevetséges, hogy 100EUR eszközöket próbálsz képbe hozni, mikor szó sincs erről. :(
    Én nem siklok el semmi felett, te nem veszed a fáradságot, hogy még egyszer megnézd, hogy mi a jó istent is linkelek... :((

    Komolyan nevetséges amit műveltek.

    30eur eszközök, tudnám miért Huawei ONT-t kaptam a legnagyobb UK szolgáltatóból(megsúgom a backend nagy része is az), a cégbe meg egy Nokiát a kicsitől... :U

    [ Szerkesztve ]

  • vicze

    félisten

    válasz dchard #80 üzenetére

    Nem azt írtam, hogy nem értesz hozzá, hanem azt, hogy az Akamai fő hálózati mérnöke jobban fog... És ezt tartom továbbra is.

    "nincsenek egymástól "akár több 10km-re lévő farmokról"
    Ez a megjegyzésem nem erre az konkrét szolgáltatóra vonatkozott, hanem általánosan a tényleges vidéki Amerikára, főleg a kevésbé fejlett és főleg mezőgazdasági északibb államokban ez eléggé jellemző.
    Mivel ugye az csinálta, hogy kiszámolta, hogy hány szomsédtól kell bevétel hogy 0-ra jöjjön ki, így a bekötés nem csak saját magához történt, hanem a teljes környékre, ez nem jött át? Tehát bevezetékezte a teljes környéket és utána elment házalni mindenkihez a szolgáltatással.

    "A kedvencem a Ubiquity OLT"
    Passz sehol nincs Ubiquity-ről szó sehol.

    A videó 2éves, azóta kapott 2,6 milla támogatást. Jelenleg 70 ügyféllel rendelkezik és 700-ra bővítenek. Az eszközök nyilván cserélődtek.

    "ezért vettünk drágábban - bár nem sokkal - Nokiát"
    Remélem nem azok, amik miatt 1hónaig óránként szakadozott egyik telephelyen a kapcsolat percekre és 1,5 hónap után javította a Nokia. (ISP hibajegyből) Az külön humoros volt, hogy 1nappal a megoldás után bejelentették, hogy 10éves szerződést kötöttek a Nokiával. :D

  • vicze

    félisten

    válasz dchard #87 üzenetére

    Elnézést Ubiquiti-ben igazad van, valahogy átsiklottam felette.
    Bár hogy jelenleg még az van-e kérdéses, olcsó indulásnak ok, nyilván nem enterprise HW, a 20e$-os Arista routerrel ellentétben.
    A többi állításom továbbra is fenntartom.

    [ Szerkesztve ]

  • vicze

    félisten

    válasz dchard #90 üzenetére

    Sohaj...
    Elég nehéz megmondani, de valószínűleg egy 7280TR Switch Router, sima switchek elég ritkán tudnak BGP-t.
    Se a modern Arista, se modern Cisco (van kivétel náluk), stb. konkrétan nem működnek, vagy nagyon limitált funkcionalitással(minden ami L3 fizetős), aktív licence nélkül(= van support is). Gondolom tisztában vagy ezen gyártó licence feltételeivel, ezért is nagyon "kelendőek" az enterprise core switchek a használt piacon...

  • vicze

    félisten

    válasz dchard #92 üzenetére

    Ok, elfogadom, nyilván nem ismerem ennyire őket.
    Többire esetleg?

  • vicze

    félisten

    válasz dchard #94 üzenetére

    "használtan amiben van kulcs, még nem lesz hozzá támogatás, se HW se SW."
    Licence maga az accounthoz van és nem az eszközre(bonyolultabb nyilván, de leegyszerűsítve). Bármilyen L3-hoz funkcióhoz licence és support kell különben illegálisan használja az adott HW-t is.

    "ilyen szempontból összehasonlítani nem fair."
    Mindjárt elmegyek a sarokba és sírok egyet a telko-k milliárdos profitján, és hogy milyen nehéz az életük. :U

    Arra hogy valaki 2022-ban ISDN-t ad el 5éves szerződéssel, kötve hiszem, hogy bárki is kötelezné... Ahogy azt se, hogy 10év alatt ne cserélje le a rohadt rezet a lakásomban, kb. bármire.

    Egyáltalán nem utálatom van, hanem elég erőteljes frusztráltságom, látva nagy telkokat kívülről és belülről az utóbbi 12évben. Mutyizás, szarrágás, kapzsiság felsőfokon, ez megy egy telko-nál.
    Megy a marketing hogy fejlesztünk és ilyen jó magas a fibre arány már, ja beleszámolják a FTTC-t is, de még azzal is szar valójában.
    A kis szolgáltatók nem hibátlanok, de sokszor sokkal jobb támogatást és ügyfélközpontúságot kapok, mint egy nagy telko-nál aki konkrétan telibe **** az ügyfelet, és ezt konzekvensen minden alkalommal ugyan úgy élem meg. Bocs de 0 szimpátiám van a telkok irányába.
    Találkoztam kis ISP-nél is elég trógerrel, írtam, de még így is 4x meggondolom, hogy nagy telkohoz menjek bármivel, mert pontosan tudom, hogy a szolgáltatás amit kapok az csak addig jó amíg nincs probléma, mert ha van többet fogok a naggyal szívni mint bármelyik kicsivel.

    Mikor 2022-ben a UK 2. legnagyobb ISP-je üzleti ügyfeleknek Puma platformos modemet ad, ami naponta szakadozni fix-s szarjukon(ezt 8éve tudják), ami ráadásul a fizetett 300 helyett csak 100-at tud(ez a legkisebb problémám), akkor nem beszéljen nekem senki arról, hogy a nagy telkonak milyen szuper jó a rendelkezésre állása...

Új hozzászólás Aktív témák